Kutya bőrbetegségek képekkel és leírással

Természetesen bejegyzésünk nem helyettesíti az állatorvosi vizsgálatot. De egy erős alapot kapsz a kutya bőrbetegségek képekkel című cikkünkkel arra a helyzetre, ha a kedvenced bőrén bármiféle furcsaságot tapasztalnál. 

sullerz-tap-altalanos-blog-banner-v2

Ez a bejegyzésünk még egyszer szeretnénk kihangsúlyozni, hogy nem váltható ki egy alapos állatorvosi vizsgálattal. Hiszen a kutya bőrbetegségek háza „végtelen” és nagyon komplex tudományágról van szó, amelyet nem szabad félvállról venni semmiképpen.

Lehet, hogy a kutya orra sebes mert ledörzsölte a házőrzés során a kerítés aljába, de lehet, hogy ez komolyabb betegség jele akár. Vagy az is lehet, hogy amit a gazdi kutya bőrbetegség címszó alatt diagnosztizál otthon, csupán egy semmiség. Emiatt kérünk minden gazdit, ennek tudatában olvassa el cikkünket, és semmiképp ne kezdjen el házi kezelésekbe bonyolódni, ha a kutya lába sebes például.

Rövid tartalomjegyzék

– Allergia kutya bőrbetegség kapcsolata

Genetikai/ veleszületett gondok

– Autoimmun/Hormonális eredetű bőrbetegségek kutyáknál

Daganatos eredetű kutya bőrbetegség

– Vírusos bőrbetegségek

– Baktérium okozta

– Gombás betegségek

– Élősködő okozta bőrbetegségek

– Egyéb okok

kutya-borbetegsegek-kepekkel

És most a rövid áttekintés után jöjjenek a kutya bőrbetegségek képekkel!

Allergia kutya bőrbetegség kapcsolata

Ahogy a bőrbetegségek megállapítása, úgy az allergiai is azon témakörök egyike, amelyet nagyon nehéz pontosan diagnosztizálni és olykor a kezelése sem túl egyszerű. A tünetek nagyon változatosak lehetnek, és emiatt nehéz észre vennie, mind a gazdinak mind a dokinak néha, hogy mivel is állnak pontosan szemben.

Maga az allergia szó azt jelenti, hogy az immunrendszer egy teljesen ártalmatlan, hétköznapi anyagot, vagy fehérjét pl. veszélyesnek gondol és ezért turbó fokozatra kapcsolja az immunrendszert. Több típusa van, teljes részletességgel most nem megyünk bele a témába, de hozunk néhány példát.

Környezeti allergia / pollen

Ilyen esetben egy tárgy, vagy pl. egy öblítő okoz allergiát kedvenceinknél. De ide is sorolható a pollenallergia, amely nálunk is sok gondot okoz. Kutyusainknál szintén nagyon gyakori lehet a parlagfű allergia. Ez sok esetben légúti tünetekkel jelentkezik, de kutya bőrkiütés formában is előjöhet.

Ha pl. fém allergiás a kutyusod, és ilyen etető/itató tála van, akkor a kiütések a kutyán a szája körül lesznek majd.  Megoldás erre: Egy kerámia kutyatál.

De ha az öblítőre érzékeny, amivel a fekhelyét mostad, akkor a kutya hasán piros foltok jelentkezhetnek, vagy a kutya hónalj kiütés is előfordulhat. Érdemes emiatt babáknak is megfelelő, érzékeny bőrre való mosószerrel mosni a kutyás dolgokat, öblítő használatát pedig mellőzzük.

seb-a-kutya-laban

Eleség allergia

Ide értelemszerűen az egyes eledel összetevőkre való érzékenységet soroljuk. A leggyakoribb allergének a marhahús, csirke, búzaglutén, szójafehérje és a bárányhús Magyarországon.

Milyen tüneteket láthatsz kutyádon, ha allergiás egy összetevőre?

  • kutya hasán kiütések
  • kutya lábujjai között piros
  • piros pöttyök a kutya hasán
  • barna foltok a kutya hasán (idült fázisban)
  • nyalogatja a lábát
  • erős vakaródzás
  • erősebb szőrhullás, szőrhullás foltokban
  • gyakoribb fülgyulladások
  • gyakoribb bűzmirigy telítődés, gyulladás

Ilyen esetben az állatorvos eliminációs diétára foghatja a kedvencünket egy orvosi hipoallergén kutyatáppal, mint amilyet pl. a Trovet márkán belül találsz.

Ha kiderül, hogy pl. csak a csirke okozza a gondot kedvencednél, akkor elegendő lesz hosszútávon egy szuper csirkehúsmentes eledelt vásárolnod a kutyusodnak, amilyen a SullerZ Premium Hypoallergenic például.

Míg egyes kutyafajtáknál nagyon ritka, ha valamilyen eleség allergia jön elő, másoknál sokkal gyakoribb. A francia bulldog bőrbetegségek okozói pl. a leggyakrabban allergiás okokra vezethető vissza.

Méhcsípés okozta allergiás bőrtünetek

Ez a fajta allergia okozta bőrtünet azon kevesek közé tartozik, amelyek elég egyértelműen diagnosztizálhatóak a kevésbé hozzáértők számára is.

Ha a pofiján vagy a lábán megcsípi egy méhecske a blökidet, akkor elég hamar bizonyos tüneteket láthatsz majd:

kutya-mehcsipes
  • az érintett rész megduzzad, ödémás lehet
  • fájlalni fogja a területet
  • meleg tapintatú lehet

Ilyenkor első dolgod az legyen, hogy elmész az állatorvosi rendelőbe a szerencsétlenül járt ebbel, aki kapni fog egy rövid ható idejű szteroid injekciót. Ez pár órán belül helyre hozza majd a felduzzadt pofikáját, lábát és jobban fogja magát érezni hamar.

Szóval ha a kutya orrán dudor lesz hirtelen, méhcsípésre is gondolni kell a gazdinak mint egy lehetséges opcióra.

Csalánkiütés

Egyes esetekben az allergia egy speciális módon jelentkezik a kutyáknál, ez pedig a csalánkiütés. Ilyenkor tapintásra az érezheted, hogy a dudorok a kutya testén szerte szét vannak, de látni főleg fél-oldal nézetből lehet. Ilyenkor ugyanis a szőre által is 3D mintaként megjelennek a dudorok.

Okozhat egy allergizáló növénnyel való találkozás is ilyet. Ezek a kutya kiütések is gyorsan el fognak múlni, egy szteroidos szuri hatására.

Kutya ekcéma

Ez a kifejezés, vagyis a kutya bőrbetegségek ekcéma, egy elég tág, általánosan értendő dolgot takar. Sok esetben „vegyes” dolgok okozzák.

Tehát allergiás, autoimmun dolgok is közre játszhatnak az ekcémás tünetek megjelenésében.

kutya-ekcema

Az ekcéma tünetei is változatosak:

  • extrémen száraz bőr
  • viszketés
  • szőrhullás
  • korpás bőrt is okozhat
  • a kutya piros bőr felületén hólyagok is lehetnek

Az állatorvos különféle étrendkiegészítőket, mint pl. Lazacolajat is felírhat kúraszerűen a bőrtünetek csökkentésére kutyád számára. De sok esetben hipoallergén eleségre való váltást is tanácsolhat az orvos.

Alopécia (tápanyag hiány allergia, bakteriális, veleszületett + nyírás)

Az alopécia egy erős vedlést, sőt akár részleges vagy teljes kopaszságot okozó betegség. Azonban a hátterében több ok is lehet, így szintén nagyon nehezen gyógyítható betegségről beszélünk.

Okozhatja tápanyaghiány, amely viszonylag egyszerűen orvosolható. De sajnos lehet a háttérben bakteriális fertőzés, stressz, allergia, genetikai, vagy akár egy rossz döntés a kutyakozmetikusnál. Igen, jól olvastad kedves gazdi.

Ugyanis a dupla szőrű fajtákat, (Berni pásztor, németjuhász, husky, spiccek, palotapincsi stb.) ha géppel rövidre nyírják, akkor előfordulhat, hogy beindul egy alopéciás folyamat. És vagy foltokban, vagy sehogy nem nő a kutyád szőre vissza.

kutya-alopecia

A pomerániai spicceknél nagyon divat volt egy időben a „Boo” vágási stílus, amely egy kutyusról kapta a nevét. Azonban a pomiknál egyes esetekben megfigyelték, hogy van bennük genetikailag hajlam az alopéciára, amelyet ez a nyírás előhozhat. Ilyen esetekben akár több évre is szükség van, hogy a bunda hasonlítson eredeti állapotára. De sokszor a leggondosabb kezelés, vitaminok és ápolószerek sem hozzák vissza a bunda szépségét.

Genetikai/ veleszületett gondok

A bonyolult nevű: acanthosis nigricans

Szerencsére viszonylag ritkán előforduló betegségről van szó, azonban kizárólag tacskóknál fordul elő. Ez az egyik, a lehetséges tacskó bőrbetegségek közül. t

Úgy gondolják, hogy az agyalapi mirigy csökkent TSH (pajzsmirigyre ható) termelése okozta pajzsmirigy gond okozza tüneteket a bőrön. „A betegség később átterjedhet a has aljára és a fülkagylókra. Az idült jellegű, hosszú éveken át fennálló betegség lassan rosszabbodik, a bőr szürkés, kékesfekete árnyalatot vesz fel, megvastagszik, ráncokat vesz fel, bársonyos tapintásúvá válik. Sokszor a bőr szaga avas zsírra emlékeztet.” – Áll a dr.horvathdavid.hu honlapon.

Az idiopathicus seborrhoea

A seborrhea egy zsíros bőrt és egyszerre pedig korpásodást okozó bőrbetegség, amely szintén lehet genetikai, mint amelyet is most említettünk, de lehet hormon vagy autoimmun vagy allergia okozta gond is. A genetikai eredetű sajnos nem gyógyítható, de megfelel kezeléssel (fürdetések speciális termékekkel pl.) és táplálkozással karban tartható.

Nézzük tovább, milyen kórok okozhatnak még bunda gondokat!

Autoimmun/Hormonális eredetű bőrbetegségek kutyáknál

Nagyon sokféle „rejtélyes” kór tartozik ide. Természetesen mindent felsorolni képtelenség lenne, de néhány gyakoribbat bemutatunk.

Ha a kutya orra sebes – Pemphigus foliaecus

A legtöbb esetben az, hogy kutyusod orra sebes, szimplán bőrkiszáradás, vagy kidörzsölés (pl. kennel rács) okozza. Ilyen esetben a seb a kutya orrán könnyen kezelhető házilag is olyan krémekkel, mint a Whizzopet Pro skin is. A kutya orrán seb gyorsan gyógyul már 1-2 nap alatt látványos lehet a javulás.

Azonban lehet, hogy egy komolyabb gond húzódik meg a háttérben a kutya orr seb mögött. De ne aggódj ez azért elég ritkán szokott előfordulni nem kell egyből pánikba esni, ha sebes a kutya orra.

kutya-alopecia

A pemphigus foliaceus kutya kórra az jellemző, hogy nem igazán viszket, először a szemek, orrhát tájékon jelennel meg az elváltozások, majd megy le az orra. Itt gennyes hólyagok, pörkök, szabálytalan alakú foltok lehetnek. Mivel ez egy autoimmun kór, helyileg szükséges kezelni, illetve a felülfertőződéstől védeni a területet.

Lupus

Bizony, kis kedvenceinknél is ritkán, de előfordulhat ez az autoimmun betegség, amely azt jelenti, hogy a szervezet a saját sejtjeit támadja. Mondhatni ez is a kutya orr betegségei közé tartozik már ami a tüneteket illeti. Ugyanis kérges, varas sebeket okoz az orr tájékán.

Pajzsmirigy

Az alul működő pajzsmirigy egyik legszembetűnőbb tünete a kutyusoknál, a szimmetrikus kétoldalas szőrhullás, letargia, hízás többek között. Vérvétellel igazolható és szerencsére gyógyszerrel könnyen karban tartható.

sebes-a-kutya-hata

Mellékvese gond, azaz a Cushing kór

Ez egy nehezen kezelhető hormonális megbetegedés, amely esetén a szervezet túl sok kortizol szteroidot termel és hat ki a szervezet egészére.

Tünetei:

-sok vízivás és ürítés

-telt „hordóhas”

-elvékonyodott bőr

-„kutya mitesszeres” bőr (fekete pöttyök a kutya bőrén) 

– test szerte szőrhiányos területek akár

fekete-pottyok-a-kutya-hasan

Kezelése elég nehéz, a Cushing kórnak, de nem lehetetlen szerencsére, egyre több módszert tudnak az állatorvosok alkalmazni.

Nemi hormonok problémái

Szerencsére ezen típusú betegségek sem túl gyakoriak, de megemlítjük őket.

Mind a szukák, mind a kan kutyák érintettek lehetnek hormonális gondokban.

  • Fiatal szukáknál ösztrogén hiány esetén ritka, gyér bunda, szimmetrikus kopaszodás jelentkezhet
  • Szukáknál ösztrogén túlsúlynál, főleg idős korban emlőmegnagyobbodás, gennyes bőrgyulladás kutya lányunknál jelentkezhet.
  • Kanoknál, amennyiben rejtett heréjűek, szimmetrikus szőrhullás, kopaszodás és bőrüknél erősebb pigmentálódás is látható lehet. (kutya bőrén fekete foltok)
  • Kan kutyáknál a tesztoszteronhiány (ivartalanítás után) okozhat fénytelen, fakó, vékony bundát.

Főleg spánieleknél jellemző ezutóbbi.

Most pedig nézzük tovább, mik tartozhatnak még a kutyák bőrbetegségei közé.

Daganatos eredetű kutya bőrbetegség

Dudor a hasán, bőr alatt

Nem kell egyből bepánikolva, a kutyát a kocsiba dobva, az állatorvosi rendelőbe rohanni, ha a kutya bőrén dudor érződik. Ugyanis egy csomó a kutya bőre alatt lehet sok minden. Lehet egy jóindulatú kutya bőrkinövés akár.

De természetesen előfordulhat, hogy sajnos a kutya hasán dudor egy rosszindulatú elváltozás jele. Főleg szukáknál, az emlőkben fordulnak elő gondok. Ilyenkor a kutya bőre alatt dudor valójában egy emlődaganat. Ez időben észre véve és kiműtve akár azt is jelentheti, hogy élhet tovább a kiskedvenc egészségesen.

Azonban, ha évekig csak legyintve nézünk arra, hogy lett egy dudor a kutya hasán, az nem jó taktika. Ugyanis áttétet képezhet a tüdőben, és a kifakadt kutya gennyes seb kezelése sem lesz a legkönnyebb dolgunk.

Ezért, ha egy csomó bőr alatt kitapinthatóvá vált a gazdinak, nyomás az állatorvoshoz, hogy kiderüljön mi okozza a gondot!

 Mi lehet még a dudor a bőr alatt?

Leggyakrabban a gazdik elfelejtkeznek arról, hogy oltás vagy akár egy antibiotikum szuri után is kialakulhat akár egy héttel a kezelés után egy csomó a bőr alatt. És hát jön a hirtelen megijedés, persze feleslegesen.

Érdemes tehát végig gondolni, hogy volt-e kedvencünk az utóbbi napokban a rendelőben injekciós kezelésen, ha egy csomót találunk benne. Ezek a duzzanatok nyom nélkül, maguktól el szoktak múlni 1-2 héten belül a legtöbb esetben.

Kiskutya hasán dudor: köldök sérv

A tapasztaltabb gazdik már tudják, ha egy kiskutyának a pocakjánál egy dudor van, az bizony egy műtendő köldök sérvet jelez.

A legtöbbször ez teljesen fájdalom és probléma mentes dolog, de ivartalanításkor érdemes „helyrehozatni”.

kutya-sebes-bor

Most, hogy ezen is túl vagyunk, jöjjenek a további lehetséges bőrgondok.

Vírusos bőrbetegségek

Nem a vírusok a leggyakoribb okozóik a bőrtüneteknek, de azért innen is tudunk példát hozni.

Ha a kutya száján dudor van: papilloma szemölcs a legtöbb esetben

Úgy tűnik, hogy a kutya szája sebes? Vagy mintha kutya kiütés lenne a szája szélénél, lábánál? Akkor ez bizony kutya papilloma lesz!  Ez lényegében egy jóindulatú bőrkinövés kutyáknál. Viszont, ha rossz helyen van, kisebesedhet, pl. evés vagy játék közben és ilyenkor az eltávolításuk javasolt. Más kutyákra viszont erősen fertőző, tárgyakkal és követlen kontaktussal is terjed. A gyenge immunrendszer miatt fiatal és idősebb kutyáknál gyakoribb.

Hogy mulasztható el a papilloma kutya barátunknál?

kutya-szaj-seb

Miután könnyen terjed, nem ajánlott kutyusunkkal ilyenkor kutyasétáltatóba menni, kutyás közösségbe vinni.

Ha több kutyusunk van, legyen külön tányérjuk, játékuk. De nagyon nehéz megakadályozni a fertőződést együttélés közben. Érdemes külön immunerősítő készítményt vásárolni, mint amilyenek a CBD cseppek, a Vetri DMG vagy az Immunovet tabletta is. De sokan esküsznek kutya szemölcs esetén a Minera Béres kutya cseppre is.

Most pedig olvass tovább, hogy okosodj a témában.

Baktérium okozta

Ebből a csoportból már bizony bőven tudunk példát hozni olyan betegségekre, amelyek bőrtünetekkel járnak.

Nedvedző piros folt a kutya bőrén hotspot- azaz pyotraumás dermatitisz

Kettős szőrzetű gazdik egyik legrettegettebb, nehezen gyógyuló kutya bőrbetegsége a hot spot. Labrador, golden retriever, berni pásztor, németjuhász és még sorolhatnánk a potenciális fajtákat, akik gyakran érintettek ebben a kórban.

Főleg nyáron jelentkező, súlyosan viszkető, nedvedző, általában kör formájú ez a kutya gennyes seb, amelyet a mi drága négylábúnk, a nyalogatással csak még jobban elfertőz. A leggyakoribb elképzelés, hogy eleség allergia, illetve a bőr befülledése, vagy ezek kombinációja okozza.

Ha már megtörtént a baj, körbe kell nyírni az adott részt, és helyileg szükséges kezelni az állatorvostól kapott krémmel. Emellett kapni fog a blökink egy „lámpabúrát” azaz védőgallért is, amelyet gyűlölni fog, de legalább nem fogja tudni nyalogatni a sebet.

így néz ki a hot spot kutya bőrén:

hotspot-kutya-kezelese

Mit tehetsz te otthon azért, hogy ne legyen több hotspot kutya pajtásodnál?

Megelőzni úgy lehet, hogy dús bundájú kedvencünket rendszeresen fésüljük, távolítsuk el az aljszőrét alaposan, és ne hagyjuk, hogy pl. fürdés után vizesen maradjon.

Az egyik legrégebbi ismert bőrbetegség kutyáknál: ótvar

Az ótvar egy baktérium okozta bőrbetegség, amely főleg a még fejletlen immunrendszerű fiatal kutyáknál okoz gondot. Ami viszont a gond, hogy ez egy zoonózis, azaz emberre is átterjedő kórság, így fontos a korai diagnózis felállítás.

Az ótvar kutyáknál így jelenik meg:

  • nem, vagy csak enyhén viszkető területek
  • gennyes apró hólyagok sokasága, amelyek felszakadnak
  • az ótvar kutya esetén az állcsúcson és a szőrtelen hasi területeknél jelenik meg.

Az ilyen kutya sebek általában jól reagálnak fertőtlenítő hatású samponokra, amelyeket az állatorvos ír fel. Szövődmény nélkül szokott gyógyulni a kutya ótvar, amennyiben nincs felülfertőződés.

Tályog a bőr alatt

Ha kutyusod megsérült pl. egy növény megszúrta, vagy egy macska/kutya megharapta, akkor bizony előfordulhat, hogy baktériumok miatt tályog lesz a bőre alatt. Ez pukliként jelenik meg a sérülés helyén, és bizony ez állatorvosi kezelést igényel. Ilyenkor felnyitják a tályogot, kitisztítják és antibiotikumos kezelésre is szükség van. Úgyhogy, ha a kutya nyakán gennyes seb van, vagy a kutya lábán dudor, ez is lehet az oka.

Szőrtüsző gyulladás

A baktérium okozta folliculitis azaz szőrtüsző gyulladás viszonylag gyakori betegség. Mind rövid mind hosszú szőrű kutyáknál előfordulhat. Gyakori egyébként a francia bulldog bőr betegségei között is. Ilyenkor a szőrtüszők úgy néznek ki, mint egy pattanás kutyán. Vagyis a bakteriális szőrtüszőgyulladás kutya pajtinkon lényegében gennyes kis hólyagokat okoz.

 Az ilyen kutya bőrgyulladás kezelése egyszerű, de gyakran hosszadalmas. A kutya szőrtüszőgyulladás kezelése abból áll, hogy antibiotikumot kell szednie. Emellett fürdetni is gyakran szükséges speciális samponokkal és idővel a kutya pattanás el fog tűnni.

Vigyázni kell azonban, hogy a kutyusod ne vakarja véresre magát. Ugyanis ilyenkor a szőrtüszőgyulladás kutyáknál súlyosbodhat és felülfertőződhet a pattanás a kutyán. Ugyanis a sebek a kutya testén nyílt utat adnak más kórokozóknak, pl. gombáknak. Ezért hiába egy egyszerű dolog a kutya szőrtüszőgyulladás, komolyan szükséges venni.  

Szeretnéd látni, hogy milyen egyéb nyavalyák vannak? Jönnek a kutya gombás bőrbetegségek képekkel bemutatva.

Gombás fertőzés

Leggyakoribb kutya gomba: microsporum canis

Ezen típusú gombák felelnek 70%-ban a bőrgombás fertőzésekért. Általában bőrsérülés, horzsolás stb. szükséges ahhoz, hogy ezek a gombák betegségeket okozhassanak. Főleg fiatal vagy idős kutyáknál okoz gondot, de egyes fajták. pl. Yorkik is hajlamot mutatnak ezen típusú fertőzésre. Gondot okoz a meleg, párás éghajlat is, illetve, ha valamilyen autoimmun probléma is fennáll. 

Tünetei:

  • fejen, fülen, lábvégeken szőrtelen, kipirult, nem viszkető felület, sokszor kör alakú, de nem feltétlenül
  • száraz, korpás az érintett terület
  • felülfertőződhet bakteriálisan is akár (szőrtüszőgyulladás kutya esetén pl.)
kutya-borgomba

Zoonózis, azaz ránk, gazdikra is átterjedhet és nálunk tipikus kör alakú pirosas foltokat okoz. Kezelése hosszan tartó gyógyszeres kezelésből (akár 10 hét) és helyi kezelésből (krémek, fürdetés) áll.

Az a fránya élesztő gomba: a malassezia

Ez a fajta gomba alap esetben csak kis mennyiségben van jelen természetes módon a kutyánk hallójáratában, illetve egyéb nyálkahártyáján. Azonban, ha bizonyos körülmények fennállnak, akkor nagyon elszaporodhatnak és ezzel komoly gondokat okozva a kutyáknak.

Ilyen körülmény lehet egy allergiás háttér, autoimmunbetegség, vagy endokrin betegség, pl. cukorbetegség.  De vannak más hajlamosító tényezők is. Pl. extra bőrredős kutyák (francia bulldog, sharpei), de még a westie, cocker spániel, uszkár stb. is. De korábbi baktériumos bőrbetegség is hajlamosító tényező lehet.

Tünetei:

  • gyakori, vagy nehezen/nem gyógyuló hallójárat gyulladás
  • hónalj, ágyék, nyak redők érintettek, jellegzetes erős szagú a terület
  • viszkető és erősen kipirult területek (van, hogy a kutya hasa piros)
  • szőrtelen a terület
  • jelentkezhet seborrhea is mellette,
  • esetenként hiperpigmentáció (fekete foltok a kutya bőrén vagy ahogy sok gazdi fogalmaz a kutya bőre feketedik)
kutya-gomba-boron

Kezelésére több lehetőség is van. De fontos, hogy amennyire csak lehet, a hajlamosító tényezőt, ha lehetséges meg kell szüntetni. (pl. eleségallergia esetén hipoallergén táp adása, mint amilyen a SullerZ Prémium Hypoallergenic eledelei)

És most nézzük tovább, melyek lehetnek még bőrnyavalyák okozói.

Élősködő okozta bőrbetegségek

Ide is többféle dolgot tudnánk felsorolni, de most a három legfontosabbat fogjuk kiemelni.

A bolhák okozta bőrtünetek

A bolhák nem csak csípésükkel okoznak kellemetlenséget bundás kis barátainknak, hanem bizony bőrproblémákat is okozhatnak. Ezt két módon tehetik meg:

  • ha allergiás a kedvencünk a bolha nyálára
  • ha a bolhacsípés okozta viszketéssel valamilyen baktériumos/gombás másodlagos bőrfertőzést okoznak
kutya-bolha-allergia

A bolhákat sajnos nagyon nehéz kiirtani, akár több hónap is lehet, mire mentesül a lakásunk tőlük teljesen. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a megfelelő élősködők elleni készítményt alkalmazzunk és rendszeresen.

A demodex atka

Ezek az élősködők vagyis az atkák alapból a kutyánk bőrén élnek vígan, és az esetek nagy részében, egészséges immunrendszer esetén nem okoznak gondot. Azonban, ha valamilyen okból legyengül a kedvencünk, akkor bizony túlságosan elszaporodnak és számos gondot okoznak.

  • gyors és nagyfokú szőrhullást okoznak atka esetében
  • viszkető, piros bőrterületek, főleg a lábakon, fejen

Kezelése egyrészt abból áll, hogy helyileg használnak krémet/ fürdetőt a kutyán, valamint az immunrendszerét kell erősíteni.

kutya-borbetegsegek-atka

A bőr alatti csomó akár bőrféreg is lehet

Sajnos a szúnyogok nem csak az akár kedvencünk életét is veszélyeztető szívférgességet hordozhatják, hanem bizony az akár emberre is veszélyes bőrférgeket is. Ezek a férgek pár hónap alatt fejlődnek ki, és gyakran a bőr alatti csomóba „tömörülnek”. Kezelése hosszan tartó, hónapok alatt érhető el a teljes mentesség.

Megelőzni egyszerű a bőr és szívférgességet. Mivel az okai a szúnyogok mindkét betegségnek, védd kedvenced a szúnyogcsípéstől Advantix-al például! Ez más, külső élősködőktől is megvédi ráadásul!

Egyéb okok

Vannak dolgok, amelyek nem számítanak kifejezetten betegségeknek, de bőrtüneteket okoznak. Most ezeket fogjuk röviden felsorolni, természetesen nem teljeskörűen.

Főleg idős/ nagytestű kutyáknál felfekvés

Ha van egy idős, túlsúlyos labradorod, németjuhászod stb. szinte garantált, hogy előbb utóbb azt látod, hogy a kutya könyöke sebes. Ez ugyanis a felfekvés leggyakoribb helye. De ha a kutya here sebes (elnézést, ha esetleg valakit érzékenyen érint a téma) akkor is lehet, hogy felfekvés áll a kutya here pirosodás hátterében.

Tünetei:

-könyök, csánk, térd, here bőrének kipirosodása, vörös lesz, majd viszket

-majd ezek a területek idővel elszürkülnek, a bőr megvastagszik, sebes lehet.

Megoldás: bőrpuhító kenőcsök és olyan fekhely, amely kíméli az ízületeit, mint amilyen a Vetbed is például. Így majd nem alakul ki vagyis jön létre a kiváltó ok, sem a fertőzések, vakarózás.

Napfény okozta bőrgyulladás (collie nose)

Ezt a betegséget hivatalosan úgy hívják, hogy Discois lupus erythematosus (DLE). Ez egy gyulladásos bőrbetegség, amely általában szezonális, és a napfény ultraibolya sugárzása az indikátora.

A kutya orra körüli pigmentáció csökken, ez az első tünet. Ez kiterjedhet az orrnyeregre, ajkakra, szem körüli és nemi területekre is. Az orr felülete „macskaköves” lesz és végül fekélyessé is válhat akár amely már elég kellemetlen.

Sajnos összefüggést találtak ezen betegség és a laphámsejtes karcinóma között, amely egy rosszindulatú daganat féle.

Kezelése: fényvédő használata, illetve súlyos esetben helyi vagy orális kortikoszteroidokat használnak. De ezen felül szokták javasolni az E-vitamin és omega 3-6 zsírsavak pótlását is. Nem csak a nevét is adó colliekban, hanem németjuhászokban, pointerekben és huskyban is előfordul ez a betegség.

Rossz minőségű táp/ nem jó felszívódás

Sok esetben a gazdi nincs is tisztában azzal, hogy egy jó minőségű táp adásával mennyi gondot is előzhet meg, a kedvence egészségével kapcsolatban.

A kutyák ragadozók, ezért fontos számukra a magas minőségű fehérje, megfelelő mennyiségben. Sok esetben a reklámozott, multis tápok nem tartalmaznak elegendőt a kutyáknak szükséges fehérjéből, ásványi anyagokból, hiába vannak teljes értékűnek reklámozva.  

kiutes-kutyan

Érdemes minimum prémium kategóriát választani, és legalább 30-50% hústartalmú eledelt keresni.

Milyen segítségeket tudunk még adni kedvencünknek, hogy bőre/ bundája épségét megőrizze? Mutatjuk!

  1. sörélesztő
    Nem csak a pocakjuknak, hanem a bőrnek/szőrnek, sőt még az immunrendszerüknek is kiváló étrendkiegészítő a sörélesztő. Ugyanis komplex B-vitamin forrás, szelén, cink, réz, kálium és jód tartalmú is. Gazdag esszenciális aminosavakban is. Kúraszerűen évente kétszer, vagy akár folyamatosan is adható szükség szerint.

  2. Lazacolaj
    A lazacolaj szintén nagyon hasznos kúraszerűen adagolva a kedvenceinknek, ugyanis gazdag omega 3 és 6 zsírsavakban, csökkenti a gyulladást, a viszketést. Emellett ízletes, így könnyen elfogadják a kutyusok a száraztápjukra csepegtetve is.

  3. Halas tápok
    Ha szeretnéd az omega 3 zsírsavakat közvetlenül az eleséggel bevinni kutyusod szervezetébe, jó megoldás lehet a halas szuperprémium tápok választása. Mi nagyon kedveljük a hipoallergén, kifejezetten fehér szőrre kifejlesztett kistestűek számára ideális N&D White Dog Adult Mini tápot. Ugyanis ez tengeri sügeret tartalmaz, édesburgonyás és spirulinát is.
    De szintén nagyon kedvelt a Carnilove Fresh Adult Dog Ponty & Pisztráng – Hair & Healthy Skin tápja. 70% hús, semmi gabona, csak gyógynövények és gyümölcsök és zöldségek vannak benne!

Ha a kutya lábujjai között duzzanat = toklász

Ahogy már korábban is írtuk a Toklász: amilyen kicsi, olyan nagy problémát okoz cikkünkben, sajnos nyár vége-ősszel gyakran okoz csomót, fájdalmas kipirult bőrterületet a toklász. De sajnos fülbe, szembe is belejuthat ez a növényi rész.

kutya-csomo-toklasz

Séta után érdemes a talppárnák, lábujjak közötti részt is átnézni, mert gyakran itt fúródik be a hegyes toklász. És csak napokkal vagy hetekkel később veszi észre a gazdi, hogy a kutya nyalja a mancsát és hogy egy duzzanat van a lábujjak között.

Ilyenkor sok esetben már csak rövid bódításban lehet a toklászt eltávolítani, és antibiotikumos kezeléssel kell folytatni.

Ismered román testvéroldalunkat?

Fedezd fel!

Cikkünk végére értünk, de mint ahogy már az elején is mondtuk, a bőrbetegségek háza „végtelen”. Így ha kedvenceden bármilyen furcsaságot találsz, (pl. kiütések a kutya hasán, kutya könyök seb, mielőbb keresd fel az állatorvost.

Ha csak úgy érzed, hogy a tápja lesz a gond a kutyusodnak a bőrtünetekkel kapcsolatban, akkor kereshetsz minket is, és segítünk megtalálni a legtutibb eleséget!

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 6
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
15.980 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.416 Ft - 31.149 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft
  • 0
Kingstar Macskaalom Szilika
1.62kg - 6.88kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 12.490 Ft
  • 3
Happy Cat Minkas Urinary
1.5kg - 10kg
  • Raktáron
2.240 Ft - 10.936 Ft
  • 0
Happy Cat Sensitive Adult Light
300g - 10kg
  • Elérhető
926 Ft - 15.121 Ft
  • 11
Gemon Bárány+Rizs kutyatáp
3kg - 20kg
  • Raktáron
3.598 Ft - 18.980 Ft
  • 4
Foresto bolhanyakörv
400g - 600g
  • Raktáron
10.980 Ft - 11.980 Ft

Ezeket olvastad már?

Weimari vizsla - A vadászok ezüstös lovagja!
KUTYA MAGAZIN

Weimari vizsla - A vadászok ezüstös lovagja!

A weimari vizsla, egy nemes vadász eb, aki napjainkra az otthonokba is beszimatolta magát.A németek büszkesége vérbeli vizsla, kisebb kül

Elolvasom
A ragdoll macska - Ölelnivaló babacica?!
MACSKA MAGAZIN

A ragdoll macska - Ölelnivaló babacica?!

Következzen egy igazán cuki és gyönyörű, kerek szemű óriás, akinek csak a szeme hűvös.Kedves olvasónk! Bevezetőnkben nem véletlenü

Elolvasom
Idős kutya betegségei és gondozása - A boldog aranyévekért?
KUTYA MAGAZIN

Idős kutya betegségei és gondozása - A boldog aranyévekért?

Minden kutya megérdemli a boldog és nyugodt öregkort. Az idős kutya betegségei odafigyelést igényelnek.Egy kutya bizony nagy f

Elolvasom
Petguru logo