Legyen benti vagy kinti cicád, bizony a fülatka akkor is potyautas lehet kedvencednél. A gyógyulás akár heteket is igénybe vehet, így érdemes a megelőzésre hangsúlyt helyezni.
Ezek a bosszantó paraziták bizony nem csak kóbor cicáknál okoz gondot, hanem akár a selyempárnán alvó szobatigriseknél is előjöhet. Úgyhogy minden cicatulajdonosnak érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen tünetekkel jár a fülrüh macska pajtinknál, hogy milyen macska fülcsepp atka ellen létezik.
Persze nem kell hipohondernek lenni! Ha a macska vakarja a fülét, az nem jelenti egyből azt, hogy élősködői lennének.
Természetesen, ha a macska fül viszketés nem múlik el, keressétek fel cicáddal az állatorvosi rendelőt!
Most pedig jöjjön minden, amit a fülatkáról tudni érdemes!
Mi is pontosan a macska fülatka / macska fülrüh?
Háziállatainkon alap állapotban is élnek különféle mikro élőlények Ilyen macska atka pl. a demodex is. Azonban ezek az apróságok a legtöbb esetben a normál flóra alapját képezik és nem okoznak gondot. Egészen addig amíg nem szaporodnak el túlságosan.
Ezzel szemben a fülatka (Otodectes cynorits) egy bőrfelszínen élő atka, amely nagyon fertőző és gyorsan szaporodik. Egészen pontosan a pókszabásúak egy tagja. És semmi helye nincs a háziállatainkon ideális esetben.
Az atkák nagyon gyors életmódú élőlények. Szinte ez egész életüket a „házigazdán” élik le. Az életciklusuk gyors: körülbelül 2 hónapot élnek csupán. De nagyon sok tojást raknak le, amelyek kb. 3 hét után válnak felnőtté, többszöri vedlés/szakasz után. Ezekre a tojásokra ráadásul semmilyen vegyszer/gyógyszer nem hat. Tehát a védekezés a fülatkák ellen egyedül az, hogy a felnőtteket írtjuk ki, hogy ne rakhassanak tojásokat.
Fontos, hogy kikezeljük, ugyanis a cica, a fülvakarással (a karmaival felsérti a bőrt) utat adva baktériumoknak, amellyel még felül is fertőződhet a füle. És akár egy komoly középfülgyulladást is okozhat így közvetve az atka. Megfelelő kezelés mellett persze nyomtalanul ki lehet írtani az egész bagázst.
Hogy lesz a macska fül atkás?
Sok gazdi bepánikol elsőre, amikor kiderül, hogy a cica fülatkás. Az jár a fejükben, „Úristen, benti macska fülatka? Hát hogy sikerült ezt összehozni?” Megint mások rögtön rákeresnek, hogy hogy lehetséges a macska fülatka kezelése házilag. Azonban mindenekelőtt meg kell érteni az egész atka fertőzés hátterét.
Az atkásság a hallójáratban nagyon gyakori probléma a kiskedvenceinknél és a vadon élő állatoknál is. És hát a vadonban nincsen fülatka elleni csepp!
Mi a leggyakoribb módja, hogy a fülek fertőződnek atkával?
Ha a macskák egymással találkoznak (fertőzött kóbor cicákkal például) akkor nagyon könnyen elkaphatják. De ágyneműről, fekhelyről, cipőtalpról behozva a lakásba is átmehetnek sajnos a fülek tájékára akár.
Bár tény, hogy a környezetben kevésbé maradnak életben az apró fehér atkák. Úgyhogy ebből kifolyólag a kinti cicáknak tény, hogy nagyobb az esélye, a fülatka fertőzés esélyére, de a benti macskuszok sincsenek biztonságban.
A macska fülatka emberre veszélyes?
Jó hírünk van! Bőven elég lesz a macska atka kezelése, ugyanis ezek az állatok nem igazán terjednek át ránk. Persze igyekezzünk a kezelést biztonságos körülmények között végrehajtani (kesztyű), hogy biztosra mehessünk.
Melyek a macska atka tünetek? (Fülatka esetén)
Ahogy írtuk is, többféle atka is létezik, amely szeret a kisállatokon portyázni. Egyeseknél nagyon hasonló tünetek vannak. Így kérlek, sőt könyörgök: ne próbálkozz macska atka elleni szerek házilag gyártásával, hiszen lehet, hogy többet ártasz majd, mint használsz.
Cicusodnál az alábbi kellemetlen tünetek utalhatnak arra, hogy fülatka ütötte fel a fejét:
- nagyon vakarja a fülét
- fájlalja a fülét, ha hozzáérsz, vagy ha ő vakarja magának (sír)
- rázza sokat, akár folyamatosan a fejét
- a fülében sötét, törmelékes, akár alvadt véres váladék van
- a füle büdös, erős szagú a külső hallójáratba szagolva
Rázza a fejét? Akkor ez macska fülgyulladás vagy fül atka?
Nagyon hasonlóak a tünetei a „sima mezei” gyulladásnak és az atkásságnak. Hiszen mindkét esetben a szobatigriskéd vakarja a fülét, fáj neki. Azonban a gyulladás esetén a hallójárat általában kipirult, vöröses, valamint a váladék is más benne.
A gyulladás esetén „folyékonyabb” a váladék, nem törmelékes. Valamint gyakran barnás/sárgás a genny miatt, nem sötét annyira. Illetve a szaga is másabb lehet, mint atkák esetén. Ilyenkor a macska fülgyulladás kezelése házilag, az orvos által adott fülcseppel fog történni.
A cica fülatka (otodectes cynotis) diagnosztizálása így lehetséges
Az atkák szabad szemmel nehezebben láthatóak, mert ahhoz túl apróak a nem gyakorlott szemnek. Azonban az állatorvosok, egy kis készülék (otoszkóp) segítségével a cicusod füle mélyére tudnak nézni. Már ha látnak valamit a sok törmeléktől és a cicus is kooperatívnak mutatkozik.
Ugyanis sokszor a fülük annyira fáj, hogy nem hagyják ezt az egyébként egyáltalán nem fájdalmas műveletet.
De a törmelék és az egyéb tényezők általában egyértelművé teszik a doki számára az atka létét.
A másik módszer egy kicsit „tudományosabb”. Ilyenkor a váladékból mintát vesznek és mikroszkóp alatt megvizsgálják. Ott pedig hamar kiderül a turpisság, ha van és mehet a kezelés.
Fontos azonban az otoszkópos fülvizsgálat is, hogy megállapítsa az orvos, hogy sérült-e például a dobhártya. Ugyanis egyes fülcseppek nem alkalmazhatóak dobhártyasérülés esetén.
-
Akciós termékWhiskas Junior száraz macskaeledel csirkével 1,4kgOriginal price was: 3.289 Ft.2.631 FtCurrent price is: 2.631 Ft.
-
SullerZ Sörélesztő2.890 Ft – 7.090 Ft
-
Royal Canin Kitten Multipack 4×85 g2.463 Ft
A macska fülatka kezelése
A kis cirmosod kezelése bizony lehet, hogy időigényes lesz, és akár többszöri orvosi látogatást is igényelhet az orvosi rendelőbe.
A fül atka kezelése a rendelőben
Amikor az állatorvos megállapította, hogy bizony is cica fülatka van, kezdődhet a kezelése.
A súlyosságtól függően két féle lehetőség szokott lenni a kezelési tervet illetően.
Enyhe esetben egy fülmosást követően kap a gazdi egy macska fülatka csepp készítményt. Ez egy sima spot-on csepp, amely olyan hatóanyagot (is) tartalmaz, amely megöli az atkákat.
Súlyosabb esetben kap a cicus közvetlenül a fülébe egy helyi atka ölő szert. Ez a fülatka elleni csepp macskáknak boltban nem kapható, kifejezetten állatorvosi készítmény. Ugyanis a fülatkák elég ragaszkodó típusok és nehéz néha őket a hallójáratból kimosni úgymond.
A készítmény után várni kell (kb. egy 3-5-7 nap) és utána már lehet alkalmazni a fülmosást, illetve a macska fülatka spot on cseppet is kapni fog.
Súlyos esetben, ha felül fertőzödött a seb, még antibiotikumos kezelésre is szükség lehet sajnos.
Amikor már hatnak a cseppek, egyszerűbb fülcseppel, mint az Otodine is, lehet kezelni a fülecskét, hogy a viszketést csökkentsük.
A macska fülatka kezelése megoldható otthon?
Ha ezen kérdés alatt azt érted kedves gazdi, hogy te magad kotyvasztanál a konyhába valamiből egy fülatka macska csepp terméket, akkor a válasz: nem.
Találni a neten olyan urbán legendákat, mint hogy babaolajat kell tenni a cica fülébe, és stb. Azonban ezek veszélyesek lehetnek, úgyhogy kérlek ne is próbálkozz ilyennel!
-
Akciós termékWhiskas Junior száraz macskaeledel csirkével 1,4kgOriginal price was: 3.289 Ft.2.631 FtCurrent price is: 2.631 Ft.
-
Akciós termékVetbed, Ízületkímélő Kutyafekhely Fehér 30mm3.861 Ft – 13.491 Ft
-
Akciós termékVetbed Csúszásmentes, Ízületkímélő Kutyafekhely Tigris mintás3.861 Ft – 13.491 Ft
Ha azonban a házi módszer alatt azt érted, hogy milyen HIVATALOS készítmények vannak, amelyekkel megvédheted cicusod, olvass tovább!
Macska fülatka elleni szerek
Mit tegyél, hogy a fülatka macska barátod életében ne legyen többször jelen?
A legtöbb, fülatkára is hatásos szer csakis állatorvosi vényre kapható. Ugyanis ezek a termékek olyan hatóanyagúak, amelyek pl. bél vagy szívféregre is hatnak. Tehát a sima bolha-kullancs elleni spot on cseppek ebben az esetben nem elegendőek.
Úgyhogy sajnos ezeket, nálunk a Petgurunál sem tudod megvenni.
Az állatorvosnál kapható szerek pl.: Advocate, Stronghold, Bravecto, Simparica, Advantage multi.
Fontos, hogy ha több cicád is van, vagy kutyával éltek együtt, akkor a beteg cirmost különítsd el addig, amíg meg nem gyógyul teljesen. Ugyanis sajnos még az első kezelés után is fertőzhet és egy ördögi körforgás alakulhat ki, a cicák egymást fogják vissza-vissza fertőzni. Más megelőzés sajnos nem létezik.
Érdemes a látszólagos gyógyulás után ( ha már nem látsz tüneteket) is még rendszeresen visszajárni kontrollra állatorvoshoz, hogy biztosan legyőztétek-e a fertőzést.
A szeparáláson túl érdemes azokat a helyeket, illetve tárgyakat is alaposabban takarítani, kimosni, ahol cicád éli az életét. A cicafekhelyet stb. érdemes legalább 40, de ha bírja az anyag, akár 60 fokon is kimosni.
Érdemes cicusod tehát gyakran ellenőrizni. Nézz bele a szájába, tapogasd át, és ellenőrizd a füleit is legalább havonta egyszer alaposabban.
Amennyiben pedig bármi szokatlant találnál, ne habozz felkeresni az állatorvosi rendelőt kedvenceddel!