Miért nem eszik a kutya? Hozunk pár lehetséges okot!

Sok gazdi kérdezi magától, hogy miért nem eszik a kutya, miközben a tálja tele van finomsággal. Ennek azonban nagyon sokféle oka lehet, amelyek közül igyekszünk a leggyakoribb okokat ebben a bejegyzésben megosztani.

Természetesen már most a cikkünk elején kiemeljük, hogy a bejegyzésben foglaltak nem helyettesítik az állatorvos általi vizsgálatot.

Ha kutyusodnál bármilyen komoly tünetet tapasztalsz, haladéktalanul tessék állatorvoshoz fordulni!

Azonban sok esetben nincs nagy gond a mögött, ha a kutya nem eszik egy két napig. Lehetséges csupán, hogy nem eszi meg a kutya a tápot, amit a helyi közértből vettünk neki, azonban egy minőségi kutyatápnak azonnal nekilátna. Vagy éppen csak degeszre ette magát a nagymama által sunyiban kapott jutifalatokból vagy emberi ételt kapott.

miert-nem-eszik-a-kutya

Tartalomjegyzék

– Meddig nem baj ha nem eszik a kutya?

– Milyen tünetek utalhatnak még arra, hogy beteg a kutya?

– Amikor betegségnek tűnik a kutya étvágytalanság, de nem az

– Betegségek, amelyek miatt nincs étvágya a kutyának

– Egyéb okok ha a kutya nem eszik

Meddig nem baj ha nem eszik a kutya?

Főleg kezdő kutyatartók szoktak megijedni, ha a kutyus nem fogadja el a reggelit vagy a vacsorát, és már keresik is, milyen étvágyfokozó kutyáknak készült terméke kapható. Azonban nem kell pánikolni akkor sem, ha a kutyusunk egy 24 órás böjtöt tart valamilyen oknál fogva. A kutyáknak is lehet „olyan napja” és nem mindig van betegség vagy más problémák is állhat a háttérben.

Azonban, ha egy hete nem eszik a kutya rendesen, az bizony már jócskán orvosért kiáltó problémát jelez!

Az, hogy nincs étvágya a kutyának, nagyon sokféle okból lehet. És amíg egyes okok teljesen normális dologból erednek, némelyek igenis oda figyelést igényelnek.

Milyen tünetek utalnak még betegségre, azon kívül, hogy a kutya nem eszik csak iszik?

Ha vannak kísérő tünetek is amellett, hogy nem eszik a kutya napok óta, akkor bizony irány a rendelő.

  • bágyadt kutya (kedvetlen kutya)
  • ha már 2- 4 napja nem eszik a kutya
  • ha nem eszik a kutya és hány
  • ha lázas
  • ha hasmenés társul a nem evés mellé
  • ha öreg kutya nem eszik
  • ha kiskutya nem eszik

Most pedig nézzük meg, milyen apróbb okok okozhatják, hogy kedvenced nem hajlandó a szokásos csemegéjét elfogyasztani.

Amikor betegségnek tűnik a kutya étvágytalanság, de nem az

Egyes esetekben, amikor nem eszik a kutya csak iszik, apróbbacska dolgok állnak a háttérben. Lehet az is, hogy a kutyusod egyik nap csak a fele adagját eszi meg, másnap pedig normál az étvágya. Majd ismét koplaltatja önmagát.

A következő fejezetben lévő dolgok lehetnek az időszakos étvágytalanságának hátterében, pedig egészséges a kutyusod.

Ha oltás után nem eszik a kutya

Egyes kölyök vagy akár felnőtt kutyák is érzékenyebben reagálnak a védőoltásokra. Míg egyes kedvencek észre se veszik a dolgot, másokat akár 2 napig is megvisel. Oltás után lehetséges, hogy levert kedvelten kutya pajtid lesz, hasmenéssel küszködve és nem szívesen néz rá az etetőtálra. Azonban ennek a tünetegyüttesnek el kell múlnia gyorsan.  

oltas-utan-nem-eszik-a-kutya

Az oltás is okozhatja azt hogy nem eszik a kutya

Ha pedig komolyabb allergiás reakció jelentkezne (pl. megduzzad a feje) akkor amellett, hogy egy szteroid szurira azonnal menjetek be a rendelőbe az állatorvoshoz, írjátok be a kiskönyvébe, hogy mely hatóanyagot ne kapja a jövőben.

A szuka kutya tüzelés étvágytalanság problémáját is okozhatja

Sok gazdi megijed, amikor a szuka kutyus tüzeléskor nem, vagy csak alig eszik. Ilyenkor sok esetben azt hiszik, hogy válogatós kutya lett belőle, de csak a hormonok közjátékáról van szó csupán.

Ha a kutya nem eszi a száraz tápot ilyenkor, érdemes lehet jobb minőségű kutya konzervvel, pl. Animonda Gran Carnoval vegyíteni az eledelét. Ugyanis gyakran az étvágytalan kutya etetése csak ilyen trükkel javítható. Azonban ez a rossz evés csak 2-3 hétig tart általában, a tüzelés idejéig.

A kan kutya tüzelés alatt nem eszik

Amikor „portán belül” vagy akár a környéken is van egy tüzelő szuka, a kan kutyák hormonjai is sajnos az egekben vannak úgymond. Emiatt pedig előfordulhat, hogy a kutya levert nem eszik és csak a szökésen/ csajozáson jár az esze úgymond. Ilyen esetben a hősszerelmes kutyusok akár több kilót is fogyhatnak a rossz étvágy miatt.

kan-kutya-tuzeles-alatt-nem-eszik

Érdemes az ivartalanítás mellett dönteni, amely nem csak hogy ezt a tünetet (nem evés) szünteti meg, hanem további előnyökkel is jár a kutyusodra nézve. Pl. elkerülhető ezzel a hererák a kedvencednél.

Úgyhogy a tavaszi és késő őszi időszakban, a miért nem eszik a kutya száraztápot kérdésre a „szerelem” is lehet a válasz.

De remélem tudod kedves gazdi, hogy ez csak egy nagyon idézőjeles megfogalmazás volt, ugyanis kedvenceink esetében csakis az ösztönök hajtják őket a tüzeléskor.

Stressz miatt is lehet, hogy nem akar enni a kutya

Vannak olyan kutyusok, amelyek „ágyúbiztosak”. Mások pedig a legkisebb zajra is képesek odapisilni az ágyra vagy éppen annyira stresszelni, hogy nem esznek. Vagy ha zaj miatt nem is, a gazdi hiánya miatt stresszelhetnek. Vagy éppen egy új családtag érkezése is okozhatja ezt.

kutya-nem-eszi-a-tapot

Ilyenkor egyrészt érdemes lehet valamilyen kutya étvágyfokozó készítményt is bevetni, másik részről pedig a stresszforrást megpróbálni kiiktatni. Ha nem megoldható, akkor érdemes lehet egy természetes kutya nyugtató készítményt, vagy CBD cseppet alkalmazni. Ez utóbbi, immunerősítő, nyugtató hatása mellett még természetes étvágynövelő kutyáknak.

Egy gyógyszer mellékhatás (vagy műtét) miatt étvágytalan kutya

Egyes gyógyszereknek lehet olyan mellék hatása, hogy a kutyusod nem kívánja az ételét. Például az antibiotikumok is megpiszkálhatják a bélflóráját, amely hányingerhez, étvágytalansághoz vezethet. Ezt megelőzheted azzal, ha probiotikumot adsz a kutyusodnak amikor antibiotikumot kell szednie.

Műtétek után pedig teljesen természetes, ha kutya remegés étvágytalanság kombóját látod kedvenceden. Amíg ki nem ürül teljesen az altatószer (4-8 óra is lehet) addig legjobb, ha nem kap sem inni sem enni. Ugyanis sok esetben hányingert okoznak az altatók és emiatt lehet, hogy hány a kutya és nem eszik. Vagy ha enne is, ki fogja nagy valószínűség szerint hányni, vagy rosszabb esetben félre nyelni.

kutya-etvagygerjeszto-v2

Ha pl. ivartalanítás után nem eszik a kutya 1-2 napig még, vagy csak kézből eszik a kutya, az a fájdalom miatt is lehetséges. Érdemes ezért az állatorvostól otthonra kutya fájdalomcsillapítót kérni előre és a doki által javasolt időközönként beadni neki.

Most pedig haladjunk tovább, és nézzük meg, milyen komolyabb gondok (egészségügyi) rejtőzhetnek a mögött, ha a kutya levert nem eszik.

Betegségek, amelyek miatt nincs étvágya a kutyának

A felsorolásunk természetesen nem teljes, azonban igyekszünk a leggyakoribb okokat felhozni, a melyekkel a kutyagazdik találkozhatnak. Ugyanis elég általános tünet, hogy a beteg kutya nem eszik.

Fog/íny fájás vagy fogváltás

Felnőtt vagy idősebb kutyáknál valamilyen szájüregi probléma is okozhatja, hogy a kutya kedvetlen nem eszik. Hiszen gondoljunk csak bele, milyen rossz nekünk is fájó foggal, érzékeny ínnyel keményet rágni!

Érdemes rendszeresen belenézned kutyusod szájába, ellenőrizni a fogkövesség mértékét.

kutya-nem-eszik

Ha pedig időszerű, akkor egy rövid bódítás során a fogkövet szedesd le az állatorvossal, ugyanis sok későbbi gondot előzhetsz meg vele!

Ha még nem alakult ki nagy mértékű fogkő, akkor a fogkő elleni termékeink tudnak a segítségedre lenni még a kordában tartásban.

A kölyök kutya fogváltás étvágytalanság okozója is lehet. A kölyköknél a 4-6 hónapos korban lezajló fogváltás tud időszakos nem evést okozni. Ilyenkor azt láthatod, hogy nem szívesen ropogtatja a tápot, ezzel szemben a puha jutikat elfogadja.

Ilyenkor több dolog közül választhat a gazdi:

  • feláztatja kicsit a tápot így az könnyen fog „csúszni”
  • konzervvel, nedves eledellel keverten etet ebben az időszakban
  • valamilyen félpuha étel típusra vált, ilyen pl. a Platinum puppy tápja.

Vese/májbetegség

Legyen szó akut, vagy krónikus vese/máj betegségről, egyik tünet a nem evés lehet. Emellett persze sok más tünet is van. Pl. hányás, hasmenés, fogyás, stb.- olvasható a Kutyakajás cikkében.

Amennyiben egy vesebeteg kutya nem eszik, általában azt jelzi, hogy a betegsége előrehaladott állapotban van. Emiatt fontos, hogy ha beteg a kedvenced, gyorsan vidd orvoshoz kontrollra. Mert könnyen lehet, hogy rosszabbodtak bizonyos értékei.

mutet-utan-nem-eszik-a-kutya

Ha az idős kutya nem eszik, érdemes egy vérképet is készíteni, hogy nem-e vese/májbetegség áll a háttérben.

Méhgyulladás

A középkorú ivaros szuka gazdik rémálmának számít a gennyes méhgyulladás. Ebben az esetben a szuka kutyák méhe megtelik toxinokkal teli gennyel a tüzelés után 1-2 hónappal általánosságban. És az egyik leggyakoribb tünet a levertség mellett az, hogy a kutya nem eszik. Ellenben vizet bőven iszik a kedvenced, mert lázas sajnos.

Ilyenkor aztán nem segít semmilyen étvágygerjesztő kutyáknak, csak az azonnali antibiotikum kúra és sürgősségi ivartalanítás. De számos esetben még ekkor is kétséges, hogy meggyógyul-e a kedvencünk.

Mi a Petgurunál azt javasoljuk, hogy még az első tüzelés előtt, vagy az első tüzelés után 1 hónappal körülbelül ivartalanítsd szuka kutyusod, hogy elkerülhessétek ezt a betegséget. Ugyanis ennek az okai is a hormonok. És sajnos nem válogat méretben. Kis és nagytestű kutyák esetén is veszélyes és előfordulhat.

Sima gyomorrontás

Ha kutyusod túl sokat, vagy nem neki valót evett, akkor lehet, hogy csak elrontotta a pocakját. Az, hogy a kutya gyomorrontás meddig tart, sok mindentől függ. Mennyi idős a kutyusod, mivel rontotta el a pocakját stb. De ha 1-2 napnál tovább tartana fájó pocak és nem evés, akkor irány az állatorvoshoz!

Sok gyomorsav

Ha azt veszed észre, hogy főleg reggel étvágytalan a kutyád, vagy esetleg hajnalban hányogatni szokott, akkor lehet a túlzott gyomorsav a kiváltó ok. Ebben az esetben érdemes a napi etetési mennyiséget 2-3 kisebb adagra szétosztani neki. És este minél később etetni, hogy ne legyen sok a sava reggelre. Emellett még hasznos étrendkiegészítő lehet a spirulina is ebben az esetben.

Daganatos megbetegedések

Ha öreg kutya nem eszik csak iszik, szinte mindenki egyből arra gondol, hogy rákos a kedvence. Ez is sajnos benne van a pakliban. Ha a nem evés mellett azt látod, hogy fogyott, erősebben hullik a szőre, levert, akkor érdemes ilyen irányban is kivizsgáltatnod a kutyusod.

kutya-bagyadt-nem-eszik

Ha ez áll a háttérben, akkor különféle étvágynövelő kutyának való változatát érdemes használnotok, az immunerősítők mellett.

Most pedig nézzük meg, milyen egyéb dolgok okozhatják, hogy kutyusod rá se néz az eledelére.

Egyéb okok ha a kutya nem eszik

Mert emberi kaját kap

Mi is gazdik vagyunk, tudjuk jól, hogy olykor nagyon nehéz ellenállni az esdeklő kutyaszemeknek. Nem vagyunk álszentek, a mi asztalunkról is szokott „véletlenül” leesni ez-az. Azonban mindig oda kell figyelni a mértékre.

Ha kutyusod minden nap jóllakhat sajtocskával, rizzsel stb. akkor „hülye lesz” a száraztápra fanyalogni. Azonban így hiánybetegségek alakulhatnak ki, amelyeket jobb elkerülni. Úgyhogy légy szigorú, egy két apró falatnál többet ne adj neki emberi ételből! A zsíros, fűszeres falatokat pedig teljes mértékben kerüld el. Olvasd el a Mit nem ehet a kutya cikkünket, hogy megtudd, mit jobb elkerülni!

nem-eszi-a-kutya-a-tapot

Túl sok jutalomfalatot kap

Semmi gond, ha a kutyusod minden nap kap, neki való jutalomfalatot. Azonban itt is meg kell találni az egészséges középutat. Bele kell számolni a napi adagjába, hiszen ezek is tartalmaznak kalóriát. A végén pedig elhízik a kutyusod, vagy éppen „elkényezteted” és nem lesz hajlandó a normál eledelét elfogyasztani. Ha azt látod, hogy a kutyád étvágytalan, bezzeg a fini puha jutifalira nem mond nemet, akkor ez lehet a háttérben.

Miért nem eszik a kutya ha nagyon meleg van

Teljesen normális, hogy amikor a hőmérő higanyszála eléri a 28-30 fokot, a kutyusok étvágya megcsappan. Ez még a kisméretű lakáskutyusokra is kihat, a nagybundás kerti kedvencekről meg nem is beszélve. Ilyenkor szegények csak a házikó, vagy bokor alatt ásott vacokban próbálják meg átvészelni a meleg napokat. Nekünk sincs a nagy melegben étvágyuk, képzeljük csak ezt el egy meleg bundában! Ne csodálkozzunk tehát, hogy a melegben nem eszik a kutya.

ha-nem-eszik-a-kutya

Érdemes a kutyusod bundáját rendszeresen kifésülni, hogy az aljszőrt, amely melegíti, kiszedd. Emellett jó ötlet lehet a kutya medence is a kertben, vagy a hűsítő matrac /hűsítő játék.

Szimplán megunta a tápot

A legtöbb kutya képes lenne élete végéig ugyanazt az eledelt megenni. Azonban egyes kiskedvencek elég válogatósak, sőt még bevetik színészi tudományukat is a gazdi befolyásolásának érdekében. És emiatt egyes gazdik hetente másik kutyatáppal térnek haza az üzletből. Azonban érdemes erről idejekorán leszoktatni a kutyust.

keveset-eszik-a-kutya

Ha azt látjuk, hogy „kutya baja” csak nem hajlandó megenni a jó minőségű eledelt, akkor érdemes szándékosan 1-2 napig koplaltatni őt. Ha csak finnyásság van a háttérben, rá fog jönni, hogy nincs mese, meg kell enni, ami van a tálban.

Ha pedig még sem válna be, akkor is fokozatosan váltsunk tápot.

Keresd fel bátran ügyfélszolgálatunkat, emailben vagy telefonon, és segítünk kedvencednek megtalálni az új eledelét!

Kívánunk kedvencednek jó egészséget jó étvágyat!

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 6
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
15.980 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.416 Ft - 31.149 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft
  • 0
Kingstar Macskaalom Szilika
1.62kg - 6.88kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 12.490 Ft
  • 3
Happy Cat Minkas Urinary
1.5kg - 10kg
  • Raktáron
2.240 Ft - 10.936 Ft
  • 0
Happy Cat Sensitive Adult Light
300g - 10kg
  • Elérhető
926 Ft - 15.121 Ft
  • 11
Gemon Bárány+Rizs kutyatáp
3kg - 20kg
  • Raktáron
3.598 Ft - 18.980 Ft
  • 4
Foresto bolhanyakörv
400g - 600g
  • Raktáron
10.980 Ft - 11.980 Ft

Ezeket olvastad már?

A tengerimalac - a kurrogó hordótestű háziállat
RÁGCSÁLÓ MAGAZIN

A tengerimalac - a kurrogó hordótestű háziállat

Ha teljesen elvarázsolódtál ezektől a jópofa rágcsálóktól, olvasd el cikkünket, hogy megtudd, mire van szükségük!Miért jó háziál

Elolvasom
Hörcsög szelídítés 5 lépése
RÁGCSÁLÓ MAGAZIN

Hörcsög szelídítés 5 lépése

A rágcsálók, mint a hörcsög is, zsákmányállatok. Ösztönösen félnek a legtöbb dologtól, főleg az újdonságoktól. Bemutatjuk a szelíd

Elolvasom
Macska és kutya allergia - Minden, amit tudni érdemes ennek kapcsán
KUTYA MAGAZIN

Macska és kutya allergia - Minden, amit tudni érdemes ennek kapcsán

Egy házi kedvenc rengeteg örömteli pillanattal tud megajándékozni minket a mindennapokban, ugyanakkor sajnos előfordulhat, hogy allergia reakci

Elolvasom
Petguru logo