Kutya ivartalanítás – a legnagyobb dilemma

A kutya ivartalanítás kérdése a kutyatartás talán egyik legnagyobb gondolata. Mindannyian szeretjük a kutyákat, ez nem is kérdés. Viszont sokan sajnos még mindig azt gondolják, hogy a kutyák ivartalanítása rossz dolog.

sullerz-tap-altalanos-blog-banner-v2

Számos tényező ennek éppen az ellenkezőjét bizonyítja. Mi itt a Petgurunál úgy gondoljuk, hogy ez az eljárás elengedhetetlen a biztonságos kutyatartás szempontjából. Hiszen a nem kívánt szaporulat mellett számos egészségügyi kockázata is van annak, ha kutyádon nem végezteted el ezt a ma már rutin-eljárásnak számító beavatkozást.

Bejegyzésünk elolvasása után bízunk benne, hogy te is hasonlóan vélekedsz majd a kutyák ivartalanítása témakörrel kapcsolatban. Igyekszünk lerombolni a legnagyobb mítoszokat a kutya sterilizálás témakörében.

Tartalomjegyzék:

Miért kell ivartalanítani a kutyát?

A kutya ivartalanitas előnyei és hátrányai

Mik a teendők a műtét előtt?

Hogyan zajlik a kutya ivartalanítása?

Miért kell ivartalanítani a kutyát? Miért fontos a kutyák ivartalanítása?

Igen, kedves gazdi jól olvastad. A kutyákat igenis ivartalanítani kell szerintünk és a többi állatbolond szerint is. Amennyiben nem törsz hivatásos tenyésztői babérokra, akkor érdemes elgondolkoznod az ivartalanításon.

Napjainkban az állatvédők legnagyobb problémája az a hihetetlen mennyiségű gazdátlan kutya, akik Magyarországon szaladgálnak. Ez számokban kifejezve többmillió kóbor kutya. Hallatlannak tűnik, de sajnos tényleg így van.

A felelős állattartás nemcsak abban merül ki, hogy egészségesen tápláljuk a kutyáinkat és körülményeinkhez képest gondoskodunk róluk. A legnagyobb probléma hazánkban a hátrányosabb területeken van, a kisebb falvakban és a nagyobb települések perifériáján. Itt ugyanis már eleve sok a kóbor eb és az olyan négylábú, akik még hírből sem ismerik azt a törődést, amivel mi kényeztetjük kedvenceinket. Így sajnálatos módon azt kell mondanunk, hogy az ivartalanítás az itt élő emberek fejében nem igazán fordul meg. És bizony kis hazánk ezen területei emiatt gondoskodnak a gyepmesteri telepek és a menhelyek folyamatos telítettségéről.

A fent említett helyszíneken kívül sajnos sokan tudatosan is szaporítják a kutyákat, és itt nem a tenyésztésről beszélünk. Hiszen csak azok a kutyák alkalmasak tenyésztésre, akik törzskönyvvel rendelkeznek és elértek egy bizonyos életkort. Továbbá megfelelőek a fajtasztenderdnek, tenyészthető minősítést kaptak és átmentek számos orvosi szűrésen.

ivartalanitas-utan-agressziv-a-kutya

Ha egy gazdi nem ilyen célzattal tart otthon kutyákat, akkor igenis érdemes elgondolkodnia azon, hogy a kutyusa biztonságát és egészségét szem előtt tartva elvégezzék rajta ezt a beavatkozást. Hamarosan be is mutatjuk, hogy mennyi előnye van mind a szuka ivartalanitás és a fiú kutya ivartalanítás eljárásnak is.

A kutya ivartalanítás előnyei és hátrányai

Rengeteg előnye van az ivartalanitas nevű beavatkozásnak mindkét kutyanem esetében. Fel is soroljuk most ezeket nektek, és reméljük, tisztában lesztek vele, hogy micsoda jó dolgot tesztek kutyáitokkal, ha ezt választjátok.

Kan kutya ivartalanítás előnyei

  • A kan kutyák esetében idősebb korban előfordulhatnak betegségek a túlzott hormontermeléssel kapcsolatban. Emellett pedig még lehetnek náluk prosztataproblémák és sérv is kialakulhat. Ha a kutya herélés fiatalabb korban megtörténik, akkor ezeknek a gondoknak jó eséllyel búcsút mondhat fiú kutyuskád.
  • A kan kutya ivartalanítás után igazi kezesbárány lesz. Nyomát sem találod majd benne az agresszív viselkedésnek a többi kannal szemben. Ez a kan kutya ivartalanítás utáni viselkedése igencsak nagy előnynek számít.
  • Ugyanez vonatkozik a tüzelési időszak alatti viselkedésre is. Nem fog elvágyni éjjelente hölgytársaságba és a szerelmi bánat is elkerüli. Itt az étvágytalanságra és a szomorkás viselkedésre gondolunk.
  • Amiatt sem kell aggódnod, hogy négylábúdnál heredaganat fordulna elő. A kutya kasztrálás ettől is megkímélheti őkutyaságát. A műtétet követő élete mentes lesz ettől a súlyos betegségtől.
  • Sőt az ivartalanított kutya kanos viselkedése sem okoz majd további félelmeket. Gondolom te is láttál már ilyen ebet, úgyhogy nem is ejtenénk több szót erről. A nemi hormonok eltűnése ettől a problémától is megszabadít.

Nőstény kutya ivartalanítás után

  • Az első és legfontosabb előnye az ivartalanítás kutya lánykáink esetében természetesen a nem kívánt szaporulat elkerülése.
kutya-hereles-utan
  • A kutyák a farkasoktól származnak. És mint ahogy azt tudjuk, az ordasok falkában élnek. Éppen ezért a mi kis kedvenceinknek is szükségük van fajtársaik társaságára. Oké, hogy nekik mi, gazdik vagyunk a legfontosabbak, de akkor is. A tüzelő kutya pedig nem vihető a többi kutyus közelébe.
  • A szuka kutya ivartalanitasa után megszabadul a tüzelés tüneteitől. Ezért ő sem fog elszökni azért, hogy férfitársaságot szerezzen magának. Sőt az ivartalanítás után kan kutya szomszédjai sem fognak vágyakozóan vonyítani utána. Az ivartalanítás után tüzel a kutya? Ennek az esélye a műtét után gyakorlatilag nulla lesz. Ha ez mégis megtörténne, azonnal keresd fel az állatorvost.
  • A nőstény kutya ivartalanítás utáni viselkedése mellett egészségügyi előnyökkel is jár ez a beavatkozás. A műtét után nem kell aggódnunk a petefészekrák, a kutyus méhében kialakuló daganat és a gennyes méhgyulladás miatt. Sőt az ivartalanítás után minimálisra csökkenhet az emlődaganat esélye is.
  • A tüzelési időszakban a nőstényeknél álvemhesség is előfordulhat. Ilyenkor kisasszony kutyuskád anélkül kezd el anyakutyaként viselkedni, hogy valóban vemhes lenne. A tünetei közé tartozik a hangulatingadozás, a fészekrakó ösztön beindulása, a tejelválasztás, a hastérfogat- és a súly növekedése is. A nőstény kutya ivartalanítás viszont teljesen megszabadítja kiskutyádat ettől a kellemetlen tünetegyüttestől. Álvemhesség ivartalanítás után nem fordulhat elő.

Meg fogsz lepődni, kedves gazdi, de az ivartalanítás kutyáknál sokkal kevesebb hátránnyal jár, mint azt gondolnád. Semmilyen módon nem sérül kedvenced lelki világa és a természet rendjébe sem avatkozol bele. Számukra a párzás ösztön és semmi más. Egyáltalán nem okoz nekik örömöt. Az ivartalanítás nem fosztja meg őt semmitől. Sokkal jobban megviseli őket a párosodás nélküli tüzelés. Hiszen ez az állapot a szukáknál hetekig is eltarthat keményen terhelve a hormonháztartást.

ivartalanitott-kutya-parzasa

Az ivartalanítás hátrányai

A lány kutya ivartalanítás és a kutya kiherélése akármennyire is egy rutineljárás, akkor is műtét. Így altatással jár, amelynek vannak kockázatai. Nagy megterhelés a kutya szervezetének, érzékeny vagy idősebb négylábúaknak pedig különösen az. Az ilyen ebeknél érdemes a műtét előtt vérvételt is elvégezni és megbeszélni a lehetőségeket az állatorvossal.

Mi azt ajánljuk, hogy ha lehetőséged van rá végeztesd el a műtétet. Hiszen sokkal károsabb lehet kedvencednek, ha ivartalanítás nélkül éli le az életét.

nosteny-kutya-ivartalanitas-utan-verzik

Ha már döntöttél – Mik a teendők a műtét előtt?

Nagyon örülünk neki, hogy idáig eljutottál. Hidd el, a lehető legjobb döntést hoztad meg, erről biztosíthatunk.

Mikor ivartalanítsuk a kutyát? Abban az esetben végezhető el az eljárás, ha kiskedvencünk egészséges. Mivel az ivartalanitas utan gyengélkedhet kedvencünk, ezért fontos az előre gondolkozás. Ez nálunk az immunerősítést jelenti.

Szerencsére a Petguru kínálatában szuper immunturbósító szerekkel találkozhatsz. Nagy kedvencünk például az Aptus Multidog Extra tabletta Ezek a táplálékkiegészítők amellett, hogy rengeteg vitaminnal és ásványi anyagtartalmuk miatt felgyorsítják a gyógyulást, a stressz-szintet is csökkentik a kutya ivartalanítás után. És az sem elhanyagolható tény, hogy a műtét utáni étvágytalanságon is elég sokat segít.

honnan-lehet-tudni-hogy-ivarerett-a-kan-kutya

Ha felturbóztad kutyusod immunrendszerét, még lesz pár feladatod a műtét előtti napokban. Az ivartalanítás kutya műtét előtt fontos, hogy ne érje kedvencedet semmilyen sérülés. Az operáció a tüzelés ideje alatt nem végezhető, ezért, ha éppen beleesnétek a termékenységi időszakba, akkor meg kell várni, amíg elmúlik ez a periódus.

Az eljárás előtt 12 órával már nem kaphat enni a kutyus és az ivást is szüneteltetni kell 6 órával előtte. Azért persze, ha nagyon meleg az időjárás, akkor kis vizet kaphat a blöki.

Hogyan zajlik a kutya ivartalanítása? Hogyan végzik a kan kutyák és a szukák műtétjét?

Ha már tulajdonában vagy az összes szükséges információnak és minden tekintetben felkészültél, akkor következzen az ivartalanítás kutyáknál műtét. Mivel a két kutyanem eljárása teljesen máshogyan zajlik, ezért külön fogunk szót ejteni a szuka kutya ivartalanítása eljárásról. Azután pedig jöjjön, kedves gazdi a kan kutya ivartalanítás menete. Természetesen vannak a kutya ivartalanítás utáni komplikációk, de minimálisnak tekinthetőek.

Szuka ivartalanitas  

Az első és legfontosabb kérdés, hogy mikor lehet ivartalanítani a kutyát, abban az esetben, ha szukáról beszélünk. Magyarországon általában 4-6 hónapos korban szokták kezdeni a kutya ivartalanitasa műtétet.

Van egy olyan tévhit a szuka kutyák körében, hogy a lány kutya ivartalanítás előtt fialjon. Ennek a városi legendának semmilyen valóságalapja nincsen. A kutyáknak nem jelent akkora anyai örömöket a kiskutyák ellátása, mint ahogyan azt mi emberek gondoljuk. Maga az ellés is igencsak sok kockázattal jár és a kölykök ellátása is. Még az első tüzelés kivárása sem lényeges a műtét szempontjából.

ivartalanitas-elonyei

Arról ne is beszéljünk, hogy a kiskutyák gondozása anyagi téren sem elhanyagolható. Ha túl is adsz a kölykökön, minimum 8 hetes korukig neked kell gondoskodnod a kötelező oltásokról, a féreghajtásról és minden egyébről.

Persze tudjuk, hogy az ivartalanításnak is vannak kockázatai, viszont a vemhesség sem sétagalopp. Egy fiatal kutyaszervezet számára jóval kevésbé megterhelő lesz az ivartalanítás folyamata. Sokkal kevesebb a komplikáció és gyorsabb a lábadozás is. Ezért az idős kutya ivartalanítása sokkal több veszélyt rejt magában.

A szuka kutya ivartalanítás elvégzése előtt tüzelnie sem szükséges az állatnak. Ezzel a mítosszal sok állatorvos foglalkozik szeret a nagyvilágban. Ők elég sokat foglalkoztak a kutya ivartalanítás mikor kérdésével. Arra az eredményre jutottak, hogy sokkal jobb elvégezni az eljárást a tüzelés előtt. Hiszen a műtéttel megkíméled kedvencedet rengeteg betegségtől és a viselkedésének változásától is az ivartalanítás után hormonok kiürülése miatt. Nem elhanyagolható tény, hogy a tejmirigy-daganatok esélye 0,5%-ra csökken abban az esetben, ha a tüzelés előtt történik meg az ivartalanítás.

Akkor most következzen az szuka kutya ivartalanítás bemutatása. Ha mégis közbejönne a tüzelés időszaka, akkor a műtéttel várni kell 4 hetet még a tüzelés vége után. Ilyenkor megduzzad a kutyus méhe, vérzékenyebb lesz és az immunrendszere is legyengül.

ivartalanitas-utani-labadozas

A műtét altatásban zajlik, amelynek ideje alatt az állatorvos felnyitja a kutyus hasüregét és eltávolítja a petefészkeket. Az eljárás során az is előfordulhat, hogy a doktor néni vagy bácsi a méhet és a petevezetéket is kimetszi. Ezt az orvos dönti el a kutya életkora és egészségi állapota alapján.

Hím kutya ivartalanítása

Az ivartalanítás kan kutya esetében is az egyik legfontosabb kérdés a kutyus életkora. A kan kutya ivartalanítás mikor kérdésre a válasz itt is a minimum 4-6 hónapos kor, mint a hölgyemények esetében. Később is ráér, viszont így jobban megmaradhatnak kutyusodnál a macsósabb viselkedésminták. Ilyen például a többi kannal szembeni morgósabb habitus, a csajozás, vagy éppen a szökési kedv.

Az ivartalanítás kan kutya egyedeknél is ugyanúgy altatásban történik, mint a szukák esetében. Az altatás előtt egy kis gyógyszeres nyugtatást is kap az állat az előkészületek elvégzésének érdekében. Az altatás után az állatorvos egy apró vágást ejt a herezacskón, ezután pedig elzárja az ondóvezetéket és a vérereket. Ezután következik a herék kimetszése, majd a seb bezárása.

ivartalanitott-kutya-tuzel

A kutya kiherélése jóval kisebb műtét, mint a nőstények esetében. A kan kutya ivartalanítás után seb méret tekintetében jóval apróbb. Így a nőstény kutya ivartalanítás utáni lábadozás hosszabb folyamat. De hidd el nekünk, megéri, hiszen kutyusod és te is csak nyerhettek ezzel. Macsó kutyusodból a fiu kutya ivartalanítása után rövid időn belül egy bújós kis, vagy nagymackó válik, akiben az egykori zűrös viselkedése csak ködös emlék marad.

A kan kutya ivartalanítás utáni lábadozás időszakában előfordulhat egy-egy kellemetlenség. Ilyen például a kutya ivartalanítás után duzzanat a műtét helyénél. A kan kutya ivartalanítás után duzzanat esetén haladéktalanul vidd állatorvoshoz az ebet, hiszen akár újabb műtétre is szükség lehet. De általában a legtöbbször elég csak egy antibiotikumos kezelés is.

A nemek szerinti műtétek bemutatása után következzen egy viszonylag újnak számító eljárás, amely Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

Laparoszkópos ivartalanítás

Ez a modern műtéti eljárás a laparoszkópos ivartalanítás vélemények alapján jóval kevesebb fájdalommal jár a kutyák számára. Az altatással járó félelmektől sem kell tartanod, mivel ez a beavatkozás modern, inhalációs altatásban történik. Ilyenkor nem vénásan, hanem légcsőtubuson keresztül kapja a kutyus a gáz halmazállapotú altatószert. Így az ébresztés is sokkal egyszerűbben kivitelezhető a műtét után.

A laparoszkópos kutya ivartalanítás menete a következő. Az eljárást az állatorvos egy vagy két 0,5-1 centiméteres bemetszést végez a hasfalon. Ekkora vágások elegendőek ahhoz, hogy eltávolíthassa az ivarszerveket a him kutya ivartalanítás és a szuka kutya ivartalanitas esetében is. Az egyik bemetszésen behelyeznek egy aprócska kamerát, a másikon pedig végrehajtják az ivarszervek eltávolítását.

ivartalanitas-utan-verzik-a-kutya

Az aprócska vágásoknak köszönhetően a kutya ivartalanítás utáni lábadozás is sokkal rövidebb lesz. Továbbá a belső varratokat felszívódó cérnával készítik el. Így a kutya ivartalanítás után varratszedés szintén nem túl kellemes procedúrájától is megkíméled magatokat.

Annak ellenére, hogy ez milyen egy egyszerű módja az ivartalanítás kutyáknál nevű hadműveletnek, mégsem végezhető el minden kutyusnál. A laparoszkópos eljárásnak a négylábúak mérete szab határt. Kisebb testű kutyáknál az állatorvos tisztes feladata eldönteni, hogy végrehajtja- e így az ivartalanitas kutyaknal műtétet ilyen módon.

Szóval, ha tacskó ivartalanítás gondolata fordul meg a fejünkben, akkor nem biztos, hogy a lógófülű pajtikádon elvégezhető ez a fajta operáció. Azonban, ha egy testesebb francia bulldog ivartalanítás ötlete merült fel benned, akkor tuti, hogy zöld utat ad neked az orvos is.

A kutya laparoszkópos ivartalanítás ára 90 és 120 ezer Forint között lehet attól függően, hogy mekkora kutyuson szeretnénk a műtétet. A hagyományos kan kutya ivartalanitas 40-60 ezer, a szuka kutya ivartalanítás pedig 60-80 ezer Forintba kerül.

Mi történik a műtét után?

Először is gratulálni szeretnénk, hogy túlestetek az operáción. A kutya viselkedése ivartalanítás után a következő lesz. Szükséges megvárnod, hogy kiskutyád teljesen magához térjen. Ne lepődj meg, ha nem lesz azonnal önmaga. Kicsit szomorkás lesz, ez az altatás természetes velejárója. Ilyenkor annyit tehetsz, hogy nyugodt körülmények között hagyod neki, hogy mindenképpen túltegye magát az altatás traumáján. Ez egyaránt igaz a kan kutya ivartalanítása és a szuka ivartalanított kutyák esetében is.

Vizet csak a teljes éberség elérése után kaphat. Ez kb 3-6 óra. Az etetéssel pedig várj legalább 8 órát. Ilyenkor a tápláláshoz inkább a puhább falatokat ajánljuk, hogy a székletürítéssel se kelljen erőlködnie. Ehhez szuper választás a Grancarno bármelyik konzervje. De azon se lepődj meg, ha egy rövid ideig az ivartalanítás után nem eszik a kutya. Hamarosan visszajön az étvágya és visszatér minden a régi kerékvágásba.

ivartalanitas-utan-varratszedes

Lány kutya ivartalanítás után kicsit máshogy viselkedhet, emiatt nem kell aggódni. Hiszen fájdalmai vannak, ami teljesen érthető egy műtét után. Sőt, az ivartalanítás után duzzanat is előfordulhat. Ezekre a rendelőben kaphattok fájdalomcsillapítót és antibiotikumot is.

A kutya ivartalanítás után pisi esetében mindenképpen számítani kell az otthonodban balesetekre. Vidd ki minél gyakrabban ilyenkor és akár gyakran kutyapelenkával is felszerelkezhetsz a lakásban a kutyának.

Van még néhány fontos dolog, amit ajánlatos betartani a műtét után. Ivartalanítás után kutya pajtikádat egészen a varratszedésig ne fürdesd meg. A seb környékén az ivartalanított kutya folyás és a kutya varrat gyulladás a varratok mentén természetes dolog. Ezen időszak alatt megfelelő, ha óvatosan áttörlöd a seb környékét egy nedves kendővel. A vízzel történő érintkezés az ivartalanítás utáni seb esetében szigorúan tilos.

Ha már a varratszedésnél tartunk, essen most szó a műtéti heg védelméről is. A kutyus saját maga tud a legtöbbet ártani a sebnek, ezért érdemes őt megakadályozni ebben. Erre tökéletes megoldás lehet a gallér, vagy a műtét utáni kutyaruha hordása.

mikor-lehet-ivartalanitani-a-kan-kutyat

Felmerülhet a kérdés, hogy ivartalanítás után meddig kell gallér. Egészen a varratszedésig, amelyre általában a műtét utáni 8. napon kerül sor. Hosszú időnek tűnhet ivartalanított kutya esetében, és némelyik állat látványosan szenvedhet tőle, de hidd el, megéri. A szuka kutya ivartalanítás után és a fiú kutya ivartalanítás után egészségesebb és boldogabb négylábú lesz az otthonodban.

Segítheted a seb gyógyulását ápoló kencékkel is. A Petguru kínálatában számos olyan krémet találsz, amely szuper összetevőivel lerövidítheti a gyógyulás idejét. Ehhez a folyamathoz bátran ajánljuk a természetes összetevőkből álló Whizzopet Pro-Skin Kenőcs. Ez a csodakrém gyorsabban begyógyítja az ivartalanított kan kutya sebe környékét is.

ivartalanitas-utan-mikor-ehet-a-kutya

Láthatod kedves gazdi, hogy nem is olyan nagy mumus, ha ivartalanított kutya tulajdonos vagy. Mi, itt a Petgurunál és az összes állatvédő úgy gondolja, hogy ez az egyik legjobb dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy kutyusod boldogabb, egészségesebb és hosszabb életet élhessen.

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 6
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
15.980 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.416 Ft - 31.149 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft
  • 0
Kingstar Macskaalom Szilika
1.62kg - 6.88kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 12.490 Ft
  • 3
Happy Cat Minkas Urinary
1.5kg - 10kg
  • Raktáron
2.240 Ft - 10.936 Ft
  • 0
Happy Cat Sensitive Adult Light
300g - 10kg
  • Elérhető
926 Ft - 15.121 Ft
  • 11
Gemon Bárány+Rizs kutyatáp
3kg - 20kg
  • Raktáron
3.598 Ft - 18.980 Ft
  • 4
Foresto bolhanyakörv
400g - 600g
  • Raktáron
10.980 Ft - 11.980 Ft

Ezeket olvastad már?

Szumátrai díszmárna
AKVARISZTIKA MAGAZIN

Szumátrai díszmárna

A szumátrai díszmárna, tudományos nevén barbus tetrazona, vagy puntigrus tetrazona meglepő módon Ázsia, azon belül is Szumátra és Borneó

Elolvasom
Az orosz kék macska. Smaragdszemű szépség?
MACSKA MAGAZIN

Az orosz kék macska. Smaragdszemű szépség?

Egy okos és gyönyörű cicus, akinek még a bundája sem okoz problémát? Eláruljuk, létezik ilyen!Olyan macskás hölgy vagy úr vagy, aki

Elolvasom
Miért támad a macska a gazdájára? Felsorolunk 5 lehetséges okot
MACSKA MAGAZIN

Miért támad a macska a gazdájára? Felsorolunk 5 lehetséges okot

A legtöbb ember, amikor macskatartásra adja a fejét, egy bújós, doromboló bajszost képzel el lelki szemei előtt. Azonban előfordulhat, hogy

Elolvasom
Petguru logo