Amikor egy aprócska doromboló macskát viszel haza, fel kell készülnöd a fenevad korszakra is. Aki már játszott felpörgött pár hetes kismacskával tudja, miről van szó. Ez a macska fogváltás ideje.
Gyorslinkek
A macska tejfog
A kis macskák természetesen fogak nélkül jönnek a világra. Körülbelül egy hós korban jelenik meg az első macska fogazat, vagyis a tejfogak. Ilyenkor indul el a cicák fogzása.
Sok gazdi már ilyenkor pánikol, hogy mikor indul majd be a cicák fogváltás ideje.
Mikor vált? fogat a macska? Ebben az időszakban kezdenek el kevesebbet szopizni az állatok. Aminek persze a mamacica borzasztóan örül, hiszen a macska tejfog több mint éles. Konkrétan, mint a mini velociraptorok, úgy tudnak vele harapni a cicák.
Ezekből a tejfogakból szám szerint 26 db van a cica szájában a kiscica fogváltás előtt. A macska fogai tűhegyesek, könnyen fájdalmat okoznak, ezért a kiscica szép lassan elsajátítja az életet velük együtt. Megtanulja ezekkel a borotva éles, de kissé sérülékeny fogakkal megrágni az ételt. És persze a tesókkal való birkózás közben egymás harapdálását is. Aki már látott felpörgött macska kölyköket, tudja miről beszélek. Kő kövön nem marad körülöttük. Azonban a rendes fogzás macskáknál még csak később jön el.
A kismacska első tápláléka valamilyen puhább, szaftosabb junior eledel legyen, mint pl. Animonda baby pate. Körülbelül 7-8 hetes korukban el lehet kezdeni velük ismertetni a száraztápokat.
Ha esetleg azt vesszük észre, hogy egy baba tejfog letörik, ne aggódjunk miatta. Hiszen később jön a felnőtt cica tejfog helyére másik amikor eljön a kismacska fogváltás ideje. Azonban, ha a felnőtt macska szemfoga letört, kitört a macska foga vagy a macska szemfog kiesett, mielőbb fordulj vele állatorvoshoz.
Mikor váltja a macska a fogát? Mikor várható a macska fogváltás?
Ebben a fejezetben fogjuk kitárgyalni azt hogy mikor fogzik a macska. Nézzük is meg, hogy a macska fogváltás mikor esedékes.
Mikor váltják a macskák a fogukat? A macska fogzás körülbelül 12 hetes-6 hónapos kor között zajlik le. Ilyenkor a tejfogak kilazulnak, és kihullanak. Tehát beletelik egy kis időbe mire lezajlik a macskák fogváltása. Sok esetben észrevétlenül meg is ehetik a macskák őket. Vagy esetleg itt-ott megtalálja a gazdi a szőnyegen, és rájött, hogy kiesett a macska foga.
Aztán meg csak pislog a gazdi hogy fogzás mikor történt meg. A fogváltás macska szempontból cseppet megterhelő, hisz a macska fog kiesés ebben a korban teljesen természetes folyamat. De lássuk, hogy miért is?
A macska fogzás (kiscica fogzása) tünetei elég egyértelműek a gazdik számára:
- nyűgösebb a cica
- játék közben hirtelen abbahagyja a harapdálást
- nem szívesen eszi meg a száraztápot abban az időszakban mielőtt a macska foga kiesik
- még akár enyhe hőemelkedést is megfigyelhetsz ritkán, vagy bágyadtságot.
Amikor a fogváltás időszaka van, először érdemesebb visszaállni pépesebb táplálékra. Hiszen gondoljunk csak bele, egy foghúzás, fogtömés után nekünk is kényelmesebb egy puha krumplipürét enni, mint kekszet rágcsálni. Tehát a macska fogváltás tünetei közé tartozik az is, hogy cicád ódzkodik a száraztáp ropogtatásától. Magyarán szólva étvágytalan macska is válhat aprótalpú cicusodból.
Maga a fogváltás amúgy sem egy kellemes dolog a cica számára. Ilyenkor viszket, feszül az ínyük, sőt még a kölyök macska szájszag is más lehet. Ezért is igyekeznek mindent megrágni a növekvő macska fogak által. A macska tejfog váltás időszakában hasznos a kábeleket jó alaposan elrejteni a kis piranják elől. A játékaikat ebben a korban előszeretettel cincálják széjjel a borotvaéles macska fogsor által. Figyeljünk arra, hogy ne nyelhessenek le apró darabokat belőlük. Hiszen akkor nem csak a cica fogváltás lesz a problémánk, hanem még vihetjük is a kórházba a kis fenevadat.
Gondolom, senkinek nem kell ecsetelni, hogy mennyire kellemes élmény a takaró alól kilógó bokánkra támadó kölyökmacska foga. Sajnos ezt a számukra teljesen normális, de kiborító időszakot túl kell élni gazdiként, apró szitkok elejtése persze megengedett. Szerencsére a fogváltás macskáknál hamar végbemegy, így nem kell azon gondolkodnod, hogy milyen ipari lábujj védelemre ruházz be. Most, hogy átnéztük a macska fogzás tünetei listáját, nézzük meg, miből áll az a cuki fogazat.
A macska fogazata – hány foga van a macskának?
Hogyan néz ki egy egészséges cica fogsor? Mennyi is akkor a macska fogainak száma? A felnőtt macskák már 30 maradandó foggal rendelkeznek. Egy fajtatiszta és egy házi macska fogazata is ugyan úgy néz ki, ebben nincs különbség közöttük. A macskák fogazata a következő: alul 14, felül pedig 16, amennyiben minden rendben megy. Tehát hivatalosan ennyi a felnőtt macska foga.
Bent maradt tejfog esetén, akkor akár az ivartalanítással egybekötve ki kell húzni mindenképpen. A bentragadt macska fog komoly problémákat tud okozni, hiszen ez helytelen fog illeszkedéshez, vagy rossz rágáshoz vezethetne a későbbiekben. A macska foghúzás után lehetséges, hogy nem lesz a legjobb barátunk. De inkább rövidebb ideig bírjuk ki ezt, mint a szenvedést látni cirmoskánknál, ugye? Ha a macska foghullás nem tervszerűen zajlik, akár úgynevezett macska dupla szemfog is kialakulhat, ami megnehezíti a cirmos életét. Valamint kialakulhat macska foggyulladás is, ami azért valljuk be, nálunk is kellemetlen, nemhogy cirmos kis barátunknál.
Ezért fontos, hogy állatorvoshoz gyakran vigyük a cicát, már akár két hónapos kortól, ellenőrzésre. A doki bácsi le tudja csekkolni, hogy a kölyök macska fogváltás helyesen lezajlott-e. Illetve tőle is kérdhetünk a cica fogváltás tünetei kapcsán akár. Azonban ügyelj a megfelelő macska fogápolás fontosságára is! Ehhez a Petgurunál is be tudsz szerezni minden szükséges eszközt.
A cica fogváltása egy igazi kis hisztis korszak azonban hamar túl lesztek rajta.
A cica fogzás (tejfog váltás) sem a cicának, sem nekünk nem kellemes, ezt töredelmesen bevalljuk. De remélem cikkünk segített abban, hogy megértsd, a fogváltás cicáknál hogyan történik, és mit tehetsz ilyenkor.
Kismacska fogzás mellékhatásai
Mint fentebb már említettük, okozhat étvágytalanságot a kölyök macskáknál a cica fogazata leváltása. A kutya fogzás tünetei is hasonlóak, hiszen ők is ugyanezen folyamaton mennek keresztül. A kutya fogváltás szintén egy kínzóan viszkető folyamat akár csak a bajszoskáinknál.
A macska fogváltás hasmenés szerű tüneteket is okozhat, akárcsak az emberi babáknál. Ilyenkor érdemes az almot gyakrabban cserélni, nehogy ne használja szívesen az almot a cica wc -ben. Ne aggódj, sosem fordul elő, hogy macskák halnak bele a fogváltásba… Hiszen ez a természet rendje. A fogzás hasmenés időszak is hamar elmúlik majd.
A macska fogzás hasmenés témájának kivesézése után következzen még egy fontos adat. A cica kölyök fogzás ideje 1-2 hónap alatt végbemegy. És nem marad a macska fog nélkül, hiszen folyamatosan halad ez a dolog.
Fogápolás terén is érdemes résen lenni. Ha a macska fogmosás nem is fog a mindennapi teendők közé tartozni, azért nem árt időnként ellenőrizni a fogazatot. Ebben is ajánlott a megelőzésre figyelni, mint a következményekkel számolni. Hiszen ha már észrevettük a macska fogfájás tünetei közül legalább az egyiket, akkor biztos, hogy állatorvosnál fogunk kikötni.
Ezek voltak tehát a macska fogzás gyakori kérdések. Reméljük sikerült mindenre választ kapnod, kedves gazdi. Ezek után már csak egy kérésünk van hozzád. Legyél türelmes a kis bajszos ördögökkel. Hiszen ahogy a kisbabáknál, úgy náluk is elmúlik ez a nyűgös, mindent megrágó fogváltás korszak! A harci fenevad pedig hamar egy doromboló cukisággá fog változni amint vége a macskák fogzása időszaknak.
Forrás egy része: Pet Dental Care