Kutya vemhesség – minden, amit tudni érdemes

Ha kíváncsi vagy, mi történik a kutya vemhesség ideje alatt és után, akkor a legjobb helyen jársz! Összeszedtünk minden hasznos információt, amelyre szükséged lehet, ha vemhes kutya van a családban!

Ebből a cikkből kiderül, hogy a kutya meddig vemhes, melyek a kutya vemhesség jelei és hogyan zajlik a kutya ellése.

Lássuk, mire számíts gazdiként a kutya vemhessége alatt!

Tartalomjegyzék:

Először is szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a „párzási baleset” és a nemkívánt vemhesség ivartalanítással megelőzhető!

Azonban jól tudjuk, hogy sokszor előfordul olyan eset, amikor egy reggelre meglepetésként éri a gazdit az újszülött kiskutyakupac. Általában utcáról befogadott kutyusok esetében nagy az esély rá.

Az állatoknál az „áldott állapotot” vemhességnek hívjuk. Így a „mennyi ideig terhes egy kutya?” típusú kereséseknél bizony a kutyák vemhességi ideje lesz a válasz.

De még mielőtt túlságosan előre szaladnánk, ismerjük meg az ideális körülményeket a kutya ellési kalkulátor igénybevételéhez!

Honnan tudom, hogy vemhes a kutya?

Ahhoz, hogy a nőstény kutyusok megtermékenyülhessenek, több tényezőnek kell teljesülnie egyidejűleg.

A kutyáknál a tüzelés időszaka általában évente kétszer -tavasszal és ősszel -ismétlődik. Erről bővebben korábbi cikkünkből tájékozódhatsz.

kutya-elles-kalkulator

A lényeg, hogy szukák tüzelési ideje alatt előforduló csepegő vérzés jelzi, hogy közeleg az ivarzás ideje. Ekkor a viselkedése is megváltozik: csökken az étvágya, nyugtalan, pérája megduzzad és gyakori vizelés is megfigyelhető.

Az első vércsepp megjelenése utáni –átlagosan – 10. napon a legmagasabb az esély arra, hogy a párzásnak vemhesség legyen az eredménye.

És akkor most jöjjön a kérdésre a válasz!

A kutyák vemhessége – kutya vemhesség jelei

Mivel kutya terhességi teszt egyelőre csak az ovuláció utáni 17-25. nappal ad megbízható eredményt a vérből, a relaxin hormon szintje alapján, érdemes tudni az ovuláció időpontját.

Azonban ultrahangos vizsgálattal egy gyakorlott szakember már a 21. napon is megállapíthatja a kutya terhesség tényét. Sőt, ezzel a módszerrel már azt is megtudhatod, hány kiskutya fejlődik éppen a kutyusod méhében.

A vemhesség jelei kutyáknál általában az 5. hét környékén kezdenek teljesen egyértelműen látszani. Melyek ezek a jelek?

  • Megváltozik az étvágya, többet eszik
  • A has alakja növekedni, változni kezd
  • Az emlők megduzzadnak
  • Még a klasszikus terhességi tünetet, a reggeli rosszullétet is produkálhatják
  • Megváltozik a viselkedésük: szeszélyesek lesznek. Egyszer bújnak és matricaként ragadnak a gazdira, máskor pedig figyelmeztetően morognak, ha valaki a közelükbe merészkedik
  • A vemhesség végéhez közeledve előfordulhat, hogy tejcseppeket veszünk észre az emlőknél
  • Beindul a fészekrakó ösztön
  • Ha pedig a vemhes kutya liheg, nyugtalan, akkor hamarosan megkezdődhet a fialás
kutyak-vemhessege

Meglepő módon előfordulhat, hogy olyan szuka kutya is ezeket a tüneteket mutatja, amely előtte nem került kan közelébe. Párosodás nélkül természetesen nem kell kiskutyákra számítanunk. Ez csupán álvemhességet jelez.

Valamilyen hormonális probléma hatására beindulnak a folyamtok és egészen a tej termelődéséig mindenre számítani lehet, ami a kutya vemhesseg velejárója.

Esetükben nem tart hónapokig az „áldott állapot”, de van, hogy hetekig képesek „más állapotban” lenni. Természetesen egyetlen fontos lépés marad ki náluk: a kutya szülés.

Azonban az álvemhességet nem szabad figyelmen kívül hagyni! Érdemes mielőbb szakemberhez fordulni vele!

A kutya vemhességi ideje – Mennyi idő a kutya vemhessége?

Akár tervezett, akár „véletlen balesetből” adódó vemhességről van szó, fontos, hogy tudd, mennyi ideig vemhes a kutya. Hiszen sokan azonnal kutya ellés kalkulátor után kutatnak, hogy kiderítsék, mikorra várhatóak a kiskutyák.

kutya-terhesseg

Nos, a kutya vemhesség idő az állatorvosok szerint a tüszőrepedéstől számított 63 nap.

Azonban ezt viszonylag nehéz pontosan meghatározni, hiszen a tüszőrepedés nem feltétlenül esik egybe a párosodás időpontjával.

Emellett pedig több más tényező is befolyásolja, hogy meddig vemhes a kutya. Ezért az ellés kalkulátor eredményét csak hozzávetőleges időpontnak tekintsd.

Lássuk, mi a kutya vemhességi idő befolyásoló tényezői!

  • A magzatok száma – ha csak egyetlen magzat van a méhben, akár egy héttel is meghosszabbodhat a vemhesség. Így lehet akár 68 nap is. Az ultrahangos vizsgálattal a szakember pontosan meg tudja neked mondani, hány kölyök várható és hol tartanak a fejlődésükben.
  • Az anya méretei – Az egészen kisméretű kutyák 4-5 nappal hamarabb ellhetnek, mint nagyobbra nőtt társaik

Ez alapján például egy törpe tacskó vemhességi ideje jóval rövidebb lesz, mint egy németjuhász kutya vemhességi ideje.

kutya-fialas-jelei

Így talán jobban kiszámítható, hogy mennyi időre fial a kutya (és nem pedig meddig terhes egy kutya).

Az, hogy hány napra fial a kutya máris mutatja, hogy hány hónapig vemhes egy kutya. A 63 napos vemhesség kutyáknál 9 hetet jelent.

A továbbiakban betekintést nyerhetsz abba, hogy hogyan alakul a kutya vemhesség hétről hétre és mikor jön el a kutya fialási ideje.

Vemhesség kalkulátor – avagy a kutya vemhesség szakaszai

Miután állatorvos segítségével megbizonyosodtál róla, hogy valóban megfogantak a kutyusod „szerelmének gyümölcsei”, érdemes kiemelt gondoskodásban részesítened őt. A kutya terhességi idő alapvetően 3 részre tagolható.

Lássuk, mire számíthatsz a kutya vemhességi ideje alatt!

kutya-vemhessegi-ido

A kutya ellési ideje előtti 9 hét három „trimeszterre” osztható. Sok esetben az első trimeszter – vagyis a vemhesség első 3 heteészrevétlenül telik el. Ekkor még nincsenek nagy változások sem viselkedésben, sem pedig testalkatban.

Azonban a folyamatok már beindultak, tehát ha kiderül, hogy kutyusod hamarosan anyuka lesz, sok szempontból neked is körültekintőbbnek kell lenned.

Először is: bár a „kismama” étvágya megnő, oda kell figyelned az etetésre. Sajnos sok gazdi esik abba a hibába, hogy túleteti kutyusát. Ez pedig túlsúlyhoz vezethet, ami egy sor egészségügyi problémát von maga után. Nekik sem kell „kettő helyett enniük”.

Érdemes tehát okosan megemelni az adagot. a 4-5. hét környékén kezd fokozatosan nőni az anyakutya étvégya. Ezért kb az 5. héten számolj a megszokott adaghoz +10-20%-ot. Ezt folytasd a 6. héten is.

Ezt pedig az elkövetkezendő hetekben növeld további 10-20%-kal. Azonban lehetőség szerint kb. a 7. héttől oszd el 4-5 részre a napi adagot. Így nem terheli meg egyszerre hirtelen a beleket.

Érdemes a vemhesség és a szoptatás ideje alatt is speciális táppal etetni a kedvencedet. Ha nincs allergiája, akkor próbáld ki a Happy Dog Fit&Vital Adult Sport tápját, amely könnyen emészthető csirkével és vitamindús bárányhússal készült.

7-hetes-vemhes-kutya

Ezzel egy időben fontos, hogy a kutya testmozgására is figyelj. Hiszen a vemhesség előrehaladtával egyre többet fog enni, viszont egyre kevesebbet fog mozogni.

Kutyusod kerülje a lépcsőzést és az ugrást. A vemhesség előrehaladtával amúgy is nyugodtabban fog viselkedni. Segítsd őt elérhető, kényelmes fekhellyel, vagy adott esetben emelt etető-és itatótálkával.

Mikor kezd el nőni a vemhes kutya hasa?

Nagyjából az 5. héten már a tapasztalatlanabb gazdik is észreveszik a változást. Természetesen a pocak mérete is függ az anyakutyus méreteitől és a fejlődő kiskutyusok számától.

Amint a pocak kerekedni kezd, a kutyus aktivitása is mérséklődik, fáradékonyabb lesz, az étvágya viszont nőni fog.

Egy 7 hetes vemhes kutya esetében már előfordul, hogy kitapinthatóak a magzatok is. Persze, csak ha a leendő anyuka hagyja.

Ebben a szakaszban a vemhes kutya emlői már láthatóan duzzadtak, és a vérbőségtől sötétebb színűek is. Azt már korábban is olvashattad, hogy a kistestű kutyák hamarabb ellenek, mint a nagyobbak. Ezért a tacskó vemhességi ideje ebben az időszakban már a végéhez közeledik. Előfordulhat, hogy kb. másfél hét múlva már érkeznek is a kiskutyák.

Azonban ha csak egyetlen kiskutyus növekszik a pocakban, akkor 2-3 nappal tovább maradhat bent.

vemhes-kutya-emloi

Meddig lehet megszakítani a kutya vemhességét?

Ahogyan azt már a legelején említettük, az ivartalanítás a legbiztosabb módszer arra, hogy elkerüljük a „meglepetéseket”- már ami a kutya fialás témakörét illeti.

Azonban az ivartalanítás megtörténhet párzás után is! Sőt, ha a nemkívánt vemhesség ténye bizonyított, akkor sincs késő!

Amennyiben nem tudsz megfelelően gondoskodni a születendő kiskutyákról, kérünk téged, gondold át alaposan! A kiskutyák nagy többletköltséget jelentenek, ha mindent meg akarsz tenni az egészségük érdekében.

A szűrések, oltások, élősködőellenes szerek és pár hét után az etetésük is extra kiadás a gazdinak. Törvény szerint minimum 8 hétig a gazdi felelőssége a kiskutyák ellátása.

Hány kölyköt vállalnál be, ha nem sikerül gazdit találni?

Sajnos tele van az internet „kistestű kutya gazdit keres” típusú hirdetésekkel. Jó esetben szerető, gondoskodó gazdira találnak ezek az alkalmi kapcsolatból született kölykök. De valljuk be, a gazdira váró kiskutyák igen ki százalékban lesznek ennyire szerencsések. Dugig vannak a menhelyek, az állatvédők pedig belefulladnak a rengeteg segítségkérésbe…

Ezért ha bármilyen kétség is felmerül benned, vagy biztosan nem tudsz megfelelően gondoskodni az utódokról, válaszd az ivartalanítást!

Sokan az idős kutya vemhessége okán hozzák meg ezt a döntést. Így a korosodó kutyaszervezetet is megkímélik a felesleges terheléstől.

A másik népszerű ok lehet még a manapság oly’ divatos francia bulldog, vagy tacskó vemhesség megszakítása, ha ezek a drágaságok útszéli csirkefogó kanokkal keveredtek arcpirító viszonyba.

kutya-szules

A kutya fialás jelei

Az anyakutyus érzi, ha itt az idő. A gazdi számára is látványos jelek mutatják, hogy a születendő kölykök elérték a kellő fejlettséget és készen állnak arra, hogy megszülessenek.

Melyek a vemhes kutya ellés jelei?

  • Idegesen mászkál
  • Liheg
  • Keresi a helyét (pl. előre kibélelt elletőládát)
  • Pérája megduzzad
  • Áttetsző, vagy enyhén szürkés színű, nyúlós hüvelyváladék távozik belőle
  • Testhőmérséklete megemelkedik

A kutya ellés folyamata

A legtöbb esetben nem lehet tűpontosan megmondani, hogy hány napra ellik a kutya. Azzal, hogy tudjuk, hány hónapra fial a kutya azért megközelítőleg számolni tudunk arra, hogy mikor fial a kutya.

Ha már túl vagy az állatorvosi vizsgálaton, és az ellési kalkulátor szerint sincs már sok hátra, akkor kb. az 58-68. nap körül várhatod a kiskutyák érkezését.

Meglehet, hogy közvetlenül az ellés időpontja előtt már nem kell annyi tápot adni kutyusodnak, mert az állat az ellés küszöbén már nem eszik. Azonban friss víz mindig legyen elérhető közelségben!

vemhes-kutya-elles-jelei

Előkészületek a vemhesség vége előtt

Lehetőség szerint a kutya ellés előtti napok teljenek nyugodtan, biztosítva kedvencednek a megfelelő kényelmet és meleget.

Ahogy észreveszel a kutya ellés jelei (vagy kutya szülés jelei) közül többet is, készíts össze egy „elsősegély csomagot”, amelynek segítségével ugrásra készen állhatsz egy esetleges váratlan helyzetnél.

Legyen nálad egy tiszta (de koszolható) törölköző, egy adag papírtörlő, Betadine, és természetesen kutyapelenka. Emellé a bátrabbak ollót és érfogót is ragadhatnak, de mi arra bíztatunk, hogy bízd inkább szakemberre az ilyesmit.

Mostanra már remélhetőleg készen áll a kis kuckó is a kutyababák fogadására. Ez lehet egy megfelelő méretű elletőláda, kutyapelenkával bélelve, vagy egy ennek megfelelő vacok. Ellés előtt hagyj időt kis kedvencednek, hogy elfoglalhassa, megszokhassa ezt a helyet.

Kb. a 9. héten pedig megtörténik a csoda! A vemhesség ideje legvégén a kiskutyák elérik a szükséges fejlettséget és útnak indulnak a külvilág felé.

A különböző fajtájú kutyák ellése nem sokban tér el egymástól. Így például a kis tacskó fialás menete lehet ugyanolyan problémamentes, mint egy vizsláé.

Azonban a törpe fajtájú, általában rövid orrú kutyák már nem ilyen szerencsések. A francia bulldog ellés általában állatorvosi beavatkozással, császármetszéssel zajlik.

Hogyan zajlik az ellés kutyák esetében?

A kutya ellés több órás, vagy akár egy napos folyamat is lehet. Természetesen ez is függ a születendő kölykök számától. A komplikációmentes fialás- akár tacskó ellés – során a kiskutyák 20-60 percenként követik egymást.

kutya-fialas

A kölykök általában burokban születnek, melyet az anyakutya gondosan eltávolít róluk. Ha a kutyus burok nélkül születik, akkor a magzatburoknak követnie kell a kiskutyát, nem maradhat bent.

Ne aggódj, teljesen normális, hogy kedvenced megeszi a magzatburkot! Azonban nem javasolt, hogy túl sokat egyen belőle, ezért sok kiskutya esetén inkább vedd el előle a burkot. Természetesen csak akkor, ha kutyusod nyugodtan tűri, hogy beleavatkozz a dolgába!

Komplikációk a kutya ellés ideje alatt

Normális esetben, ha minden rendben van, az ellés lezajlik magától, nem igényel állatorvosi beavatkozást. Az anya ösztönből nyalogatni kezdi a kölyköket, hogy megtisztítsa őket és beindítsa az ürülési reflexet.

Azonban például első fialásnál a szuka még bizonytalan lehet és nem feltétlenül érti, mi zajlik benne. Ezért ha azt tapasztalod, hogy az anya nem kezdi meg a kölykök tisztogatását, vagy nem hagyja őket szopni, akkor sürgősen hívd az állatorvost! Addig is, ha lehet, segítsd a kölyköket azzal, hogy megkaparintsák anyukájuk csecseit.

Más esetben, előfordulhat, hogy a kutya ellés zöld váladék kíséretében zajlik. Ez hatalmas figyelmeztető jel a gazdinak! Ugyanis mérgezésre utal, amelyet azonnali műtéti beavatkozással lehet csak orvosolni.

Ezen kívül, ha két kölyök születése között több mint 2 óra telt el, és kutyusodon az erőlködés jeleit figyeled meg, szükséges azonnal orvost hívni hozzá!

torpe-tacsko-vemhessegi-ideje

Kutya ellés utáni problémák

Ha bármi rendellenességet tapasztalsz, haladéktalanul keresd fel az állatorvost és mondd el neki kutyusod ellésének időpontját és körülményeit, illetve jelenlegi állapotát.

Melyek a problémára utaló leggyakoribb jelek?

  • Láz, étvágytalanság
  • Hányás, hasmenés, rosszullét
  • Rángás, görcsös állapot
  • Büdös váladék szivárog a hüvelyből
  • Valamelyik kölyök lemarad a fejlődésben a többiekhez képest
meddig-vemhes-a-kutya

Általában a természet teszi a dolgát és az anya – ösztönei hatására – megfelelően gondozza a kicsiket. Azonban a vemhesség és a fialás hormonjátéka átmenetileg megváltoztathatja az állat viselkedését. Sokszor megesik, hogy sokkal bújósabb, ragaszkodóbb lesz, és azt szeretné, ha naphosszat te is az újdonsült kis család mellett üldögélnél.

Ha lehetőséged van rá, add meg neki az extra figyelmet, napi teendőidet inkább halaszd el, ha nem fontosak. Nincs is annál jobb, mint egy boldog család része lenni, nem igaz?


Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 8
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
16.490 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft

Ezeket olvastad már?

A guppi! A színpompás nagykedvenc?
AKVARISZTIKA MAGAZIN

A guppi! A színpompás nagykedvenc?

Az egyik legnépszerűbb halfajta története és tartása. Legyél kezdő vagy tapasztalt akvarista, biztosan szemeztél már a gondolattal, hogy

Elolvasom
A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb
KUTYA MAGAZIN

A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb

Az originál bohókás cavalier king charles spániel ölebek élete. Ismerünk sok-sok olyan társasági kutyát, akik már hosszú ideje főáll

Elolvasom
Bíró József- a hazai akvarisztika egyik legismertebb alakja
AKVARISZTIKA MAGAZIN

Bíró József- a hazai akvarisztika egyik legismertebb alakja

Legyen szó kezdő halasokról vagy már haladó akvaristákról, a Bíró József név sokaknak ismerősen cseng. Meginterjúvoltuk tehát, hogy mit

Elolvasom
Petguru logo