Új jövevény a családba? Akkor bizony ideje felkészülnöd a kutya szobatisztaságra nevelés nehézségeire! Ebben a bejegyzésben eláruljuk neked a kiskutya szobatisztaság minden trükkjét és fortélyát!
Amikor ugyanis eltervezzük, hogy egy kiskutya kerül a házhoz, mindenki csakis a kutyás élet szép dolgaira koncentrál. Milyen jó lesz vele együtt játszani, együtt aludni, kutya suliba járni. Eltervezzük előre, hogy ilyen cuki és jópofa trükköket fogunk majd neki megtanítani.
Azonban nagyon sok gazdi nincs arra eléggé felkészülve, hogy mi fog rá várni a kutya szobatisztaságra nevelése kapcsán.
Éppen ezért alkottuk meg ezt a bejegyzésünket a kezdő vagy friss szobakutyás gazdiknak! Ugyanis a kölyök kutya szobatisztaságra nevelése trükkös tud lenni! Azonban tippjeinkkel, könnyebbé válhat ez a zűrös, takarítással teli időszak a kiskedvenceddel!
Rövid tartalomjegyzék
- Mikor kezdődjön el a kiskutya szobatisztaságra nevelése?
- Átlagosan a kutya szobatisztaság mennyi idő alatt érhető el?
- Hogy zajlik a kutya szobatisztaságra szoktatás a gyakorlatban? Hogyan legyen szobatiszta a kutya?
- A helyes napirend a kiskutya szobatisztaságra szoktatása érdekében
- Kutya szobatisztaságra szoktatása kutyapelenka használatával
- Kölyök kutya szobatisztaságra nevelése pelenka nélkül
- Kölyök kutya szobatisztaság? Nézzük kor szerint, mi várható el a blökiktől!
- Így történjen a kinti kutya beszoktatása
Mikor kezdődjön el a kiskutya szobatisztaságra nevelése?
A kölyökkutya szobatisztaságra nevelése ideális esetben már a tenyésztőnél elkezdődik. A kölykök alapvetően, ösztöneiktől vezérelve is nem szeretnek arra a helyre üríteni, ahol esznek/pihennek. Így amennyiben az ellető láda elég nagy, illetve van elegendő hely a számukra, elkezdik a kölykök szeparáltan a dolgukat elvégezni.
A tenyésztők, ha kutyapelenkát tesznek az ellető láda egyik részére, amikor 2-3 hetesek lesznek a picurkák, nagyban hozzájárulhatnak a kölyökkutya szobatisztaság eléréséhez.
Azonban kinti kutyusok vagy ilyenfajta szoktatás hiánya esetén a gazdi feladata lesz a kiskutya szobatisztaságra tanítása. Vagyis tehát amikor hozzánk kerül a kölyök 8-9 hetesen, már akkor el kell kezdeni ezen műveletet.
Éppen ezért is fontos, hogy időben, még a kis jövevény érkezése előtt utána járjon a gazdi, hogy hogyan tanítsuk a kutyát szobatisztaságra!
Átlagosan a kutya szobatisztaság mennyi idő alatt érhető el?
Nehogy azt hidd kedves gazdi, hogy kutya szobatisztaság nevelés 1- 2 hét alatt letudható. Ugyanis akármilyen okos kis kutyáról is legyen szó, agyilag és szerv ügyileg is meg kell érnie arra, hogy a kis őfelsége kutya szobatiszta legyen.
Kutyapelenka
A kutyapelenka egy praktikus megoldás, amely számos problémát képes megoldani. Nem csak a lakásod marad tiszta és friss illatú, hanem kényelmet és higiéniai előnyöket is nyújt kutyádnak. Egy kutyapelus használata idősebb vagy beteg kutyáknak is segíthet. Továbbá hozzájárul a kiskutyák szobatisztaságra szoktatásához is.
Nincs arra pontos válasz, hogy mennyi idő alatt lesz szobatiszta a kutya. Ez nagyban attól függ, hogy az első, legfontosabb hetekben otthon tudunk-e lenni a kutyusunkkal például. Hiszen amennyiben 8-tól 4 óráig egyedül van hagyva felügyelet nélkül, nincs, aki a helyes viselkedést jutalmazza a rosszat pedig korrigálja.
Ezen felül számít az is, hogy időben tudjuk korrigálni a helytelen viselkedést, ebben az esetben a rossz helyre pisilést.
A hogyan neveljük szobatisztaságra a kutyát kérdéskörnél rengeteg tanács és tipp van fórumokon, közösségi média csoportokban.
Semmit nem ér az a régimódi hiedelem, hogy a kutya orrát bele kell nyomni a pisijébe.
A kutyusok agya nagyjából 5 mp-re emlékszik úgymond, tehát ennyi időnk van a cselekvéstől számítva a jutalmazásra vagy a szidásra.
Az, hogy mikor lesz szobatiszta a kutya, nagyban függ tehát a gazdi ráfordított idejétől is.
De nem szabad elfelednie azt sem a gazdinak, hogy egy 8-10 helyes kölyökkutya hólyagja nagyon picike, és nem is lehet elvárni tőle, hogy 6-8 órán keresztül ne végezze el a dolgát.
Olyan, mintha azt várnánk el egy kéthetes újszülött gyermektől, hogy bilire végezze el a dolgát, naponta 3 alkalommal. Ugye, hogy nem reális elvárás?
Egyes gazdik a kölyök kutya szobatisztaság alatt azt értik, hogy a kiskutya csakis kutya pelenkára végezze el a dolgát amíg a gazdi dolgozik. Míg mások azt értik ezalatt, hogy a kiskutya nem piszkít be egyáltalán a lakásba.
Azonban míg az első értelmezés viszonylag könnyen kivitelezhető és megtanítható a kölyökkutyusunk számára akkor is, ha nem otthonról dolgozunk és néhány órára magára van hagyva a kiskedvenc napközben.
Az utóbbi viszont csak akkor lehet megvalósítható a kiskutya szobatisztaságra való nevelése esetén, ha van olyan családtag, aki mindig otthon tartózkodik a kutyussal.
Jöjjenek a részletek!
Hogy zajlik a kutya szobatisztaságra szoktatás a gyakorlatban?
Hogyan legyen szobatiszta a kutya?
Mint ahogy fentebb említettük, a szobatisztaságra szoktatás kutya esetén két dolgot jelenthet. Kölyökkutya esetén vagy először pelenkára szoktatjuk és utána ezt is elhagyjuk, vagy egyből arra szoktatjuk a kölyök kutyust, hogy csak kint végezheti el a dolgát.
Azonban ez utóbbi csak akkor lehet opció, ha egy családtagunk otthon tartózkodik, illetve saját kerttel rendelkezünk. Hiszen teljes oltási sorozattal még nem rendelkező kölyökkutyust nem szabad utcára vinni.
A gazdi feladata 3 részből áll a kutyák szobatisztaságra nevelése kapcsán
- figyelni a jeleket, hogy mikor fog üríteni a kiskedvenc
- napirendet kialakítani
- jutalmazni a helyes viselkedést
Jelek arra, hogy a kutyusod könnyíteni szeretne magán
- nyugtalan
- szagolgatja a talajt
- nyüszög, forgolódik
- keresi a „helyet”
Ha ezeket látod, máris viheted ki, vagy a pelenkájára! Ezután jön a jutalmazás, finom tréning jutalomfalattal például, és persze szóval, simivel is!
A helyes napirend a kiskutya szobatisztaságra szoktatása érdekében
Ahogy az embergyerekeknél, úgy a kutyakölyköknél is nagyon fontos, hogy legyen egy megszokott napi rutinjuk. Ez segíti azt is, hogy szobatiszta kutya váljon belőle!
Alább hozunk egy átlagos példát arra, hogy mi lenne az ideális menete a kiskutya napirendjének. Természetesen tudjuk, hogy ahány család, annyi féle munkarend van, és nem mindig kivitelezhető a mi példánk. De egy kiindulási pontnak tökéletes lesz.
A szobatisztaságra nevelés kutya pajtinknál nem csak azon múlik tehát hogy időben jutalmazunk-e, vagy hogy észleljük-e időben a jeleket. Hanem hogy be tudunk e tartani számára egy napirendet, amihez az ő kis szervezete is alkalmazkodni tud.
Mikor várható tehát, hogy a kölyök kutyád üríteni szeretne?
- alvás előtt és után
- evés előtt és után
- játékidő előtt és után
- esti lefekvés előtt
Természetesen egy idősebb, 8-12 hónapos kutyánál vagy felnőtt kutyáknál már ritkul az etetési időpont, ezáltal pedig a napirend is átalakítást igényel majd. Legyünk türelmesek, ha a változás után megborulna a pisi/kaki rend. Előfordulhat, hogy ilyenkor ismét szükséges a szobatisztaságra szoktatás kutya barátunknál, amíg az új ki/lemeneteli rendszert megszokja.
Kutya szobatisztaságra szoktatása kutyapelenka használatával
Hogyan szoktassuk a kutyát szobatisztaságra gyorsan? Hát kutyapelenkával!
Szerencsére ma már nagyon sokféle kutyapelenka közül lehet választani. De nehogy azt hidd, hogy ezek a termékek, a kutyusokon van, mint egy hagyományos pelenka!
A kutya helyhez szoktatása miatt ezek földre letehető vagy egyes esetben ragasztható kendők lényegében.
Az alsó oldalukon vízhatlan réteg van, hogy védje a padlót a vizelettől. A tetejük pedig puha a tappancsokhoz és jó vízszívó tulajdonságúak.
Érdemes helyiségenként egy darab pelenkát lehelyezni. Ugyanis sok esetben a kölykökre hirtelen jön rá a „szükség” és nem lesz idejük átmenni a lakás másik pontjára. És így a szobatisztaság kutya barátunknál nem mindig lesz sikeres akár.
Ha azt látjuk, hogy a kutyusunk az egyik sarkot pécézte ki magának kutya wc gyanánt, érdemes oda leteríteni a pelust. Érdemes a pelenkát egy kis kutyapisibe itatni, hogy az illat még vonzóbbá tegye számára a „mellékhelyiséget”.
Ha a kutyusod számára nem elég csábító a pelus, vannak még egyéb trükkök is! A kutya szobatisztaságra nevelése spray segítségével is fokozható. Ezek a helyhez szoktató spray-k különféle aromákat tartalmaznak, amelyek ingerlik a kutyust, hogy az adott helyre végezzék el a dolgukat.
Amikor látjuk a fentebb említett jeleket, hogy kutyusunk pisilni/kakilni készül, minél gyorsabban vigyük rá a pelenkára a kiskutyát. És ha sikerül elvégeznie ott a dolgát, akkor alaposan dicsérjük meg! És ezt folytassuk minden nap!
-
Akciós termékPanzi FitActive ORIGINALS Adult Hypoallergenic Lamb & Spring Veggies XXL 15kgOriginal price was: 18.999 Ft.17.099 FtCurrent price is: 17.099 Ft.
Illetve ébredés/ evés után érdemes még a jelek előtt is a pelusra vinni és mondogatni neki, hogy „pisi-kaki”. Előbb utóbb pedig a parancsszót össze fogja kötni a tevékenységgel.
Hamar rá fog jönni, hogy ezt a helyet szánod arra, hogy piszkítson. Majd ahogy nő a kutyusunk, érdemes egyre kevesebb pelust leteríteni és egyre közelebb tenni az ajtó felé majd. Majd későbbiekben teljesen el lehet hagyni már, ha a kutyusunk elég nagy ahhoz, hogy 4-6 órát kibírjon amíg ismét ki tudjuk vinni a szabadba.
Kölyök kutya szobatisztaságra nevelése pelenka nélkül
Egyes gazdik vannak olyan szerencsések, hogy otthon lehetnek az első perctől kezdve, amikor a új kiskedvenc hozzájuk érkezik. Pláne mázlisták azon gazdik, akik saját kerttel rendelkeznek!
Így mennyi idő alatt lesz szobatiszta a kutya?
Ha rászánunk sok-sok energiát, nagyon gyorsan akár 3-4 hét alatt is teljesen szobatisztává válhat a kutyus, pelenka használata nélkül is.
Ebben az esetben nem csak a jeleket kell figyelni, hogy már üríteni készül a kutya, hanem egy megszokott rutint kell kialakítani a kutyussal. Azaz a szintén említett alvás előtt/után, evés előtt/után, játék előtt/utáni időpontokban mindig kivisszük a kutyust a szabadba.
És ha sikerrel zárult a szabadban levés, szintén jutalmazzuk meg. Azonban itt sem szabad elfelejteni, hogy egy pár hetes kölyök kutyus hólyagja nem alkalmas arra, hogy 4-5 órát kibírjon. Így ezen módszer esetén még éjjel is 1-2 alkalommal ki szükséges vinni a kutyust.
Így a kutya szobatisztaság éjszaka is borítékolható lesz. Ha mégis történne baleset, kicsit feddjük meg, majd vigyük ki, hátha kint is sikerülne még egy kis pisilés. Persze megfelelő ideig legyünk vele kint, egy füvesebb helyen, ne csak 1-2 percig! Hisz ahogy a mondás is tartja, türelem rózsát terem!
Itt sem hagyható el a megfelelő jutalmazás jutifalattal, illetve simikés dicsérettel. Szintén érdemes kint is mondogatni bőszen a „pisi-kaki” szavakat, hogy összekapcsolja a kutyusunk a szóval a tevékenységet ennek során. Erre minden kutya képes, hogy megtanulja!
Kölyök kutya szobatisztaság?
Nézzük kor szerint, mi várható el a blökiktől!
Mint ahogy már fentebb is említettük, nem lehet elvárni egy alig pár hetes kiskutyától, hogy 8-9 órán át tartogassa a szükséges dolgait.
Megmutatjuk most, hogy nagyjából mi a reális elvárás tehát a kis kutya szobatisztaságra nevelése kapcsán.
9- 11 hetes kutya szobatisztaságra nevelése
A frissen hozzád került kölyök kutya idegrendszere és hólyagja sincs még felkészülve a hosszas „tartogatásra”. Az ilyen korú kölykök körülbelül 2-3 óránként ürítenek átlagosan
Ilyenkor tehát igencsak gyakran kell a pelusra vinni/ kivinni, majd megjutalmazni, hogy a szobatisztaságra szoktatás kutya pajtinknál sikeres legyen.
Ha az 5 hónapos kutya nem szobatiszta
Idősebb korában került hozzád, vagy szimplán még nem teljesen megbízhatóan szobatiszta a kölyök? Aggodalomra semmi ok! A kutya szobatisztaságra ilyenkor is még borzasztóan könnyen megtaníthatóak!
Sok esetben érdemes még kutyapelenkát is leteríteni ( ez a tuti inkább), illetve gyakran kivinni a négylábú társad. Ugyanis ebben a korban 4-5 órát bír ki már, hogy nem ürít!
Ha a 7 hónapos kutya nem szobatiszta- 8 hónapos kutya szobatisztaságra nevelése még mindig nem teljes?
Ha nálad nevelkedett már pici korától és még sem teljesen szobatiszta egy kamaszkutya, még azért nincs veszve minden!
Hogyan szoktassuk szobatisztaságra a kutyát ilyenkor?
Érdemes ilyenkor átgondolni, hogy mi lehet a gond, ami miatt nem tudja az elvárt 5-6 órán át tartogatni a kisebb nagyobb dolgait!
Lehet, hogy túlságosan rostdús tápot kap, amely miatt gyakrabban kell kakilnia? Érdemes lehet egy húsban gazdagabb eledelre áttérni, milyen amilyeneket a Carnilove vagy N&D tápok között is találsz.
De lehet, hogy a rendszertelen napirend az oka? Egyszer már 7 órakor kapja a reggelit, máskor meg csak 9 órakor? Egyszer kap délben, máskor viszont a munkád miatt csak vacsit kap?
Akkor viszont nem csoda, hogy össze-vissza jön rá a kisebb/nagyobb dolga…
Valamint érdemes a helyes viselkedés dicséretére nagyobb hangsúlyt fektetned, ha gond van már ilyen korban a szobatisztaság ügyével.
Ha az 1 éves kutya nem szobatiszta és bent végzi a dolgát
Hogyan tanitsuk kutyánkat szobatisztaságra, ha nagyobbacskán vagy akár már 1 évesen kerül hozzánk? Vagy akkor, ha az eddigi próbálkozásaink sikertelennek bizonyultak?
Most bizony fel kell kötnie a gazdinak a gatyát úgymond! Ugyanis ilyenkor már sokszor rosszul berögzült szokások is vannak a hátterében annak, hogy nem szobatiszta az eb!
Hogy neveljük szobatisztaságra a kutyát tehát ilyenkor? Érdemes felszedni a szőnyegeket, ugyanis nagyon gyakran ott „csábulnak el” a kutyák a dolguk elvégzésére. Ráadásul a szőnyegekből nehéz a szagokat alaposan eltávolítani.
Egy ilyen korú kutya már 6-8 órát tudja tartani a pisit/kakit. Azonban, ha nem volt hozzá szoktatva, úgy kell kezdened a tréninget, mintha egy kölyökkutya lenne. Tehát vidd le napi 5 alkalommal, pár óránként és növeld hetente a két lemenetel közötti időpontot.
Azonban az ivarosság is lehet a bepisilés problémája mögött. Érdemes mielőbb kiivartalanítanod kedvenced, hiszen ezzel még az életét is meghosszabbíthatod! Bár tudjuk, hogy a Kutya ivartalanítás – a legnagyobb dilemma sok gazdi számára, ma már rutin műtétnek számít!
Eddig kinti volt a kutyusod, de szobakutya lesz belőle? Akkor olvass tovább és tanulj!
Így történjen a kinti kutya beszoktatása
Régi kutyusod most új helyzetbe kerül és panelkutya lesz belőle? Vagy esetleg menhelyről örökbefogadtál egy kutyust, aki eddig kennelkutya volt? Akkor bizony néha trükkös lehet a kutya szobatisztaságra szoktatása!
Ugyanis teljesen felborul az ő kis megszokott „világa”. Akkor, és ott könnyíthetett magán, amikor csak kedve tartotta. És persze, hogy nem fogja érteni, hogy miért szidod le, amikor ugyanígy tesz, csak éppen a lakásban.
Egyes gazdik olyan szerencsések, hogy a kedvencük ösztönösen nem akar majd a lakásba piszkítani. Ülnek majd az ajtóban, esetleg nyüszögéssel jelzik, hogy ki akarnak menni.
Azonban a legtöbb kutyus nagyon is kellemesnek tartja a lakás melegében, a puha szőnyegre elvégezni a dolgát. Nem esik az eső, nem fúj a szél… meg is értjük valahol, nemigaz?
Érdemes akár kölyök, akár felnőtt kutya szobatisztaságra nevelése is történik, az első időszakban a szőnyeget elpakolni, és gyakran levinni a kutyusunkat. De figyeljünk arra, hogy a napirendet alakítsunk ki.
Van a fajták között különbség a kutya szobatisztaság kérdésben?
A kutyák szobatisztaságra nevelése kapcsán sok gazdi nem is sejti, hogy bizony van fajták között különbség. Egyes ebek ugyanis sokkal intelligensebbek, hamarabb rájönnek a „dörgésre”. Azaz, hogy a gazdi akkor boldog és jutalmazza őt, ha kint végzi el a szagos dolgait.
A tacskó szobatisztaságra nevelése- tacskó szobatisztaság- törpe tacskó szobatisztaság
A tacskó kutyusok nagyon okos lények. Sőt mondhatni túl okosok. Az alap szobatisztaságot pikk-pakk megtanulják. Azonban hajlamosak a bosszú pisire/kakira, ha valami nem tetszik nekik. Pl. túl sokáig magára hagytad őkelmét.
A máltai selyemkutya szobatisztaságra nevelése
Hogyan lesz szobatiszta a kiskutya, az egy máltai/bishon? Hát irtó könnyen! Nagyon kis kényes jószágok, így nagyon hamar megszokták tanulni a pelus használatot.
A csivava szobatisztaságra nevelése
Az apró kis csivavák szobatisztaság kérdésében nagyon érdekesek. Egyes kölykök nagyon gyorsan megtanulják a pelust használni, míg mások még egy éves korukra is hajlamosak a bepiszkításra.
A francia bulldog szobatisztaság
A bucik nem arról híresek, hogy ők a kutyák Einstein-jei. Éppen ezért néha fifikás lehet a szobatisztaság tanítása nekik. De, az is lehet, hogy éppen, hogy ravaszak, és csak butusnak tettetik magukat, hogy több jutit kapjanak. 😊
A kutyák nagy többsége kifejezetten szeret megfelelni a gazdinak. Meg hát a jutifalatokat is imádják. Úgyhogy ha a gazdi elég türelmes, a szobatisztaság viszonylag hamar 3-6 hét alatt is megtanítható a legtöbb kutyusnak.
Reméljük megtaláltad minden kérdésedre a választ a kutya szobatisztaságra nevelés ügyében!