A legtöbb ember, amikor macskatartásra adja a fejét, egy bújós, doromboló bajszost képzel el lelki szemei előtt. Azonban előfordulhat, hogy igazi kis velociraptor macskát sikerült örökbe fogadni. De miért támad a macska a gazdájára? Miért fúj a macska amikor látszólag semmi oka nem lenne? Miért harapnak a macskák? Megnézünk pár lehetséges okot mostani cikkünkben.
Nem mondjuk azt persze, hogy mi vagyunk az ország egyetlen macska viselkedés szakértő csapata. Ahogy azt sem, hogy csak ezek az okok állhatnak a háttérben, hogy miért agresszív a macska. Ugyanis jól tudjuk, hogy a macskák viselkedése sok esetben elég nehezen kitalálható. Azonban az, hogy támad a macska gyakori kérdések toplistáján szerepel így lássunk néhány magyarázatot!
1.Kölyökkori játékos agresszió miatt támad a macska
Kevés annál cukibb dolgot tudok elképzelni, mint amikor egy kis pöttöm macska óriásinak képzelve magát puffogva-pattogva játszik. Az ember akarva akaratlanul is csak mosolyogni tud azon, ahogy az alig pár hetes szőrmók cica játszik. Vagy éppen próbálja kitalálni, hogy mitől bolondul meg a macska. A macska támad, majd pofozgatja a játékait, és lesből a lábunkra, kezünkre támad. Ismerős eddig ugye?
És bár a tűhegyes babafogak is könnyen képesek a bőrünkbe hasítani, egy felnőtt macskának jóval erősebb a harapása, hidd el nekem. Még ha csak játékból akar is durván támadni a cica. A kölyök macska viselkedése akkor lenne furcsa, ha nem harapna, vagy karmolna!
A cicák a játékkal tanulják meg az egymással és a gazdival szembeni helyes viselkedést. Így ezt a harcias megnyilvánulást (hiába cuki) nem szabad ráhagynod inkább. Azonban persze ez nem tartozik még a agresszív macska kezelése probléma körébe. Hiszen itt még nem beszélhetünk macska agresszió vagy macskatámadás megjelenéséről. Csupán feszegeti a határait és ettől nem lesz egy megvadult macska.
De a következőkben adunk pár tippet arra is, hogy hogyan szoktassuk le a macskát a harapásról.
Hogy mit tegyél helyette? Mit érdemes alkalmazni?
Harap támad a macska? Akkor először is, legyen minden helyiségben valamilyen cicajáték, amivel elterelheted a figyelmét a kézrágcsáról vagy a bokatámadásról. Ha már látod, hogy lelapul, rázza a popsit és támadni készülne, gyorsan vegyél elő egy cicajátékot és dobd felé. Talán ez megvéd attól, hogyha a macska lábra támad mindig.
Ha szerencséd van csábítóbb lesz a számára, mint a te húsod és véred és inkább a játékba harap a cica. Persze “bolond macska” mindig akad, aki imád “vérre menni”. Sokszor a takaró alól kikandikáló lábujjak az elszenvedő alanyai annak, ha a macska harap. Kevés, ennél rosszabb dolgot tudnék elképzelni hajnalban.
Van még egy dolog, amit itt megemlítenék. Saját bőrömön tapasztaltam meg ezt az élményt. Tanulj az én hibámból inkább, kérlek! Nagyon cukik a kölyök macskák, amikor a pocakjukat simogatod, és ők a hátsó lábbal nekiállnak téged „boxolni”.
Azonban azzal már nem számoltam, hogy ennek következtében az alkaromon jó tíz centis karmolások lesznek. És ugyan még egyszer-egyszer elnézi az ember ezt, de azért hosszú távon nehéz elviselni a borotvaéles karmok támadását. Nagyon durván el tudja intézni az embert egy kölyökmacska karma vagy ha közben a cica harapdál.
Úgyhogy hidd el, jobb, ha erre a pocaksimogatós játékra nem szoktatod rá a kismacskád.
Ha pedig a takaró alól kikandikáló lábad érdekli a legjobban, akkor egy jó alapos esti lefárasztás lesz talán a legjobb megoldás eme macska támadás ellen. Valamint ha megoldható, éjszakára zárd ki a hálóból a kis bajszost. Ez mégiscsak jobb megoldás, mint a macska nyugtató éjszakára!
2. Félelmi agresszió miatt támad a cica
Minden cica külön egyéniség. Van olyan, hogy fát lehetne hasogatni rajta, olyan türelmes. A másik pedig már akkor odacsattint egy maflást neked, ha nem az általa kedvelt helyen simogatod. Ugyanis némely cica akár támadásnak is veheti, hogy ha bizonyos helyeken érsz hozzá. Úgyhogy legközelebb, ha felteszed magadnak a kérdés, hogy miért fúj rám a macska, miért harap a macska ha simogatom vagy miért jelentkezett a macska agresszív viselkedés ez is lehet egy ok. Azonban vannak még további lehetőségek a fura macska viselkedése hátterében.
Ugyanez a helyzet azzal, amikor az alvásában próbálod megzavarni őkelmét. Úgyhogy egyáltalán nem biztos hogy lelki beteg macska van a háznál, lehet hogy azért támadó macska őkelméd van, mert ez szimplán az ő kényes személyisége. Így nem kell azzal a kérdéssel foglalkoznod, hogy nem tudok aludni a macskától.
Összeállítottunk egy vicces cica-hol érj/ne érj hozzá térképet neked ha még mindig nem kapisgálod a miért támad meg a macskám dolgot. Biztos, ami biztos alapon.
Sok macska képes igazi „ölbebaba” lenni, és elterülni a gazdin, mint egy darab rongy. Na és persze egész nap élvezni a simogatást.
Némelyik cica kifejezetten türelmes tud lenni a gyerkőcökkel. Azonban egyes macskánál már akkor áll a szőr a hátán és fél, ha csak meglátja a totyogóst a szoba másik sarkában. És jobb szeretne egyedül elbújva lenni, nagyokat aludni.
Ugyanis jól tudjuk, hogy nem minden kisgyerek képes finoman hozzá érni a család kedvencéhez. Ez ahhoz vezethet, hogy egy idő után agresszív macska kezd válni belőle. Hiszen összeköti a kisgyereket a fájdalmas gyomrozásokkal. Ilyenkor gyakori az is, hogy a macska fúj.
Hasonló okból támad a macska a gazdájára, ha sarokba szorítva érzi magát. Elég egyértelműen tudtodra is adja, hogy nem egyeznek az álláspontjaitok: te beszélsz hozzá, a macska morog. Elhiszem, hogy nagyon frusztráló, amikor sietnél az állatorvoshoz a macskával, de az semmiképp meg se közelíti a szállító boxát.
Elkezded hát sarokba szorítani, fennhangon hívogatva. De hát a macska nem bolond, csak macska. Érezni fogja, hogy valami nem stimmel. A macska megismeri a gazdáját. Te pedig ráveted magad a szerencsétlenre, aztán csodálkozol, hogy miért harap a macska.
Hasonló a helyzet a különböző altatásban végzett vizsgálatok, beavatkozások után. Közvetlenül az ébredés után, macska ivartalanítás után agresszív lehet a cicus. Mert sajnos ez az altatószer mellékhatása is lehet.
Megoldás? Van!
Az ideges macska nyugtatása türelemjáték. Mindenképpen szánj rá időt és legyen elegendő empátiád, hogy kapcsolódni tudj a cicával. Hozz létre egy biztonságos közeget a macska számára. Ne érezze úgy, hogy te, vagy a család bármely tagja a fájdalom forrása.
A gyerkőcöket igyekezzünk megtanítani arra, hogy finoman nyúljanak a cicához. A problémamentes együttéléshez szükséges a cica és a kutya (ha van) tisztelete is. Ezután pedig már nem kell attól félnünk, kit harapdál a macska. Ha a biztonságos közeget jól megszerette és szívébe zárta, nem lesz több olyan kérdés, hogy miért harapdál a macska.
Ami az állatorvosi látogatást illeti, arra is van egy jó módszerünk. A szállítóboxot nagyon hamar összekötik a fájdalmas szurikkal és vizsgálatokkal.
Ezt úgy tudod kiküszöbölni, hogy a táska legyen folyamatosan a cica közelében nyitott ajtóval. Bármikor bele mehessen elvonulni, vagy játszani benne. Tehetsz bele finom macska jutalomfalatokat is. Esetenként pedig érdemes máshova is elvinni benne például a cicát, ne csak a dokihoz. Így nem lesz rossz élménye a box-szal kapcsolatban és nem lesz kész tortúra, támadás minden állatorvos vizit.
3. Hormonális okok miatt agresszív
Gondolom itt nem kell túlságosan mélyen kivesézni, hogy mire is gondolunk. Egy hormonoktól túltengett ivaros macska nem éppen a legkellemesebb lakótárs. Hiszen az erőteljes szag amelyet a jelöléssel okoz, már önmagában nem étvágygerjesztő. A mellé kapott hisztis, esetleg viharos viselkedés csak extra.
Ha eddig nem olvastad, most itt az ideje rávetned magad a cikkünkre, amely A macska ivartalanítás, ivartalanítás árak és előnyök címet kapta. Akkor is ajánljuk ezt az olvasmányt, ha felmerült már benned a kérdés, hogy miért megy el a macska a háztól.
Főleg a kandúr macska ivartalanítás után elveszti minden agresszív fiúcska jellemét és sokkal jobban fog kötődni gazdájához. Ennek oka az alacsonyabb tesztoszteron szint. Ilyenkor még játék közben is van, hogy óvatosabban harapdál a cica.
Mi nem tudunk érvet mondani a „nem ivartalanítás” mellett!
4.Betegség – De miért támad a macska a gazdájára emiatt?
Ennél a pontnál hangsúlyozottan szeretnénk felhívni a figyelmed arra, hogy bármilyen szokatlan dolgot tapasztalsz, konzultálj az állatorvossal! A beteg macska viselkedése ugyanis általában észrevehetően megváltozik!
Ugyanakkor a macskákra az jellemző, hogy nagyon sokáig rejtegetik a betegségeiket. Ennek természetesen evolúciós okai vannak. A macska nagy vadász, de ugyanakkor zsákmány is lehet a vadonban úgymond. És az, hogy gyengének látszódjon, az nem kifizetődő mutatvány.
Éppen ezért fontos az évenkénti állatorvosi kontroll! Így akkor is fény derülhet egy esetleges betegségre, ha egyébként nem is gondoltál rá, miert harap a macska.
Ugyanis sok esetben egy vérvételből vagy más diagnosztikai vizsgálatkor derül ki, hogy a cica beteg és derül ki az oka annak hogy miért nem játszik a macska vagy miért durcizik.
Ha azt veszed észre, hogy bizonyos testrészek simogatásakor lesz agresszív a macska, akkor lehet, hogy sérülés miatt cselekszik így.
Amennyiben cicusod egyik pillanatban még kezes bárány, a következő pillanatban pedig minden külső körülmény behatása nélkül átváltozik vérmacskává, akkor komoly baj is rejtőzhet a háttérben. Ilyen lehet pl. egy agydaganat, vagy egy eddig nem diagnosztizált epilepszia betegség is.
Van még egy viszonylag egyszerűbben kezelhető betegség is a macskáknál, amely azt okozza, hogy már macska viselkedés szakértő után nézegetsz az interneten. Ez nem más, mint a pajzsmirigy túlműködés.
Ennek a tünetei: az állat sovány, feltűnően sokat iszik és nagy mennyiségű vizeletet ürít. Sokszor kifejezetten aktív és az étvágya megnő. Emellett előfordulhat időszakonként hányás, hasmenés, melegkerülő viselkedés. Na és persze egy jó nagy adag türelmetlenség, idegesség, agresszív viselkedés. Szerencsére gyógyszeresen ez a betegség kezelhető.
Személy szerint is volt tapasztalatom egy pajzsmirigy beteg, idős sziámi macskával. Nem viccelek, négy ember volt szükséges egy normál esetben 5 perces vérvételhez.
Szóval: ha kezelhetetlennek tűnik a macskád, akkor mindenképp vidd el állatorvoshoz, mert ilyen ok is állhat a barbár viselkedés mögött.
5. Rossz szocializáció / hierarchia probléma
Ez a fajta agresszivitás főleg akkor szokott előfordulni, ha a kismacska túl korán elszakítva a mamájától. Ugyanis ebben az esetben nincs arra lehetősége, hogy megtanulja a „macskás viselkedést” a tesóitól, mamájától. Így könnyen lehet, hogy kezdetekben a macska harapdál, durván játszik a macska. De ne felejtsd el, a macska választ gazdát.
Sokan nem értik, hogy az általuk választott cicus miért nem viselkedik az elképzeléseik szerint. Ilyenkor kapjuk azokat a kérdéseket, hogy „miért nem bújós a cicám?” A korai elválasztás lehet egy ok. De ne feledd, a macskák természete nagyon különbözik a kutyákétól! A macskaszelídítés hosszabb és rögösebb folyamat. De van remény!
Kitartóan és szelíden kell próbálkoznod és „nevelned” a macskád! Ilyenkor a macska harapás egy jó szocializációval helyrehozható.
Ma már törvény tiltja, hogy macskát 10 hetes kora előtt elhozzunk az anyjától!
Sok menhely, szervezet oda figyel a megfelelő elválasztásra és szocializációra. Ilyen pl. az Állatbarát Alapítvány is.
Azonban a hiányos szocializáció nem csak velünk szembeni agresszivitásban nyilvánulhat meg. Saját macska társaival is igencsak undok tud lenni egy korán elválasztott macska.
Bár a macskafélék nem kifejezetten falka állatok, mint a kutyák, náluk is kialakul egy hierarchia rendszer. Így ha két vagy több cicád is van, akkor előfordulhat ilyen viselkedési probléma. Előfordulhat, hogy etetésnél, vagy akár játéknál is bunyó bontakozik ki a macskák között. Ez lehet a válasz arra is akár, hogy miért morog a macska.
Ilyen esetben próbálj meg egy hangos zajjal (például kulcscsomócsörgetéssel, tapssal) rendet teremteni közöttük. Semmiképpen ne próbáld meg kézzel szétválasztani őket, mert csak te fogsz némi harapásnyommal és karmolással gazdagabbá válni.
Ha pedig sikerült kizökkentened őket, és egyikük sértetten távozik, meg se lepődj rajta, hogy miért megy el a macska. Ha már nyugalom lesz, majd visszajön. Lehetőség szerint biztosíts neki elegendő privát szférát!
Ilyen esetben próbáld meg a nem agresszív viselkedés módot jutalmazni jutalomfalattal, játékkal, vagy simogatással. És remélhetőleg előbb utóbb összeszoknak a macskák.
Megpróbálhatsz neki /nekik macskanyugtató készítményeket is adni. Ezek természetes hatóanyagúak és belsőleg oldják a stresszt a cicában.
Tudjuk jól, hogy minden cica egy egyéniség, és nem vehetőek a fenti tippek szentírásnak sem.
Az, hogy harap, rúg, karmol egy cica, az sem az állat sem a gazdi számára nem kellemes élmény. Igyekezzünk megismerni kedvencünket és nyugodt életet biztosítani számára. Hiszen ők a mi felelősségünk, akármilyenek is legyenek.
Tájékozódj és kommunikálj sokat a cicáddal! Ismerd meg a szokásait, preferenciáit és előbb-utóbb érteni fogjátok egymást. Egy idő után pedig pontosan tudni fogod, mit jelent ha a macska harap. A titok ugyanis – a macska agresszió kezelése esetén is – az okok megértése.
Olvasd el további hasznos Macska magazin cikkeinket! Valamint ne felejts el szétnézni a Petguru hatalmas macska eledel választékában!