A macska köhögés bizony egy olyan dolog, amelyre a gazdiknak oda kell figyelni. Ugyanis akár komoly betegség is meghúzódhat eme ártatlannak tűnő tünet mögött. Bejegyzésünkből részletesen megtudhatod, mely kórságok okozhatják, hogy köhög a macska, vagy a macska köhög öklendezik együttesen.
Természetesen, ha azt látod, hogy kedvenced rosszul érzi magát, akkor azonnal keresd fel az állatorvost. Ugyanis a cicád állapotát, gyógyulási esélyeit javítja a minél hamarabb felállított diagnózis és kezelés.
Elsőnek nézzük is meg, hogy mi is pontosan a macska köhögés.
Mi is pontosan a cica köhögés? Mi a köhögés célja?
A köhögés maga egy reflexes folyamat. Ezt egy nyálkahártyát irritáló anyag vagy részecske váltja ki. Ez az anyag lehet nyálka, vizenyő, por, pollen, de füst is akár.
A célja a köhögésnek, hogy a szervezet ettől az irritáló anyagtól megszabaduljon és szabaddá tegye a légutakat.
![macska-kohoges](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/macska-kohoges-1024x683.jpg)
Megkülönböztetünk akut köhögést (rövid ideig tartó) illetve hosszú ideig fennállót (krónikus).
A macska köhögésének számos oka lehet és sajnos sok esetben nehéz dolga van az állatorvosnak. Ugyanis a cicák „szeretik rejtegetni” a betegségüket sokáig olykor.
Emellett a különböző vizsgálatokat is nehezen viselik a macskák, nem éppen kooperatívan állnak a dolgokhoz. Ismertem egy olyan 15 éves cicát, akihez egy állatorvos, a gazdi és két asszisztens, egy törülköző és egy vastag védőkesztyű kellett egy egyszerű, viszonylag vérvételhez. És még így sem sikerült karmolásmentesen megúszni a dolgot az állatorvosi rendelőben.
De a következő fejezetben átveszünk néhány lehetséges kiváltó okot, azok tüneteit és kezelési lehetőségeiket, amelyek a cica köhögés mögött állhatnak.
Mitől köhög a macska? A macska köhögése mitől alakulhat ki? Nézzük sorba a leggyakoribb okokat!
A legtöbb esetben a cicának nem csak annyi a tünete, hogy köhög. Előfordulhat, hogy a macska öklendezik mellette, vagy tüsszög a macska egész nap még. És valljuk be cicagazdiként, hogy legmélyebb álmunkból is felkelünk az öklendező macska hangjára… És persze aggódva figyeljük, hogy vajon mi is lehet a baja a mi kis bársonytalpú egérvadászunknak.
Az meg pláne azonnal pánikot kelt bennünk, ha hörög a macska, vagy a macska szapora légzés tüneteit mutatja. Ilyenkor jobb is nem „google doktorkodni” és irány a legközelebbi állatorvos!
A következő részekben átvesszük azért a lehetséges okokat, hogy időben felismerhesd az esetleges bajforrásokat.
Ha a macska öklendezik de nem hány- szőrgombóc vagy idegen tárgy is lehet
A cicák rendkívül tiszta jószágok, akik kényesen a bundájuk szépségére. Éppen ezért sokat mosdatják magukat, amivel aztán komoly mennyiségű szőr is kerül a pocakjukba. A legtöbb esetben ez gond nélkül távozik belőlük a széklettel.
![oklendezo-macska](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/oklendezo-macska-1024x683.jpg)
Azonban főleg hosszúszőrű, erősen vedlő cicáknál gyakran fordul elő, hogy szőrcsomót hánynak fel. A hányást pedig öklendezés, köhögés szerű dolog előzi meg sokszor. Bár köznyelven úgy mondjuk, hogy „felköhögi a szőrcsomót”, valójában hányásról van szó. Hiszen nem a légutakon keresztül távozik, hanem a nyelőcsőből.
Alap esetben a havi 1 alkalommal való szőrcsomó még normálisnak mondható. Ha a cicád nem tudja azonban felköhögni, vagy napi rendszerességű, mindenképpen állatorvos kell lássa!
+1 Petguru tipp: Szeretnéd megelőzni a szőrgombóc problémát? Akkor nézz szét a szőrlabdák elleni termékeink között! Adagold heti rendszerességgel!
De okozhat még alkalomszerű köhögést a felszippantott kisebb idegen tárgy, mint például egy fűszál, amely a torkára tapadt.
Sokat tüsszög a macska a köhögés mellett? Lehet a vírusos macskanátha az oka!
Sajnos nagyon sok vírus támadhatja meg a kis cirmosunk immunrendszerét. Az egyik „legrettegettebb” ezek közül talán az erősen fertőző calicivírus. Ez kölyök macskáknál, vagy menhelyeken nagyon el tud terjedni és sokáig elhúzódó, nehezen gyógyuló betegséget okoz.
![taknyos-a-macska](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/taknyos-a-macska-1024x683.jpg)
„A betegségre néhány napos lappangási idő után láz, bágyadtság, étvágytalanság és felső légúti tünetek jellemzőek. Ezzel együtt jár a kötőhártyák gyulladása, a szájnyálkahártya gyulladása, nyelvfekély. Jellemző tünet az orrnyálkahártya-gyulladás, orrfolyás, tüsszögés. Súlyos esetben akár tüdőgyulladás is kialakulhat nehézlégzéssel és köhögéssel.”- olvasható a Fehérvári állatorvos honlapján.
Sajnos kezeletlenség esetén idült betegséggé is átalakulhat, amely egész élete során problémákat fog a cicus számára okozni.
Mit tehetsz megelőzésképpen?
A legjobb, amit tehetsz, hogy akár benti, akár kinti cicád van, beadatod neki az ajánlott védőoltásokat. Ebben benne van a calicivírus elleni oltóanyag is.
Mit tehetsz, ha már elkapta?
Azon túl, hogy beadod az orvos által előírt macska köhögés gyógyszer napi adagját, biztosítod a lázcsillapítót, az immunerősítésre kell helyezni a hangsúlyt. Mi nagyon jó tapasztalatokat éltünk meg például a DMGUARD készítménnyel.
De nem minden esetben erről a macskanátháról van szó, ha a köhögő macska még taknyos is pluszban. Már bocsánat a kifejezésért… Olvass tovább és részletezzük!
Taknyos a macska és köhög? Az is lehet, hogy megfázott! Vagy a macska tüdőgyulladás tünetei jelentkeztek!
A macskák elég életerős állatok, de olykor ők is meg tudnak fázni. Főleg persze a kinti cicák vannak ennek a veszélynek kitéve jobban. A megfázást okozhatják baktériumok, fertőző vírusok vagy ezek kombináció is természetesen.
Ilyenkor aztán ne csodálkozzunk, ha a macska tüsszögés mellett bágyadtságot, étvágytalanságot tapasztalunk még. Ha nincs időben kezelve, akár súlyosbodhat is a megfázás és például tüdőgyulladás alakulhat ki.
![macska-szapora-legzes](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/macska-szapora-legzes-1024x683.jpg)
A tüdőgyulladást nagyon komolyan szükséges venni, akár intenzív kórházi ellátást is igényelhet a macskánk. Ilyenkor már nem csak a köhögése, prüszkölése lesz feltűnő, hanem macska nehézlégzése, magas láza is.
Hogy kezelik a macska tüdőgyulladást?
Ha megállapította az állatorvos ezt a betegséget, indulhat a fertőzés miatt a kezelés. Ez állhat elsőkörben különböző antibiotikum kúrából, vagy antimikotikumból, attól függően, hogy baktérium vagy gomba okozza a tünetek kiváltóját. Emellett súlyos esetben akár oxigén dobozba is helyezhetik a cicát, hogy könnyebben tudjon lélegezni.
Természetesen a láz és fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés sem marad el, mint ahogy az infúzió sem. Ez utóbbi annak érdekében van, hogy a cica ne száradjon ki. Emellett, hogy a tüdőből a nyálkát könnyebben felköhögje a cica, nyálkaoldót is kaphat.
De sajnos itt még mindig nem ért véget a betegségek felsorolása, hogy milyen okai lehetnek még köhögésnek és tüsszögésnek a cicusoknál. Sajnos sokféle fertőzések lehetnek még a ludasak. Nézzük hát tovább az állat betegségeket!
A macska köhög, tüsszög krónikusan? Lehet, hogy macska asztma lesz!
Az asztma nem csak minket, hanem bizony kis doromboló barátainkat is kínozhatja. Az asztma hátterében valamilyen allergia áll, amelyet nagyon sokszor nehéz pontosítani. Lehet pollen, por, füst, de akár öblítő is, amely kiváltja.
![tudofereg-macska](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/tudofereg-macska-1024x683.jpg)
A tünetek az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, akár asztmás rohamokig, amelyet nagyon szívszaggató látványt nyújtanak a gazdinak. A tünet súlyosság függ a kiváltó anyag mennyiségtől is sok esetben.
A macska asztma tünetei a következőek lehetnek: köhögés, tüsszögés, orrfolyás, légzési nehézség, fulladás. Az orvos a mellkasi hallgatózás során sípoló, ropogó hangokat is hallhat.
Hogy diagnosztizálják a macska asztmát?
Az állatorvos először is egy alapos kikérdezésnek fog téged alávetni, majd megvizsgálja a cicust. A fizikális vizsgálatot kiegészítheti légzésfunkciót mérő teszt, de akár bronchoszkópiára is sor kerülhet.
A macska asztma kezelése- Itt bizony állatorvoshoz fordulni szükséges!
A doki először is valószínűleg gyulladás csökkentő, szteroidokat ír majd fel. Ezen kívül hörgőtágítóra is szükség lehet, különösen, ha nehezen lélegzik a cicus. Otthoni használatra pedig felírhat inhalátort, amelyet meg kell tanulnia a gazdinak kezelni.
A gazdi nagy feladata pedig az lesz, hogy a lakást „makulátlanul” tartsa, hogy minimalizálni lehessen az asztmás rohamot okozó allergéneket. Szükség lehet egy HEPA filteres porszívóra, amelyet akár naponta szükség lesz majd használni. Emellett a penészre is nagyon odakell figyelni és a mosószert, öblítőt is érdemes sensitive típusúra cserélni.
![macska-kohog](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/macska-kohog-1024x683.jpg)
Érdemes a cicusnak CBD cseppet adni, amely remek kiegészítő terápiája lehet a kezelésnek akár. Természetesen egyeztess előtte az állatorvosotokkal is!
A következő fejezetben két, további okot fogunk átvenni. Maradj még velünk!
A macska köhög öklendezik? Sajnos akár a macska szívbetegség tünetei is lehetnek
Macskáknál is sokféle szív és érrendszeri betegség létezik, amelyeknek a kiváltó októl függően más és más a kezelési módja.
Nagyon fontos, hogy időben fedezzük fel a szívbetegséget, így kedvencünk megőrizheti sokáig az egészségeshez közeli életét.
A macskák esetén a leggyakoribb szívbetegség az úgynevezett filatatív kardiomiopátia (DCM) és a hipertrofikus kardiomiopátia (HMC). A DCM a szív kamráinak megnagyobbodásával és gyengülésével jár, míg az HCM a szívizom vastagodását eredményezi, ami korlátozza a szív hatékony működését.
A HMC, egyes kutatások szerint akár minden 7. macskánál előfordulhat. Egyes macskafajtáknál gyakrabban jelentkezik: például perzsa, main coon, karthauzi, bengáli, brit rövidszőrű többek között. Forrás
A HMC tünetei a következőek lehetnek: étvágytalanság, szívzörej, folyadék a tüdőben, légzési nehézség, rendellenes ínyszín, gyenge pulzus, fáradékonyság, ájulás.
Sajnos nem gyógyítható, de gyógyszerekkel karban tartható a betegség.
-
Aniprantel Cat tabletta 10db2.390 Ft
-
Cestal Cat Rágótabletta1.790 Ft – 21.776 Ft
-
Ferdocat 500mg Tabletta3.990 Ft – 22.766 Ft
A DCM tünetei is nagyon hasonlóak, de ott gyakrabban jelenik meg a köhögés, mint tünet. Emellett a kitágult has, csökkent hőmérséklet lehet az, amely segít megkülönböztetni a másik kórtól.
A DCM gyakran taurin hiány esetén alakul ki. Ezért is van az, hogy a legtöbb szárazeledel hozzáadott taurint tartalmaz. Azonban, ha a gazdi házikoszton vagy szigorúan gabonamentes tápon tartja a cicust, akkor kialakulhat taurin hiány okozta szívbetegség. Érdemes ilyenkor taurint pótolni külön, étrendkiegészítő formájában.
Szív vagy tüdőféreg macska esetén? Ezek is lehetnek a lehetséges kiváltó okok
A kutyagazdik nagy többsége már tisztában van azzal, hogy nem csak a kullancsok, bolhák, hanem a szúnyogok okozta betegségekkel is számolni kell.
Azonban a cicagazdik egyelőre csak legyintenek, hiszen a szúnyogok által terjesztett szívférgesség illetve tüdő férgesség még csak kis számban fordul elő náluk.
De a veszély valós, így szeretnénk ezt is megemlíteni röviden.
A macskák nem a hivatalos célpontjai a szívférgeknek. Így bennük nem tud olyan nagyra nőni és nem is él bennük sokáig. De sajnos a macskák számára gyógyszeres kezelési megoldás nem is létezik a probléma megoldására, csak a költséges műtét jöhet szóba.
A tüdőférgességgel a cicák a rágcsálók, madarak, békák, gyíkok és csigák elfogyasztásával fertőződhetnek meg.
A tüdőféreggel fertőzött macskáknál előfordulhat, hogy nem mutatnak tüneteket, de akár az enyhétől súlyos fokúig terjedő légzőszervi tüneteket is mutatnak. A fő tünet a produktív köhögés, amelyet nyálkás orrváladék, szapora légzés kíséri. Speciális féreghajtóval kezelhető a betegség.
![cica-kohoges](https://petguru.hu/wp-content/uploads/2025/02/cica-kohoges-1024x683.jpg)
A macska köhögés gyógyítása házilag- Mit tegyünk ha köhög a macska
A fentebb olvasottak alapján rájöhettél, hogy nincsen egységes megoldás arra, hogy megszüntesd a macska köhögését.
Hiszen nagyon sokféle oka lehet annak, hogy ezt a tünetet észleled cirmosodon.Amely dologtól mindenképpen óva intünk: ne adj a cicádnak emberi gyógyszert, köptetőt!Ezzel ugyanis, nemcsak, hogy nem segítesz, hanem ártasz is a kiskedvencednek.
Minél hamarabb keresd fel az állatorvosi rendelőt, ha a macskád nem a megszokott módon viselkedik.
Amit érdemes viszont mind az egészséges, mind a beteg állatoknál csinálni:
- odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelére, akár nedves eledellel kiegészíteni, ha nem iszik elég vizet
- rendszeresen féregteleníteni, élősködő mentesíteni
- kúraszerűen vitaminkészítménnyel támogatni az immunrendszerét
- évente állatorvoshoz fordulni általános kontrollra
- idősebb macskáknál (10 év felett) évente érdemes vérvizsgálatot kérni, hogy időben fény derülhessen a megbújó bajokra
- rendszeresen oltatni, felnőtt korban is!
Ha ezekre odafigyelsz, máris sokat tettél azért, hogy kedvenced legegészségesebb formáját hozhassa és egész nap csak a szundizás és a dorombolás legyen a legnagyobb gondja. És a macska köhögése csak a múlté legyen!