Kutya viszketés csillapítása házilag – Okok és megoldások

Nagyon sok gazdit érdekel a kutya viszketés csillapítása házilag téma. De fontos tudni a háttérben lévő okokat is. Hiszen teljesen máshogy kell kezelni, ha bolha miatt vakarózik a kedvenc, mintha egy csúnya bőrgyulladás lapul a háttérben.

Cikkünkben néhány okot fogunk felsorolni, amely a kutya vakarózás mögött állhat.

Természetesen, ha kutyusunknak a legjobbat szeretnénk, mielőbb vigyük állatorvoshoz, hogy a bőr viszketés okai kiderülhessenek a leggyorsabban!

Sokat vakarózik a kutya? Vagy csak úgy tűnik?

Sok gazdinál előfordul, hogy vagy alul, vagy túlértékeli azt, hogy valóban orvosi szemszögből is értékelhető mértékű viszketésről van-e szó. Tudjuk mi is magunkról, hogy a viszketés, ha sokáig fennáll, mennyire bosszantó tud lenni. Nincs ez máshogy kiskedvenceinknél sem.

Az alábbi képen létrehoztunk a magyar változatát, egy állatorvos által létrehozott vakarózás- skálának. (forrás)

kutya-viszketes

Ez alapján már könnyebben eldöntheted, hogy valóban orvosi szempontból releváns viszkető bőr tünete van a kutyusodnak. Ugyanis például az, hogy a vakarózik és rágja magát a kutya egész nap, már a 10-es skála csúcsán helyezkedik el. De ha csak napi 1-2 alkalommal látod, hogy megvakarja a füle tövét, az teljesen normális.

Mi lehet még a szimpla vakarózás mellett tünete annak, hogy viszket a kutyád bőre?

  • nyalja a lábát, bőrét
  • rágcsálja magát
  • nyalja a mancsát majd a mancsával az arcát próbálja megmosni
  • dörgölőzik a bútorokhoz, fekhelyébe sokáig és gyakran

A következő fejezetben megnézzük, hogy mi elsősorban a viszkető bőrbetegségek okozói és mit tehetsz ezen kutya viszketés ellen.

Ha a viszkető bőr, a viszketés okai az élősködők

Bizony, sajnos a legtöbb esetben azért viszket a kutya bőre, mert valamilyen fránya élősködő lapul a bőrén, bundájában. De ne aggódj, ugyanis a legtöbb esetben némi orvosi kencefice segítségével az ilyen viszketés ellen házilag sokat tehetsz! Nézzük is akkor sorban az okokat, hogy mitől vakarózik a kutya.

Ha a kiváltó ok a kutya rühesség

A kutya rüh egy erősen fertőző betegség, amelyet atkák okoznak. Egészen pontosan a Sarcoptes nevűek a rühösség okozói. Ez a kór világszerte előfordul, főleg a kóbor, kijárós kutyáknál, valamint a rókáknál és más vadon élő kutyaféléknél.

ruhesseg-kutya

Ezek az atkák mikroszkopikus méretűek. A bőr hámtörmelékeivel táplálkoznak és belefúrják magukat a bőrbe, ezzel okozva a kínzó viszketést. Embereket is megcsípheti, de rajtunk nem szaporodik el ugyanis nem mi vagyunk a végleges gazdái.

A rüh megjelenési helyei a leggyakrabban: fülek, arc, szemek körül, lábon, has területén. Nagyon erős viszketést okoz, a területen a szőr kihullik, vörös göbök és korpázás is megjelenhet. 

Az interneten fellelhető kutya rühösség fotók közül hoztunk egyet példaképpen nektek lentebb.

A rüh kezelése

A rühesség kezelése sajnos nem egy két napos mutatvány. Elsősorban egy vérmintára lesz szükség, amelyből a diagnózis felállításához lesz szükség. Ebből a mintából ki lehet mutatni a rühek elleni ellenanyagot. Azonban mindenképp tudnod kell, hogy az ellenanyagok a fertőződés után pár héttel alakulnak ki. Addig a teszt pedig fals-negatívat is mutathat.

A rühesség kutya barátunknál mire eltűnik, idő, energia és anyagi ráfordítás igényes folyamat. Ugyanis elsőkörben az orvos által előírt kutya rühesség elleni szer használata szükséges. Ez lehet csepp, injekció vagy tablettás megoldás. Ez utóbbi a leggyakrabban használt módszer egyébként.  De a kutya rühesség kezelése házilag még kell folytatódjon mindenképp, amíg a viszketés nem csillapodik eléggé.

A rüh kezelése kutyáknál kiegészülhet otthoni fürdetéssel. Ehhez használjunk olyan orvosi gyógysampont, amely viszketést csökkentő hatással is bír, pl. a Leniderm. De a bőrviszketés ellen te is készíthetsz házilag zabfürdőt a számára.

Ehhez először is darálj le zabpelyhet (kb. egy csészényit) szinte porrá. Majd tégy hozzá kb. 2 pohárnyi forró vizet, hagyd megduzzadni, és kihűlni a kencét. A kutyát egy langyos vizes öblítés után kend be ezzel a zabkrémmel, hagyd a bőrén hatni legalább 5 percig. Majd alaposan öblítsd le kedvenced és szárítsd meg nem túl forró levegővel.

A kutya rüh kezelése ecettel, szódabikarbóna rüh ellen, olcsó kutya rühesség elleni szer házilag és hasonló „boszorkány” praktikák a legtöbb esetben csak ártanak, így arra kérünk, kerüld el ezeket.

A kutya rühösség elleni gyógyszer nem aranyárban van mérve, maradj inkább a megbízható orvosi alternatíváknál!

Most pedig haladjunk is tovább, nézzük meg, mitől vakarózik a kutya még!

Bolhásság- bolhaallergia kutya barátunknál

A világon az egyik leggyakoribb külső élősködő nem más, mint a bolha. És a kutya vakarózás okai között is a legtöbb esetben az első helyen áll a bolhásság.

A bolhák már önmagukban is viszketést okoznak a csípéseikkel, azonban más gondot is okozhatnak.

bolhaallergia-kutya

Sajnos nagyon sok kutya allergiás maga a bolha nyálára is és emiatt egy heves reakció alakul ki már egyetlen egy bolha csípésére is! Ezt hívjuk bolhanyál allergiának, vagy röviden bolhaallergiának. A kutya faroktő viszketés nagyon gyakran ennek a jele például.

Ez pedig amellett, hogy rendkívül kellemetlen a kedvencünknek, még másodlagos bőrfertőzést is okozhat az intenzív viszketés/vakarózás miatt.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kutya bolha ellen házilag védekezzünk, ne várjuk meg a nagyobb baj kialakulását! Válogass megbízható élősködő elleni termékeinkből, és védd meg kedvenced! Sajnos a bolhapetét cipőtalpon is hazavihetjük, úgyhogy nagyon fontos a folyamatos védelem!

Ha mégis megcsípte a kutyusod az a fránya bolha, akkor bizony jöhet a kutya bolha allergia kezelése a rendelőben. Ilyen esetben adnak a viszketés ellen kutyáknak egy szteroid tartalmú injekciót. Ha pedig szükséges, akár antibiotikum kúrát is kaphat a másodlagos bőrfertőzések miatt. Valódi viszketés elleni krém sajnos kutyákra nem létezik.

Ha nagyon intenzív a vakarózás, érdemes zoknit húzni a lábára, hogy a körmével ne sértse fel a bőrét. Ha pedig rágcsálja magát, akkor orvosi gallért is van, hogy adnak a kutyára. Az olyan házi praktikákat, mint pl. szódabikarbóna bolha ellen pedig inkább felejtsd el. Használj 100%-ig működő készítményeket, ha allergiás a kutyusod a bolhanyálra!

Demodex atka

A következő a listánkon, hogy miért vakarózik a kutya, nem más, mint egy újabb atka féle. A demodex atkák (szőrtüsző atkák) alap esetben is ott vannak a kutya testén, azonban a kutya immunrendszere egy egészséges szinten tudja a létszámukat tartani.

kutya-atka

A gond akkor alakul ki, ha a kutyus immunrendszere nem elég erős. És mikor van ilyen? Kölyök kutyánál, idős kutyánál, valamint valamilyen betegségben szenvedő kedvencnél is. Nem meglepő tehát, hogy a kölyökkutya vakarózás mögött sok esetben a demodex áll.

A szőratka kutyáknál a szőrhagymák, izzadságmirigyek közelében élnek. És ha elszaporodnak, csak akkor okoznak tehát gondot, hiszen a túl sok atka csípés viszkethet. Lehet helyi (lokalizált) megjelenése vagy a teljes testen (generalizált). Ezutóbbi a súlyosabb, amely már mindenképpen komoly orvosi kezelést igényel.

Bőrkaparékkal diagnosztizálható, ezután pedig a kezelés megkezdődhet. A demodex atka ellen ecet vagy más házi praktika sajnos nem működik.

Az állatorvossal egyeztess, hogy a melyik terméket/hatóanyagot fogja bevetni az atka kutya harcban. Ugyanis létezik tablettás kezelés, illetve különféle fürösztő samponok is (ezekkel történik úgymond kutya atka kezelése házilag.) Ezutóbbi a viszketés ellen is kiváló lehet.

Mi az, amit tehetsz a kutya atka ellen házilag? Erősítsd az immunrendszerét a kedvencednek! Kínálatunkban nagyon sokféle immunerősítő terméket találsz! Ezeken belül is leginkább szeretném kiemelni a Vetri Dmg készítményét, amely rendkívül hatékony kiegészítő a kutya atka ellen!

Nézzük tovább a következő fejezben, hogy mi lehet még az oka annak, hogy a kutya vakarózik.

Ha a kutya allergia tüneteit mutatja

A kutya allergia témakör nem éppen a legegyszerűbb, de igyekszünk könnyen érthetően bemutatni neked. Te is kerestél már arra rá, hogy miért vakarózik a kutya ha nem bolhás? Akkor minden bizonnyal azt a leggyakoribb választ találtad te is, hogy bizony az eb valamire allergiás.

kutya-vakarozas

Míg nálunk az allergia tünetei lehetnek felső légúti (köhögés, tüsszögés), vagy kiütéssel járnak, addig a kutyáknál általában másabbak.

Az allergia tünetei kutyáknál

  • erős, akár foltokban történő szőrhullás
  • könnyezés
  • mancs nyalogatás, rágcsálás
  • kipirult mancs, lábujjközök vagy szem/száj körüli területek
  • gyakori fülgyulladás
  • gyakori bűzmirigy telítődés vagy gyulladás
  • erős viszketés test szerte

Az allergia lehet környezeti (pl. pollen, vagy egy anyagra való túlérzékenység) vagy eleségösszetevő allergia. (leggyakoribb manapság a glutén és a csirke allergia kutya esetén)

A kutya csirke allergia tünetei leggyakrabban bőrtünetekkel, erős mancs nyalogatással jelentkeznek.

De hogyan is zajlik a kutya allergia kezelése? Jöhet a kutya viszketés csillapítása házilag!

Nos, náluk nem olyan egyszerű a témakör. Ugyanis sok esetben nem tudja a kedvencünk elmondani nekünk, hogy pontosan mitől is vannak panaszai.

Ha eledel összetevőre allergiás, akkor először is egy hipoallergén eledelre szokás váltani legalább 6 hétig. Ebben olyan fehérje forrás legyen, mint amilyet nem fogyasztott előtte a kutyusod. Pl. lazac, vagy strucc akár. Ha a tünetek javultak, akkor szuper, kizárhattuk a gondot okozó fehérjét. Ha továbbra is fennáll a gond, újabb eledel váltás szükséges, amíg meg nem találtuk az „igazit”.

Ha elég csak a csirkét kizárnod kedvenced étrendjéből, akkor bátran ajánlom figyelmedbe a SullerZ Premium Hypoallergenic eledeleket! Magyar receptúra, magyar kutyusoknak!

Környezeti allergiánál, pl. egy pollennél már nehezebb a helyzet. Ugyanis nem tarthatjuk burokban a kedvencünket. Ilyen esetben is segít a hipoallergén táplálás, valamint a különféle bőrtápláló étrendkiegészítők. Ezekkel megoldható a kutya allergia kezelése házilag enyhébb esetekben.

Lazacolaj

Ha kedvenced allergiás, az egyik legjobb „barátod” a lazacolaj lesz, a kiegészítő terápiát illetően. A lazacolaj amellett, hogy immunerősítő, bőr és szőrtápláló, gyulladáscsökkentő hatással is bír. Arra figyelj oda, hogy a hidegen sajtolt változatot válaszd, ugyanis annak van a legideálisabb Omega 3&6 zsírsav aránya, az allergiára nézve. A száraz bőr kezelése házilag is ezzel az étrendkiegészítővel a legkönnyebb és hatékonyabb megoldás.

CBD olaj

A CBD olaj szintén nagyon erős immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatású készítmény. Emellett még daganat ellenes hatású és nagyon sok gazdi számolt be arról, hogy a kedvencük allergiás tüneteit is csökkentette. A bőr viszketés csillapítása ezen tápláló olaj adásával is csökkenthető tehát.

Huminsavak

Kínálatunkban többféle huminsav készítményt találsz, amelyeket bátran ajánljunk allergiás tünetekre. Ez a természetes anyag szintén immunerősítő, javítja a táplálék felszívódást, csökkenti a viszketést.

A SullerZ huminsav termékére nem lesz panaszod!

+1 Petguru Tipp: Sebesre rágta magát a kedvenced? Akkor bizony jó, ha van otthon Whizzopet Pro skin kenőcs! Ugyanis ezzel könnyen megoldható a kutya seb kezelése házilag! Propolisz és más hasonló természetes hámosító anyagokkal van tele, így gyorsabb lesz a sebek gyógyulása! A babaolaj kutya bőrére nem alkalmas ilyen esetre!

Természetesen pollen allergia vagy nem beazonosítható eledel összetevő allergia esetén, ha súlyos a vakarózás, az orvos gyógyszert is adhat kedvencednek. A kutya viszketés elleni gyógyszer lehet valamilyen antihisztamin vagy szteroid tartalmú készítmény.

kutya-viszketes-csillapitasa-hazilag

Ahogy a kutya fülgyulladás kezelése házilag nem, úgy a kutya bűzmirigy gyulladás kezelése házilag szintén nem kezelhető. Az állatorvos antibiotikummal és rendszeres bűzmirigy kontrollal fogja ezt a kényelmetlen mellék tünetet majd kezelni.

Most pedig nézzük tovább, mi lehet még a bőrviszketés okai mögött.

Egyéb okok a kutya viszketés mögött

A kutya vakarózás ellen bevetettél minden módszert, amit ismertél? Kapott bolha elleni cseppeket, a kutya száraz bőr kezelése házilag megtörtént lazacolaj adásával, de nem javult a dolog? És tutira nem allergiás semmi a kedvenced? Akkor bizony lehet, hogy más dolgok vannak a háttérben!

Ezek közül fogunk most néhányat hozni még Neked! De ne feledd: kutya bőrbetegségek kezelése házilag maximum táplálékkiegészítők adásával oldható meg, kiegészítve az orvos által előírt terápiát!

Gombás fertőzések

A bőr gombássága a legtöbbször másodlagos fertőzés gyanánt alakul ki, de önmagában is megjelenhet.

És bár hivatalosan bármilyen korú, nemű és fajtájú ebnél kialakulhat, vannak bizonyos kutyafajták, akiknél nagyobb a hajlam erre a problémára. Ide tartoznak az uszkár, spániel fajták, tacskó, westie, máltai, csivava, lhasa apso kutyák például.

Legutóbbi bejegyzéseink:

A gombás bőrfertőzések erős viszketéssel, valamint kellemetlen szaggal járnak együtt a legtöbb esetben. A leggyakoribb élesztőgomba, ami túlszaporodik a kutyákon, a Malassezia gomba. Az ilyen fertőzések a viszketés mellett bőrmegvastagodást és elszíneződést is okozhatnak.

A gombás fertőzések mögött általában valamilyen immunprobléma áll. Lehet ez például allergia, pajzsmirigy betegség, daganatos megbetegedés stb. A test bármely részén megjelenhet.

viszketo-bor

A kutya gombás fertőzés kezelése házilag úgy történik, hogy az állatorvos gombaellenes krémjével, samponjával kell kenegetni/fürdetni. (ez nem egyenlő a viszketés elleni spray kutyáknak termékével!) De léteznek szájon át szedhető készítmények is! Emellett, ha szükséges, szteroiddal is kezelheti még az állatorvos.

Emellett a Malassezia mellett létezik még egy másik bőrgomba fajta, amely általában egy tipikusan szőrtelen, kipirult kerek felületet hoz létre. Ez sajnos pedig ránk, gazdikra is átterjedhet! Úgyhogy jobb minél előbb az állatorvos részére megmutatni, ha bármi gyanúsat vélsz felfedezni az öleben!

Száraz a kutya bőre

Az, hogy kedvenced bőre száraz, netalán korpás,érzékeny, többféle okból is lehet. Lehet például pajzsmirigybetegség, vagy akár Cushing kór is.

De arról is lehet szó, hogy kedvenced szimplán hajlamosabb arra, hogy száraz legyen a bőre. Vagy például a túl gyakori fürdetés/ nem jó minőségű kutyasampon/ rosszabb minőségű táplálék miatt száradt ki a bőre.

Igyekezz mindig minőségi kutyasamponokat használni, mint amilyenek pl. a Mybulldog samponok is.

Emellett, érdemes például kutya vakarózás elleni szer -ként egy olyan tápot választani kedvencednek, amely halas, és így több Omega 3&6 zsírsav található benne.

Megcsípte valami a kutyát

Mint ahogy nekünk, úgy kedvenceinknek is nagyon viszkető érzés, ha megcsípi egy méh, hangya vagy más állat. Ha nem lép fel allergiás reakció (fej dagadás pl.) akkor a szódabikarbóna viszketésre kiváló lehet, mint házi megoldás. Egy kevés szódabikarbónát vízzel keverj össze és tedd a csípés helyére, pár perc elteltével pedig mosd le. Ezzel a viszketés kiváltó ok enyhülni fog.

vakarozik-a-kutya

Bakteriális Bőrgyulladás= Pyoderma

Ez a típusú bőrbetegség is nagyon gyakran másodlagosan jelenik meg. A fertőzés helyétől és kiterjedésétől függően lehet felületi, felületes vagy mély pyoderma.

A felületi pyodermát általában hot-spot-ként ismerik a gazdik. Ezt a kutyák maguknak okozzák legtöbbször a bőr nyalásával, rágásával. És a baktériumok a rossz szellőzésű területen, bőrredőkben, a nagy bunda alatt túlságosan elszaporodhatnak.

A felületes pyoderma már a mélyebb rétegekben van. Erős bőrpír, viszketés jellemzi, valamint a szőrtüszők is be vannak gyulladva, így hólyagok, pörkök jelennek meg a bőrfelszínen. Ez már a kutyusunk kedély állapotán is nyomot hagy, letargia, étvágytalanság jelentkezik a fájdalom miatt. (egyéb tüneteket is tapasztalhatsz)

A mély pyoderma pedig ennek az állapotnak a súlyosbodása, amikor a bőr alatti szövetekben támadnak már a baktériumok, és genny is megjelenik a felszínen. Nagyon fájdalmas, viszkető a kutya számára.

A bakteriális szőrtüszőgyulladás kutya barátunk számára nagyon kellemetlen! Antibiotikummal szükséges kezelni, minél előbb!

Stressz

Utolsó elemként szeretnénk egy olyan dolgot megemlíteni, amelyről sok gazdi elfelejtkezik. Sok házikedvenc ugyanis nem csak akkor vakarózik, ha valamilyen élősködő van rajta, vagy más kór gyötri. Sajnos, ha fizikailag, szellemileg nem fárasztjuk le eléggé kedvenceinket, stressz léphet fel.

Ha a kutya stresszel, így jelenhet meg:

  • lábnyalogatás
  • romboló viselkedés
  • túlzott ugatás
  • vakarózás
  • erős szőrhullás
  • szobatisztaság elhagyása
  • szökés, stb

Igyekezzünk kedvencünknek minden nap elegendő mozgást biztosítani! Még a legkisebb ölebek is igénylik a napi fél óra sétát, szaglászást ugyanis. A nagyobb méretű kutyákról nem is szólva. És nagyon sok, kertes házas gazdi sajnos úgy gondolja, hogy elég a kert a kutyának. Azonban a megszokott környezetben nem éri elég inger, és bizony különféle stressztünetek jöhetnek elő.

Vannak különböző interaktív játékaink, amelyekkel szintén le tudod kötni kedvenced figyelmét. Ha pedig semmi nem válik be, próbáld ki nyugtató hatású termékeink egyikét. Ezek többségében vagy feromon alapúak, vagy gyógynövény hatóanyagukkal segítenek oldani a stressz.

Mint láthattad, a kutya bőrdiagnosztika bizony nem egy egyszerű témakör. Igyekeztünk ebben a bejegyzésben átvenni olyan témaköröket, mint az paraziták okozta viszketés, allergia, gombás probléma például. De még számos más lehetséges ok lehet sajnos, ami a négylábú barátunk életét megnehezíti.

De mind említettük, például a szőrtüszőatka kezelése házilag nem megoldható, mint ahogy a legtöbb ilyen gond sem. Szükség van egy állatorvosi diagnózisra, megfelelő gyógyhatású termékekre. Ezek használatával viszont otthon lehet a kutyust kezelni és ismét a régi, vidám és egészséges formáját hozhatja a kedvenced.

Reméljük cikkünkből sikerült kiokosítanod magad a betegségeket illetően, amelyek a bőrt érintik. Fentebb tehát átvettük a kutyusok leggyakoribb viszketésének okait. A kutyák viszketése jelentkezhet élősködők miatt, amelynek kezelésére sokféle készítmény áll rendelkezésre.  De okozza olykor allergia, ennek esetében, és a tünetek csökkentésének érdekében hipoallergén táplálás és étrendkiegészítők adása javasolt.

De még egyszer kiemeljük, a tüneteket mindenképpen mutasd meg az állatorvosnak, aki a kutyusod kezelésére tette fel életét, hivatását. További hasznos cikkeinket is nézd meg a Petguru oldalán!

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

-5%
  • 9
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
15.666 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft

Ezeket olvastad már?

A rottweiler - A meg nem értett óriás
KUTYA MAGAZIN

A rottweiler - A meg nem értett óriás

Egy vérbeli védelmező nagypályás egygazdás bemutatása. Nemes feladatunkként tűztük ki célul, hogy egy újabb kétes hírű kutyafajta i

Elolvasom
Kutya szemölcs – felismerés, kezelés és egyéb tudnivalók
KUTYA MAGAZIN

Kutya szemölcs – felismerés, kezelés és egyéb tudnivalók

Amikor felfedezel egy kinövést a kutyusodon, valószínűleg csak egy kutya szemölcs. De azért mindig ellenőriztesd le az állatorvossal, hiszen

Elolvasom
Mikor időszerű a kiscicák elválasztása?
MACSKA MAGAZIN

Mikor időszerű a kiscicák elválasztása?

Mikor lehet elválasztani a macskát? Erre a gyakran feltett kérdésre szeretnénk választ adni ebben a cikkünkben. Röviden és tömören: min

Elolvasom
Petguru logo