Kutya székrekedés – Egyszer kopp, máskor hopp

A kutya székrekedés sajnos elég gyakori gond kedvenceinknél, és ilyenkor rettenetesen kellemetlenül érzik magukat. Az ebeknél az ilyen emésztési problémák nemcsak kényelmetlenek lehetnek számukra, de néha komolyabb bajt is jelezhetnek.

Épp ezért elengedhetetlen, hogy időben észrevedd, ha valami nincs rendben a kutyusodnál, és tudd, hogyan segíthetsz neki. Például egy gondos gazdinak rövid idő alatt feltűnik, hogy nincs széklete a kutyának.

Ne aggódj, egy kis odafigyeléssel és néhány egyszerű lépéssel gyorsan helyrehozhatod a dolgokat, hogy kedvenced újra jól érezhesse magát! Segítünk abban is, mit alkalmazhatsz otthon is, mint székletlazító kutyáknak.

Arra azonban szeretnénk felhívni a figyelmedet, hogy bár a kutyát érintő enyhe szorulás otthon is kezelhető, a jelenség okai szakember segítségével egyszerűbben és gyorsabban kideríthetőek. Cikkünk nem helyettesíti az állatorvosi vizsgálatot és diagnózist!

Ebben a cikkben összegyűjtöttük neked mindent, amit a kutyák székrekedéséről tudni érdemes – egyszerűen, érthetően és gazdiként hasznos tanácsokkal.

Tartalomjegyzék:

Mi a székrekedés kutyáknál? Meddig normális ha nem kakil a kutya?

A székrekedés, egyszerűen fogalmazva, azt jelenti, hogy a kutyusod nehezen vagy egyáltalán nem tud székletet üríteni. No de a nagy kérdés az, hogy alapesetben hányszor kakil egy kutya?

Normális esetben az egészséges ebek naponta legalább egyszer, de akár kétszer-háromszor is üríthetnek, attól függően, hogy milyen az étrendjük és az életmódjuk. Egy felelős gazdinak feltűnik az is, ha sokat kakil a kutya.

kutya-szorulas

Ha viszont azt látod, hogy a kutyusod erőlködik, de semmi sem történik, vagy csak nagyon kis mennyiségű, kőkemény, száraz székletet produkál, akkor szinte biztos, hogy székrekedéssel küzd.

Ez nemcsak kényelmetlen lehet számára, hanem fájdalmas is – gondolj csak arra, milyen érzés lehet neki, ha a pocakja feszül, és minden próbálkozás hiábavaló. Ilyenkor rendszerint észrevehető, hogy a kutyus kedvetlenebb, kevesebbet mozog, vagy éppen nyugtalanabb, mint általában. Általában a legtöbb gazdi ekkor üti fel a kutya székrekedés „gyakori kérdések” oldalait, hogy választ kapjon a kérdésekre.

A kutyák végtermékével kapcsolatban rengeteget megtudhatsz korábbi cikkünkből.

Jó, ha tudod, hogy a székrekedés nem betegség, hanem egy tünet, ami valamilyen egészségügyi problémára utalhat. Lehet, hogy csak valami apróság, például minimális változás az étrendjében, de az is meglehet, hogy komolyabb okok húzódnak meg a háttérben. Ezért ne adj azonnal a kutyának hashajtó készítményt!

Mindig érdemes odafigyelni, és ha a probléma nem oldódik meg pár napon belül, akkor állatorvoshoz fordulni. De ne aggódj, ez nem jelenti, hogy azonnal kell a beöntés kutyának!

Lássuk, hogy mi okozhatja a kutya szorulás jelenségét, hogyan ismerheted fel időben, és mit tehetsz azért, hogy a kutyusod újra jól érezze magát!

kutyanak-szorulasa-van

A kutya székrekedés tünetei

A kutyusok nem tudják elmondani, ha valami nem stimmel, ezért nagyon lényeges, hogy gazdiként figyelj a viselkedésükre és a szokásaikra.

A székrekedés tünetei sokszor egyértelműek, de vannak olyan jelek is, amelyek kevésbé szembetűnőek. Íme, mire érdemes odafigyelned:

Erőlködés székletürítés közben
Ez a leggyakoribb és leglátványosabb tünet. Ha azt látod, hogy a kutyusod hosszú ideig guggol, erőlködik, de semmi sem történik, vagy csak egy kevés, kőkemény széklet jön ki, akkor biztos lehetsz benne, hogy székrekedése van. Figyeld a testbeszédét is: ilyenkor jellemzően idegesek, nyugtalanok és sokszor hátra-hátranéznek a fenekük felé.

Kemény vagy száraz széklet
Ha mégis sikerül kakilnia, a végtermék sokkal keményebb, szárazabb és kisebb darabokban jelenik meg, mint általában. Ez arra utal, hogy a bélrendszerben túl sok víz szívódott vissza, és az ürülék nem tudott megfelelő állagú maradni.

kutya-szeklet

Hasi fájdalom vagy feszülés
A székrekedés kutya barátaink számára gyakran hasi kellemetlenséggel jár. A kutyusod pocakja feszes, puffadt lehet, és ha óvatosan megnyomod vagy megsimogatod, lehet, hogy elhúzódik, vagy nyüszögéssel jelzi, hogy fáj neki. Előfordulhat, hogy nem szívesen fekszik a hasára, mert az érintés kellemetlen neki.

Étvágytalanság
Ha az állat pocakjában “bent ragadtak a dolgok”, akkor sokszor étvágytalanná válik. Mivel a széklet nem tud távozni, a teltségérzés miatt kedvenced nem lesz túl lelkes a vacsora láttán. Ilyenkor még a kedvenc falatjai sem biztos, hogy meghozzák a kedvét az evéshez.

Nyugtalanság, levertség
A székrekedés nemcsak fizikailag, de mentálisan is megviselheti a kutyust. Ha látod, hogy kedvenced nyugtalanul járkál, próbál kényelmes pózt találni, de sehogy sem sikerül, vagy épp ellenkezőleg, letargikus és kedvetlen, akkor érdemes gyanakodni.

“Sikertelen próbálkozások” séta közben
Ha séta közben többször is leguggol, mintha kakilni szeretne, de végül nem történik semmi, az egyértelmű jele lehet a székrekedésnek. Az is előfordulhat, hogy az erőlködés miatt csak csekély mennyiségű nyálkás ürülék, vagy egy kevés vér ürül, amit szintén érdemes komolyan venni.

A hátsó nyalogatása vagy irritáció jelei
Ha a kutyusod sűrűn nyalogatja a hátsóját, vagy próbál „szánkázni” (a földön húzza a popsiját), akkor valószínű, hogy kellemetlenül érzi magát. Ez lehet annak a jelei is, hogy szorulása van a kutyának.

kutya-hashajto

A kutya szorulás tünetei könnyen felismerhetőek, ha odafigyelsz a kutyus viselkedésére. Ha azt látod, hogy kedvenced erőlködik, feszült a pocakja, vagy megváltoztak a szokásai, ne hagyd figyelmen kívül!

Egy-két napig érdemes lehet otthoni praktikákkal próbálkozni (ezekről később lesz szó), de ha a tünetek nem enyhülnek, vagy egyéb tünetek társulnak melléjük, akkor mindenképpen kérd az állatorvos segítségét!

Mitől jelentkezhet szorulás kutyáknál?

A székrekedés kutyáknál több okból is kialakulhat. Bár néha csak egy egyszerű apróság áll a háttérben, előfordul, hogy komolyabb probléma húzódik meg mögötte. Nézzük, mik lehetnek a leggyakoribb okok, amelyek miatt kedvencednek gondot okozhat a „kakilás”:

Nem megfelelő étrend – kevés rost

Ha a kutyus étrendje rostszegény, vagy túl sok száraztáppal eteted, akkor előfordulhat, hogy az emésztése lelassul, és az ürüléke keménnyé válik.

A rostok fontos szerepet játszanak az emésztés serkentésében, mert segítik a kutya széklet optimális állagának kialakulását. Ezért mindig ügyelj rá, hogy az eb étlapján legyenek rostban gazdag ételek, többek között zöldségek, esetleg tök vagy alma!

Ha nem vagy biztos benne, hogy mely gyümölcsök adhatók a kutyusodnak, akkor ebben a cikkben rengeteg hasznos információt találsz!

Ha pedig biztosra mennél, akkor jó szívvel ajánljuk az N&D különlegesen ínycsiklandó tápjait, amelyek közül biztosan megtalálod a kutyusod ízléséhez illőt. Ráadásul ezek az eledelek kiváló rostforrásokat biztosítanak kedvencednek.

Kevés folyadékbevitel

Hozzánk hasonlóan a kutyáknak is naponta szükségük van a megfelelő mennyiségű vízre. A dehidratáltság nemcsak a kutyus energiaszintjét befolyásolja, de a székrekedést is könnyen előidézheti. Ha a kutyád nem iszik eleget, a szervezete próbál minden cseppet visszatartani, amit csak lehet, így a székletből is „kiszívja” a vizet.

Ennek következménye a túlságosan szilárd, száraz kaki, amit nagyon nehezen tud üríteni. Ez már a gazdi számára is feltűnik, hiszen elég látványos, amikor a kutya nem tud kakilni.

Ügyelj arra, hogy mindig legyen előtte friss víz, főleg melegebb időszakban, vagy intenzívebb testmozgás után!

Mozgáshiány

Tudtad, hogy a testmozgás nemcsak a kutyus izmait, hanem az emésztését is serkenti?

Ha kedvenced túl sokat lustálkodik, vagy csak a kertben szunyókál egész nap, akkor a bélmozgása is lelassulhat. Ilyenkor nincs, ami előremozgassa a székletet a bélcsatornában, és jön a baj: a kutya szorulas. Ráadásul a mozgásszegény életmód más problémákat is előhozhat.

Szóval irány egy nagy séta, vagy egy jó játék a parkban – a kutyusod pocakja hálás lesz érte!

Idegen tárgy lenyelése

A kutyusok kíváncsiak, és néha sajnos olyasmit is megesznek, amit nem kellene – például egy botdarabot, játékdarabot vagy akár rongyfoszlányt. Ezek a tárgyak „beragadhatnak” a bélrendszerben, és akadályozhatják a széklet tovahaladását.

kutya-szekrekedes-kezelese

És bizony a csont is ide tartozhat! A kutya csont szorulás gyakori keresés a tapasztalatlan, vagy figyelmetlen gazdiknál! A csont szilánkos darabkái felsérthetik a bélfalakat. Emellett nem minden darabot képes megemészteni a kutyus, ami duguláshoz vezethet.

Ha azt gyanítod, hogy kedvenced lenyelt valamit, amit nem kellett volna, és ráadásul a kutyának szorulása van, ne várj! Irány az állatorvosi rendelő!

Egészségügyi problémák

Néha azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Annak, hogy pl. 3 napja nem kakil a kutya komolyabb egészségügyi gondok állhatnak a hátterében.

Ilyen például a bélgyulladás, a prosztata megnagyobbodása (különösen kan kutyáknál), vagy éppen a bélrendszerben kialakuló daganatok. Ezekben az esetekben a székrekedés nem múlik el magától, és általában más tünetek is jelentkeznek, mint az étvágytalanság, hányás vagy levertség.

Ezért fontos, hogy a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében mielőbb megvizsgálhassa az állatorvos!

Gyógyszerek mellékhatása

Bizonyos gyógyszerek – pl.  fájdalomcsillapítók vagy egyes vitaminok – mellékhatásként okozhatnak szorulást. Ha mostanában kezdtél új gyógyszert adni a kutyusodnak, érdemes megkérdezni az állatorvost, hogy nem lehet-e ez a baj okozója.

kutya-kemeny-szeklet

Abban az esetben is kérd a doki segítségét, ha valamilyen műtéten esett át az eb. Hiszen ilyenkor előfordulhat, hogy bizonyos ideig a műtét után nem kakil a kutya. A kutya műtét után széklet problémája gyakori jelenség lehet, mivel az altatás, a fájdalomcsillapítók és a mozgásszegény időszak gyakran lassítja az emésztést.

Ahogy látod, a székrekedés mögött többféle ok is meghúzódhat, a legegyszerűbbektől a komolyabbakig. A legfontosabb, hogy figyeld a kutyusodat: ha nem múlik el a probléma pár nap alatt, vagy súlyosbodik, akkor mindenképpen vidd el állatorvoshoz!

Mikor forduljunk állatorvoshoz?

Bár a székrekedés a legtöbb esetben enyhe probléma, amit otthoni praktikákkal is eredményesen orvosolhatsz, vannak helyzetek, amikor nem érdemes tovább várni. Ha a kutyusod állapota nem javul vagy romlik, akkor az állatorvosi segítség elengedhetetlen, mert a háttérben komolyabb gond is állhat.

Ha a székrekedés több mint 2 napja tart
Ha már két napja nem láttad, hogy a kutyusod székletet ürítene, vagy továbbra is sikertelenül erőlködik, akkor ideje felkeresni az állatorvost. A hosszabb ideig tartó kutya szekrekedes következtében a béltartalom egyre keményebbé válik, és idővel teljes bélelzáródást is okozhat, ami nagyon fájdalmas, sőt veszélyes is lehet. Szóval, ha napok ota nem kakil a kutya, akkor nem lesz elég az extra rost. Irány a rendelő! Ne várj többet, mint 2 nap!

Ha a kutyus fájdalmat mutat
A fájdalom egyértelmű vészjelzés. Ha a kutyusod nyüszít, sír, vagy láthatóan szenved, miközben próbál kakilni, akkor azonnal fordulj szakemberhez. Az is intő jel lehet, ha nem engedi, hogy a hasához nyúlj, vagy fájdalmasan reagál a pocak érintésére. Ilyenkor lehet, hogy valami komolyabb probléma – pl.  idegen tárgy, bélelzáródás vagy gyulladás – áll a háttérben.

Ha a széklet véres vagy nyálkás
Ha a kutyusod széklete véres vagy nyálkás, az nemcsak a székrekedés súlyosságát jelzi, hanem más bélproblémákra is utalhat, például gyulladásra, sérülésre, vagy akár fekélyekre. A friss, piros vér általában a végbél környéki irritáció jele, míg sötétebb vér esetén komolyabb belső problémáról lehet szó. Ez azonnali állatorvosi kivizsgálást igényel, szóba se jöjjön az azonnali otthoni hashajtó kutyának!

Ha hányás vagy étvágytalanság is jelentkezik
A székrekedés mellett fellépő hányás, étvágytalanság vagy levertség már komoly figyelmeztetés. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a béltartalom már nyomást gyakorol a kutyus emésztőrendszerére, vagy akár részleges bélelzáródás is kialakult. Ilyen esetekben ne próbálkozz tovább házi praktikákkal, mint a hashajtás házilag – a kutyádnak sürgős állatorvosi ellátásra van szüksége!

Ha idegen tárgy lenyelésére gyanakszol
Ha azt sejted, hogy a kutyusod valami olyasmit nyelt le, amit nem kellett volna – például játékdarabot, rongyot, követ vagy egyéb tárgyat – azonnal vidd el állatorvoshoz! Nem csak az lehet a gond, hogy nem tud kakilni a kutya, hanem hogy ezek a tárgyak életveszélyes bélelzáródáshoz is vezethetnek.

Ha a kutyus általános állapota romlik
Amikor a kutyusod viselkedése megváltozik – kedvetlen, levert, sokat alszik, vagy egyáltalán nem reagál játékra, sétára – az mindig figyelmeztető jel. A székrekedés ilyenkor csak egy tünet, de a háttérben komolyabb betegségek is meghúzódhatnak, például bélgyulladás, daganat vagy más belső szervi probléma.

Mi történik az állatorvosnál?

Ha úgy döntesz, hogy a rendelőbe viszed a kutyusod, akkor az orvos először fizikális vizsgálatot fog végezni: kitapogatja a pocakját, hogy érezhető-e feszülés vagy szilárd bélsár.

hanyszor-kakil-egy-kutya

Szükség esetén képalkotó vizsgálatokra (röntgen vagy ultrahang) is sor kerülhet, hogy kizárják az idegen tárgyakat, a bélelzáródást vagy egyéb rendellenességeket.

Amennyiben a helyzet nem súlyos, akkor az orvos enyhe kutya hashajtó szert, speciális étrendet vagy hidratálást javasolhat. Esetleg szóba jöhet a glicerines kúp kutyának. Míg komolyabb esetekben akár beöntésre vagy műtétre is szükség lehet.

Gyógyszeres kezelés alkalmával szóba jöhet a köztudatban is élő paraffin olaj kutyáknak. Ezen a ponton sok gazdi azt gondolja, hogy ehhez nem kell állatorvos, pedig tudni kell hozzá például azt is, hogy a paraffinolaj mennyi idő alatt hat.

A paraffin olaj adagolása kutyának szintén csak állatorvosi javallatra történhet, mivel az optimális mennyiség és alkalmazás elengedhetetlen a biztonságos és hatékony kezeléshez. Ráadásul az orvos segíthet abban is, hogy hol szerezhető be a gyógyszertári paraffinolaj székrekedésre.

Ezért is kulcsfontosságú, hogy kizárólag orvosi konzultáció után kezdj komolyabb kezelésbe! Eszedbe se jusson a beöntés kutyának házilag! Sok kutya hashajto módszer létezik, amellyel a kutya székrekedés házilag is megoldható. De a legbiztosabb, ha mindezt csak az állatorvossal egyeztetve alkalmazod!

Székrekedés ellen gyorsan házilag – Mit szabad adni a kutyának, ha segítenénk rajta?

Jogosan merül fel a gazdiban a kérdés: Mit lehet adni a kutyának ha szorulása van? Jó a paraffinolaj kutyának? Vagy létezik kutyáknak hashajtó? Milyen otthoni praktika lesz hatékony hashajtó kutyáknak?

Ha a kutyusod székrekedéssel küzd, de az állapota még nem olyan súlyos, hogy orvoshoz kelljen fordulni, akkor néhány egyszerű házilag megoldható praktikával segíthetsz neki. Természetesen egy telefonos konzultációt a szakemberrel azért ez is megér!

Ezek a módszerek természetesek, kíméletesek, és a legtöbb kutyánál gyorsan enyhítik a problémát, hiszen ezek közül több is alternatív hashajtó házilag. Lényeges  azonban, hogy csak akkor próbálkozz ezekkel, ha a kutyusod állapota stabil, és nincs fájdalma vagy egyéb komoly tünete!

nincs-szeklete-a-kutyanak

Rostban gazdag étrend

A rostok kulcsszerepet játszanak az emésztés serkentésében, mert segítenek a salakanyag lágyításában és annak továbbhaladásában a bélrendszerben.

Adunk néhány természetes rostforrást, amivel könnyedén feldobhatod a kutyusod étrendjét: Főtt sütőtök, reszelt alma (mértékkel) és egy kis zabpehely is jót tesz a kutyapocaknak, ha kutyusod nem allergiás a gabonára.

Ezen kívül a megfelelő táplálkozás az egészség egyik alappillére. Ezért ajánljuk például a Brit Care Grain Free Senior&Light lazacos tápját, melyet burgonyával tettek rostdússá. Így az érzékeny gyomrú ebek is bátran fogyaszthatják. Magas rost tartalmának köszönhetően a kutyák székrekedése megelőzhető.

Arra azonban ügyelj, hogy ha új tápot adsz kutyusodnak, akkor azt csak fokozatosan vezesd be az étrendjébe. A hirtelen tápváltás hasmenést is eredményezhet, de az is előfordulhat, hogy ettől van, hogy a kutya nem kakil.

Folyadékpótlás – a hidratáció kulcsfontosságú

A székrekedés egyik leggyakoribb oka a dehidratáltság, ezért mindig ügyelj arra, hogy a kutyusod elegendő folyadékot igyon. Ha nem iszik eleget, próbálkozz a következőkkel:

  • Ízesített víz: Próbáld meg a vizet egy hangyányi natúr csirke- vagy marhahúslevessel ízesíteni (só és fűszerek nélkül), hogy vonzóbbá tedd számára.
  • Lédús ételek: Adj neki egy kevés vizesebb eledelt, pl. nedves tápot vagy saját főzésű, húsleves alapú rizses-zöldséges ételt. Ezzel jó esetben búcsút inthetsz a kutya kemény széklet mizériának, még akkor is, ha nem kifejezetten azonnali hashajtás történik.
beontes-kutyanak

Mozgás és aktív játék

Ahogy az embereknél, úgy a kutyusoknál is igaz, hogy a mozgás fokozza az emésztést. Egy jó séta vagy játék segíthet a bélmozgás beindításában.

  • Rendszeres séták: Ha eddig keveset mozgott a kutyusod, iktass be több rövidebb sétát naponta. A séta közbeni mozgás „megmozgatja” a beleket is.
  • Játék és futkározás: Egy szórakotató labdázás vagy közös játék nemcsak a kutyus hangulatának tesz jót, hanem az emésztését is felpezsdíti.

Természetes „kenőanyagok”

Bizonyos ételek segíthetnek „megolajozni” a kutyus emésztését, így könnyebbé téve a székletürítést. Ezen kívül bizonyos esetekben a kutya székrekedés olaj segítségével is orvosolható:

  • Olívaolaj vagy kókuszolaj: Adj a kutyus ételéhez 1 teáskanál olívaolajat vagy kókuszolajat. Ez segít lágyítani a székletet, és megkönnyíti az ürítést. (Fontos, hogy csak néhány alkalommal használd és csekély mennyiségnél ne adj többet, mert a túl sok olaj hasmenést okozhat!)
  • Lenmagolaj: A Petguru kínálatában megtalálod a Farkaskonyha Lenmagolaját, amely nem csak az emésztést segíti, hanem kutyusod szőrével és bőrével is csodát tesz.
  • Natúr joghurt: A natúr joghurtban található probiotikumok segítik az emésztést, és jót tesznek a kutyus bélflórájának. Adj egy kiskanállal a táp mellé!
  • Elő a házipatikával: Szerezd be a Petgurutól az emésztést segítő táplálékkiegészítőket. Így ha kutyusod újra „szorult helyzetbe” kerülne, akkor azonnal kéznél lesz a segítség.
nem-tud-kakilni-a-kutya

Könnyen emészthető, átmeneti diéta

Ha a kutya nem tud kakilni, érdemes könnyebben emészthető ételekre váltani. No de mit adjunk a kutyának, ha szorulása van? A jól bevált „beteg gyomorra” való étrend a következőket tartalmazza:

  • Főtt rizs
  • Főtt csirkemell (só és fűszer nélkül) – ha nem allergiás!
  • Párolt sárgarépa, sütőtök, brokkoli, vagy édesburgonya

Ezek a könnyű, gyomorbarát ételek kíméletesek az emésztőrendszerhez, és segítenek „beindítani” a dolgokat anélkül, hogy túlterhelnék a kutyus pocakját.

Azonban fontos, hogy ne adj túl sokféle házi praktikát egyszerre kutya székrekedés kezelése okán! A kutyus szervezete is időt igényel, hogy reagáljon a változásokra. Válassz 1-2 módszert, és figyeld, hogy hogyan reagál.

Emellett pedig létfontosságú, hogy soha ne kezelj kutyát emberi betegség kezelésére szánt gyógyszerrel! Már egyetlen alkalommal is magas kockázatnak teheted ki kedvencednek. Minden betegség esetén konzultálj állatorvossal!

Hogyan előzhetjük meg a székrekedést a kutyusoknál?

A székrekedés megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a probléma kezelése, és egy kis odafigyeléssel könnyen biztosíthatod, hogy a kutyusod pocakja mindig rendben legyen. Hozunk néhány bevált módszert, amivel hosszú távon elkerülhetitek a kellemetlenségeket. Lássuk, mit tehetünk kutya szorulás ellen!

kutyanak-szorulasra

Korábban már részletesen kifejtettük a „miérteket” és a „hogyanokat”, ezért most egy rövid összefoglalóval szeretnénk útmutatót adni neked:

  • Kiegyensúlyozott, minimum prémium minőségű, rostban gazdag étrend
  • Mindig legyen kutyusod előtt friss víz! A nyári hőségben erre kifejezetten ügyelj!
  • Rendszeres testmozgás – a napi séta az udvaron tartott kutyusoknak is jár!
  • Ismerd kutyusod ürítési szokásait! – ha pedig rendellenességet tapasztalsz, beszélj az állatorvossal
  • Kerüld el, hogy kutyusod idegen tárgyakat nyelhessen le! – Biztonságos játékokat válassz számára, a „csábító” tárgyakat (pl. cipő, papucs, rongyok) igyekezz eltenni előle
  • Rendszeresen vidd el négylábú barátodat az állatorvoshoz. Az idősebb kutyusoknál ez különösen fontos!
  • Ha az étrendjén változtatnál, mindig tartsd be a fokozatosság elvét!
  • Az emberi hashajtó kutyának NEM VALÓ! SOHA ne adj emberi gyógyszert kedvencednek!

Összefoglalva tehát, ha a kutya a megszokottól eltérően viselkedik, vagy a fájdalom jeleit mutatja, mindenképpen kérd ki az orvos véleményét, mielőtt bármilyen kezelésbe kezdesz!

Ne támaszkodj városi legendákra (ricinus olaj kutyáknak)! Ha a házi hashajtó kutyáknak való formáját keresed, ne csak a tünetre figyelj, hanem a kiváltó okokra is! Ugyanis a kutya hashajtás olykor csak még több bajt okozhat.

Állatorvosi konzultációt követően számos lehetőség közül választhatsz, hogy mit adj a kutyának szorulásra. De a legjobban akkor jársz, ha megelőzöd a bajt. Hiszen az egészséges életmód nem csak a mi kiváltságunk!


Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

Ezeket olvastad már?

Az akvárium berendezése
AKVARISZTIKA MAGAZIN

Az akvárium berendezése

Hogy neked is szép halotthonod legyen! Ha végre valóra váltanád akvarista álmaidat, íme egy kis segítség. Biztosan sokan vagyunk úgy

Elolvasom
Kutya székrekedés – Egyszer kopp, máskor hopp
KUTYA MAGAZIN

Kutya székrekedés – Egyszer kopp, máskor hopp

A kutya székrekedés sajnos elég gyakori gond kedvenceinknél, és ilyenkor rettenetesen kellemetlenül érzik magukat. Az ebeknél az ilyen emész

Elolvasom
Kutyások vagy macskások a magyarok? Kutatás készült!
KUTYA MAGAZIN

Kutyások vagy macskások a magyarok? Kutatás készült!

2023 szeptemberében egy hivatalos kutatás készült, hogy kiderüljön, kutya vagy macska tartóak-e a magyarok. Melyik a népszerűbb, melyikből

Elolvasom
Petguru logo