A kutya fülgyulladás négylábú barátaink életét is gyakran megkeserítheti. Valószínűleg még a leggondosabb gazdi is találkozni fog legalább egyszer a kutyafül nem túl rózsás bukéjával.
A legtöbb gazdi értetlenül áll, ha a kutya sokat vakarja a fülét. Nem bolhás, hiszen egész évben teljeskörű védelemben részesül. Akkor miért viszket a kutya füle? Miért rázza a kutya a fülét? A kutya fül betegségei látványos tüneteket produkálhatnak.
Cikkünken bemutatjuk a kutya fülfájás leggyakoribb okait és azt is, hogy miként történhet a fülgyulladás kezelése házilag.
Tartalomjegyzék:
- A kutya fülgyulladás rejtélye
- Ha a kutya rázza a fejét vakarja a fülét – mik a fülgyulladás tünetei?
- Mitől gyulladt a kutya füle?
- Kutya fülbetegségek – a diagnózist bízd az állatorvosra!
- Kutya fülgyulladás kezelése házilag
A kutya fülgyulladás rejtélye
Otitis externa – így nevezik állatorvosi berkeken belül a külső fül gyulladását. A fülgyulladás kutyáknál nem is olyan ritka dolog! Az MSD Animal Health oldala szerint akár 7-ből egy kutyát érinthet. Ráadásul egyáltalán nem fajtaspecifikus betegségről van szó, hiszen bármelyik eb esetében előfordulhat ez a probléma.
Azonban mégis vannak olyan fajták, akiknél nagyobb az esélye a fülgyulladás kialakulásának. Ha te egy lógó fülű kutya gazdija vagy, akkor jól figyelj! Hiszen a kutya fulgyulladas kockázata náluk a legmagasabb.
De ne gondold, hogy valami nagyon extrém dolognak kell történnie ahhoz, hogy előjöjjenek a fülgyulladás okai. Egy egyszerű séta a mezőn, egy jó kis vízi mókázás a tóban, vagy egy rosszul megválasztott eledel szintén magával hozhatja a kutya fül gyulladását. A kutya fülbetegségek képek alapján nehezen azonosíthatóak, ezért fontos, hogy probléma esetén keresd fel az állatorvosi rendelőt!
Összefoglaltuk a leggyakoribb gondokat, mert azért mégiscsak jó tudni, hogy miből következtethetünk fülgyulladásra. Lássuk mi és hogyan bánthatja a kutya fülét!
Ha a kutya rázza a fejét vakarja a fülét – mik a fülgyulladás tünetei?
Tegyük fel, hogy a kutyus valóban egész évben teljeskörű védelemben részesül az élősködők ellen. Biztosan kizárható tehát, hogy bolhás lenne. Ennek ellenére azt tapasztalod, hogy a kutya vakarja a fülét, és így is szenved a viszketéstől.
Közelebbről nézve, azt is megállapíthatod, hogy a kutya füle piros és előfordulhat, hogy a sok vakarózástól a kutya füle sebes. Emellett pedig ami még neked is kellemetlen, az az, hogy büdös a kutya füle. Ekkor már szinte biztos lehetsz benne, hogy kutyusod fülgyulladása okozza ezeket a tüneteket.
Íme, a pontokba szedett lista, mik lehetnek a kutya fülgyulladás tünetei:
- Fejrázás
- Heves fülvakarás
- A hallójárat piros
- Tapintásra érzékeny
- Kellemetlen szagú
- Meleg a kutya füle
- Ferdén tartja a fejét a kutyus
- Rosszul hall
Amikor a gyulladás súlyosbodik, előfordulhat láz, mozgáskoordinációs problémák és nyelési nehézség is.
Ezért ha bármilyen rendellenességet tapasztalsz kedvenced viselkedésében, azonnal keresd fel az állatorvosi rendelőt vele! Minél korábban van meg a kiváltó ok, annál hamarabb gyógyulhat meg négylábú barátod!
No de mi lehet az az ok? A következő fejezetben megtudhatod, mi okozza a fülgyulladást a kutyáknál!
Mitől gyulladt a kutya füle?
Amint azt olvashattad, a fülgyulladás változatos formában jelentkezhet kedvencednél. Ugyanilyen változatosak lehetnek a betegség kialakulásának okai is. Ebben a cikkben most megemlítünk a leggyakoribb okok közül néhányat.
Kutya fülatka
Sokszor előfordul fülgyulladás kutya fülatka miatt. Az atkák gyakori élősködők a kutyák testén. Elszaporodásuk a fülükben, különösen a hallójárat környékén, irritációt, majd fájdalmas gyulladást okoz. Ráadásul a fülatka kutya társaink életét pár hét alatt pokollá teheti.
A kutyák fülében tanyázó rühatkák szabad szemmel nem láthatóak, de az állatorvos egy otoszkóp nevű eszközzel észreveheti őket. A fül atka kutya esetében is heves vakarózással és fejrázással mutatkozik meg a gazdi számára.
Ha azt tapasztalod, hogy kutyusod füléből sötét darabkák kerülnek elő, akkor nagy eséllyel rühatkákkal van dolgotok. Mutasd meg az állatorvosnak és kérd ki a tanácsát a megfelelő kezeléshez! A szakember által felírt kutya fülatka elleni szerek hamar rendbe teszik majd kedvenced füleit.
Súlyosabb esetben otthon is szükséged lesz a fülatka elleni csepp kutyáknak készült változatára. De a kutya fülatka kezelése házilag csak állatorvossal egyeztetve történjen!
Idegen test a fülben (toklász)
Ha a kutya fülzsír barna, érintésre fájdalmat jelez és piros a kutya füle, akkor elképzelhető, hogy toklász fúródott bele.
Ebben az esetben nem a kutya fülviszketés a jellemző tünet, sokkal inkább az érzékenység és a fájdalom.
No de mi az a toklász?
Ez egy fűféle (nevezetesen az egérárpa) termése. Te is biztosan találkoztál már vele. Amikor elszárad, tűhegyes tüskéivel tapad bele az állatok bundájába és a legváltozatosabb helyekre fúródik be. A kutyák lábujjai közé, a földön szaglászó nóziba, a szem kötőhártyájába és természetesen a fülekbe is. A hosszú, lógó fülű kutyák esetében gyakoribb ez a probléma.
Természetesen nem csak a toklász kerülhet bele az állat fülébe. Bármilyen idegen test eltávolítását azonnal az állatorvos szakértelmére kell bízni! Általánosságban tehát, ha azt tapasztalod, hogy barna váladék a kutya fülében, akkor irány a rendelő! Igyekezz minél hamarabb eltávolíttatni az oda nem illő dolgot, mert fájdalmas, és a gyulladás miatt kutyád feleslegesen szenvedhet.
Allergia
Ha bármilyen allergiás reakció hatalmasodik el kutyusodon, a legtöbb esetben fülgyulladás kíséretében jelentkeznek a tünetek.
Természetesen ki kell deríteni, hogy mi okozza az allergiát és csak ezután történhet meg a kutya fülgyulladás kezelése. Az állatorvos a diagnózis ismeretében a kutya fülgyulladás gyógyszer kiválasztásában is segíteni tud.
Ismered a kutyák allergiás tüneteit? Többek között a következők fordulhatnak elő:
- Folyamatos vakarózás
- Piros bőr
- Vöröslő tappancsok, bevérzett körömágy
- A kutya sokat nyalogatja a lábát
- Bűzmirigy problémák
- Fülgyulladás
Az allergia kezeletlenül súlyos problémákat okoz. Gyakran elég a külső hatásokat semlegesíteni. Például mosószert váltani, vagy séták után lemosni a tappancsokat attól függően, hogy mik az allergiás reakció okai.
Sokszor, például ételallergia esetén, elegendő lesz hipoallergén tápra váltani a jelenlegi táp helyett. Rengeteg kutyus szenved ugyanis csirke- és/vagy gabonaallergiától. A hipoallergén eledelek azonban nem tartalmazzák ezeket az allergéneket, így megkímélik kedvencedet az allergiás panaszoktól.
A francia bulldog fül betegségei például sok esetben erre vezethetők vissza. Ha megszűnik a kiváltó ok, abbamarad a kutya fülvakarás is.
Ezért is nagyon fontos, hogy amikor kutyaeledelt választasz, törekedj arra, hogy a lehető legjobb minőséget add kedvencednek. Kerüld a mesterséges anyagokat, mint a színezékek és az ízfokozók, és maradj távol a GMO gabonákat tartalmazó kutyatáp zacskóktól is!
Gombás fülgyulladás
Azoknak a kutyusoknak, akiknek különösen szőrös a hallójáratuk környéke, gyakran alakul ki gombásodás a fülükben. Mivel a hallójárat nem kap megfelelő szellőzést, így a gombák elszaporodása jellemző ezen a területen.
A gombás fülfertőzés a gazdi számára is hamar észlelhető, hiszen jellegzetes tünetekkel jelentkezik.
A gombás fül tünetei:
- A kutya füle büdös, erős szagot áraszt
- Piros meleg fül jellemzi
- Megnő a kutya fülzsír mennyisége
- Barnás váladék ürül
A gombás fülgyulladás kezelése elsődlegesen az állatorvos feladata! Szükség szerint kellhet kutya fülcsepp gyulladásra, amit valószínűleg neked kell majd alkalmaznod otthon is, akár napi több alkalommal. Mindig tartsd be az orvos utasításait az adagolással kapcsolatban.
Emellett pedig megelőzésképpen mindig legyen tiszta a kutya fül gomba ellen. Építsd be a napi rutinba a kutyusod füleinek tisztántartását is.
Egyéb külső tényezők
No de mi a helyzet akkor, amikor nem belülről bűzlik a helyzet?
Például, amikor sebes a kutya füle. Vagy amikor a nyári forróságot a vízparton vészelitek át kutyusoddal és a fürdőzés után jelentkezik a heves kutya fülvakarás.
Természetesen a korábban felsorolt eseteken kívül még sok olyan tényező van, ami fülgyulladást okozhat a kutyusoknál.
A lógó fülű ebek különösen érintettek a bakteriális és kutya gombás fül betegségek terén. Főleg a gyönyörűséges cocker spániel fülek vannak veszélyben, hiszen vizesen komoly súllyal nehezedik a kutyus fejére, elzárva a hallójáratot.
De bármilyen fajtájú is kutyusod, érdemes a fürdés után alaposan megszárítani és áttörölgetni a füleit, hogy megelőzd a gyulladást.
A másik bosszantó fülproblémát pedig a legyek okozzák. Főleg nyáron ugyanis jellemző, hogy beköpik a legyek a kutya fülét. Ha azt tapasztalod, hogy például a tacskó füle vége sebes, és esetleg látod is, hogy ott tanyáznak a legyek a fülén, akkor ez lehet a gond.
Állatorvossal egyeztetve használhatod a Neorol olajat a tünetek enyhítésére.
Kutya fülbetegségek – a diagnózist bízd az állatorvosra!
Sajnos ezeken a könnyen kezelhető, és sok esetben megelőzhető kiváltó okokon kívül vannak komolyabb betegségek is, amelyek fülgyulladást okoznak.
Ezekben az esetekben a gyulladás csak egy másodlagos tünet, és a probléma forrása nem a fülben keresendő.
Tulajdonképpen az allergia szintén ide sorolható.
Azonban emellett a pajzsmirigy-elégtelenség, a mellékvese túlműködés, tumor és más autoimmun betegség is állhat kutyusod gyulladt fülének hátterében. Sőt, még a bűzmirigy is ludas lehet.
Ha kutyusod épp gyengélkedik és az immunrendszere legyengült, sajnos akkor is számítani lehet akár a fülgyulladás kialakulására is. Ezért megelőzésképpen kúraszerűen érdemes alkalmazni valamilyen immunerősítő táplálékkiegészítőt. Főképp az őszi és tavaszi időszakokban.
Bakteriális, gombás fertőzés, vagy genetikai eredetű a kutya fülgyulladása? Mivel a problémának rengeteg forrása lehet, így a biztos diagnózist bízd szakemberre! Mi, a Petguru állatbolondjai azt tanácsoljuk, hogy vidd állatorvoshoz kutyusodat bármilyen rendellenesség esetén!
Külső hallójárat gyulladás, vagy belső? Vagy máshol van fertőzés? A helyes kezelés megkezdéséhez pontos diagnózis kell!
Csak a doki írhatja fel a fülfájásra gyógyszer, vagy csepp alkalmazását. Súlyosabb esetben a kutya fülgyulladás antibiotikum kúrával fog javulni. Megtudhatod, mit tehetsz füldugulás ellen, vagy, hogy mire utal a kutya fül dagadás.
A rendelőben megkapsz minden olyan információt, ami a megfelelő kezeléshez szükséges. Így folytatódhat akár a belsőfül gyulladás kezelése házilag is.
Kutya fülgyulladás kezelése házilag
Miután rendelkezésedre áll a kutya fülgyulladás gyógyszer az állatorvostól, egyeztess vele a tüneti kezelésről is.
Ehhez ajánlunk neked fültisztító folyadékot a Petguru oldaláról. Az itt található kutya fültisztító folyadék házilag is alkalmazható. Válaszd a kutyusodnak legmegfelelőbbet!
A fülviszketés kezelése házilag rosszul is elsülhet, ha nem az arra alkalmas készítményt használod. Van, hogy a kutya fülgyulladás csepp segítségével hamar elmúlik, de például a gombás fülgyulladás már több szert is igényelhet.
Azonban ne kezdj kísérletezésbe a házi módszerekkel! Ha bizonytalan vagy, kérdezd meg az orvost, hogy melyik lesz a legjobb gyulladáscsökkentő fülcsepp kutyáknak.
A köztudatban él még az a tézis, hogy a kutya fülgyulladás kövirózsa segítségével ugyanúgy enyhíthető, mint az emberek esetében. A kövirózsa áldásos tulajdonságai valóban működnek a kutyusoknál is, azonban szerencsésebb lehet kifejezetten számukra készített szerekkel bejuttatni a fülébe. A MyBulldog Ear Drops folyadéka sem véletlenül tartalmazza ezt a gyógynövényt!
Ugyanez a helyzet, ha a kutya fülgyulladás kamilla segítségével történik. Válassz olyan kamillát tartalmazó fültisztítót, amelyet kutyák számára hoztak létre.
Ha a célod az atkás, vagy a gombás fül kezelése házilag, az emberi fülcsepp kutyáknak veszélyes lehet! Maradj a jól bevált, állatorvos által javasolt gyógyszereknél!