Kutya fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tudástár

Ebben a cikkben összeszedtük az alapokat azoknak a gondos gazdiknak, akik kíváncsiak, milyen feltételekkel adható kutya fájdalomcsillapító kedvenceiknek.

Sajnos ugyanis kutyusaink is ugyanúgy szenvednek a fájdalomtól, ahogyan mi tesszük. Legyen szó akár sérülésről, akár valamilyen krónikus betegségről, kedvenceink esetében a mi feladatunk észrevenni a fájdalom jeleit. Csak így tehetjük meg a megfelelő lépéseket a gyógyulás útján.

Ehhez pedig ismernünk kell kutyusunk minden rezdülését.

Ha olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy megoszthatjuk állatainkkal életterünket, akkor természetes, hogy megismerjük a szokásaikat, mozdulataikat, és már a szemük villanásából értjük, hogy épp mire gondolnak. Ezért négylábú barátunkat valódi családtagnak tekintjük, és akképp is kezeljük, akkor ez nem is olyan nehéz, nem igaz?

Cikkünkből megtudhatod, hogyan ismerheted fel a fájdalom jeleit kutyusodnál és milyen lehetőségeid vannak kutyának fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazására.

Azonban mindenképpen szeretnénk felhívni a figyelmed arra, hogy ha négylábú barátodnak fájdalomcsillapításra van szüksége, feltétlenül konzultálj állatorvossal a megfelelő kezelésről!

Tartalomjegyzék:

A fájdalom jelei kutyáknál – Honnan tudhatod, hogy kedvencednek fájdalmai vannak?

Bár sok esetben a gazdik már-már beszélgetni tudnak kutyusukkal, annyira szoros kapcsolat fűzi őket össze, a fájdalom tüneteket mégis nehezebb észrevenni.

Egyelőre a kutyák nem tudnak beszélni, így azt sem tudják elmondani, ha valamely testrészükön fájdalmat éreznek. Ezért a gazdinak kell észnél lenni és felismerni, ha probléma van.

idos-kutya-fajdalomcsillapito

Ha te már tapasztaltad négylábú barátod szenvedését, akkor biztosan arra törekszel, hogy ezt soha többé ne kelljen átélnie. De lássuk, mik lehetnek a fájdalom jelei kutya barátodnál:

  • Megváltozhat a testtartása: pl. kímélni próbálja a fájó testrészét, összekuporodik, görnyedt tartást vehet fel.
  • Sántít, vagy nehezen áll fel
  • Behúzza a farkát
  • Remeg
  • Grimaszol, érintésre felhúzza a bőrt a fogairól
  • Kitágulnak a pupillái, füleit hátra húzza
  • Nyöszörög, vonyít, rendellenes hangokat hallat
  • Agresszívvá válik, morog, esetleg odakap, ha megérintik, nem engedi, hogy bárki ölbe vegye őt, vagy éppen elkezd túlzottan bújni, ragaszkodni
  • Étvágytalan, kedvetlen, letargikus
  • Zihál, nyáladzik
  • Bizonyos pontokat (a fájdalom helyét) nyalogatja, rágcsálja, vakargatja

Ezért ha ebből a felsorolásból több is ráillik kutyusodra, fokozottan figyeld meg őt, és mihamarabb keresd fel az állatorvosi rendelőt vele!

Ha pedig többet szeretnél tudni a fájdalom típusairól és mérsékléséről, akkor olvass tovább! A következőkben felsoroljuk a fájdalom leggyakoribb változatait és megosztunk veled néhány nagyon hasznos információt is ezzel kapcsolatban!

A fájdalom típusai

A fájdalomnak alapvetően két típusát különböztetjük meg. Az egyik valamilyen sérülésből adódó, akut fájdalom, a másik pedig a krónikus, hosszabb ideig tartó fájdalom.

kutya-izuleti-gyulladas-gyogyszer

Akut fájdalma lehet az állatnak, ha például egy séta során üvegszilánkba lép, vagy egyéb sérülést szerez. Azonban ha például a kutya fogfájás csillapítása a cél, akkor már a krónikus fájdalomra keresed a megoldást.

A teljesség igénye nélkül nézzünk most meg néhány olyan helyzetet, amikor kutyusod biztosan fájdalomcsillapításra és/vagy gyulladáscsökkentésre szorul.

Kutya ízületi fájdalom

Ez a fajta fájdalom sajnos szinte minden életkorban utolérheti a kutyákat. Amikor a tejcsi-illatú, pihepuha kölyökkutyus kamaszodni kezd, nagyon fontos, hogy az ízületeit megkapják a megfelelő támogatást ahhoz, hogy egészségesen fejlődhessen.

Szerencsére ezt már egyre több gazdi tudja, éppen ezért sokan már kölyökkorban elkezdik az ízületvédő készítmények kúraszerű alkalmazását kiskutyáik korai életszakaszában. Ideális esetben ez évente két, 6-8 hetes kúrát jelent.

kutya-diszplazia-fajdalomcsillapito

A nagytestűre növő kölykök esetében kiemelten fontos az ízületek védelme!

De nem csak a kiskutyák igényelnek glükozamin, kondroitin és kollagén utánpótlást. A felnőtt kutyusoknál is előfordulhat, hogy kell egy kis segítség az egészséges ízületekhez, a fájdalom elkerülése érdekében.

Azonban, míg egyes esetekben elegendő egy-egy ízületvédő kúra, addig például a kutya diszplázia fájdalomcsillapítás céljából folyamatos kezelés ajánlott.

A diszplázia, az artrózis, a sérülés és – nem meglepő módon – a túlsúly is okozhat ízületi fájdalmat négylábú barátainknak.

Sajnos sok esetben még mindig azzal mutatja ki a gazdi a szeretetét, hogy folyamatosan eteti a kutyusát. Akár a túlzott mennyiség, akár pedig a gyenge minőségű eledel okozhat komoly gondokat az állatoknál.

A túlsúly ugyanis nagyon megterheli az ő szervezetüket is. Ráadásul az ízületeik extra terhelést kapnak, ami által egyre fájdalmasabb lehet számukra a mozgás minden formája.

kutya-gyulladascsokkento-gyogyszer

Többek között ezért is érdemes magas hústartalmú, minőségi alapanyagokból összeállított eledelt választani kutyusodnak. Például a SullerZ Premium Hypoallergenic csirkementes tápját, amelyet ráadásul többféle szemcseméretben is megtalálsz a Petguru oldalán!

Idős kutyáknál gyakran megfigyelhető, hogy nagyon nehezen tápászkodnak fel fekvő helyzetből, és kell egy kis idő, mire „bejáratják” tagjaikat. Erről részletesebben ebben a cikkben is olvashatsz.

Ezért ha azt látod, hogy kutyusod nehezebben, darabosabban mozog, ne tudd be a súlyának, vagy a korának. Fontos, hogy már a fájdalom kezdetén megoldást keress, hogy ne hatalmasodhasson el rajta a szenvedés!

De mindenképpen egyeztess állatorvosoddal, hogy milyen kutya izületi gyulladás gyógyszer lesz kutyusodnak a legjobb!

Izületi fájdalomcsillapító kutyáknak tehát minden életszakaszban jól jöhet. De nem csak ez a fajta fájdalom jelentkezhet szinte bármikor!

A kutya fogfájás tünetei

Ha fájt már a fogad, akkor tudod, hogy ez az egyik legrosszabb fajta fájdalom. Ez az ebeknél sincs másképp. Ráadásul sokkal nehezebb észrevenni, mint amikor pl. a lábát fájlalja a kutya.

kutya-fogfajas-csillapitasa

Ha a kutyának fáj a foga, akkor általában nem akar rágni, elutasítja a száraztápot. De az is lehet, hogy csak az egyik oldalon rág, ahol épp nem okoz ezzel fájdalmat magának.

Előfordulhat, hogy még nem érez folyamatos fájdalmat, hanem épp rágás közben jelentkezik egy éles és erős fájdalom. Ilyenkor általában egy keserves vonyítás kíséretében ejti ki a szájából a falatot. Természetesen az idős kutya fogfájás tekintetében is nagyobb kockázatnak van kitéve. Ezért sokat segíthetsz kedvencednek, ha segítesz megelőzni a fogkőképződést!

A daganatos kutya fájdalomcsillapítása

Sajnos a rákos megbetegedés nem csak az embereket, hanem az állatokat is érinti. A daganatos betegségek okozta fájdalom jó esetben műtéttel is orvosolható, és így csak az azt követő felépülési időszakban adnak kutya gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszereket.

Ezeket természetesen kizárólag állatorvosi javaslatra, minden utasítást pontosan betartva szabad alkalmazni.

Emellett pedig kiemelten nagy szükség van az immunerősítésre is.

daganatos-kutya-fajdalomcsillapitasa

Akárhogy legyen is, ha négylábú barátodnak fáj valamije, nem szabad figyelmen kívül hagyni! Mind az ízületek, mind más, szervi gyulladás, vagy betegség esetén szükség van fájdalomcsillapítók alkalmazására.

Azonban nem lehet bármilyen fájdalomcsillapítót adni a szenvedő kutyák istápolása érdekében! Az otthon fellelhető gyulladáscsökkentők és egyéb vény nélkül kapható humán fájdalomcsillapítók (pl. paracetamol ) különösen veszélyes hatóanyag a kutyák esetében.

De mit tehetsz kutyusod fájdalmának enyhítése érdekében? Segítünk eligazodni!

A fájdalomcsillapítás módjai – avagy milyen fájdalomcsillapító adható kutyának?

Minden jó érzésű ember azonnal segíteni szeretne, ha valamelyik családtagja szenved. Igen, mi állatbolondok a kutyákat is ide soroljuk!

Azonban nem szabad meggondolatlanul nekilátni a gyógyításnak, hiszen sok esetben sajnos többet árthatsz, mint használsz.

Mindenek előtt keresd fel az állatorvost a biztos diagnózishoz és a leghatékonyabb kezeléshez!

algopyrin-kutyanak

Ha pedig ezen túl vagy és szeretnél jobban eligazodni a fájdalomcsillapítás témakörében, akkor ebben a fejezetben sok hasznos információt találhatsz!

A legeslegfontosabb, hogy a kutyának adható fájdalomcsillapító teljesen más, mint az emberi gyógyszerek! Egy állat szervezete másként működik, mint a miénk, éppen ezért soha ne adj embereknek szánt gyógyszert kedvencednek!

Gyulladáscsökkentő kutyáknak

Természetesen léteznek kifejezetten kutya gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek. A legtöbb esetben ezek vényköteles szerek, amelyeket a vizsgálat után az állatorvos utasításai alapján kell használnia a gazdinak.

Ilyen például a Meloxidyl oldat. Ez a készítmény az akut fájdalom kezelésére szolgál, de a krónikus mozgásszervi problémákra is felírhatja az állatorvos. Kutyák és macskák számára is megoldást jelenthet műtét után a gyulladás mértékének csökkentésére.

A Meloxidyl kutya vélemények azt mutatják, hogy hatékonyan csillapítja a fájdalmat. Ráadásul a Meloxidyl vélemények szerint könnyen beadható a kutyusoknak, hiszen a táplálékba keverve szívesen elfogyasztják.

Gyakori fájdalomcsillapító készítmény még a Troxocil kutya fájdalomcsillapító tabletta. Ez a kutyáknak készült gyógyszer azonban csak felnőtt ebeknek ajánlott és csak bizonyos feltételek mellett adható. Hosszútávú kezeléshez alkalmazzák, ugyanis ezt a gyógyszert havonta csak egyszer kell beadni a kutyusnak.

A Trocoxil vélemények alapján költséges, ámde nagyon hatékony készítmény például degeneratív mozgásszervi elváltozások esetén a fájdalom enyhítésére.

kutya-fajdalomcsillapito-tabletta

Sokan keresnek népszerű, vagy legalábbis ismert gyártó alapján fájdalomcsillapító gyógyszert kutyáknak. Ilyen például az Elanco fájdalomcsillapító, az Onsior tabletta kutyáknak.

Ez egy ízesített rágótabletta, amelyet szintén krónikus ízületi gyulladással összefüggő fájdalom csillapítására adhatnak kedvencednek. Ez a kutya fájdalomcsillapító vény nélkül szintén nem kapható!

Ha kutyusod már aggastyán korban van és emiatt vannak fájdalmai, akkor számíts rá, hogy az állatorvos olyan gyógyszert fog javasolni, amely nem tartalmaz szteroidot. Ugyanis a kutya szteroid mellékhatás egyike például a vesekárosodás és az immunrendszer gyengülése.

Idősebb kutyusoknál ez általában túl nagy kockázatot jelent. Ezért ideális esetben az idős kutya szteroid nélküli gyulladáscsökkentő gyógyszert kap a fájdalmaira.

Egyéb megelőző fájdalomcsillapító kutya barátainknak

Az orvos által kiírt gyógyszerek mellett vannak még olyan dolgok, amelyekkel csökkentheted, vagy akár megelőzheted a fájdalmat négylábú barátodnál. Ezek vény nélkül kapható termékek és nagyban mérséklik a fájdalommal küzdő kutyák tüneteit.

Azonban arra kérünk, mielőtt bármit elkezdenél alkalmazni, egyeztess az állatorvossal! Hiszen ő tisztában van kutyusod állapotával, épp ezért személyre szabott szakértő tanácsokkal láthat el a kiegészítő kezelések terén is.

Visszatérve a leggyakoribb fájdalomtípusokra, sok esetben gondos odafigyeléssel megelőzhető a probléma.

Többek között a rendszeres fogápolás segít abban, hogy kutyusodnál fogkő alakuljon ki. Használhatod például a Leiky Dentanol 100% természetes porát.

Ezzel nemcsak a fogkőképződést, hanem a fogínygyulladást és a rossz szájszagot is elkerülheted. Ráadásul természetes összetevőinek köszönhetően az eledelhez keverve, kedvenced szívesen elfogyasztja majd.

Az ízületi gyulladás miatti fájdalom elkerüléséhez a legtöbb, amit tehetsz, hogy biztosítod a kutya „kényelmét”. Vagyis télen is lehetősége van meleg fekhelyen, szalmával bélelt kutyaházban, vagy fűtött lakásban pihenni.

Emellett pedig a kutya fajtájának, életkorának és energiaszintjének megfelelően minden nap biztosítod számára a mozgást. Sétáljatok, kiránduljatok, vagy sportoljatok együtt!

Hiszen a mozgásszegény életmód könnyen elhízáshoz vezet, amely nagyon megterheli az ízületeket.

Az elhízás elkerülése érdekében ne csak finom, de tápláló falatokkal etesd kutyusodat, és a jutalmazást is okosan építsd be a napi kalóriabevitelbe!

Gyulladáscsökkentő kutyáknak vény nélkül

Az elővigyázatosság ellenére – akár genetikai hajlam miatt is, előfordulhat, hogy mégis szükség van egy kis külső támogatásra.

Szerencsére számtalan természetes eredetű, szuperhatékony készítmény áll az aggódó gazdik rendelkezésére. Ezekkel a szerekkel jelentősen javíthatod kutyusod életminőségét, ha valamilyen fájdalommal küzd.

Ilyen például a lazacolaj áldásos hatása. Ez a folyékony gyógyír jótékonyan hat kutyusod szőrére és bőrére, valamint erősíti az immunrendszerét is. Emellett pedig gyulladáscsökkentő hatása is ismert, ráadásul fincsi halas íze miatt szívesen fogyasztják az ebek.

Emellett az egyik adu ász a CBD olaj kutyáknak. Még a daganatos kutyusok napjait is megkönnyíti, hiszen kender kivonatból készülnek. Fantasztikusan hat az immunrendszerre, csökkenti a gyulladást, enyhíti a fájdalmat és még a szorongás is oldódik tőle.

Rengeteg ízületvédő tabletta és por segíti a mozgás szabadságának fenntartását. Számtalan gazdi választja az AniFlexi+ csúcs ízületvédőt és a visszajelzések egyértelműen tükrözik a hatékonyságát. A glükozamin, kondroitin-szulfát, indiai tömjénfa kivonat és más porc- és csonterősítő összetevők tökéletes arányban támogatják a kutyák ízületeinek egészségét.

Ezeket a szereket általában kúraszerűen kell használni. Vannak azonban olyan esetek, amikor hosszabb ideig kell fájdalomcsillapító kutyának. Ilyen például az idős kutya fájdalomcsillapító szerei, amelyek az életminősége javítását szolgálják élete utolsó szakaszában.

Adható-e emberi fájdalomcsillapító kutyáknak

Ezt a kérdést mindenképpen tisztáznunk kell, hogy minden gazdi tudja!

Egészen röviden és tömören a válasz: NEM!

Amikor a kutya a fájdalom jeleit mutatja, sok gazdinak megfordul a fejében, hogy kutya gyulladáscsökkentő gyógyszer helyett a saját gyógyszerével „segítsen” rajta.

fajdalomcsillapito-kutya

Csakhogy hatalmas tévhit, hogy jó az emberi fájdalomcsillapító kutyáknak! Ha szeretnéd, hogy a kutya fájdalomcsillapító házilag gyorsan meg legyen oldva, akkor is beszélj az állatorvossal! Se az Apranax kutyának, sem az Algopyrin kutyának nem való!

Mi, itt a Petgurunál azt ajánljuk, hogy kizárólag állatorvos által felírt, vagy javasolt gyógyszert adj kedvencednek!

Algopyrin

Azonban, mivel sokszor felmerül, és minket is rengeteg gazdi keres fel ezzel kapcsolatban, így meg kell említenünk az Algopyrin kutyáknak esetét.

Ugyanis az Algopyrin kutyának gyakori kérdések listájának élén állnak. A legsürgősebb esetben, ha valamiért nem éred el az állatorvost, vagy nincs ügyelet a közeledben, kizárólag végszükség esetén lehet bevetni ezt a gyógyszert!

Az Algopyrin adagolása kutyáknak azonban teljesen eltér az emberi adagolástól! 10 kg alatti kutyusodnak maximum ¼ tabletta, nagytestű kutyáknak, 30-40 kg felett maximum 1 tabletta adható naponta!

Azonban törekedj arra, hogy ne kelljen napokig alkalmaznod a szenvedő kutyának Algopyrin beadását! Minél előbb keresd fel az állatorvost, hogy kedvenced a megfelelő kezelést kaphassa!

Az Algopyrin kutya esetében halálos méreg is lehet! Szedése gyomor és bélvérzést okozhat. Ezért például a kutya láz Algopyrin nélkül is hatásosan kezelhető.

algopyrin-kutya

Medrol

A kutya algopyrin mellett a másik emberi gyógyszer, ami felmerül, az a Medrol kutyáknak. A Medrol humán gyógyszer, és szteroidokat tartalmaz. Ezért kizárólag az állatorvos utasításai szerint lehetséges a Medrol adagolása kutyáknak! Általában ez csak nagyon súlyos esetben (pl. gerincproblémák esetén) szokott felmerülni.

Sajnos sok egyéb emberi fájdalomcsillapító is szóba kerül, mikor a tapasztalatlan kutyagazdi azonnal segíteni szeretne négylábú kedvencén. Mivel a kutyák teljesen máshogy „működnek”, mint mi, ezért nagy eséllyel ezzel csak rontanának a helyzeten.

Nagyon fontos, hogy a gyulladáscsökkentő kutyáknak házilag csak megfelelő körültekintéssel és állatorvossal egyeztetve adható!

Az ibuprofen, paracetamol és diklofenák hatóanyagot tartalmazó tabletták mérgező, súlyos esetben halálos hatású szer a kutyák szervezetében!

Felelős gazdiként tudnunk kell felismerni, ha baj van, és szakemberre bízni a pontos diagnózist és a helyes kezelést. Minden gazdinak kutya kötelessége vigyázni a leghűségesebb társára!


Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

-20%
  • 0
Whiskas alutasakos 4pack Chef's choice 4x85g
340g
  • Raktáron
1.207 Ft 966 Ft
  • 8
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
16.490 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft

Ezeket olvastad már?

A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb
KUTYA MAGAZIN

A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb

Az originál bohókás cavalier king charles spániel ölebek élete. Ismerünk sok-sok olyan társasági kutyát, akik már hosszú ideje főáll

Elolvasom
Macska és kutya allergia - Minden, amit tudni érdemes ennek kapcsán
KUTYA MAGAZIN

Macska és kutya allergia - Minden, amit tudni érdemes ennek kapcsán

Egy házi kedvenc rengeteg örömteli pillanattal tud megajándékozni minket a mindennapokban, ugyanakkor sajnos előfordulhat, hogy allergia reakci

Elolvasom
Vesebeteg kutya - Tünetek, kezelés, etetés
KUTYA MAGAZIN

Vesebeteg kutya - Tünetek, kezelés, etetés

Ha kiderül, hogy vesebeteg kutya gazdik lettünk, bizony megannyi kérdés lehet a fejünkben. Mit ehet majd a kutya? Mire számítsunk az állatorv

Elolvasom
Petguru logo