Valószínűleg ez az egyik legfélelmetesebb diagnózis, amit az állatorvos kiejthet a száján: kutya daganat.
Ilyenkor ösztönösen a legrosszabb forgatókönyvre gondolnak a gazdik. Azonban szerencsére nem mindig halálos kimenetelű ez a betegség!
Ebben a cikkben szeretnénk átláthatóbbá tenni, hogy melyek a leggyakrabban előforduló kutya daganatok, milyen figyelmeztető jelek utalhatnak erre a betegségre, illetve milyen prognózis várható.
Kutya daganat – hogyan fordul elő?
Hosszú ideje kutatják a daganatos megbetegedések okait és a garantált gyógymódot. Egyelőre azonban sajnos rengeteg bizonytalanság van a témában és a legtöbb esetben nem lehet tudni, hogy miért alakulhatott ki a daganat.
Számos tényező számításba jöhet. Ilyen többek között az öröklött genetikai hajlam, a környezeti hatások, az étrend és akár az életkor is.
Elöljáróban annyit elmondhatunk, hogy a kutya daganat gyakori kérdések egyik leggyakrabban ismétlődő eleme. Akár arról van szó, hogy mit jelenthet a kemény csomó a kutya oldalán, akár a kutya daganat műtét ára után kutakodnak a gazdik.
Genetikai hajlam
Néhány kutyafajta hajlamosabb bizonyos daganattípusokra. Példának okáért a csontrák, vagyis osteosarcoma kutya esetében különösen a nagytestű kutyákat érinti, mint a dán dog és a német juhászkutya. A bőrrákos tünetek pedig sokszor a világos szőrzetű ebeknél jelennek meg, akik érzékenyebbek a napsugárzásra.
Környezeti tényezők
A környezetben található rákkeltő anyagok, mint pl. a vegyszerek, növényvédő szerek, vagy akár a szennyezett víz, hozzájárulhatnak a kutyák daganatainak kialakulásához.
A kutya bőrrák tünetei például nagyobb valószínűséggel jelentkeznek olyan kutyáknál, akik sokat tartózkodnak erősen napsütéses környezetben. A laphámsejtes karcinóma kutya esetében gyakran a túlzott UV-sugárzás eredményeként alakul ki.
Étrend és táplálkozási tényezők
Tudjuk, hogy kedvencünk táplálása jelentős hatással lehet az egészségre, és néhány esetben az étrend hozzájárulhat a daganatos kutya állapotának kialakulásához. A kutya zsírcsomó vagy daganat szempontjából például a magas zsír- és cukortartalmú ételek kifejezetten károsan hathatnak. Nem véletlenül nem ajánljuk a házi kosztot a kutyusok tálkájába!
A daganatos kutya táplálása megfelelő táplálékkiegészítőkkel és vitaminokkal segítheti a szervezetet a gyógyulásban, de az egészségtelen étrend szintén káros hatásokat okozhat.
Ezért nagyon fontos, hogy minimum prémium minőségű kutyaeledellel etesd kedvenced. Szerencsére a Petguru oldalán számtalan jobbnál-jobb lehetőség közül választhatsz.
Életkor
Az idős kutya emlődaganata gyakrabban előfordul, mivel a korosabb ebeknél nagyobb az esélye a daganatos megbetegedéseknek. Ahogy a kutyák öregszenek, – hozzánk hasonlóan – gyengül az immunrendszerük, és a sejtek regenerálódása kevésbé hatékony. Ez hajlamosítja őket a különböző daganatokra, pl. a kutya emlődaganat és a kutya bőrdaganat kialakulására.
Hormonális hatások
A hormonális egyensúly is hatással lehet a daganatok kialakulására. A nem ivartalanított szuka kutyusoknál pl. magasabb az emlőrák kockázata. Az emlődaganat kutyáknál gyakran az ivari ciklussal összefüggésben alakul ki, és az ivartalanítás csökkentheti az esélyét.
Sérülések és krónikus gyulladások
Sérülések vagy tartós gyulladások is hajlamosíthatnak a daganatok kialakulására. Például, ha egy kutyus rendszeresen megsérül, a sebek területén megnő a daganat kialakulásának kockázata. Tegyük fel, a kemény csomó a kutya nyakán, amely mutathatja, hogy bőrrák kutyáknál is előfordulhat.
A kifakadt daganat kezelése sürgős orvosi beavatkozást igényel, mivel a nyílt seb könnyen fertőződhet, és további szövődményeket okozhat a kutya számára.
A megelőzés érdekében elengedhetetlen, hogy a gazdik figyelemmel kísérjék kutyusaik egészségi állapotát, életmódját és étrendjét. Az egyik leghatékonyabb cselekedet a rendszeres állatorvosi vizsgálat, amely segíthet korán felismerni, ha baj van, és ezzel nagyban nőnek a daganatos kutya túlélési esélyei.
Daganatos megbetegedések a kutyáknál
Fontos megjegyezni, hogy a kutya daganat jelei nem mindig utalnak egyértelműen rákos megbetegedésre, mivel sok tünet más betegségek kapcsán szintén megjelenhet. Például, a kutya zsírcsomó vagy daganat elsőre hasonlóan nézhet ki, de míg a lipoma kutya esetében egy jóindulatú zsírdaganat, addig a kemény csomó a kutya nyakán vagy a kutya bőrrák tünetei akár rosszindulatú elváltozásokat is jelenthetnek.
Egy dudor megjelenése, legyen az akár csomó vagy zsírdaganat kutya bőre alatt, lehet jóindulatú vagy akár ártalmatlan gyulladás is. A kutya szájüregi daganat pedig hasonlíthat egy egyszerű fertőzésre, és nem minden esetben jelent rákot.
Ezért rendkívül fontos, hogy bármilyen szokatlan tünet esetén állatorvos végezzen alapos vizsgálatot, hogy pontosan megállapíthassa, vajon adott esetben ezek daganatos kutya tünetei vagy más betegségről van szó.
Kutyáknál előforduló leggyakoribb daganattípusok
A daganatos megbetegedéseknek sajnos rengeteg változata érintheti kutyusainkat. Mégis van néhány, amelyek gyakrabban fordulnak elő, mint más típusok. Ráadásul a kutya rák tünetei önmagukban sokszor elsőre nem is adnak okot aggodalomra.
Azonban az sem ritka, hogy a kutya daganat kifakad. Ezért nagyon lényeges, hogy bármilyen elváltozást észlelsz, vidd el kedvencedet állatorvoshoz!
A továbbiakban összefoglaljuk azokat a gyakori ráktípusokat, amelyekkel sokszor találkoznak az állatorvosok a rendelőikben.
Bőrdaganat
A bőrdaganat kutyáknál nagyon változatos formában jelentkezhetnek, és lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak is.
A jóindulatú bőrdaganatok közé tartozik többek között a lipoma kutyáknál, amely egy zsírcsomóként ismert elváltozás, és leggyakrabban a bőr alatti szövetekben alakul ki.
Tehát tulajdonképpen a lipoma kutya bőre alatt dudor formájában érzékelhető a gazdik számára. Ezek a daganatok puha tapintásúak, lassan növekednek, és általában ártalmatlanok, bár nagyobb méret esetén zavarhatják a kutyát, ezért időnként eltávolításukra is szükség lehet.
Hasonlóképpen jóindulatú daganat lehet a papillóma, amely szemölcsszerű kinövésként jelenik meg, és nem ritka, hogy magától elmúlik.
A rosszindulatú bőrdaganatok, mint a laphámsejtes karcinóma vagy a melanoma, azonban sokkal komolyabb problémát jelentenek.
A laphámsejtes karcinóma kutya esetében leggyakrabban a napnak kitett bőrfelületeken jelenik meg, különösen világos szőrű kutyáknál, akik érzékenyebbek az UV-sugárzásra.
A melanoma pedig gyakran a sötétebb pigmentált területeken, mint a szájban vagy a lábujjakon alakul ki. A rákos daganatok tüneteit mutathatják kemény vagy fájdalmas csomók, fekélyesedő sebek, amelyek idővel növekednek, és kutyusod viselkedésében is változásokat idézhetnek elő.
A kezelés mindkét típus vonatkozásában attól függ, hogy a daganat mennyire előrehaladott és milyen a pontos diagnózis. A jóindulatú daganatok, mint a kutya lipoma, általában egyszerűen eltávolíthatók, és az állat gyorsan felépül. A rosszindulatúak azonban műtétet, kemoterápiát vagy sugárkezelést is igényelhetnek.
A kutya lipoma kezelése függ attól, hogy mikor sikerült felfedezni a tumort, illetve hol helyezkedik el. A kutya csomo nem mindig látszik veszélyesnek, de fontos időben megbizonyosodni az állapotáról. Ráadásul jobb nem megvárni, míg a lipoma kifakad, mert a seb könnyen elfertőződhet.
Bár a lipoma többnyire ártalmatlan, egy ritka változata, a rosszindulatú lipóma, agresszíven terjedhet, ezért fontos a rendszeres állatorvosi ellenőrzés.
Bár a jóindulatú daganatok prognózisa kedvező, a rosszindulatú bőrdaganatok szempontjából a kilátások kevésbé biztatóak, különösen, ha a betegség későn kerül felismerésre, és már áttéteket képzett.
A jó hír az, hogy az időben felfedezett bőrdaganatok általában gyógyíthatóak. Első sorban általában műtéti eltávolítás a megoldás, de előfordulhat, hogy egyéb kezelésekre is szükség van a teljes eltávolításhoz.
A gazdiknak érdemes rendszeresen ellenőrizniük kutyájuk bőrét, és bármilyen szokatlan elváltozás esetén azonnal állatorvoshoz fordulni, mivel a korai diagnózis jelentősen javíthatja az eljárás sikerességét és a kutya életminőségét.
Osteosarcoma – Csontdaganat
Az osteosarcoma igen elterjedt a kutyáknál, különösen a nagytestű fajtáknál. A csontrák lefolyása kutyáknál sajnos gyors és fájdalmas lehet. Az ilyen kutya csontrák gyakran megköveteli a gyors beavatkozást, mivel ez az egyik legagresszívebb daganat.
A csontrákkal kapcsolatban a legtöbb gazdinak az jut eszébe, hogy a kutya lábán daganat keletkezik. Azonban ez csak részben igaz.
Jellemzően a végtagoknál jelentkezik, de az sem kizárt, hogy a kutyus bordáinál, vagy az orrüregében fordul elő. Ennek megfelelően a csontrák tünetei is változatosak.
Ha a végtagokat érinti a daganat, akkor az ízületi fájdalomtól a szemmel látható, méretes duzzanatig, szinte bármi előjöhet. Ugyanakkor a szokatlan tüsszögés, orrvérzés, vagy nehézlégzés utalhat az orrüregben elhelyezkedő csontrákra.
Ennek megfelelően a kezelés is több tényezőtől függően akár amputálással is végződhet. Ha pedig kisebb műtéti beavatkozással távolítják el egy adott területről a daganatot, még nem feltétlenül lélegezhet fel a gazdi.
Ez az a ráktípus, amely nagyon nagy valószínűséggel újul ki, illetve a kemoterápia sem nyújt hatékony kezelést. A sugárterápiával bizonyos szintig csökkenthető az állat fájdalma, ha a műtét valamiért nem lehetséges, de a rákot önmagában nem győzi le.
Emellett pedig sajnálatos módon nagyon valószínű az áttétképződés is az osteosarcoma kapcsán.
Ha kutyusodnál ezt a fajta rákot diagnosztizálta az állatorvos, a legtöbb, amit tehetsz, hogy extra támogatást adsz immunrendszerének. Ezzel felveheti a harcot a szervezete a kemoterápia és a sugárkezelés immunromboló hatásaival szemben is.
Emlődaganat
Ez az a ráktípus, amely kialakulásában a hormonális tényezők is nagy szerepet játszanak. Ha a kutya emlő megnagyobbodás figyelhető meg, különösen idősebb szukáknál, érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni.
Az emlődaganat kutya esetében kemény, tapintható csomóként jelentkezhet a tejmirigyek környékén. A tumor tapintása során érdemes figyelni a méretére és alakjára. Ha idős kutya emlődaganata alakul ki, fontos, hogy időben észleld a jeleket, hiszen egy daganat felismerése a kezdeti stádiumban növeli a sikeres gyógyítás esélyét.
Az idő ugyanis ellenünk dolgozik! Az emlő daganat kutya esetében súlyosbodhat és kezeletlenül hagyva a gazdik láthatják, hogy a kutya emlődaganat kifakadt. Ilyenkor a seb kezelése és a további fertőzések megelőzése érdekében azonnali ellátás szükséges.
Nem mehetünk el szó nélkül az ivartalanítás pozitív következményei mellett, ha már a „kutya mellrák” a téma. Ugyanis azok a szuka kutyák, akik 2 éves koruk előtt nem estek át ivartalanításon, kb. 30%-os eséllyel fognak emlődaganattal küzdeni az életük során.
Egy nagyon egyszerű és gyors rutinműtéttel – a fiatalkori ivartalanítással – mindez azonban megelőzhető, ahogyan azt a kutyadaganat.com oldalán is kiemelik!
A statisztika szerint az első tüzelés előtt elvégzett ivartalanítás 0,5%-ra csökkenti a szuka kutyusok emlődaganatának kialakulásának esélyét. Ezzel szemben, ha már túl van minimum 2 tüzelésen a kutyus, akkor ~26%-os esélye van arra, hogy emlőrák alakuljon ki nála.
A kutya emlődaganat képek segítségével a gazdi számára is könnyebben felismerhető, de a pontos diagnózishoz mindenképpen a szakember segítségére van szükség.
Ez a rákfajta főleg idős lány kutyusoknál jelentkezik, de a kanoknál az állat esélyei sokkal rosszabbak. A kutya emlő betegségei tehát nem csak a szukákat érintik.
Egyes fajtáknál még a genetikai hajlam is ráerősít az emlődaganat kialakulására. Például a spánielek, yorkie-k, máltai selyemkutyák és a német juhászkutyák is veszélyeztetebbek más fajtáknál.
A kutya emlődaganat tapintása során felbukkanó duzzanatok és csomók gyengeséggel, étvágytalansággal, hirtelen fogyással és váladékozással is együtt járhatnak.
Az állatorvos mintavétel segítségével meghatározza, hogy jó-, vagy rosszindulatú emlődaganat keseríti-e meg kutyusunk életét. A pontos diagnózis után az orvos a kutya állapotát és a tumor elhelyezkedését figyelembe véve eldönti, hogy milyen módon távolítja el a daganatot.
Limfóma (Nyirokcsomó daganat)
A limfóma, vagyis a kutya nyirokcsomó daganata, az egyik leggyakoribb rosszindulatú daganat kutyáknál, amely a nyirokrendszert érinti. Tünetei közé tartozik a megduzzadt nyirokcsomók, a levertség, az étvágytalanság és az általános gyengeség.
Gyakran észrevehető a kemény csomó a kutya nyakán, amit a duzzadt nyirokcsomók okoznak. A kezelési lehetőségek közé tartozik a kemoterápia, amely segíthet a daganat zsugorításában és a betegség lassításában.
A kutya kemoterápia árak függhetnek a daganat előrehaladottságától és az eljárás hosszától, de a prognózis általában attól függ, hogy a betegség milyen stádiumban kerül felismerésre.
Korai felismerés esetén az eljárás javíthatja a kutya életminőségét és meghosszabbíthatja az életét, de a betegség agresszivitása miatt a hosszú távú kilátások számos esetben korlátozottak.
Végbél környéki daganatok
A végbél környéki daganatok, beleértve a perianális adenoma és a bűzmirigy daganatait, elsősorban az idősebb, nem ivartalanított kan kutyáknál fordulnak elő.
Ezért itt is meg kell említenünk az ivartalanítás jelentőségét!
A perianális adenoma jóindulatú daganat, amely általában a végbél körüli bőrmirigyekből indul ki, és leginkább kis dudorokként jelentkezik, ami kellemetlen lehet a kutya számára. Egyes előrehaladott esetekben ez egyfajta vérző daganat kutyáknál.
Ezzel szemben a bűzmirigy daganatai rosszindulatúak is lehetnek, és fájdalmat, duzzanatot okozhatnak a végbélnyílás környékén. A tünetek közé tartozik a kutya bűzmirigyének visszatérő gyulladása, véres váladék, vagy a kutya furcsa viselkedése, mint a terület intenzív nyalogatása és a földhöz dörzsölése.
A kezelés általában sebészeti eltávolítást foglal magában, különösen ha rosszindulatú daganat gyanúja merül fel. A műtéti eltávolítás után, ha a tumor rosszindulatú, kemoterápiára is szükség lehet.
A kutyus kilátásai jóindulatú perianális adenoma esetén általában kedvezőek, míg a bűzmirigy agresszív tumorja esetén az eljárás bonyolultabb, és a betegség gyakran kiújulhat.
Hemangiosarcoma (a vérerek daganata)
A hemangiosarcoma kutyáknál egy rendkívül agresszív, rosszindulatú daganat, amely az erekből indul ki, és leggyakrabban a lépet, a májat vagy a szívet érinti.
A daganat egyik legnagyobb veszélye, hogy gyakran tünetmentesen fejlődik, így a gazdik sokáig nem is gyanakszanak betegségre, amíg a kutyus állapota hirtelen rosszabbra nem fordul.
A hemangiosarcoma hirtelen belső vérzést okozhat, amely életveszélyes lehet, és gyors beavatkozást igényel. A hemangiosarcoma tünetei közé tartozik a letargia, étvágytalanság, és a gyengeség, ami hirtelen összeomláshoz vezethet, ha a daganat okozta vérzés súlyosbodik.
A kezelési lehetőségek között szerepel a műtéti eltávolítás, amit kemoterápia követhet, hogy megpróbálják lassítani a daganat terjedését. A hemangiosarcoma azonban hajlamos az áttétképződésre, ezért a prognózis sok esetben korlátozott, mégis némi időt nyerhetünk a kedvencünk számára, ha a kezelést a korai stádiumban kezdjük el.
Daganatos megbetegedés kockázata – halálos-e a kutya rák?
Ahogy fentebb olvashattad, kedvenceinknél jelentkező daganatok is lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak, és ezek a különbségek jelentősen befolyásolják a kezelés kimenetelét és a gazdi várható teendőit.
A jóindulatú daganatok, mint például a lipoma, általában lassan növekednek és nem terjednek át más szervekre. Ezek a daganatok gyakran könnyen eltávolíthatók, és kevésbé valószínű, hogy visszatérnek, így a kutya zsírcsomó vagy daganat esetén általában jó prognózis várható.
Ezzel szemben a rosszindulatú daganatok, mint a kutya rákos daganat, gyorsan növekednek, és átterjedhetnek a test más részeire, ami megnehezíti a gyógyítást. A rosszindulatú emlődaganat például sok esetben agresszívan terjed, és gyógykezelés nélkül életveszélyes állapotot idézhet elő.
Az ilyen daganatok sokszor többféle kezelést igényelnek, többek között műtétet és kemoterápiát, és a daganatos kutya fájdalomcsillapítása is kulcsfontosságú szerepet játszik a gyógykezelés során.
A CBD olajok megkönnyebbülést hozhatnak a gyógyulás időszakában, hiszen köztudottan immunerősítő és daganatölő hatással is rendelkezik.
Ha egy kutyus rosszindulatú daganattal küzd, a gazdinak fel kell készülnie arra, hogy a gyógyulási folyamat hosszabb és bonyolultabb lehet, és az állatorvosi beavatkozás elengedhetetlen. Minden kutyagazdi legnagyobb sajnálatára azonban, nem minden esetben végződik jól ez a procedúra. Sokszor szembe kell nézni az elkerülhetetlen véggel…
Műtéti eltávolítás
A daganatos kutyák gazdijai a legtöbb esetben csak a tumor műtéti eltávolítása után kapnak pontosabb választ arra a kérdésre, hogy felgyógyul-e kedvencük ebből a kegyetlen betegségből.
Egy rövid összegzésben igyekszünk általánosságban bemutatni neked, milyen forgatókönyvre készülhetsz, ha a te kutyusod is érintett.
A kutya daganat műtéti eltávolítása gyakran az elsődleges kezelési lehetőség, különösen akkor, ha a daganat helyileg korlátozott és nem terjedt át más szervekre.
Egy kutya szemölcs eltávolítás ár tekintetében bizonyára jóval olcsóbb lesz, mintha a rákos daganat kifakadása miatti sürgősségi műtétet kellene kifizetni. De egy kutya zsírcsomó eltávolítása esetében is figyelembe kell venni, hogy ha a csomó mérete kényelmetlenséget okoz, valószínűleg műtéti beavatkozással oldják majd meg.
A műtét szükséges lehet, ha a daganat növekedése akadályozza a kutya mindennapi életét, vagy ha a daganat rosszindulatú és gyors terjedésre hajlamos. Azonban nem minden tumor távolítható el műtéttel: ha a daganat áttéteket képzett vagy életfontosságú szervekhez tapad, előfordulhat, hogy a műtét nem kivitelezhető.
A műtéti beavatkozás, mint minden operáció, kockázatokkal jár. Szövődmények közé tartozhatnak a vérzés, fertőzés, és bizonyos esetekben kedvenced fájdalomcsillapítására is szükség lehet.
Az, hogy mennyi lesz egy esetleges kutya emlődaganat műtét ár, vagy hogyan alakulnak majd a kutya kemoterápia árak, csak azután fogod tudni pontosan, hogy az állatorvos diagnosztizálta és lokalizálta a rákot.
Utókezelés
A műtétet követő utókezelés során ugyanis sokszor szükség lehet kemoterápiára vagy sugárkezelésre, hogy csökkentsék a daganat kiújulásának esélyét. Ezen kívül a gazdinak gondoskodnia kell a megfelelő sebgyógyulásról és az állat nyugalmi környezetének biztosításáról.
A daganatok korai felismerése szempontjából a rendszeres vizit az állatorvosnál elengedhetetlen, hiszen a szakember időben felfedezheti az esetleges elváltozásokat, így növelve a sikeres gyógykezelés esélyeit.
Mivel ennyire komplex betegségről van szó, arra sincs egyszerű válasz, hogy a daganatos kutya meddig él.
Mindenesetre a legjobb, amit a megelőzés érdekében tehetsz, hogy megfelelő minőségű eledellel táplálod kutyusodat, kúraszerűen alkalmazod a szükséges táplálékkiegészítőket és mindig biztosítod számára az immunrendszere tökéletes működéséhez szükséges feltételeket.
Összefoglaló
A legfontosabb, hogy jól ismerd kutyusod minden rezdülését, mert így bármilyen apró változást is tapasztalsz, a lehető leghamarabb észreveheted.
Akár a viselkedésében, akár a testén jelenik meg bármilyen nemű elváltozás, az idő kulcsszerepet játszik a hatékony kezelésben és a teljes gyógyulás esélyében. Tehát akár egy ártalmatlan zsírcsomó kutya testének bármely részén, akár hirtelen fellépő, látszólag indokolatlan sántikálás okot adhat arra, hogy a lehető leghamarabb felkeresd az állatorvost.
A korábban említett daganatokon túl, gyakran előfordulhat a kutya szájdaganat, amely a szájüregben alakul ki és nehéz felismerni a korai stádiumban. A hízósejtes daganat kutya esetében a bőrben vagy a bőr alatti szövetekben jelenik meg, és viszketést, gyulladást okozhat.
További gyakori rákfajta a kutya here daganat, amely leginkább idős, ivartalanítatlan kanoknál fordul elő, valamint a kutya szemhéj daganat, amely a szemet körülvevő területeken alakul ki, befolyásolva a látást.
Mindezek a daganatok különböző tünetekkel és kezelési lehetőségekkel járnak, ezért a rendszeres állatorvosi vizsgálat kulcsfontosságú a korai felismerés és kezelés érdekében.
A kutyusod fitten tartása érdekében mi feltétlenül ajánljuk az immunerősítő kúrát, kutyusod életkorától és állapotától függően évente több alkalommal.
Immunerősítő kutyáknak
Ebben a kategóriában található mindenféle szuper immunerősítő kutyáknak. Betegség? Megelőzés? Műtét utáni regenerálódás? Mindenre találsz itt megoldást a Petguru ezen kategóriájában!
Ehhez kiváló segítséget nyújt a Vetri DMG oldat, vagy akár a sokak által ismert Béres Minera cseppek kutyáknak, amelyek hatékonyan segítenek a kutyusok szervezetének megerősítésében.
Emellett olyan eledelt adj kedvencednek, amely jó minőségű összetevőket tartalmaz, mint pl. az Aldog Adult Medium Large marhás tápja, (kistestű kutyáknak Aldog Adult Mini változata).
A jutiknál is tartsd szemmel a minőséget! Válogass a Petguru természetes jutalomfalatai közül, amellyel nem csak a kutyapocak boldogságát, de kedvenced egészségét is biztosíthatod.
Ha pedig kutyusod daganattal küzd, vesd be a lazacolaj varázslatos hatását! Nem csak az immunrendszer, hanem a bőr és a szőr is meghálálja majd. A lényeg, hogy ne add fel! Tegyél meg mindent négylábú családtagod gyógyulása érdekében!