A rágcsálók, mint a hörcsög is, zsákmányállatok. Ösztönösen félnek a legtöbb dologtól, főleg az újdonságoktól. Bemutatjuk a szelídités gyors folyamatát.
Ha a hörcsög új helyre költözik, minden ismeretlen lesz számára – a lakhely, a szagok, a hangok, a fények.
Néhány nap alatt fel szokott oldódni, amíg megismeri a környezetét, és elkezd nyitni az ember felé. Kíváncsian szaglássza a benyúló kezet, elveszi a nasit az embertől, akár kézbe is mászik. De mi van akkor, ha több nap, akár hét után is rettenetesen félős a hörcsögünk, vagy akár harap is?
Zsákmányállat révén akkor fogja magát biztonságban érezni, ha a lakhelye tele van zegzugokkal, járatokkal, házakkal, ahova veszély esetén el tud bújni. Ha a tökéletes lakhely adott, elkezdhetünk dolgozni az apróság szelídítésén.
Hogy milyen a tökéletes hörcsög lakhely?
- körülbelül 4.000 cm2 alapterületű (pl. 100*40 cm-es)
- tartalmaz egy legalább 28 cm átmérőjű, zárt futófelületű (nem rácsos) futókereket
- gazdagon be van rendezve természetes anyagú búvóhelyekkel
- vastagon van almozva forgáccsal vagy kenderalommal
- egy kisebb részen csincsillahomokkal van felszórva /vagy egy kis dobozkában is lehet homok
- egy tálban vagy itatóban friss víz található benne
Hogyan fogjunk neki a hörcsög szelídítés folyamatának?
- Kezdetnek tapogassunk meg alaposan 1-2 lap konyhai kéztörlő papírt. Ezt helyezzük be a hörcsög lakhelyére, hogy kénytelen legyen folyamatosan érezni a szagunkat. Így azt is tudni fogja, hogy a szaggal nem társul semmi rossz vagy veszély.
- Esténként vagy reggelente, amikor már ébren van a hörcsög, üljünk le a helye mellé, és beszéljünk hozzá, hogy szokja a hangunkat is.
- Ha már nem menekül a közeledésünkre, kínálható neki kézből több különböző hörcsög nasi: tökmag, napraforgómag vagy a kedvenc zöldsége, esetleg élő vagy szárított lisztkukac. Ha nem meri még elvenni, tegyük le a háza bejárata elé.
- Ha már engedi magát megfogni, de még fél kézben lenni, kerítsünk el a földön egy kisebb területet, ahonnan nem tud kiszökni. Helyezzük ki a kifutóba néhány házikóját, esetleg a kerekét, hogy ismerős szag is legyen a közelében. Üljünk be vele erre a helyre, beszéljünk hozzá folyamatosan, és lehet kínálni a különböző nasikkal továbbra is. Ha láthatóan stresszeli a kintlét, össze-vissza futkározik, és menekülési utat keres, tegyük vissza a helyére Majd próbálkozzunk másnap újra.
- Fontos leszögezni, hogy minden hörcsög külön egyéniség. Más-más idő kell mindegyiküknek a feloldódásra. Van, amelyik pár nap alatt kézszelíd lesz, és vannak, akik soha életükben nem lesznek kezesek. A legtöbb, amit elérhetünk nála, hogy elfogadja a benyújtott finom falatokat.
A türelem nagyon fontos a szelídítés során, de el kell fogadnunk azt is, ha hörcsögünk sosem lesz teljesen kezes.
A cikk a Hörcsögmentés (Együtt a Kisállatokért Alapítvány) segítségével készült.