Cápamárna – Az ijesztő szépség

A cápamárna (balantiocheilos melanopterus) a nagyobb akváriumok kedvelt fenékjáró hala.

Ennak a délkelet ázsiai halnak többféle ?álneve? van. További szinonímák barbus melanopterus puntius, Systomus melanopterus néven találhatóak meg a tudományos könyvekben és akvarisztikai üzletekben. Egyébként a hivatalos tudományos név balantiocheilos melanopterus.

Ez a pontyfélék családjába tartozó hal természetesen csak a külső formaságai miatt kapta a cápa elnevezést. Azonban mivel kisebb testű halakkal szemben agresszív viselkedést mutathat, így kifejezetten nagytestű halak mellé társítható csak. Gyors mozgású, dekoratív csapathal.

A cápamárna külleme

Teste karcsú hosszúkás alapszíne ezüstös. Felálló háromszög alakú hátúszója kelt igazi cápás hatást, innen kapta a nevét is. Alap színe ezüstös és emelett sötétebb, illetve arany sávok találhatóak az úszóikon. Világosabb a hasi részen.

Minimum 100-150 cm hosszú, min. 300 literes akvárium szükséges 2-3 egyed tartásához.  A kifejlett cápa márna( thaiföld szumátra borneó ) testhossz akár 35 cm-es is lehet. Emellett kitűnő ugrók, így mindenképpen fedett akvárium szükséges hozzájuk. Hajlamosak hirtelen nekiiramodni, néha még az akvárium üvegének is csapódnak

Ez a délkelet ázsia thaiföld szumátra borneó területéről származó halfajta néha hallható hangokat ad.

capamarna
forrás: pinteres.com

Az akváriumi körülmények között 22-28 fokon, PH 6-7 mellett tartható, lágy-közepesen kemény vízben. Szeretik a növényekkel, gyökerekkel dekorált akváriumot ez az akváriumi cápa. Magát a növényeket nem bántja, csipkedi, azonban a talajban való túrkálásával a gyengébb gyökérzetű növényeket kiszedheti.  Várhattó élettartama 5-9 év.

A vízminőségre kényes, és igényli a magas oxigénszintet is az akváriumában.

A cápamárna etetése

A cápamárna etetése egyszerű, ugyanis mindenevők. Szívesen fogyasztanak férgeket, szúnyoglárvát, artémiát, de emellett természetesen a szájméretüknek megfelelő száraz eleségeket is. Ilyenkor etetésnél cuppogó hangot fogunk hallani.

Fontos a cápa márna számára a kiegészítő zöld eleség. Forrázott uborka, cukkini a kedvencei közé tartozik

A cápamárna társítása

A természetes élőhelyén már veszélyeztetett fajnak számít, mivel akváriumi tartása kapcsán természetesen szaporítani nem lehetséges. Mesterségesen szaporítják, mert az akvarisztikában közkedvelt halfajta lett mára.

Jól társítható a cápa márna különféle gurámikkal, xifókkal, nagyméretű páncélos harcsákkal más díszmárna fajokkal is.

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

Ezeket olvastad már?

Legjobb macskaalom? Létezik ilyen?
MACSKA MAGAZIN

Legjobb macskaalom? Létezik ilyen?

Lakáscica gazdik figyelem! Itt a nagy Petguru macskaalom teszt! Akinek egy vagy több cicája van tudja, hogy a macska alom kérdése nem bagatel

Elolvasom
Nyúl ivartalanítás? Fontos tudnivalók
RÁGCSÁLÓ MAGAZIN

Nyúl ivartalanítás? Fontos tudnivalók

Ha jót akarsz a kedvencednek, minél hamarabb túlestek rajta! A nyuszi tartás egyre népszerűbb napjainkban. És a felelős állat tartók ma

Elolvasom
Kutya oltások – Az ampullába zárt biztonság
KUTYA MAGAZIN

Kutya oltások – Az ampullába zárt biztonság

A kutyatartás alapja, hogy a kutyus igényeit figyelembe véve biztosíts neki megfelelő életteret, élelmet és vállalj felelősséget az egész

Elolvasom
Petguru logo