Egy egyszerűnek tűnő hasmenés mögött akár bélgyulladás kutyáknál is állhat. Ezért arra kérünk, mint az összes többi kutyabetegséget, vedd ezt is komolyan.
Cikkünkből megtudhatod mitől fájhat a kutyapocak alsó fertálya. Vagyis milyen okok állhatnak a kutya bélgyulladás betegség mögött. Ezután azt is megmutatjuk, hogy melyek a bélgyulladás tünetei kutyáknál.
Bejegyzésünk elején meg szeretnénk kérni a legfontosabbra. Ha kedvencednél bármilyen, 1-2 napnál tovább fennálló pocakbajt tapasztalsz, mindenképpen keress fel egy állatorvost. Hiszen a bélgyulladás kutya esetében akár halálos kimenetelű is lehet. Ezért arra kérünk, ezt a tanácsot mindenképpen fogadd meg.
Tartalomjegyzék:
A bélgyulladás okai
Egy sor nyavalya kísérő tünete lehet a kutya bélfertőzés. Többféle vírus, baktérium, bélférgek, étel és idegen anyag is okozhatja ezt a betegséget, amelyet bélhurut kutyáknál néven is ismerhetünk. Vegyük is át ezeket az okokat szépen sorjában.
Azok a fránya baktériumok
A heveny bélfertőzés kutyáknál nagyon sokszor írható különféle baktériumok számlájára. Ezek közül a két legismertebb bakteriális gondot szeretnénk megemlíteni cikkünkben.
Az első a sorban a clostridium kutya esete. Ez egy olyan baci, amely akkor támadja meg a kutyákat, amikor egy négylábú bélflórája és immunrendszere is le van gyengülve. Kisebb társaságban ez a baktérium folyamatosan jelen van a belekben. Viszont, ha áthívják magukhoz a haverokat, vagyis elszaporodnak, akkor lehet baj. Ez a clostridium-banda ugyanis toxinokat termel, amelyek nyálkás véres hasmenés, hányás, súlyvesztés és erős pocakfájás okozója is lehet a puffadás mellett.
A kutya szalmonella bakteriális fertőzés a következő azoknak a baktériumoknak a sorában, amelyek felelősek lehetnek a kutya belgyulladas jelenlétéért. Szerintem ezt a betegséget nem kell túlságosan bemutatni, hogy milyen erős hasmenéssel és hányás tünetével jár. Öröm az ürömben viszont, hogy a kutyáknál viszonylag ritkábban találkozhatunk vele. Az egészséges ebek gyomorsava ugyanis annyira erős, hogy könnyedén szembeszáll ezzel a baktériummal. Hiszen a szalmonella a rosszul tárolt, illetve kezelt ételekben van jelen. Ott rejtőzhet a húsokban, tojáson, sőt még egy túl sokáig kint hagyott bontott konzervben is.
Viszont egy beteg, vagy idősebb kutyuson már kifoghat ez a fertőzések közül. Náluk életveszélyes, gyakran végzetes gondokat is okozhat ez a baj. Ezért kedves gazdi, nagyon vigyázz, hogy honnan és mit pakolsz be kutyusod pocakjába. Adj neki inkább valamilyen ízletes és egészséges száraztápot. De persze ezt is tartsd száraz, hűvös helyen.
Maradjunk a hívatlan vendégeknél
A bélgyulladás kutya pajtikáinknál férgektől is jelentkezhet. A kölyökkutyák legtöbbjénél megeshet, hogy orsóférgek kerülnek a cseperedő kutyatestbe, annak is az emésztőrendszer részébe. Eme élősködők a legtöbbször kutya hasfájás, és puffadás megjelenésével hívják fel magukra a figyelmet. Szerencsére féreghajtó segítségével meg lehet tőlük szabadulni. Itt még érdemes megemlíteni, hogy a féreghajtás utáni tünetek kutyáknál lehet hasmenés is.
Féreghajtó kutyáknak
Tartsd kutyusodat mindig egészségesen és boldogan rendszeres féreghajtással! A féreghajtók tablettás és gél formátumban is elérhetők, így minden kutya, legyen az nagy vagy kicsi, kölyök vagy felnőtt, biztonságban érezheti magát. Válogass a Petgururól és védd kedvenced a bélférgektől!
Ezt a kezelést kicsi korban gyakrabban, a felnőtt ebeknél pedig negyedévente illendő alkalmazni. Ha szívesen olvasnál még ezekről az élősködőkről, ajánlom figyelmedbe egy korábbi bejegyzésünket Kutya féreghajtó – Egy kis kukacoskodás négylábúaknak címmel.
Azért mindent ne adj oda neki
A bélhurut kutyáknál a nem túl friss állapot helyzetű, magyarul romlott ételtől is kialakulhat. Legyen szó nekik készült falatokról, vagy a mi tányérunkba már nem való ételről. A lejárt szavatosságú falatok bizony igencsak súlyos hasi gondokat okozhatnak a kutyák emésztőrendszerében. Ezért arra kérünk, ne adj a kutyádnak ilyen ételt.
Sőt, még a házi koszt etetésétől is óva intünk kutyád esetében. Hiszen egy kutyának a számunkra megfelelő fűszeres és jóval zsírosabb étel úgyszólván méreg. A heveny hasmenésen túl rosszat tesz a gyomrának, a bélrendszerének és jóformán az összes szervének. Még cukorbeteg is lehet tőle, sőt akár ízületi gondjai is az elhízás miatt. Nálunk olyan falatokat találsz, amelyektől biztosítunk, nem lesznek ilyen bajai.
Ha magának keresi a bajt
Maradjunk a nem szájba, illetve kutyapocakba illő falatoknál. Nem is gondolnád hány olyan vakkantó állat van, aki szinte cápaként viselkedik. Vagyis mindent megeszik és lenyel, ami az útjába kerül. Mindegy neki, hogy kaja, játék, zokni vagy bármi, ő bizony lenyeli.
Az ilyen idegen tárgyakat pedig nem minden esetben tudja feldolgozni a négylábú gyomra, ezért bejutnak a bélrendszerbe. Ennek következménye pedig lehet bélgyulladás, sőt még bélelzáródás is.
Mérgezés is sokszor fordul elő
Érintett lehet ilyenkor valamilyen mérgező anyag lenyelése is. Ez sajnos gyakrabban megeshet, mint gondolnád. Hiszen kismillió olyan dolog van, amely a mérgezés részeként kutya gyomorrontás tünetei között bélgyulladást is okozhat. Kutyuskánk könnyedén megehet szinte bármit a lakásban és az udvaron is, amely megbetegítheti kedvencedet. A Kutyakajás oldalán találsz erről egy komplett bejegyzést Mit nem ehet a kutya? címmel. Ebben megismerhetsz 40 olyan élelmiszert, amely finoman szólva is egészségtelen lehet ebednek.
Bélhurut probléma kutyáknál vírusok miatt
Ebben a szekcióban 2 nagyon komoly betegséggel készültünk neked, kedves gazdi. Első a sorban a rettegett parvo vírus, amely sajnos számos kölyökkutya életéért felelős. Szerencsére van ellene oltás, és egy gyorsteszttel is kimutatható. De még így is esélyes lehet rá egy kiskutya, hiszen nagyon fertőző betegségről van szó.
Tünetei között szerepel a szagáról könnyedén felismerhető parvos kutya széklet, amely véres hasmenés néven is nevezhető. Ha egy apróság elkapja, még a legkörültekintőbb kezelés mellett is nagy eséllyel a kiskutya életébe kerülhet.
Második vírusunk a témában a Corona vírus, amely köszönőviszonyban sincs a humán változatával. Szintén a cseperedő ebekre veszélyes igazán. Hiszen a vizes hasmenés is szerepel a tünetei között, amely miatt ki is száradhatnak az apróságok.
Vastagbélgyulladás kutyáknál – mert ilyen is van
A vastagbélgyulladás kutya barátunknál más néven is ismert. IBD kutya néven is emlegetik, amely egy autoimmun betegség, vagyis a kutyák immunrendszere fordul saját maga ellen. Jelen esetben az emésztésért felelős sejtek ellen. Probiotikummal, szteroiddal kezelhető betegség.
-
SullerZ Sörélesztő2.890 Ft – 7.090 Ft
-
Vetgastril Plus Oldat 20 ml6.000 Ft
-
Protexin Pro-Balance12.497 Ft
Ez a súlyos kór támadhatja a gyomrot és a vékonybél részeit gyomorgyulladás kutyáknál formájában hányás közreműködésével. Ha pedig a betegség a vastagbelet támadja meg, akkor a vastagbélgyulladás tünetei figyelhetőek meg. Itt gyakori tünetként érdemes még megemlíteni a kutya hangos bélhangok mellett a nyálkás, esetenként véres hasmenést is.
Egy szerencsére ritka, de annál súlyosabb betegség
A bélgyulladás kiváltó okai között akad egy olyan nyavalya, amely szerencsére nagyon kevés kutyával fordul elő. Ez nem más, mint a haemorrhagiás gastroenteritis, könnyebben kiejthető nevén vérzéses bélgyulladás kutyáknál. Sajnos többféle okból kifolyólag is megjelenhet ez a kór. Kialakulhat gyomorfekély, daganatok, kutya végbél kitüremkedés, allergia, de még bélelzáródás következtében is.
Ez is gyakori esetben halállal végződő kór, melynek lényege, hogy a kutyus vére annyira besűrűsödik, hogy ez okozza az életének végét.
Ételintolerancia is állhat a bélfájdalom mögött?
Nemcsak a házi koszt vagy a romlott étel okozhat kutya vastagbélgyulladás vagy bélgyulladás betegséget, hanem a kutyáknak készült pocakbavaló is. Abban az esetben, ha étel intoleranciával állunk szemben. Ezt ne tévesszük össze az allergiával, annak ugyanis ritkán vannak kutya bélgyulladás tünetei.
Az intolerancia viszont szinte 100%-ban gyomor bélrendszeri panaszokkal jelentkezik. A tünetek közé sorolhatjuk a kemény puffadt has kutyáknál jelenséget, nagyobb mennyiségű hasmenést, vagy a lakás módszeres elgázosítását a kutya hátsója által. Cseréld le kutyusod eledelét egy olyan csemegére, amely kevesebb gabonát tartalmaz, vagy teljesen gabonamentes. Ha 4-6 hét után csökkenek a kutya hasfájás tünetei, akkor nyert ügyed van.
Gabonamentes kutyatáp
Adj kutyusodnak a legjobb táplálékot gabonamentes kutyatápokkal! Ezek a tápok ideálisak gabona- vagy gluténallergiás, érzékeny emésztésű kutyák számára is. Gabonamentes tápjaink burgonya, borsó és lencse alapú szénhidrátforrásokat tartalmaznak legtöbbször, biztosítva a kiegyensúlyozott és egészséges étrendet.
Bélcsavarodás kutyáknál
A végére hagytuk a legsúlyosabb eshetőséget, ha bélgyulladást említünk. Borzalmas dolog, de a bélcsavarodás kutya esetén gyakran a kutya halálával végződik. Ilyenkor már sajnos a műtét sem segíthet a kiskedvencen. A bélcsavarodás tünetei kutyáknál között ugyanis a bélelzáródás szerepel az első helyen. Ennek oka végett megszűnik a széklet ürítése, a felhalmozódott méreganyagok miatt pedig hányás is előfordul a kutya bélcsavarodás tünetei között.
Most, hogy megtudtad, milyen betegségek állhatnak a bélgyulladás vagy vastagbélgyulladás tünetei mögött, ismerjük meg magukat a tüneteket.
A bélgyulladás tünetei
Ahogyan azt már a kiváltó okoknál olvashattad a tünetek között előkelő helyen szerepel a hasmenés. Viszont annak érdekében, hogy ne legyen egyszerű dolgunk, többféle színű, állagú és szagú kutyakaki is várhat minket. Hiszen más végtermék szerepel például a vastagbélgyulladás kutya esetén. De ha kutyusodnál hányást is tapasztalsz, akkor könnyen lehet, hogy a kutya gyomor gyulladás tünetei között találod magatokat.
Íme a bélgyulladás vagy vastagbél gyulladás tünetei:
- étvágytalanság
- hányás
- hasmenés
- láz
- kutya hasa kemény, azaz puffadás, vagy vizesedik a kutya hasa
- fogyás
- a kutyus látványosan szomorkás, aggódó
- hasi fájdalom, érzékeny az érintésre, sőt még hangosan jelzi is
- a szokásosnál többet ereget gázfelhőket, vagyis pukizik
- a hasfájás miatt púposit is
Tünetként megemlíthetjük a szánkázást is, azaz, amikor a kutya az ülepén csúszkál. Ez lehet a végbélmirigy gyulladása is. Ilyenkor a kutya végbél kitüremkedés kezelése részeként akár a végbélmirigy kinyomása, ürítése is megtörténhet.
Abban az esetben, ha ilyen tüneteket tapasztalsz és ezek 1-2 napnál tovább fennállnak, akkor mihamarabb irány az állatorvos. Ő a lehető leghamarabb megkezdi a gyógyszeres kezelést. Viszont az orvos jóváhagyásával kiegészítésként te is kezelheted ebedet ilyen-olyan módszerekkel. Olvass tovább és meg is mutatjuk, mire gondolunk.
A bélgyulladás kezelése
A kutya bélgyulladás gyógyszer segítségével történő gyógyítása mellett a te feladatod elsősorban a bélflóra egészségének visszaállítása lesz. Hogy ezt mivel teheted meg? Azaz hogyan oldható meg a kutya bélgyulladás kezelése házilag? Mivel mással, mint probiotikum segítségével.
Nálunk hatalmas kedvenc az örök klasszikus, Gastroferm Pet por. Ez a vitaminokkal is kiegészített étrendkiegészítő szuperül helyreállítja a bélflórát és a kutyapocakot egy megbetegedés után. De nemcsak kutya végbél problémák vagy bélbajok esetén alkalmazható. Egészséges emésztésű ebeknél is alkalmazható évente néhány alkalommal, ha úgy tetszik karbantartás céljából.
A kutya bélgyulladás kezelése házilag kiegészíthető egy igazán természetes táplálékkiegészítővel, ami nem más, mint a huminsav. Ez a fekete por csodákat művel a bélflórával, nem véletlen, hogy annyi kutyus kedvence. Sőt még az olyan allergiás tünetek is enyhíthetőek vele, mint a vakarózás, bőrproblémák és a mancsok gyulladása.
A betegeskedés alatt ezekkel a kiegészítőkkel, a doki által adott kezeléssel és a kímélő étrenddel hamar megoldódik a bélgyulladás kezelése kutyáknál. Ha pedig kíváncsi vagy, mi kerüljön a betegeskedő kutyabendőbe, most kiderül.
Kutya bélgyulladás diéta
Záró fejezetünk magába foglalja a bélgyulladásos kutya etetése és a lábadozás időszakára vonatkozó táplálási tanácsainkat is. A beteg kutyus sajnos túl sokmindent nem fog enni, ezt el kell árulnom. Amíg tart a kezelés, mindenképpen valamilyen ízletes, mégis könnyen emészthető pocakbavalót biztosíts neki.
Ez az etetés pedig egy ideig megmaradhat. Hogy meddig is? Amíg teljesen helyre nem áll az emésztése, addig biztosan. De ha súlyosabb kutya végbél problémák vagy vastagbél gondokon esett át, akkor akár tartósan átállhattok a kímélő étrendre.
De mit is takar ez a diétás táplálás? Igyekezz számára alacsonyabb fehérje és zsírtartalmú, könnyen emészthető csemegét választani. Könnyű fehérjeforrásnak tökéletes lehet például a bárány vagy a csirke.
Ha hozzánk hasonlóan te is a száraztápos etetés híve vagy, akkor jó hírem van számodra. A Petguru virtuális polcain többféle alacsony zsírtartalmú kutyatápot találsz. Nyugodtan a kosaradba pakolhatod a Happy Dog Fit&Vital Light Calorie Conrol csemegét. Alacsony, mindössze 7% fehérjetartalmával és könnyen emészthető gabonafélékkel tökéletes lehet a háborgó kutyapocakba. És még akár az idős kutya puffadás is megoldható vele.
-
Happy Dog Fit & Vital Light Calorie Control2.279 Ft – 35.840 Ft
-
Panzi FitActive ORIGINALS Senior/ Light Hypoallergenic Lamb & Spring Veggies819 Ft – 53.997 Ft
-
Royal Canin Gastrointestinal Low Fat6.925 Ft – 34.290 Ft
Hasonló emésztést támogató összetevőkkel készül a gyógytápok egyik jeles képviselője, a Royal Canin Gastrointestinal Low Fat eledel, amelybe még a rost-nagyágyú útifűmaghéjat is belepakolták. A gyógytápokkal kapcsolatban azonban lenne egy kikötésünk. Ezt kizárólag állatorvosi utasításra kezdd el etetni kedvenceddel.
Egy újabb kutyagond bemutatásának végére értünk. Remélem valamennyire sikerült felvilágosítanunk téged, kedves gazdi. Hiszen a bélgyulladás is egy olyan gond a kutyák életében, amely bármikor megjelenhet, emiatt pedig illendő igen komolyan venni.