Gyomorrontás kutyáknál – okok, megelőzés és kezelés

Az egyik leggyakoribb ok, amivel a gazdik rohannak az állatorvoshoz, az a gyomorrontás kutyáknál. Ez sok esetben spontán, némi odafigyeléssel átmegy a kutyusokon hamar. Azonban van, amikor komolyabb diéta, orvosi segítségnyújtás szükséges.

Ezen bejegyzésünkben át fogjuk tekinteni, hogy melyek a kutya hasfájás tünetei, melyek a gyomorrontás tünetei és mit tegyünk, ha a kutya rontotta a gyomrát.

Természetesen cikkünk nem helyettesíti az állatorvosi vizsgálatot. Ha úgy látod, hogy kutyusod nem érzi jól magát, étvágytalan, bágyadt, azonnal vidd állatorvoshoz!

A kutya gyomorrontás tünetei

A gyomorrontás kutyusoknál hasonló emésztőrendszeri panaszokkal jelentkeznek, mint nálunk.

A következő tüneteket észlelheted gyomorrontásnál:

  • kutyorog a kutya gyomra
  • fáj a kutya hasa (púposít, vagy nyüszög, ha fel akarod emelni a hasánál fogva)
  • kemény puffadt has kutyáknál sokszor jelentkezik
  • hányás, öklendezés
  • hasmenés (ez a leggyakoribb, általánosabb tünete)
  • bágyadtság, letargia is előfordulhat
  • étvágytalanság
  • akár láz is (főleg ha melléktünet a gyomorrontás kutyáknál)

Sok esetben nem minden tünet jelentkezik és nem is egyszerre. Egyszerűbb esetekben némi hasmenés és/vagy hányás van. Azonban, ha ezek fokozottan vannak jelen, akkor kedvenced ki is száradhat. Ez pedig további problémákat okoz.

Míg felnőtt kutyáknál 1 napi vizes hasmenés/hányás még nem okoz kiszáradást, kölyök vagy idős kutyáknál már 6 óra hosszan tartó is orvosi beavatkozást igényelhet. 

A kutya gyomorrontás meddig tart?

Amennyiben kutyusod viszonylag jól van, jó a kedve, csak a hasa rendetlenkedik, nem kell azonnal a rendelőbe szaladni. Megpróbálhatod első körben te magad is kezelni a dolgot.

A könnyebb esetek 1-2 nap alatt helyre szoktak jönni, akár magától is.

gyomorrontas-kutyaknal

Mitől alakulhat ki gyomorrontás kutya esetén?
A gyomorrontás okai

Ha teljesen őszinték akarunk lenni, sok esetben sajnos mi, gazdik vagyunk a hibásak, hogy a kutya hasa kutyorog.

Ugyanis a legtöbb esetben gyomorrontás kiváltó oka nem más, mint:

  • túlette magát a kutya (azaz túl sokat evett a kutya)
  • olyan dolgot adtunk neki, amely megterhelte a hasát (fűszeres emberi koszt, új fajta táp, felzabálta a macska kakit, stb.)
  • habzsolja az ételt és nem gondoskodtunk evés lassítóról

Azonban van olyan, hogy a kutya hasfájás, kutya gyomorrontás hányás probléma csak egy tünete egy komolyabb betegségnek.

A kutya elrontotta a gyomrát vagy valami más? Mikor kell orvoshoz vinni?

Az állatorvosok sok esetben csak egyszerűsítve gastroenteritis-nek hívják a gyomorrontás tüneteit. Azonban ez olykor maga a betegség, olykor pedig már betegségek kísérő tünete.

kutya-gyomorrontas

Milyen betegségek lehetnek a háttérben?

-stressz (pl. utazás)

-baktérium vagy vírusfertőzés

-férgesség

-bélgyulladás

-eleség intolerancia

-hasnyálmirigy betegség stb.

Milyen esetben érdemes azonnal orvoshoz menni?

-ha a kutyusod nagyon bágyadt, elesett

-ha kutyusod nagy fájdalmakat jelez

-ha kedvenced tovább, mint 2 napig szenved hasmenéstől, hányástól

-ha lázas, sokat iszik, remeg

-ha véres, vagy nagyon vízszerű lesz a hasmenése

-minden egyéb tünet esetén

Sajnos kevés gazdi mondhatja el magáról, hogy nem tapasztalta még meg, hogy milyen, ha a kutya gyomra hangos, vagy nagyon megy.

Azonban az esetek nagy részében, mint ahogy említettük, a gazdi okozza a kutyusoknál a gyomorrontást. De ez egyben jó hír is: hiszen így tehetsz ellene, meg tudod előzni!

De hogy hogyan? Ezt a következő fejezetben részletezzük!

Így előzhető meg a kutya gyomorrontás

Még a kutya hasfájás jelei előtt cselekedj, kedves gazdi! Az alábbi tippjeinkkel csökkentheted annak az esélyét, hogy kedvednél gyomorrontás alakuljon ki.

Elsőkörben is: igyekezz a házikosztot, ételmaradékot kerülni a kutyusod étkezésénél. Az ő emésztőrendszerük nem a zsíros, fűszeres ételekre van berendezkedve. Aztán ne csodálkozzunk, ha fortyog a kutya hasa a pörkölt maradék után, ugye?

A következő tanácsunk az az, hogy igyekezz betartani a tápon található ajánlott etetési útmutatót. (amiket általában a zsák hátulján találsz meg) Természetesen 10%-kal fel és lefelé el lehet térni, ha szükséges a kutyusod megfelelő kondija miatt. De semmiképp ne szemre etess, vagy úgy, hogy tele rakod a tányérját csurig!

Ugyanis egyes kutyusok nem tudják, hogy mikor van az „elég”. És képesek addig enni, amíg vagy ki nem hányja, vagy már kutya hasfajas nem jelentkezik.

A kutya kemény has jelensége akkor is jelentkezhet, ha a kedvenced hajlamos a habzsolásra. Ezen probléma megoldására szerencsére ma már többféle megoldás is létezik. Használj evés lassító tálat, vagy akár kézből, szemezgetve etesd a kutyusod. Vagy egyes gazdik szimplán a fölre/tálcára szétszórva adják a tápot, így lassítva az etetést.

rotyog-a-kutya-hasa

A másik ok, hogy kutya hasa morog, hasmenés jelentkezik, az az, ha olyat evett, ami nem neki való. Ez lehet birkakaki a mezőn, macskakaki, csoki, gyógyszerek, vagy akár szobanövényeket. Ilyenkor sajnos ételmérgezés kutyáknál is kialakulhat. Sok olyan dolog van, amelyet nem ehetnek a kutyák meg. A kutya hasfájás jelei akár 1-2 órán belül jelentkezhetnek, ha rosszat evett a csínytevő kiskedvencünk.

Ami hiba még elő szokott fordulni az az, hogy a tápot felváltva próbáljuk nyers hússal adni. Jót akarunk a kutyusunknak, de valójában csak ártunk ezzel. A táp és a hús emésztési ideje, emésztéshez szükséges gyomorsav pH értéke teljesen más. Ha keverjük, akkor bizony az lesz a következmény, hogy morog a kutya hasa, de akár kutya hasfájás remegés, hányás is jelentkezhet.

A kutya hasfájás ellen tehát jobb, ha vagy teljesen prémium száraztápot adunk a kedvencünknek, vagy teljesen a BARF étrendre, azaz a nyers etetésre váltunk. A kettőt ne kutyuljuk!

Végül, amire sok gazdi nem is gondol elsőre, amikor azután nyomoz, hogy miért rotyog a kutya hasa: a túl sok, vagy rossz minőségű jutalomfalat!

Egyes ebek úgymond még a vasszöget is meg tudják emészteni. Adhatsz nekik bármit, sose lesz pocak gondjuk. Míg mások, ha már napi 1-nél több jutit kapnak, kutyorog a kutya hasa, fájni fog a gyomor később.

zuborog-a-kutya-hasa

Ha kitapasztaltad, hogy a kutyának fáj a hasa a szupermarketes jutiktól például, akkor hanyagold. Mielőtt jönnek a rossz gyomor tünetek. Nézz szét a Petguru biztonságos kutya jutalomfalat kínálatában inkább!

A következő fejezetben átvesszük az olyan készítményeket, amelyeket használhatsz akkor, ha a kutya hasa morog, de nincs akkora vész, hogy rohanni kellene az állatorvoshoz.

Kutya gyomorrontás kezelése házilag

A hasfájás kutyáknál sem kellemes, mint ahogy nekünk sem. Akkor se, ha enyhe a széklet lágyulás! Tehát igyekezzünk alap esetben megelőzni a fenti tippjeinkkel a bajt!

Azonban, ha zuborog a kutya hasa, akkor nézzünk szét a kutya gyomorrontás gyógyszer típusok között! Persze a legjobb, ha mindig tartunk otthon, hogy „kéznél” legyen amikor szükség van rá.

Túlzott gyomorsav, hányás esetén

A Leiky túlsavasodás elleni terméke speciális gyógynövény és gyümölcs összetételű, természetes segítség lehet. Hosszabb távon is adhatod, ha a kutyus hajlamos gyakran a rossz pocakra.

Szintén számos gyógynövényt tartalmazó a MyBulldog Happy Tummy  terméke, amely hányás, hasmenésre is kiváló lehet.

A SullerZ spirulina pedig igazi vitamin és ásványi anyag bomba, ezen kívül pedig a kellemetlen szájszag esetében és a savasodás ellen is kiváló.

Hasmenésre, puffadásra

A komplex összetételű Endia Bélflóra stabilizáló paszta jótékony hatásait az állatorvosok is elismerik. Pre és probiotikumok, aktív szenet is tartalmaz, ezáltal nagyon hatékony.

A SullerZ Huminsav készítménye nem csak immunerősítő, allergia tüneteit csökkentő hatású, hanem az emésztést is javítja, csökkenti a hasmenést. (gyulladás, ha jelentkezik arra is segít) Remek arra, hogy a kutya puffadás kezelése házilag történjen. Hosszú távon is adható az érzékeny gyomrú ebeknek!! Támogatja az emésztőrendszert, emellett még a száraz bőr/szőr tüneteit is segít csökkenteni.

Remek probiotikum készítmény az Aptus Aptobalance por, amelyet kutyák és macskák számára is lehet adni tünetek esetén.

A következő fejezetben átnézzük, mire számíts, ha a kutya hangos bélhangok nem csökkennek, és orvoshoz szükséges menni a javulás és különösen a fájdalom csillapítása érdekében.

Gyomorrontás kutyánál- így kezelheti az orvos

Mit tegyünk ha fáj a kutya hasa, hány, bágyadt? Nem kérdés, nyomás mihamarabb az állatorvoshoz! És pontos kezelést kaphatunk így gyomorrontásra!

De mire is számíts majd ott? Ebben segítünk most!

Ha a kutyusod hasa megy, érdemes egy tiszta befőttesüvegben egy kis mintát akár az állatorvosnak elvinni belőle.Ugyanis, ha nem egyértelmű az oka a gyomorrontásnak (mert nem evett főtt ételt pl.) akkor szükséges lehet labortesztet kérni. Ilyenkor megnézik, van-e parazita a székletben például.

Ha az orvos szükségesnek érzi, vérvizsgálatot is kérhet. Ha pedig régebb óta (több mint 1-2 nap) fennáll a gyakori hányás, hasmenés, infúzió adásra is szükséges lehet. Ugyanis a kiszáradás még súlyosbíthatja kedvenced állapotát.

tulette-magat-a-kutya

Ezen kívül az állatorvos adhat hányáscsillapítót a kutyusodnak, illetve görcsoldót, fájdalomcsillapítót. Természetesen csakis olyat, amely biztonságosan használható kutyának.

Nagyon fontos! Ne adj a kutyádnak emberi fájdalomcsillapítót, gyógyszert! Ugyanis akár súlyos veseelégtelenséget, esetleg gyomorvérzést is okozhatnak a kutyus számára!

A bilagit, vagy espumisan kutyának nem való! Az állatorvos majd ad olyan készítményt neked otthonra, amelyet adhatsz, ha a kutyusodnak máskor is fáj a hasa.

Természetesen, ha a gyomorrontás egy másik betegség mellék tünete, azokat is kezelni fogja a doki.

Ha valamilyen emésztési zavar áll a pocakgondok mögött, orvosi, könnyített emészthetőségű tápot ajánlhat, mint amilyen pl. a Royal Canin Gastroinestinal is.

Reméljük cikkünkből sikerült rájönnöd, hogy mi állhat a kutya gyomorrontás probléma mögött és megoldást is találtál.

Ha valamilyen etetéssel, étrendkiegészítővel kapcsolatban segíthetünk, írj bátran a chaten!

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 9
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
16.490 Ft - 32.980 Ft
  • 0
SullerZ Új-Zélandi Zöldkagyló Por
125g - 400g
  • Raktáron
9.390 Ft - 21.890 Ft
  • 0
SullerZ Churpi
18g - 123g
  • Raktáron
809 Ft - 4.842 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 3
Delikan Prima Energy Red Meat kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
17.000 Ft - 36.980 Ft

Ezeket olvastad már?

Szumátrai díszmárna
AKVARISZTIKA MAGAZIN

Szumátrai díszmárna

A szumátrai díszmárna, tudományos nevén barbus tetrazona, vagy puntigrus tetrazona meglepő módon Ázsia, azon belül is Szumátra és Borneó

Elolvasom
Kiegyensúlyozott emésztés és egészség prebiotikum által
KUTYA MAGAZIN

Kiegyensúlyozott emésztés és egészség prebiotikum által

Miért jó a prebiotikum kutyáknak? A prebiotikum jótékony hatása a kutyák számára az emésztőrendszer egészségének támogatásán alap

Elolvasom
Legjobb macskaalom? Létezik ilyen?
MACSKA MAGAZIN

Legjobb macskaalom? Létezik ilyen?

Lakáscica gazdik figyelem! Itt a nagy Petguru macskaalom teszt! Akinek egy vagy több cicája van tudja, hogy a macska alom kérdése nem bagatel

Elolvasom
Petguru logo