Mézet a kutyának – jó ötlet vagy sem?

Ki ne szeretné az édes mézet, ugye? Emiatt nagyon sok gazdi gondolkodik el azon, hogy mézet a kutyának jó ötlet- e adni. Mostani bejegyzésünkben megtudhatsz mindent erről az arany „csodanedűről”, és felhasználási módjairól.

Tartalomjegyzék

Csapjunk bele a mézbe, azaz nézzünk a téma édes mélyére!

Mi is a méz pontosan és mit tartalmaz?

Annyit talán Te is tudsz kedves gazdi, hogy a mézet a méhektől nyerjük. De hogyan is pontosan?

A méhek begyűjtik a virágok porát és saját anyagaikat hozzáadják a gyomrukban, majd lépekben gyűjtik a méhkaptárban. (innen kapta a méz viccesen a „méhhányás” nevet) És ezzel etetik a lárvákat, illetve ebből nyernek ők is energiát a téli hónapokban.

mezet-a-kutyanak

A méz édes ízét a benne lévő gyümölcscukor adja. Ezen felül különféle illóolajok vannak benne, ezek adják a zamatát. Attól függően, hogy milyen virágok porát gyűjtötte be a méh, lesz más a méz íze, színe és állaga.

Petguru érdekesség: Bár a méz színe és hatóanyag tartalma idővel változik, sosem romlik meg! Bár tény, hogy ekkor már erősen kristályosodott állapotú, de mégis ehető marad.

Az ipari cukor gyártás előtt ez volt az egyetlen édesítőszer az emberiségnek. Azonban nem csak erre használták. Készült belőle méhviasz, amely gyertyaként szolgált, de mézbor, mézsör is, valamint gyógyításra is felhasználták.

Ezek a fontos ásványi anyagok találhatóak meg a mézben:

  • kálcium
  • kálium
  • réz
  • vas
  • mangán
  • foszfor
  • C-vitamin
  • B1, B2, B6 vitaminok
  • magnézium
  • króm
  • pantoténsav
  • niacin
  • riboflavin
  • cink

Most pedig nézzük meg, hogy mire is szokták használni a mézet, milyen hatásai miatt lett az emberek között is oly kedvelt ez a méhek által gyártott anyag.

mez-kutya

A méz jótékony hatásai

Bár a méz mindenképpen egy ínyenc csemege, amely sok energiát ad kalóriatartalmából adódóan, más hatásai miatt is igen kedvelt.

A következő módon/ hatása miatt használják a mézet

  • baktériumölő azaz antibakteriális
  • vírusellenes hatással is bír kutyánk számára
  • immunrendszer erősítő
  • sebfertőtlenítésre
  • emésztésjavító
  • vérnyomáscsökkentő
  • köhögés csökkentő
  • stresszcsökkentő, ugyanis a szerotonin hormon termelődését serkenti

Éppen ezek szuper tulajdonságai miatt szeretné nagyon sok gazdi tudni, hogy vajon a kutya ehet mézet vagy sem. Hiszen az imádott kiskedvencek is megérdemlik, hogy ezen jótékony hatásokból részesüljenek. Nézzük meg tehát a következő fejezetben, hogy kaphat-e a kedvenc ebből a természetes nyalánkságból.

mez-a-kutyaknak

Akkor végülis mézet ehet a kutya?

Jó hírünk van: alap esetben a méz kutya számára nem mérgező, sőt ajánlott lehet olykor!

Hogy mikor ajánlott, vagy más szóval megfelelő adni a mézet? Azt majd egy későbbi fejezetben bővebben kifejtük kedves gazdi.

De természetesen „ésszel”, kis mennyiségben szabad csak adni a kutyának mézet. Ne gondold, hogy ez lehet majd a kutyusod fő tápláléka. Az maradjon csak továbbra is egy prémium száraztáp.

Mennyi mézet ehet a kutya?

Ne ess akkor se át a ló túl oldalára, ha azt látod, hogy kedvenced valósággal megőrül ezért az arany csemegéért. Bár nem mérgező nagyobb mennyiségben sem az esetében, de mivel cukor bomba, nem érdemes az ajánlott mennyiségtől többet adni a kedvencednek belőle.

mezet-a-kutyanak

A kutyának méz adagolása

  • Kistestű kutyáknak 10 kg alatt – napi ½ teáskanál
  • Közepes méretű ebeknek 10-30 kg között – napi 1 teáskanál
  • Nagyobb kutyáknak, 30 kg felett – napi 2 teáskanálnyi az ajánlott mennyiség.

Ha alkalmanként, pl. bármilyen betegség esetén kicsivel többet adsz neki, természetesen nem lesz baja tőle. De azért igyekezz nem túllépni a fentebb írt ajánlott mennyiséget.

Ha még nem kapott a kutyusod mézet, először csak egy nagyon kis adaggal teszteld le, hogy nem allergiás-e rá, vagy okoz esetleg emésztőrendszeri zavart nála.

Szeretnél egy igazi méhbarát kertet? Akkor jól fog jönni a Kertportál által megalkotott segédanyag! Ide kattintva megvásárolhatod kedvező áron, hogyan hozz létre egy csodás kertet a méhek számára!

Mikor nem ehet a kutya mézet?

Vannak olyan esetek, amikor nem ajánlott, hogy a kutya méz birtokába kerüljön.

Nem szabad 1 éves kor alatti, fiatalabb kutyának mézet adni. Forrás. Ugyanis az ő gyomruk és immunrendszerük még nem birkózik meg a mézben lévő clostridium botulin nevű baktérium spórájával, amelyet néha tartalmaz a méz. Ez a baktérium ugyanis egy neurotoxint termel, amely az idegrendszerre veszélyes. (bénulást okoz 48 órán belül)

Ez a baktérium egyébként romlott húsban, elhullott állatokban is jelen van. Ezért nem szabad, hogy kutyád séta közben felegyen ilyesmit. 

Ugyanezen baktériumspóra lehetséges tartalma miatt immunrendszeri gyengeséggel küzdő, vagy daganatos kutyáknak se adjuk.

A felnőtt kutyusok szervezete, gyomorsava azonban kellően erős, hogy ezt a spórát leküzdje gond nélkül.

Ezen kívül nem szabad adni a magas cukortartalma miatt, cukorbetegségben szenvedő kutyáknak sem. Hiszen felborítja a vércukorszintet.

ehet-a-kutya-mezet

Elhízott kutyáknak ugyancsak a magas cukortartalom miatt nem ajánlott, hiszen csak tetőznénk a bajt.

Valamint azon kutyusoknak, akik magára a méhcsípésre is allergiások, ne adjunk mézet, mert irritálhatja őket.

Tehát összegezve: 1 évnél idősebb, nem beteg kutyusoknak bátran adható a méz a legtöbb esetben. De hogy miért is érdemes ezt tenni és hogyan? Megosztjuk a következő fejezetben.

A méz a kutyának hogyan hasznosítható?
Mi a pozitív hatása a kutyáknak?

Ebben a részben most részletesen le fogjuk írni neked kedves gazdi, hogy mikor ajánlott a kutyusodnak mézet adni.

Külsőleg, sebekre mézet a kutyának

Mivel baktérium, vírus, sőt egyes írások szerint gombaölő hatású is a méz, kiválóan alkalmazható kisebb sérülések, karcolások és sebek külső kezelésére.

A méz kis mennyiségben tartalmaz hidrogén peroxidot, amely miatt fertőtlenítő hatású emellett pedig nem akadályozza meg a sejtek szaporodását. További előnye, hogy nem csíp vagy éget, így a kutyák könnyebben hagyják a kezelést. Hatóanyagai táplálják a szöveteket, segíti a gyógyulást kutyáknál. Érdemes lazán bekötözni a sebet, hogy a kutya ne nyalja le az édes íze miatt.

Állatorvosi rendelőkben gyakran használják pl. égési sérülések kezelésének részeként a mézet.

Ezen csodás tulajdonságai miatt került bele a Whizzopet W.E.T kenőcsébe is.  

Torokfájásra, kennelköhögés, megfázás esetén

Akár csak nekünk, úgy kedvenceinkre is jótékony hatású a méz torok problémák esetén. Csökkenti a fájdalmat, enyhíti a gyulladást és a köhögést is csillapíthatja. Ilyen esetben pár napig megduplázhatjuk a napi adagot, vagy többször, keveset adjunk neki.  Mivel egyúttal immunrendszer erősítő is, a kutya megfázás méz adásával még gyorsabban legyűrhető.

kutyanak-mez

Emésztési gondokra, savasságra

Tudtad, hogy a méz még pre és probiotikumokat is tartalmaz? Persze kis mennyiségben, így azért komoly hasmenés esetén ne mézhez nyúljunk házi elsősegélyként. Erre jobban beválnak az olyan komplex készítmények, mint az Aptus Attapectin tabletta , vagy a Florentero tabletta például. Emellett pedig a jótékony baktériumokat támogatja, a rossz baktériumok szaporodását gátolja.

Megfigyelések szerint hatékony lehet a savasság ellen is. Hasznos kiegészítő lehet pl. a gyógynövényes Leiky savasodás elleni terméke mellé.

Extra energia

Ha kutyusoddal hosszú túrára mész, vagy sportolsz vele, néha jól jöhet egy kis extra kalória,energia, amellyel nem sokat bíbelődik a kutyusod.

Allergia – enyhítő

Egyes kutatások szerint a méz segíthet azon kutyusoknak, akik bizonyos virágok pollenjére allergiások. Ugyanis a mézben ezek a pollenek kis mennyiségben is megtalálhatóak. És kis mennyiségben fogyasztva a mézet kialakulhatnak olyan antitestek, amelyek csökkentik az immunválaszt. Így amikor jön a pollenszezon, már nem okoznak olyan mértékben tüneteket.

Azonban saját szakálladra ne kísérletezgess a kutyusodon, mindig konzultálj állatorvossal!

Ha zöld utat kaptok erre a projektre, érdemes helyi termelőktől származó mézet használni, amely a hazai környezetben fellelhető növények pollenjeit tartalmazza. Így a hazai méheknek munkáját fogyasztja majd kedvenced, ami a lehető legjobb.

De hogyan építheted be a kedvenced étrendjébe a mézet? Olvass tovább!

Hogyan adható a méz kutyáknak?
Tippek és receptek következnek!

Természetesen az is megoldás, hogy simán csak kiskanállal adod neki és hagyod, hogy lenyalogassa. Azonban vannak más, érdekesebb megoldások is, amelyekkel megkínálhatod kutyád mézzel.

Nyalótálcára téve

A nyalogatás sokkal hasznosabb, mint az ember elsőre gondolná. Ugyanis endorfint szabadít fel, azaz kutyusod boldoggá, stresszmentesebbé teszi! Serkenti a nyálképződést, segíti az emésztés. Tedd a tálcára a tápját, csurgasd le mézzel, és ezekkel a tálakkal még a habzsolást is megszüntetheted!

Válogass a szuper Lickimat tálak közül kedvencednek

Kutya fagyihoz hozzá keverve

A kutyák imádják a külön nekik kifejlesztett nyári nyalánkságokat, azaz kutyafagyikat , mint amilyen a Furry Freeze is! Bár ezek már „kész” porok, amelyekhez vizet kell csak adni, bátran csurgasd bele a víz mellé a napi méz adagját a kutyusodnak.

Süss neki sütőtökös kutyakekszet!

Ha kedvenced nem allergiás a gluténra, akkor próbáld ki az alábbi szuper, ínycsiklandó kutya keksz receptet!

  • 2,5 bögre liszt
  • 1 bögre pürésített tök
  • 1 teáskanál fahéj
  • 1 tojás
  • 2 púpos kanál méz

Mindezt keverd össze, lisztezett felületen nyújtsd ki fél ujjnyi vastagra kb. Ezután szúrd ki kisebb formával, majd süsd meg sütőpapírra téve süsd előmelegített sütőben 25-30 percig kb. 175 fokon. Majd kapcsold ki a sütőt és hagyd még bent addig a tálcán a sütiket, amíg ropogósak nem lesznek. Szoba hőmérsékleten 2 hétig, hűtőben akár 3-4 hétig is tárolható.

Ezzel a recepttel biztosan betalálsz, hiszen a sütőtököt a kutyusok is nagyon szeretik. Emellett pedig a töknek is számos pozitív hatása van.

Próbáld ki a banános mézes kutyakekszet nála!

Ha kedvenced rajong a gyümölcsös ízekért, akkor ez a recept is biztosan bejön majd neki. Ez a recept egy nagyobb mennyiségre van kikalkulálva, így érdemes a kutyahaveroknak is adni belőle, hogy elfogyjon időben.

  • 2 pohár víz
  • 2 érett banán össze pürésítve
  • 2 nagy kanál méz
  • 1 mokkáskanálnyi vanília kivonat
  • 1 tojás
  • 4 pohár liszt
  • 1 kiskanál sütőpor

Itt is elsőként melegítsd elő a sütőt 175 fokon. Majd először a folyékony hozzávalókat keverd össze, majd utána a szilárdakat is tedd hozzá. Lisztezett felületen gyúrd össze és nyújts ki fél ujjnyi vastagra. Szúrd ki formákkal és süsd kb. 20 percet. Ezután a kikapcsolt sütőben hagyd még kb. 20-30 percet, hogy ropogós legyen. Ezt is 2-3 hétig bátran tárolhatod szoba hőmérsékleten.

A kutyusok számára akár nyersen, akár sütve adod, biztosan sikert aratsz majd a mézzel!

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 8
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
16.490 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft

Ezeket olvastad már?

Kutyanevelés, de hogyan? 7 alapelv a biztos sikerért…
KUTYA MAGAZIN

Kutyanevelés, de hogyan? 7 alapelv a biztos sikerért…

A kutyanevelés tele van buktatókkal, csapdákkal és hibákkal. Ha ezt a 7 alapelvet betartod, akkor mindezeket elkerülheted és sikeres leszel a

Elolvasom
Kutya hányás szín szerinti kisokos
KUTYA MAGAZIN

Kutya hányás szín szerinti kisokos

A kutya hányás jöjjön akármikor, nem kellemes sem gazdinak, sem a kiskedvencnek. A mostani bejegyzésünkből pedig kiokosíthatod magad, hogy m

Elolvasom
Csincsilla, ki is rejtőzik a gyönyörű bunda alatt?
RÁGCSÁLÓ MAGAZIN

Csincsilla, ki is rejtőzik a gyönyörű bunda alatt?

Milyen is a csincsilla tartása? Milyen a jellemük? A legelső amit tudnod kell róluk, hogy hasonlóan a tengerimalachoz, egy csincsilla, nem c

Elolvasom
Petguru logo