Kényes téma vagy sem, bizony a kutya széklet mindennapos dolog. És elég sokmindent elárul egy kutya egészségéről.
A kutyák ürítenek és nekünk gazdiknak ezzel a végtermékkel van dolgunk rendesen. Amellett, hogy összeszedjük, a kutyakaki zacsiba pakolás előtt pillantsunk rá. Hiszen, ha a széklet nem is a lélek tükre, de azért jónéhány dolgot elárulhat kutyádról.
Ugyanis, ha megváltozik a kutya kaki állaga, az akár komoly gondokat is jelezhet. Erről szól bejegyzésünk. Közelebbről megismerheted a kutya ürülék-fajtákat és a kakiállag-változás lehetséges okait.
Tartalomjegyzék:
Milyen szempontokat vegyél figyelembe a kaki vizsgálatakor?
Milyen eltérések lehetnek a kutyakakiban?
Az állaggal nincs baj, de valami mégsem stimmel
Milyen szempontokat vegyél figyelembe a kaki vizsgálatakor?
Az elején kezdjük a széppel és a jóval a kutyák széklete kapcsán. Na jó, a kutyakakira ez a két jellemző nem igazán találó. Szóval inkább fogalmazzunk másképp. Ismerjük meg, hogy milyen a normális, vagyis egészséges kutyakaki.
- 1-3 alkalommal távozik a kutyusból egy adag
- Enyhén nedves állagú
- Szilárd halmazállapotú
- Tipikus kutyakaka szagú
- Tejcsoki barna színű, nem sötétebb és nem is világosabb
- Nincs benne semmi nem odaillő, például alvadt vér, nyálka vagy ételmaradék
Tisztában vagyunk vele, hogy a négylábú ürülék figyelgetése nem tartozik a kutyás élet napos oldalához. Azonban ez, ha úgy tetszik egy kötelező feladat. Hiszen a kutya székletének bármilyen jellegű változása több probléma jelenlétére utalhat, mint gondolnád.
Ezután nézzük át, miket figyelj a kutyagumiban.
- Milyen gyakran ürít székletet kutyusod?
- Milyen a szaga?
- Milyen az állaga?
- Milyen a kaki színe?
- Nyálkás állagú a végtermék?
- Van-e benne valami nem megfelelő, például vér vagy emésztetlen táplálék?
Milyen eltérések lehetnek a kutyakakiban?
Megváltozhat a színe, az állaga, több, vagy kevesebb, esetleg büdösebb is lehet a szokásosnál. Ez a felsorolás bizony probléma jele a kakiban. Továbbá még oda nem illő dolgok is lehetnek benne. Kaki-kisokosunkban részletesen megismerheted a különféle eseteket, amelyek eltérnek a normális helyzetektől.
Hasmenés kutyáknál
Talán ez az egyik leggyakoribb eset, attól még nem szabad elbagatellizálni. Az igaz, hogy a legtöbb esetben valamilyen étel lehet a probléma. Viszont, ha más tünet is kíséri, vagy 24 óra után sem múlik el a kutya híg széklet, akkor irány az állatorvos.
A kutya lágy széklet is lehet különböző és sokféle gondra utalhat.
Lágy, világos színű széklet
Itt a legtöbbször valamilyen pocakbavaló, vagyis inkább annak a nem normális változata lesz a ludas. Főképp akkor, ha nem túl híg és nem kutya nyálkás hasmenés esete forog fenn. Előfordulhat, hogy a tápváltástól csapta el a pociját kiskutyád. Ez is okozhat híg székletet. Mélyebben is beleáshatod magad a hasmenés témájába a Kutyakajás Mi a teendő kutya hasmenés ellen című cikkével.
De attól is kivilágosodhat vagy ellágyulhat a kaki, ha kutyuskád többet evett a kelleténél különféle nem annyira neki való dolgokat. Sőt akkor is előfordulhat ilyen széklet, ha rendszertelenül kap enni ebed.
Kölyök kutya lágy széklet is előfordulhat, és ez a legtöbbször nem probléma, ha nem jár vérrel vagy nyálkás széklet képek megjelenésével. Általában az anyatej után a szilárd étrendre átállás okozhat hasmenést az apróságoknál.
Természetesen, ha ez az állapot nem múlik el a kiváltó okok megszüntetésével, akkor keress fel egy állatorvost. Ilyen színű hasmenést ugyanis még a Giardia parazita is okozhat, amely kezelés nélkül halálos is lehet.
Vizes hasmenés
Ilyen állagú kutya széklet esetében fontos azonnal felkeresni az állatorvost. Ilyenkor még egy komoly vírus vagy egy baktérium is lehet a ludas. Ha pedig még emellé véres hasmenés kutya barátunknál is előfordul, akkor tuti, hogy valami komoly gond van.
Persze lehetnek ennél kevésbé komoly okai is a vizes hasmenés megjelenésének. Megemlíthetjük itt a gyomorrontást, stresszt és ételallergiát.
Nyálkás kutya széklet
Csak, hogy ne legyen olyan egyszerű, ennek a kaka-formának többféle változata is létezik. A legegyszerűbb, ha a nyálkás széklet szürkés színű, akkor meglehet, hogy zsírosabb falatokat kapott ebed. De súlyosabb problémák jelenlétében az is lehet, hogy gondjai vannak az epéjével vagy a hasnyálmirigyével. Ilyenkor is lehet nyálka a székletben.
Jelezhet még a kutya nyálkás széklet valamilyen vírusos betegséget is. Egy ilyen betegségnél azonban más tünetek is lehetnek és nem múlnak el 1-2- nap alatt. Úgyhogy ajánljuk, hogy keress fel egy állatorvost, ha nyálkás széklet kutya gonddal küszködtök.
A nyalkas szeklet kutyaknal okozója utalhat különböző paraziták, ha úgy tetszik bélférgek jelenlétére is. Ezekről a nem éppen jó vendégekről később még szót ejtünk. Hiszen ők nagy eséllyel okozhatják a kocsonyás széklet kutya pajtikáinknál megjelenését.
Emésztés- Gyomor problémákra
Segíts kutyádnak az emésztési és gyomorproblémák leküzdésében természetes és hatékony termékekkel a Petguru oldaláról. Probiotikumok, természetes hasfogók, huminsav, gyógynövényes készítmények és savasodás elleni termékek közül választhatsz, hogy kedvenced mindig jól érezze magát.
Akkor is lehet a kutya széklete nyálkás, ha egy korábbi betegségből lábadozik. A különféle gyógyszerek olyan változásokat okozhatnak a bélflórában, amelyektől kutya széklet nyálkás könnyedén előfordulhat. Ez a gond alkalomadtán magától elmúlik, de gondos gazdiként te is felgyorsíthatod a folyamatot. Hogy mivel is? Probiotikum, például a nagy klasszikus Agroferm Pet por adagolásával.
Nyálkás széklet kutyáknál parazitáktól
A kocsonyás széklet kutya barátainknál attól is lehet, hogy bélférgek „vendégeskednek” a bélrendszerében. Szóval a mitől nyálkás a kutya székletes kérdésre ez is lehet a válasz. A nyálkás állag mellett pedig még apró fehér dolgok is lehetnek a kakiban. Ezek bizony a férgek lesznek a kutyakakiban. Ilyen a férges kutya széklete. Ha behatóbban megismerkednél eme paraziták témakörével, olvasd el cikkünket, amelyet Kutya féreghajtó – Egy kis kukacoskodás négylábúaknak címmel készítettünk. Ebben a bejegyzésben még kutya férgek képek is találhatóak.
Véres széklet kutyáknál
Itt már egy kicsit komolyabb vizekre evezünk, kedves olvasó. Ez amellett, hogy igencsak komoly baj jele lehet, sokszor még észrevenni is nehézkes.
Először nézzük meg, mi a helyzet akkor, ha friss vér a kutya székletében fordul elő. Ez sajnos több okból is megtörténhet. A véres széklet kutya barátunk esetében származhat a vastagbél, végbél, de még a bűzmirigy részéről is. Felsértheti egy csontszilánk, vagy az emésztés során valamilyen idegen tárgy a kutyus eme béltraktusait. Akár egy parazita, daganat vagy fekély számlájára is írható a kutya véres széklet.
Nem túl gyakori, de az is megeshet, hogy egyszerre nagy adagban távozik vér az ürítés során. Szerintem elég nyilvánvaló, hogy mi ilyenkor a teendő. Azonnal irány az állatorvos!! Vérzéses bélgyulladás is lehet a diagnózis, ami kutyusod életébe is kerülhet.
Ha szurokfekete széklet kutyáknál esetével találkozol, bizony a legtöbbször itt is a vér lesz a hunyó. Csak alvadt formában. Hogy ne legyen olyan egyszerű dolgunk, a kutya fekete széklet jelenségnek is több egészségügyi baj is okozhatja. Elég csak megemlíteni a daganatos betegségeket, egy idegen test jelenlétét vagy egy belső sérülést a fekete széklet kutyáknál esetén. Mi már ezektől is hanyatt homlok menekülünk az állatorvoshoz.
Szerencsés esetben az erőlködéstől is lehet vér a kutyakakiban. Ezt a problémát megoldhatja a csontok etetésének elhagyása és egy kicsit rostosabb étrend. A kutya széklete véres és a nyalkas hasmenes kutya témája után következzen a keményebb vonal. Vagyis az sem jó, ha a kutya keményet ürít.
Nyálkás hasmenés kutyáknál- Parvovírus is lehet a gond?
A nyálkás, ha úgy tetszik kocsonyás széklet kutya barátainknál bizony a Parvo egyik tünete is lehet. Ez a vírus leginkább az oltatlan kiskutyákat veszélyezteti véres hasmenés kutya és átlátszó nyálkás széklet esetében. Általában ilyen a parvos kutya széklete.
Ha egy kölyökkutyán a nyálkás véres széklet kutya tünetet észleled, azonnal irány az állatorvos. Ez a súlyosan fertőző betegség ugyanis halálos veszély a kutyákra nézve. A vírustól pedig alapos fertőtlenítéssel is csak nehézkesen lehet megszabadulni. Láthatod milyen veszélyeket rejtegethet a kölyök kutya véres széklet.
Ha nehezen kakil az eb
Az átlátszó nyálkás széklet kutya után most keményebb vizekre evezünk. Biztosan találkoztál már te is a szorulás esetével, kedves gazdi. Hiszen a nyálkás a kutya széklete mellett ez a tünet is könnyen hordozhat magában veszélyeket. Előfordulhat olyan eset is, hogy a kutyus egyáltalán nem produkál semmilyen végterméket. Csak felveszi a kakipózt és nem történik semmi. Vagy ha ki is jön belőle valami, akkor az egy, a megszokottnál jóval kisebb kemény valami.
A kutya székrekedés gondjának többféle oka is lehet. Ezek a következők:
- Túlságosan kevés mennyiségű rostot tartalmazó étrendet folytat kutyusod
- Az étrendje a kelleténél több csontot tartalmaz
- Nem fogyaszt elegendő vizet az eb
- Szorulása van egy idegen tárgytól, ami lehet csontdarab, vagy bármi más
- Gondjai vannak a veséivel, a bűzmirigyével vagy a pajzsmirigyével
- Egy öregedő kutya esetében a méretesre dagadt prosztata is okozhat szorulást
- Gyógyszerek is okozhatják
- A stressz is lehet a kemény kaki okozója
- Sőt még a bélférgesség és a különféle bélproblémák is a székrekedés számlájára írhatóak
Az egyszerűbb emésztési bajokat a kutyus étrendjének megváltoztatásával orvosolhatod. Adhatsz neki mondjuk olyan eledelt, amelyben több rost található. De kérlek, ne a silányabb, génkezelt gabonákkal teletömött változatokat válaszd. Nézz szét virtuális polcainkon száraz kutyatápjaink között biztosan megtalálod kedvenced legújabb kedvencét. A komolyabb gondokkal pedig keresd fel az állatorvos rendelőjét.
Apró bogyócskák
A kemény kategóriába bizony a kecskék vagy akár a nyulak kakijához hasonlatos végtermék is besorolható. Mi az oka annak, hogy ilyen ürülék távozik az eb hátsó fertályából? Mi más, mint a kevés folyadék fogyasztása.
A kakagolyócskák elkerülése érdekében több dolgot is tehetsz. Az első, hogy mindig biztosíts kutyusod számára friss vizet. Ha pedig nehezebben bírod rávenni az ivásra, akkor egy kis nedveseledellel felturbózhatod a megszokott száraztápját.
Baj, ha a széklet túl kemény és még szürkés-fehér is?
Ez a szín olyat jelez a kutyakakiban, ha a kutyus túl sok csontot fogyaszt. Általában a BARF-etetéssel táplált ebeknél eshet meg ilyen eset. Viszont, ha lecsökkented a nyers csont etetését, akkor remélhetőleg megoldódik a fehér kakigond.
A főtt csont adása azonban szigorúan tilos! Hiszed vagy sem, a főtt csont szilánkosra törhet, amely akár a beleket is elzárhatja, vagy lyukat is szúrhat rajta.
Az állaggal nincs baj, de valami mégsem stimmel
Bizony, bizony nem csak a nyákos széklet kutyáknál adhat okot az aggodalomra. A nyálkás hasmenés kutyáknál mellett az is megeshet, hogy az állaggal minden rendben van, viszont nem a megszokott a színe vagy éppen a szaga.
Kutya zöld széklet
Ennél a kutya széklet színe változatnál nem érdemes azonnal az állatorvoshoz rohanni. Itt általában annyi lesz a baj, hogy füvet evett a kutyus. Remélhetőleg egy kis plusz zöldség vagy gyümölcs a megszokott elesége mellé orvosolja a problémát.
Normál halmazállapotú, sárga kutyagumi
Itt azért már lehet egy kicsit aggódni, kedves gazdi. Hiszen a sárga, esetleg szürke színű kutyakaki akár még máj-, epe- vagy hasnyálmirigy gondok jele is lehet. Itt is érvényes az 1-2 napos aranyszabály. Vagyis, ha ennyi időn belül nem normalizálódik a helyzet, akkor irány az állatorvos.
Az sem jó, ha a kutya kaki nem elég vastag?
Itt még akár idegentest jelenléte is lehet a ludas, amely a bélrendszerben megakadva elzárja a kaki útját. Ilyenkor is érdemes felkeresni az állatorvost, ha pár napon belül nem javulna a helyzet.
Túl sok és túl büdi a kutya széklete?
Sokat kakil a kutya? Ez akkor fordul elő, ha kutyuskád túl sok rostot eszik. Például a száraztápjában a szükségesnél jóval több gabona található, vagy vannak benne olyan anyagok, amelyek nehezen emészthetőek a négylábúnak. Ezekre a hozzávalókra kutyusodnak egyáltalán nincs szüksége, sőt nagy eséllyel lehet ezekre allergiás is. Válassz inkább neki olyan eledelt, amelyben több hús található, valamint olyan zöldségek, amelyek könnyebben emészthetőek.
-
Panzi FitActive ORIGINALS Adult Hypoallergenic Lamb & Spring Veggies XXL 15kg18.999 Ft
-
Taste of the Wild – Appalachian Valley Canine6.980 Ft – 25.980 Ft
-
Taste of the Wild – High Prairie Canine5.490 Ft – 34.930 Ft
Válassz neki magas fehérjetartalmú, minőségi gabonaféléket tartalmazó eledelt. De a legjobb választás egy gabonamentes kutyatáp, amely a lehető legjobban emészthető lesz kedvenced számára.
Remélem, írásunkkal sikerült kicsit kiokosítanunk a kutyád széklete témakörében. Végezetül pedig arra kérlek, fogadd meg a cikkben folyamatosan ismétlődő tanácsot. Vagyis, hogyha pár napnál tovább tapasztalsz rendellenes dolgokat a kutyus székletben, akkor mihamarabb érdemes állatorvoshoz fordulni.