Kullancs a kutyában – Aprócska, de annál nagyobb bajt okozhat?

A kullancs a kutyában napjainkban folyamatos probléma lehet. Védekezz ellenük egész évben, így elfelejtheted a kutyakullancs gondot!

Miért is fontos felvértezni kedvenceidet kullancs ellen? Ezek a pici fekete kullancs vagy más színű lények több súlyos betegséget is terjeszthetnek. Sőt még olyan nyavalyák hordozói is lehetnek a kutya kullancs féleségek, amelyek ránk is veszélyesek lehetnek.

Írásunkból közelebbről megismerheted címszereplő élősködőnket. Azt is megtudhatod, milyen károkat okozhat a kullancs csípés kutya barátainknál. Kiderül, mi a teendő akkor, ha a kutyába kullancs kerül. És persze számos védekezési módszert is megosztunk veled.

Tartalomjegyzék:

Milyen kullancs fajták keseríthetik meg az életünket?

Milyen betegségeket terjesztenek a kullancsok?

Hogyan kerülhet kullancs a kutyába?

A kullancs csípés tünetei kutyáknál

Mivel védekezz kullancs ellen?

Mit csinálj, ha kullancs került a kutyába?

Milyen kullancs fajták keseríthetik meg az életünket?

Mivel bolygónkon a rovarfélék csoportja a legnépesebb, a kulancs csapat is szép számmal képviselteti magát Magyarországon összesen 42 fajtával. Azért ez nem kevés. Viszont ebből a rengetegből csak 2 fajta kutya kullancs féle veszélyes a kutyákra. Természetesen a hagyományos, minket is fenyegető kullancs mellett. Így írásunkban is csak őket láthatod a kullancs fajták képekkel között.

kullancs-kutya

Persze ezek a fajták is sokan vannak, köszönhetően az egyre melegedő időjárásnak. Régebben legalább a hidegebb időben megszabadulhattunk a kullancs csípés félelmeitől. Az enyhébb telek miatt azonban ezek a nyolclábú szörnyetegek már nem alszanak téli álmot. Így ilyenkor is szaporodnak, ezért ilyenkor is sok a kullancs pete.

Ezért mi itt a Petguru csapatánál azt ajánljuk, hogy egész évben védekezz ellenük. Hiszen, akár egy enyhébb februárban is könnyedén megeshet, hogy kullancs a kutyaban esetével találkozhatsz.

Akkor ismerkedjünk meg közelebbről címszereplőinkkel.

Első a sorban a közönséges kullancs. Ez a fajta nemcsak kutyába kullancs, hanem bizony a mi vérünket is előszeretettel megkóstolja. Tőle többféle betegséget is elkaphatunk. Ilyenek például a babézia, valamint az agyhártyagyulladás és a hasonlóan félelmetes Lyme-kór. Ezeket a későbbiekben részletesebben ismertetjük.

A második pedig nem más, mint a barna kullancs, vagyis a Rhipicephalus sanguineus. Ő még az előző rokonánál is veszedelmesebb. Hiszen amellett, hogy a már említett babéziát terjeszti, más betegségekkel is, többek között kullancslázzal is megfertőzheti a gyanútlan kutyuskákat.

kullancs-a-kutyaban

Végül, de nem utolsó sorban következzen a kutya kullancs, más néven a Dermacentor reticulatus. Ez a fajta csak kullancs kutya, vagyis csak az ebekre veszélyes, ha úgy tetszik vadászó változata. Azonban ő is hordozza a rettegett babéziát.

Írásunk eme három fajtáról fog szólni. Fehér kullancs nem lesz a szövegben, hiszen olyan nevű kullancs nem létezik. Igaz, hogy lehet fehér kullancs kutyában, de az nem egy változata ezeknek a nyolclábú szörnyetegeknek. Gyakorlatilag minden kullancs fehér színű lesz, ha már tele ette magát kedvencünkből. Magyarul, ha tele van a teste vérrel, akkor változik a színe fehérré.  

Milyen betegségeket terjesztenek a kullancsok?

A kullancsok fajtáinak megismerése során röviden elolvashattad, hogy miket kaphatnak el tőle kutya pajtikáink. Az is érdekes kérdés, hogy hogyan juttatják be ezeket a kórokozókat a szervezetükbe. Nem máshogy, mint a nyálukkal táplálkozás közben, vagy az ürülékükkel.

Ha kullancsot találtál a kutyusodban, a kullancs csipes kutyaknal után elkövetkező néhány napban nagyon fontos dolgod lesz, kedves gazdi. Hogy mi is? Árgus szemekkel figyeld kedvencedet. Hiszen a fertőzött kullancs csípés tünetei kutyáknál a legtöbbször már pár nap múlva észrevehetőek lehetnek. Viszont olyan esetek is előfordulhatnak, hogy csak 10 nap múlva észlelhetsz bármilyen problémát.

A két legrettegettebb kullancs kutyában okozta betegség tüneteinek bemutatását választottuk. Így a kullancs csípés tünetei kutyáknál kezdődjön a Lyme-kór tüneteivel. Ez a berrelia burgdoferi baktérium által terjesztett betegség ránk, emberekre is igencsak veszélyes lehet.

kullancs-kutya-tunetek

A Lyme-kór tünetei a következők:

  • egyensúlyzavar
  • szívritmuszavar
  • hallás és látásproblémák
  • bénulás
  • ízületi fájdalmak
  • szőrhullás
  • hányás és hasmenés

Fontos, hogy jegyezd fel a kullancs csipes kutyaknal időpontját, hiszen ez egy fölöttébb alattomos kór. Ezek a tünetek ugyanis a csípést követő néhány hónapban bármikor jelentkezhetnek. Ha időben elkezdik a kezelést, antibiotikummal gyógyítható.

Babesiosis

A kutya kullancs tünetek babézia esetén szintén többfélék lehetnek. Sőt, magának a betegségnek is több változata van. A lényege azonban mindhárom változatnál ugyanaz. Ez a nyavalya kullancscsípés kutyánál után az eb vörösvértestjeit pusztítja, amellyel a szerveket is károsítja.

kullancs-kutya-tunetek

-Kezdjük a lehető legrosszabbal, a krónikus kimenetelű babéziával. Ez egy olyan súlyos állapot, amelyben kedvenced akár hetekig magas lázzal küzdhet.

Szintén magas lázzal és levertséggel jár a betegség akut változata, ha babéziával fertőzött kullancs kutyában esete forog fenn.

-A szintén nem túl kellemes klasszikus lefolyású babesiosis korábbi változataihoz hasonlóan lázzal jár. De, hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, társul még hozzá vesekárosodás, valamint a nyálkahártya citromsárgává változik. A betegség végén pedig még a négylábú vizelete is elszíneződhet.

Ez a kórság különféle gyógyszerekkel és antibiotikumokkal gyógyítható. Bővebben olvashatsz róla a Kutyakajás, Babézia: a kutyák rettegett betegsége című blogcikkében. Itt azt is megtudhatod, hogy létezik-e védőoltás eme súlyos kór ellen.

Hogyan kerülhet kullancs a kutyába?

Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy bárhogyan. Nagy tévedés azt gondolni, hogy csak az erdőben kiránduláskor történhet meg a kutya kullancs csípés. A nyolclábú kis vérszívókat a madarak és a rágcsálók is terjeszthetik, így ahol ők megfordulnak, ott kutyában kullancs is bármikor lehet. És mivel ezek az állatok kis túlzással mindenhol ott lehetnek, legyen szó egy parkról vagy a saját udvarunkról. Így egy tappancsosnak, de még egy kinti macskának is jóformán lehetetlen elbújnia előlük.

kullancs-kutyaban

És napjainkban már az sem mondható igaznak, hogy a kullancsok csak tavasz és ősz között végzik áldásosnak nem mondható tevékenységüket. Az igaz, hogy az extrém hideget zártabb helyeken vészelik át. Viszont az egyre melegedő időjárásnak és az enyhébb teleknek „hála”, szinte egész évben tarthatunk tőlük.

Ezek ismeretében csak ismételni tudjuk, hogy mennyire fontos a folyamatos élősködők elleni védelem. Nemsokára az is kiderül, hogyan oldhatjuk meg ezt a feladatot.

A kullancs csípés tünetei kutyáknál

A védelmi rendszer felépítése előtt nézzük meg, hogy milyen kullancs kutya tünetek azok, amelyek észrevehetőek kedvencünkön a csípést követően. Persze, ha megfelelően felvértezted kutyusodat az élősködő kompánia ellen, akkor kicsi rá az esély, hogy bármi történjen. De, ahogy azt a mondás is tartja, az ördög nem alszik, vagyis bajra mindig van esély.

Így kullancscsípés kutyáknál után megtörténhet, hogy a kullancs csípés helye bedagad kutya barátunk testén. Sőt, a kullancs kutya dudor mellett, még a kullancs utáni seb kutya bőrén is jelentkezhet. Ezután már a fentebb említett betegségek miatt érdemes figyelni kedvencünket.

barna-kullancs

Olyan kullancs kutyában tünetek is előfordulhatnak, amelyek a kiskedvencünk jellemében okozhatnak átalakulásokat. Esetleges viselkedés-változás esetében erősen ajánljuk az állatorvos felkeresését.

Továbbá akkor is irány az állatorvos, ha a kullancs csípés helye meddig marad meg kérdésre néhány napnál több lesz a válaszod. Hiszen akár bőrfertőzése is lehet kedvencednek. Nem is beszélve a Lyme-kórról vagy a babéziáról.

Mivel védekezz kullancs ellen?

Ahogyan azt már cikkünk elején és szinte az összes fejezetnél leírtuk, a védekezés a legjobb módszer az élősködők ellen. A kutyatulajdonosok legnagyobb örömére már többféle módszerrel tarthatjuk távol a kullancsok és a többi élősködő seregeit kedvenceinktől. A macskások is örülhetnek, hiszen a bársonytalpúakat is számos kiegészítővel segíthetjük az élősködőmentes élet elérésében.

Véleményünk szerint az a legjobb, ha olyan szert választasz, amely több vérszívótól is megvédi kedvencedet. Szerencsére a legtöbb készítmény már megfelel ennek a kritériumnak. Hiszen nemcsak a kullancsok, hanem a bolhák és a szúnyogok is komoly gondokat tudnak okozni négylábú barátainknak.

kutyakullancs

Amellett, hogy kellemetlen a csípésük, még komoly betegségeket is terjeszthetnek. Elég csak megemlíteni a bolhanyál allergiát vagy a szívférgességet, amelyek igencsak okot adhatnak az aggodalomra.

Milyen készítményektől nem lesz kullancs a kutyában?

Hogy miben is különböznek még a különféle védekezési módok? A hatóidőben és abban is, hogy hogyan tartják távol az élősködőket. Hiszen vannak olyan termékek, amelyek akár 7-8 hónapig is elűzik kutyusod közeléből a kullancsokat és még néhány vérszívót. A legtöbbjük azonban 4 hétig vagy egy hónapig riasztja el őket.

A hatásmechanizmusuk pedig kétfajta lehet. Az egyik a repellens, amely annyit jelent, hogy távol tartja kedvencedtől kullancs, bolha, vagy éppen szúnyoghadat. Így ezeknek a gonosztevőknek esélyük sincs arra, hogy belakmározzanak négylábúdból.

Az élősködő elleni szerek másik csoportja pedig úgy védi meg kedvenceinket, hogy a készítmények hatóanyaga a véráramban vagy a bőrön a csípést követően fejti ki a hatását. Vagyis a delikvens megharapja, vagy megcsípi kutyuskánkat, és megérezve vére ízét, pillanatokon belül elpusztul. Így nyálával vagy ürülékével nem tudja megfertőzni az állatot.

Most pedig jöjjön a lényeg, vagyis, hogy milyen készítményekkel védheted meg kutyuskáidat a kullancs áradattól.

Kullancs elleni nyakörv

Ha elkerülnéd a kullancs a kutyaban jelenetet, akkor kullancs elleni nyakörvet is választhatsz kedvencednek. Ezek a felszerelések több szempontból is praktikusak lehetnek kiskutyád nyakán. Talán a legfontosabb érv, ami a nyakörv viselése mellett szól, hogy gazdaságos. Némelyik változata ugyanis akár 8 hónapig távol tartja a kullancsokat és sok esetben más élősködőket is.

kutya-kullancs

Ezek a nyakbavalók általában kétféle méretben kis és nagyobb méretű nyakacskákra is elérhetőek. Találsz köztük olyat is, ami vízálló és még biztonsági zárral is fel van szerelve. Található rajta ugyanis egy perforáció, amely könnyedén elszakad, ha kiskedvenced fennakad valahol.

Ha szeretnéd kikérni a véleményünket a nyakörvekkel kapcsolatban, akkor mi a Foresto bolha-kullancs elleni nyakörvet és a Beaphar Canishield nyakörvet ajánljuk. Az előbbi macskásoknak lehet tökéletes, hiszen az összetevőiből kihagyták a nyávogó kedvencek számára mérgező permetrint. Az utóbbival pedig még a szúnyogok is messzire el fogják kerülni ebedet több, mint 5 hónapon keresztül.

Kiknek nem javasoljuk a nyakörvet? Mivel ennek a szerkentyűnek a lehető legközelebb kell lennie a kutyus bőréhez, ezért bundásabb ebekre inkább keress más megoldást.

Kullancs elleni tabletta? Bizony már ilyen is van

Az állatorvosi rendelőkben már jó ideje vásárolhatsz olyan tablettákat, amelyek segítségével kiiktathatod a kullancs és bolha áradatot kutyuskád életéből. Ezek között olyanokat is beszerezhetsz, amelyek akár 3 hónapig védik kutyuskádat a kullancs ellen. Ilyen például a Bravecto rágótabletta, amellyel még a bolhákat is elfelejthetitek a kullancs kutyaban jelenet mellett.

kullancs-elleni-tabletta

Egy ideje már az állateledelboltok polcain is felbukkantak kullancs elleni tabletta készítmények. Nálunk pillanatok alatt óriási kedvenc lett a Frontpro tabletta, ami nem véletlen. Sok gazdi szereti ezt a megoldást, hiszen a többi szerrel ellentétben ez belsőleg fejti ki hatását, így nem kerül vegyi anyag a kutya bőrére és a szőrére sem. Ez többek között egy olyan családban, ahol gyerekek, vagy más háziállat is van, nagy előny lehet. Vagy az is megeshet, hogy más védelmi mechanizmusok irritálhatják a kutya bőrét. És ezzel a bogyóval is egy hónapig nem kell aggódnotok a kullancsok, sőt még a bolhák okozta kellemetlenségek felől.

Félted kedvencedet a szívférgességtől is? Ó, hát milyen jól teszed! Adhatsz neki olyan készítményt is, amely ettől is megvédi. Az állatorvosnál szívférgesség elleni tabletta is kapható, amelyet negatív szívféreg-teszt után illendő alkalmazni szintén havi rendszerességgel. Ehhez a procedúrához javasoljuk a Milbemax tablettát.

Spot on készítmények kullancs ellen

Valószínűleg a nyakörvek mellett erről az élősködők elleni módszerről hallottál a legtöbbet. Rengeteg típusával találkozhatsz a boltok polcain. Hiszen vannak olyan spot on cseppek, amelyek csak pár fajta kártevő ellen vértezik fel kedvenceidet. De akadnak olyanok is, amelyek akár 4-5 féle élősködőt is távol tartanak kutyáidtól.

A spot on csepp néven is futó termékek nagy része azon az elven működik, amelyet repellens hatásnak nevezünk. Ez konyhanyelven annyit jelent, hogy ezek a löttyök távol is tartják a kullancs kompániát a négylábúaktól. Vagyis nem is kell megcsípnie a vérszívónak a delikvenst ahhoz, hogy a számára mérgező anyaggal érintkezzen.

kullancs-csipes

A Petguru polcain is széles választékban találod meg ezeket a készítményeket. Még olyanokat is felpakoltunk a polcainkra, amelyek több élősködő ellen is megvédik a vakkantókat. Hiszen ahogyan azt már írásunkban számtalanszor említettük, nemcsak a kullancsok, hanem a bolhák, szúnyogok, legyek és a különféle férgek is komoly bajokat okozhatnak. Így azt tanácsoljuk, hogyha a cseppes megoldás mellett tetted le a voksod, akkor ilyen, kombinált készítményt válassz. Bátran ajánljuk az Advantix spot-onokat, amelyek 4 hétig elriasztják a kullancs, bolha, szúnyog és istállólégy hadat is.

Természetes megoldás is van?

Egyre több olyan gazdival találkozunk, aki kutyusa ápolása és egészsége során is a természetességet keresi. Szerencsére napjainkban erre már egyre több megoldás elérhető. Léteznek különféle permetek és készülékek is, amelyek segítségével vegyszerek nélkül védhetjük meg kedvenceinket az élősködőktől.

Gyógynövények illóolajából készült permetek a MyBulldog és a Dr. Kelen termékei. Ezekben a flakonokban levendula-, citromfű- és eukaliptusz-olaj található. 3-4 órán keresztül távol tartja a kellemetlenkedő vérszívókat.

Szintén hasznos lehet az öko kutyamamiknak és apukáknak a Tickless ultrahangos kullancs és bolhariasztó. Ez az apró biléta olyan frekvenciájú hangot bocsájt ki, amely a készülék másfél méteres körzetében elriasztja a kullancs és bolha sereget. Többféle változatban találod meg virtuális polcainkon kutyákra, macskákra, gyerekekre, felnőttekre, sőt még lovakra is.

Az ilyen fajtájú portékákat kiegészítő kezelésként javasoljuk a megszokott élősködő elleni termékek mellé. Ha például olyan helyre kirándultok, ahol jóval több kullancsra és szúnyogra lehet számítani, akkor indulás előtt alaposan fújd le ebedet ezekkel a permetekkel. Vagy gyorsan akaszd az ultrahangos kütyüt a nyakörvére.

kutya-kullancs-csipes

Minden védekezési módszer ellenére megtörténhet a baj, vagyis, hogy benne marad a kullancs a kutyában. Írásunk végén megtudhatod, hogy mi a teendő, ha mégis kullancs volt a kutyában.

Mit csinálj, ha kullancs került a kutyába?

Az első és legfontosabb dolog, hogy ne ess pánikba. Ez igencsak fontos a kullancs a kutyában mit tegyek kérdés esetében. Hiszen, attól, hogy berezelsz, jó eséllyel kutyusod sem fogja túlságosan jól érezni magát. Ehelyett eláruljuk neked, hogy mi is a teendő. A feladatod nem lesz más, mint a kullancs kiszedése kutyából hadművelet.

Így szedd ki a kullancsot a kutyából

A kullancs kiszedése nem egy bonyolult feladat, ennyit elárulhatok. Az a nem mindegy azonban, hogy mivel csinálod és nem árt, ha előtte elolvasod ezt a pár sort. Először is szükséged lesz egy kullancseltávolító eszközre. Felejtsd el a szájhagyomány útján át terjedő híreket. Gondolunk itt arra, hogy különféle zsiradékokkal kenjük be a kullancsot kutya kullancs eltávolítás címszó alatt.

kullancs-kiszedese-kutyabol

Ezzel a módszerrel csak árthatsz kutya barátodnak. Ettől a kullancs ugyanis a száján keresztül kienged magából mindent, amit lehetséges. Főleg azokat az anyagokat, amelyek tele vannak betegségeket terjesztő kórokozókkal. Szóval szorítkozzunk a szakszerű, erre a célra kialakított eszközökre. Ezzel pedig egy, erős rántással szedd ki a nyolclábú szörnyeteget a kutyából. Lehetőleg tekergetés és nyomkodás nélkül, a már fentebb említett okok miatt.

Ha olyan kullancsot találsz kedvencedben, amely már rendesen megszívta magát és ilyet szedsz ki ebedből, akkor ajánlatos felkeresni az állatorvos rendelőjét. Ezek a kis gazfickók ugyanis a gazdatestre való összekapcsolódást követően 3 nappal már nyugodt szívvel átadhatják a rettegett babéziát.

Nagy baj, ha nem tudom kiszedni belőle?

Ha nem találod meg az élősködőt, akkor jogosan kérdezheted, hogy a kullancs meddig marad a kutyában? Szóval akkor mikor esik ki a kullancs? Általában kiszedés nélkül 2 és 4 nap közötti időszakot vendégeskedik négylábúdra csatlakozva. Persze, ha véded őkutyaságát az élősködők ellen, akkor két eset fordulhat elő.

kullancs-volt-a-kutyaban

Ha repellens, vagyis távoltartó készítményt alkalmazol, akkor a kullancsok elkerülik kicsikédet. Ezek a szerek, ahogyan azt már említettük, távol tartják a kullancsokat.

Ha pedig olyan szer nálatok a befutó, amely belsőleg fejti ki a hatását, akkor címszereplő szörnyecskénknek elég egy szippantás a kutya véréből, és máris holtan esik össze. Így arra a kérdésre is választ kaptál, hogy mitől pusztul el a kullancs. Vagyis az a leginkább jellemző, hogy a kullancs kijön magától a kutyából, amikor teleette magát. Abban az esetben, ha átjut a gondosan felépített védelmi rendszeren.

Végezetül elolvashatod, hogy mi a teendő, ha beszakadt kullancs a kutyában jelenet történik meg veletek.

Beleszakadt a kullancs feje a kutyába! Aggódnom kellene?

Nem feltétlenül, kedves gazdi. A kullancs ugyanis a testében hordozza a bajt, azaz a méreganyagokat. Egy fej nélküli kullancs már nem okoz gondot. Azaz nem kell félni, ha kullancs feje beszakadt kutya esete forog fenn nálatok. A kutyus teste rendserint hamar ki is löki magából.

kutya-kullancs-eltavolitas

Ennél az esetnél és a hagyományos élősködő eltávolításnál is megeshet, hogy kutya kullancscsípés duzzanat alakul ki. Ápolhatod a sebet akár Humac Help Regeneráló Krémmel is. Ha ez a kisebb gyulladás pár nap alatt nem múlik el, akkor irány az állatorvos.

Remélem, cikkünk segítségével egy kicsit talán jobban megismerted ezeket a nyolclábú aprócska élősködőket. Hiszen ők amilyen kicsik, annál nagyobb gondokat tudnak okozni nemcsak házi kedvenceinknek, hanem még nekünk is.

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

-20%
  • 0
Whiskas alutasakos 4pack Chef's choice 4x85g
340g
  • Raktáron
1.207 Ft 966 Ft
  • 9
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
16.490 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 0
Panzi FitActive Regular Beef
4kg - 45kg
  • Raktáron
4.990 Ft - 39.297 Ft

Ezeket olvastad már?

Remeg a kutya- Mindig gondot jelez? 13 leggyakoribb ok
KUTYA MAGAZIN

Remeg a kutya- Mindig gondot jelez? 13 leggyakoribb ok

Nagyon ijesztő lehet a gazdinak azt látni, hogy remeg a kutya. Ugyanis ez lehet egy ártatlan, hétköznapi dolog, és egy komolyabb betegség tün

Elolvasom
Kutyások vagy macskások a magyarok? Kutatás készült!
KUTYA MAGAZIN

Kutyások vagy macskások a magyarok? Kutatás készült!

2023 szeptemberében egy hivatalos kutatás készült, hogy kiderüljön, kutya vagy macska tartóak-e a magyarok. Melyik a népszerűbb, melyikből

Elolvasom
A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb
KUTYA MAGAZIN

A cavalier king charles spániel - Egy örök öleb

Az originál bohókás cavalier king charles spániel ölebek élete. Ismerünk sok-sok olyan társasági kutyát, akik már hosszú ideje főáll

Elolvasom
Petguru logo