Patkányméreg kutya esetén: mit tegyél, ha baj van?

A patkányméreg kutya számára sajnos különösen veszélyes! Ez a szer, olyan mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek súlyosan károsíthatják a szervezetét. A legyakrabban előforduló típusok véralvadásgátlók. Ezek a fajták, belső vérzéseket okozhatnak, de léteznek idegrendszert támadó és vesekárosító változatok is. Már kis mennyiségben is komoly problémát jelenthet, ezért fontos, hogy az eb ne férhessen hozzá ezekhez az anyagokhoz.

Az egyik legkedvesebb látvány, ha az ember kutyája az udvaron vagy egy séta közben szimatolgat. Azonban ilyenkor könnyen találkozhat olyan káros anyagokkal, mint a patkánymérgek vagy egérmérgek. Ezeket gyakran házak, pincék, raktárak és mezőgazdasági területek környékén helyezik ki, hogy távol tartsák a rágcsálókat. Sajnos a kíváncsi kutyának ezek az apró, színes granulátumok vagy mérgezett csalétkek könnyen vonzóak lehetnek.

patkanymereg-kutya

De nem csak a közvetlen fogyasztás jelent veszélyt! Ha 1-2 mérgezett egeret vagy patkányt fog megfogni, az is komoly bajt okozhat. Éppen ezért nélkülözhetetlen, hogy tisztában legyél azzal, milyen helyzetekben fenyegeti veszély a kutyusodat! Fel kell készülnöd arra, hogy hogyan előzheted meg a bajt.

Cikkünkben alaposan körül járjuk a „kutya patkányméreg” témát és mindent, amit erről tudnod kell. Megtudhatod, hogyan és mennyi idő alatt hat a patkányméreg kedvenceinkre. Kiderül, milyen tüneteket okoz, ha egérmérget evett a kutya. Amennyiben szeretnél előre felkészülni (a lehetőleg be nem következő) bajra bejegyzésünkkel ezt megteheted. Cikkünk elolvasása után tudni fogod, hogyan vizsgáld kedvenced, mi az egérméreg hatása kutyára. Elmondjuk mit tehetsz, ha a baj már megtörtént, vagyis a kutya patkányt evett vagy annak ellenszerét majszolta meg. Valamint tippeket adunk ahhoz, hogy hogyan előzheted meg, hogy a kutya mérgek közelébe kerüljön.

Tartalomjegyzék:
1.      Hogyan és mennyi idő alatt hat az egérméreg kutyáknál?
2.      Patkányméreg tünetei kutyáknál – hogyan vedd észre!
3.      Mit tegyél, ha arra gyanakszol, hogy mérget evett a kutya?

4.      Mit tehetsz otthon, ha a kutyus mérget fogyasztott?
5.      A patkánymérget evett eb állatorvosi kezelése – gyógyulási esélyek
6.      Hogyan előzheted meg az ebmérgezést?

Hogyan és mennyi idő alatt hat az egérméreg kutyáknál?

Az egérméregek a kutyák szervezetében különféle módon fejtik ki hatásukat, a hatóanyagoktól függően. Az, hogy a patkányméreg mennyi idő alatt hat kutyára igazán gyakori kérdés. Azonban az összetevők nem csak eltérő panaszokat okoznak, hanem eltérő gyorsasággal is hatnak ebeinkre.

A leggyakoribb patkány- és egérmérgek véralvadásgátlók, amelyek lassan, 12–48 óra alatt okoznak komoly problémákat. Ez azért különösen kockázatos, mert a kezdeti időszakban nem mindig észlelhetők egyértelmű jelek. Éppen e miatt sok gazdi csak akkor reagál, amikor a toxikózis már előrehaladott állapotban van. A kumarin-származékok a májban raktározódhatnak és onnan kiválhatnak később is (3-8 hét)

rogton-olo-mereg

Léteznek azonban gyorsabban ható szerek is, amelyek már egy-két órán belül károsíthatják a kutyusod szervezetét. Ezek jellemzően az idegrendszert támadják meg, és sokkal drasztikusabb következményekkel járhatnak.

Ha olyan patkány méreg kerül az eb gyomrába, aminek vese- és májkárosító hatása van, néha, csak több nap elteltével vehetjük észre a bajt.

Amennyiben valamilyen sejtmérget eszik meg kedvencünk, a jelek perceken, max. órákon belül megjelennek.  

A káros anyag hatásának idejét befolyásolhatja az eb mérete, egészségi állapota és az elfogyasztott mennyiség is. Ugyan ez igaz a cicákra is. Ha valaki azt kérdi tőlünk a patkányméreg mennyi idő alatt hat a macskára, ugyanazon választ tudjuk adni. Függ a toxikum típusától és az elfogyasztott mennyiségtől.

A legfontosabb, hogy ne várd meg, míg az első patkányméreg kutya tünet megjelenik! Ha úgy véled, hogy kutyusod patkányméreggel érintkezett, rögtön vidd állatdokihoz! A gyors reakció sokszor életmentő lehet.

Patkányméreg tünetei kutyáknál – hogyan vedd észre!

Az elfogyasztott egérméreg vagy patkánymérgezés tünetei kutyáknál sok esetben késleltetve jelentkeznek. Mivel ahogyan korábban említettük, a legtöbb rágcsálóirtó lassan szívódik fel a szervezetben.

egermereg-hatasa

A kutya mérgezés jelei fokozatosan erősödhetnek! Az alapján, hogy milyen mennyiségű és hatóanyagú szer jutott az eb szervezetébe, a tünetek eltéri időben jelentkeznek. Érdemes folyamatosan figyelni a gyanús változásokat a kutyuskád viselkedésén és fizikai állapotán.

Milyen első tüneteket okoz a mérgezés?
– Levertség
– Gyengeség
– Étvágytalanság
– Hányás
– Légzési nehézségek
– Egyes mérgek hatására belső vérzés (ezek jelei az orrvérzés, véres vizelet vagy fogínyvérzés)

kutya-mergezes-jelei

A méreg fajtája alapján is eltérő reakciók léphetnek fel, ezért a kutya mérgezés tünetei is változatosak lehetnek:
-> idegrendszeri zavarok
-> mozgáskoordinációs problémák
-> véres vagy sötét vizelet
-> hasi fájdalom, görcsök

Nemcsak a kutyákra, hanem a macskákra is veszélyes, ha patkányméreggel érintkeznek. A patkányméreg macska tünetek között előfordulhat szokatlan bágyadtság, remegés vagy nyáladzás. Egyes esetekben esetleg légzési nehézségek és hányás is jelentkezhet.

A patkányméreg hatása emberre hasonló lehet, mint az állatokra. Mivel a legtöbb rágcsálóirtó vegyi anyag az emberi szervezetben is komoly problémákat okozhat.

A következő bekezdésben részletesen leírjuk, hogy mit tehetsz, ha azt látod, hogy patkánymérget evett a kutya.

Mit tegyél, ha arra gyanakszol, hogy mérget evett a kutya?

Ha arra gyanakszol, hogy a kutya patkánymérget evett, gyors és határozott lépésekre van szükség. Összegyűjtöttem neked néhány pontba, hogy mit is kell tenned, ha megtörik a baj.

1. Ne ess pánikba, de cselekedj gyorsan! Próbáld megőrizni a nyugalmadat, hogy hatékonyan tudj segíteni kedvencednek. Emlékezz arra, hogy a patkányméreg hatása kutyára nagyban függ attól, hogy milyen típusú és mekkora mennyű szert fogyasztott el ebed.

2. Figyeld a tünetek megjelenését! Még ha a pajtásunk viselkedése normálisnak is tűnik, a mérgek sokszor késleltetve fejtik ki hatásukat. Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a patkány méreg hatása különböző lehet a hatóanyag típusától függően. (Ugyanez igaz az egér méreg kutya esetében is! Ezek az anyagok hasonló elven működnek, és már kis mennyiségben is rendkívüli károsodást okozhatnak.) Különösen vészes lehet, ha extra erős patkányméreg került kicsikéd szervezetébe! Ezek a szerek koncentráltabb hatóanyagúak és gyorsabb lefolyású, súlyosabb tüneteket is okozhatnak.

kutya-mereg

3. Ne hánytasd önállóan! A kutya hánytatás 1-2 esetben segíthet, de bizonyos mérgek esetén többet árthat, mint használ. A patkányméreg hatóanyaga határozza meg, hogy a hánytatás segíthet-e vagy sem. Például egyes idegrendszert támadó mérgek esetében a hánytatás kifejezetten kockázatos lehet! Amíg más esetekben gyorsíthatja a toxikus anyag eltávolítását a szervezetből. Emiatt ezt csak állatorvos utasítására szabad elvégezni, hogy elkerüld a további szövődményeket.

4. Tudd meg, mit evett! Ha lehetséges, azonosítsd a káros anyagot (pl. egérméreg, háztartási vegyszer) és jegyezd meg, mikor fogyaszthatott ebed a méreganyagból. Bizonyos típusok, például a zselés patkányméreg, különösen veszélyesek lehetnek! Állaguk miatt könnyebben elfogyaszthatók, gyorsabban felszívódhatnak az ebek szervezetében.

5. Minél előbb keresd fel az állatorvost! A gyors beavatkozás életmentő lehet, különösen, ha a toxikózisból fakadó első tünetek már megjelentek. Nemcsak az egérméreg, hanem más mérgező anyagok, pl:. a csigaméreg is roppantul káros lehet a kutyákra. Ezek a vegyszerek sokszor tartalmaznak idegrendszert károsító anyagokat! Az ilyen anyagok gyorsank súlyos tüneteket okozhatnak. Ha felmerül a gyanú, hogy ebed bármilyen méreganyaggal érintkezett, a lehető leggyorsabban állatorvoshoz kell fordulni.

A mérgezésre, a legfontosabb amit tehetsz, az az azonnali reagálás. Az állatorvos segítsége kulcsfontosságú, de tudatos gazdiként ismerned kell azt is, te hogyan nyújthatsz elsősegélyt kedvencednek. A következő bekezdés arról fog szólni, hogy mit tehetsz, amikor a házikedvenc toxikus anyagokat fogyasztott.

Mit tehetsz otthon, ha a kutyus mérget fogyasztott?

Amennyiben még csak most történt a mérgezés és az állatdoki is jóváhagyja, a hánytatás segíthet eltávolítani a káros anyag egy részét a szervezetből. Lényeges azonban, hogy ezt kizárólag orvos engedélyével végezd el! Mivel bizonyos mérgezésre – mondjuk a maró hatású vegyszerek vagy idegrendszert támadó mérgek esetében – a hánytatás többet árthat, mint használ.

kutya-hanytatas

A széntabletta vagy pár másik házi praktika is felmerülhet, de nem minden esetben hatékonyak. A széntabletta bizonyos mérgező anyagok felszívódását csökkentheti, ám nem az összes méregre hatásos, és önmagában nem helyettesíti az állatorvos ellátását. Nélkülözhetetlen tudni, hogy egyes házi módszerek – mint a kutya mérgezésre tej vagy olaj itatása – nemhogy segítenének, hanem néha súlyosbíthatják is a helyzetet. Mivel ezek, elősegíthetik a toxikus anyagok gyorsabb felszívódását.

Van pár olyan dolog, amelyeket tilos megtenni, mert csak ronthatnak a helyzeten. Soha ne próbáld önállóan hánytatni az ebet, ha nem kaptál erre kifejezett szakorvosi utasítást. Ne adj neki sem alkoholt, sem tejet, sem más házi „ellenszert”, mert ezek gyakran nem hatékonyak, sőt, egyes esetekben fokozhatják a toxikum hatását. A legbiztonságosabb mindig az, ha a lehető leghamarabb állatorvoshoz fordulsz, és az ő tanácsait követed.

A rögtön ölő méreg típusok különösen veszélyesek. Ezeknél a tünetek nagyon gyorsan, akár perceken belül is jelentkezhetnek. Amennyiben ilyet fogyasztott ebed, az azonnal történő beavatkozás elengedhetetlen a túléléshez. Az egér méreg hatása pl. azonnali orvosi beavatkozást igényel, mert ennek a leggyakoribb következménye a súlyos testen belüli vérzés. Abban az esetben, ha gyanítod, hogy ebed ilyen típusú toxikus anyagot fogyasztott, rögtön hívd az állatorvost! Ha lehetséges, azonnal indulj a rendelőbe, mivel minden perc számít.

kutya-mergek

Ilyenkor fontos tudni, hogy a mérges kutya viselkedése akár veszélyessé is válhat! A toxikózis miatt agresszív reakciók léphetnek fel, ezért fokozott figyelemmel kell kezelned a helyzetet.

Az egérméreg hatása emberre is iszonyatosan káros. Ha a kutyusod káros szert evett és elkezded kezelni (különösen akkor, ha a vegyszer maradványai a kedvenced szájában vagy a hányásban vannak) rád is lehet kockázata.

Ne felejts el egy pár kesztyűt használni, a kiskedvenc kezelése során és alaposan kezet mosni minden érintkezés után. Ha véletlenül lenyelnéd a szert vagy közvetlenül érintkeznél vele, orvosi segítségre lehet szükséged, különösen, ha a baleset jelei (pl. hányás, szédülés, orrvérzés) jelentkeznek.

Ezért mindig kerülnöd kell a közvetlen érintkezést a mérgezett kutyával, és ha gyanús, hogy a kutyád mérget fogyasztott, rögtön kérj hozzáértő orvosi segítséget. A patkányméreg kezelése az elfogyasztást követő egy-két órában a legegyszerűbb.

A patkánymérget evett eb állatorvosi kezelése – gyógyulási esélyek

Ha az ember kutyája sajnos fogyasztott a méregből, az egyik legfontosabb lépés, hogy azonnal állatdoki segítséget kérje. Ezt nem győzzük hangsúlyozni! Azt a kérdést, hogy mennyi patkányméreg öl meg egy kutyát nehéz egyszerűen megválaszolni. Brodifakum vagy bromadiolon kutya toxikózis esetén már néhány milligrammnyi mennyiség is halálos lehet kisebb testű ebeknél. A nagyobb testű ebek esetében nagyobb dózis szükséges, de a legjobb megelőzni a bajt, és azonnal állatorvoshoz fordulni, ha az ebed patkánymérget fogyasztott. A gyógyító eljárás folyamata, időtartama és sikeressége sajnos nagymértékben függ a kutyus által elfogyasztott mérgek típusától és a probléma súlyosságától.

patkanymereg-hatodeje

Most bemutatom neked, hogyan zajlik a kezelés a leggyakoribb mérgezési esetekben:

1. Véralvadásgátló mérgezés (pl. patkány-, egérméreg, brodifakum és bromadiolon)

A véralvadási folyamatokat gátló mérgeket, mint a brodifakum patkányméreg vagy a protect patkányméreg gyakran akkor fogyasztják el kedvenceink. Főleg akkor, amikor patkányok, egerek irtása során mérgezett csalétket találnak. Az ilyen típusú mérgek a kutyi véralvadásgátló rendszerét támadják, ami súlyos belső vérzés, orrvérzés, fogínyvérzés kialakulásához vagy akár halálhoz is vezethetnek. Amennyiben ilyennel károsodik kedvencünk fokozottan figyelni kell őt, hiszen a kumarin származékok később is kicsapódhatnak a májból.

A patkányméreg ellenszere a Fitomenadion (K1 vitamin). Az ellátás első lépéseként tehát, a kutyát rendszerint ennek injekciós formájával kezelik. A K1 vitamin patkányméreg okozta véralvadási problémák kezelésére létfontosságú. Az állatorvos napi szinten adhatja be az injekciót. Kezdetben nagyobb adagokban, majd fokozatosan csökkenthetik azt, a négylábú állapotának javulásával. A kezelés során az eb állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni! Ha szükséges, más kezeléseket is alkalmazhatnak, mondjuk vérátömlesztést, hogy pótolják a vérveszteséget. Azonban fontos, hogy orvosi utasítás nélkül, magunktól ne kezdjük meg a vitamin adagolását kiskedvencünk részére.

k-vitamin-patkanymereg

2. Fagyálló toxikózis

A fagyálló tartalmú mérgek azért rendkívül veszélyesek kedvencünkre, mert etilén-glikolt tartalmaznak, amelyek vesekárosodást okoznak. A fagyálló patkány ellen alkalmazott mérgek gyors felszívódásúak és ha nem kezelik őket időben, veszélyeztethetik életét.

A gyógyterápia azonnali, intravénás folyadékpótlásból áll, alkáli kezeléssel és kórházi felügyelettel történik. Az állatorvos gyakran antidotumot, pl:. fomepizolt vagy etanolt alkalmaz, hogy blokkolja a mérgező anyagok felszívódását, és megakadályozza a vesekárosodás súlyosbodását. Ha a kutyus veseelégtelenséget mutat, a kezelésnek folytatódnia kell, és dialízis is szükségessé válhat a vesefunkciók helyreállítása érdekében.

3. Idegrendszert támadó mérgek (pl. csigaméreg, egyes rágcsálóirtók)

A csigaméreg kutya számára túlontúl kockázatos, mivel idegrendszeri mérgezést okoz, amely görcsöket, izomremegéseket és akár légzésleállást is okozhat. A csigaméreg gyakran tartalmaz metaldehidet, amely gyorsan hat a kutyus idegrendszerére.

A kezelés során szorosan monitorozzák az eb légzését, szívműködését és gyógyszereket adnak a görcsök kontrollálására. Általában például diazepámot vagy más antikonvulzív szereket. A kutyust intravénás folyadékpótlásban részesítik, hogy támogassák a veséket és eltávolítsák a toxikus anyagokat a szervezetből.

4. Mérgezett egér fogyasztása

Ha a kutyuska mérgezett állatot evett, szintén egyből állat ellátó szakorvoshoz kell fordulni. A patkánymérgezés előfordulásánál erős vérzés alakulthat ki az állat testében vagy idegrendszeri problémák léphetnek fel. Ilyenkor a szakellátó orvos általában hánytatással, aktív szénnel és ha szükséges, ellenszerrel kezeli a mérgezést. Mindenképp figyeljük a kutyi tüneteit (pl. bágyadtság, remegés, vérzés) és ne próbáljuk otthon kezelni. A gyors beavatkozás életmentő lehet, ezért mindig érdemes megelőzni az ilyen helyzeteket megfelelő óvintézkedésekkel.

patkánymergezes-tunetei- kutyaknal

5. Mennyire sikeres a felépülés és mennyi a gyógyulás ideje, ha patkánymérget evett a kutya?

A gyógyulás mértéke és teljes időtartama a mérgező anyag típusától, a kezelés kezdési időpontjától, valamint a házikedvenc által elfogyasztott káros anyag mennyiségétől is függ. Ha a kutyát időben kezelik, és nem alakultak ki súlyos szövődmények, akkor a gyógyulás sikeres lehet.

Azonban, ha a probléma már előrehaladott állapotban van, a felépülés hosszabb időt vehet igénybe. Néhány esetben, mondjuk vesekárosodásnál, a teljes gyógyulás nem garantált.

A teljes gyógyulás ideje (az állapot súlyosságától függően) sajnos 1-4 hét is lehet. Ezen időszak alatt a kutyát folyamatosan felügyelni kell, hogy biztosítsák a megfelelő hidratációt és tápanyagpótlást. Ha az állapot súlyosabb, előfordulhat, hogy hosszabb kórházi ellátásra lesz szükség. Különösen, ha dialízisre vagy intenzív osztályos kezelésre szorul kedvencünk.

Hogyan előzheted meg az ebmérgezést?

Az ebmérgezés megelőzése érdekében számos óvintézkedést tehetsz, hogy a kutyád biztonságban legyen, és elkerülhesse a toxikus anyagokkal való érintkezést.

Az alábbiakban bemutatom, hogyan óvhatod meg a kedvenced a mérgezésektől.

1. Biztonságos rágcsálóírtás kutyás háztartásban

A rágcsálóírtás kutyás háztartásban különös figyelmet igényel! A mérgezett csalétkek, mint a patkányméreg kutyáknál, könnyen bejuthatnak szervezetébe. A szerek ne legyenek könnyen elérhetők a kutyának és ha irtást végzel, használd a különféle, ebekre nem káros alternatívákat, mint a csapdázás. Ha elkerülhetetlen a mérgek használata, mindig olyan helyen alkalmazd őket, ahol a kutyád nem férhet hozzá! (pl:. zárt dobozokban)

2. Mire figyelj séta közben?

A séta közben és a kertben különösen figyelned kell arra, hogy a kutyád ne találjon mérgezett csalétkeket. Séta közben keresd fel azokat a helyeket, ahol patkányok vagy más rágcsálók előfordulhatnak, és ellenőrizd, hogy nincs ott méreg.

patkanymereg-kutya-tunet

3. Mérgezés elleni tréning: hogyan tanítsd meg a kutyádnak, hogy ne egyen fel ismeretlen dolgokat?

A toxikózis elleni tréning rendkívül fontos! Tanítsd meg kedvencednek, hogy ne egyen fel ismeretlen dolgokat, mert toxikusak lehetnek. Ha esetleg hajlamos patkányok után szimatolni és bármit a szájába venni, az megnöveli a kutya méreg fogyasztásának esélyét. Tanítsd meg a kutyusodnak, hogy ne nyúljon semmilyen ismeretlen ételhez. (Ugyanis lehet az egy ízletes falat de egy mérgezett egér is.)

Használj pozitív megerősítést! Amikor az ebed nem eszik fel olyasmit, amit nem szabad, dicsérd meg egy jutifalattal! Ez segít neki megtanulni, hogy mit nem ehet. A tréning különösen fontos, ha sétálni vagy a kertben tartózkodni viszed a kutyádat, hogy minimalizáld a mérgezés kockázatát.

Cikkünkből megtudhattad, hogy a patkánymérgek rendkívül veszélyesek az ebekre és akár kis mennyiségben is halálos lehet. Elolvashattad, hogy a patkányméreg mennyi idő alatt hat a kutyák szervezetében. Vagyis, hogy a kutya patkányméreg hatása a méreg típusától és az eb szervezetének reakciójától függ.

Részletesen bemutattuk, hogy ha a kutya mérget evett tünetei milyen formában jelentkezhetnek. Elolvashattad, hogy milyen állatdoktori kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. (Beleértve a K1-vitamin adását véralvadásgátló mérgezés esetén) Valamint a folyadékpótlást és speciális gyógyszereket egyéb mérgezések kezelésére.

Végül hasznos tippeket adtunk arra vonatkozóan, hogyan előzheted meg a méreg károsodást. Legyen szó biztonságos rágcsálóirtásról, séták alatti odafigyelésről vagy a megfelelő tréningről.

A legfontosabb, hogy mindig figyelj kedvencedre! Ha bármilyen gyanús tünetet észlelsz, ne várj, hanem azonnal cselekedj!

(Forrás)

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 9
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Elérhető
16.179 Ft - 31.159 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 1
Delikan Prima Energy Red Meat kutyatáp
20kg - 40kg
  • Elérhető
17.189 Ft - 33.179 Ft

Ezeket olvastad már?

Kutya tüzelés – Itt a nagy, mindent egybefoglaló tudástár a Petgurutól
KUTYA MAGAZIN

Kutya tüzelés – Itt a nagy, mindent egybefoglaló tudástár a Petgurutól

Nagyon sok gazdi keres minket a kutya tüzelés témakörével kapcsolatban, ezért létrehoztuk ezt a részletes bejegyzést. Főleg

Elolvasom
Patkányméreg kutya esetén: mit tegyél, ha baj van?
KUTYA MAGAZIN

Patkányméreg kutya esetén: mit tegyél, ha baj van?

A patkányméreg kutya számára sajnos különösen veszélyes! Ez a szer, olyan mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek súlyosan károsíthatják a

Elolvasom
A rottweiler - A meg nem értett óriás
KUTYA MAGAZIN

A rottweiler - A meg nem értett óriás

Egy vérbeli védelmező nagypályás egygazdás bemutatása. Nemes feladatunkként tűztük ki célul, hogy egy újabb kétes hírű kutyafajta i

Elolvasom
Petguru logo