A CU (Réz) értéke 0,15-2 mg/l között mérhető, sós- és édesvízben egyaránt.
A speciális kompenzációs eljárással akár az enyhén elszíneződött, pl. tőzegen átszűrt vagy gyógyszerezett akváriumvíz is pontosan mérhető.
A réz nehézfém, ami egyrészt nyomelemként létfontosságú a növényeknek és az állatoknak egyaránt, másrészt magas koncentrációban mérgező. A magasabb rendű élőlények jobban viselik a réz túlzott jelenlétét, ezért sok halgyógyszer, csiga- és algairtó is tartalmaz rezet.
A víz keménységétől függően a réz karbonátokat képez, és kicsapódik. A kicsapódott réz az akvárium talaján gyűlik össze. Problémát akkor okoz, ha jelentős mennyiség halmozódik fel, és a környezet valamilyen változása (pl. a pH megváltozása, CO2-adagolás, mikroorganizmusok tevékenysége) folytán ismét oldódik. Ezért a réztartalmú szereket mindig csak karantén-akváriumban használjuk!
Tengeri akváriumokban, ahol korallokat és gerinctelen állatokat tartunk, a réz soha nem lehet jelen a nyomelem-szintnél magasabb koncentrációban.
Réz egyébként főleg a vízvezetékből vagy pl. esővíz gyűjtése esetén az ereszcsatornából kerülhet az akváriumba.
A felgyülemlett rezet eltávolíthatjuk a talaj teljes cseréjével is, de használhatunk a nehézfémeket megkötő vízelőkészítőt is. A vízelőkészítők „burkot” képeznek a réz körül, így az már nem árt a halaknak, és a szűrőben használt aktívszén meg tudja kötni.
A réztartalom mérésekor csak a vízben oldott, és nem a kicsapott, talajban halmozódó mennyiség mérhető!