Kutya fürdetés – Részletes útmutató kedvenced ápolásához!

A kutya fürdetés sokkal többről szól, minthogy tisztán tartsuk, szép bundában járassuk kedvencünket. Az egyszerűnek tűnő samponos fürdetés azonban nagy hatással lehet a kutyád egészségére. Az ápolt szőrzet és bőr alapvető szerepet játszik abban, hogy a kutya jól érezze magát és elkerülje az irritációkat vagy a betegségeket.

A rendszeresen tisztán tartott bunda segít felvenni a harcot az élősködökkel szembeni védelemben. A fürdetés megkönnyíti a vedlést, valamint elkerülhetők vele a szőrcsomók kialakulásai. A kutya szőrzetének rendszeres mosása lehetőséget biztosít, hogy hőtartó funkciója tökéletesen működjön.

Bár a kutyusoknak általában nem okoz gondot a fürdetés, a zuhanyzás lehet stresszes élmény is, ha nem vagy felkészülve. Éppen ezért fontos, hogy megértsd a folyamatot. Tudd, hogyan lehet ezt az időtöltést élvezetessé tenni mindkettőtök számára.

kutya-furdetes

Ebben az útmutatóban részletesen végig megyünk, hogy milyen fontos lépéseket kell betartanod kutya fürdetése esetén. Megválaszolom az olyan gyakori kérdéseket, minthogy a kölyök kutya fürdetése mikortól javasolt? Elárulom mikre érdemes figyelni kisebb kedvenceinknél. Megmutatom, milyen eszközökre, termékekre, amelyek megkönnyítik a kutyafürdetés folyamatát. Végül pedig megtudhatod, milyen hibákat érdemes elkerülni.

Tartalomjegyzék:

Kutya fürdetés lépésről lépésre
Kiskutya fürdetése
Leggyakoribb hibák kutya fürdetés során

Kutya fürdetés lépésről lépésre

A kutya fürdetése otthon, bizony sokszor tartogat kihívásokat a gazdik és a kutyák számára is. Négylábú barátaink – velünk ellentétben – általában nem rajonganak a kellemes fürdőkért. Természetesen vannak azért kivételek is, például kolléganőm kutyája pikk-pakk beugrik a kádba első kérésre, cseppet sem kell noszogatni hozzá.
De ne aggódj! Ha éppen egy makacs kis tacskó fürdetése a célod. Útmutatónkkal még a legelevenebb kutyusod is hamar tiszta lesz.

1 Előkészítés


A kutyafürdetés szabályai lista első pontja az előkészítés. Bár otthon kényelmesnek tűnik a kutya fürdetése, mielőtt nekilátnál, gondold át pontosan hol és mivel szeretnéd végezni.  Ha nincs kéznél kifejezetten kutya fürdető kád, a zuhanyzó vagy a mi kis kádunk mindig elérhető. Melegebb időben akár a kertben is sort keríthetsz a tisztálkodásra. Ha kiválasztottad a helyszínt, készítsd oda előre a kutyasampont, törülközőt, hajszárítót (ha szükséges) és egy kefét, bontófésűt. Amennyiben kinti fürdetés előtt állsz, fontos a víz előkészítése is.

2 A szőrzet átfésülése

Fürdetés előtt mindenképpen fésüld át négylábú kedvenced bundáját. A bontással eltávolíthatod mind a gubancokat, mind pedig a laza szőrszálakat. Hidd el, nyáron ezért különösen hálás lesz!

Mindig válassz a kutyád szőrzetéhez megfelelő kefét, hogy véletlenül se sértsd meg bőrét és biztosan eltávolítsd a felesleges szálakat. Rövid szőrű, de aljszőrzettel rendelkező kutyák, pl:. egy francia bulldog fürdetése esetén használj apró fogú kefét. Határozott mozdulatokkal keféld kutyusod bundáját, a szőrnövekedéssel megegyező irányba. A sűrű aljszőrzetű kedvencek, pl:. egy Labrador fürdetése során a rugalmasabb kefék választása nyújt teljes kényelmet és hatékonyságot a szőr eltávolításában, bontásában.

Ha esetleg valamilyen élősködő lakbért nem fizetve lébecolna kedvenced bundájában, szőrének átfésülés során ezt is észreveheted. Amennyiben azt észleled, hogy bolhák lepték el kedvenced, szükség lesz egy bolhaírtó sampon beszerzésére. Ezek a samponok segíthetnek, hogy mihamarabb megszabaduljatok tőlük!

3 Víz hőmérsékletének beállítása

Mielőtt betennéd ebedet a kádba, győződj meg róla, hogy a megfelelő hőmérsékletű vizet használod. Fontos, hogy a víz ne legyen se túl meleg, se túl hideg. Kézmeleg, langyos vízzel kell fürdetnünk a kutyákat. Attól, hogy szőr borítja a kutyát, az ő bőre is épp olyan érzékeny.

4 A kutya benedvesítése

És akkor indulhat is a fürdetés! Lehetőség szerint folyó víz alatt mosdasd kisbarátodat, hogy tökéletesen tiszta legyen. Óvatosan, de alaposan nedvesítsd be a kutya szőrét egy kézi zuhannyal (vagy pohárral kerti fürdés esetén). Gondosan ügyelj rá, hogy elkerüld a víz bejutását a fülekbe, orrba és a szemekbe.

Használj kifejezetten kutyáknak készült sampont, amely gyengéd a bőrhöz és megóvja kutyád szőrét!

5 Samponozás

Habosítsd fel a sampont egy kis víz segítségével és alaposan masszírozd be a kutya szőrébe, ügyelve arra, hogy minden területet elérj. A fülek belseje, az orr és a szemek ebben az esetben is különös figyelmet igényelnek. Figyelj rá, hogy ezekre a területekre ne kerüljön sampon.

Ha azon gondolkodnál, mivel fürdessük a kutyát ha nincs kutyasampon, hááát… Lehetőség szerint várjuk egy napot, mialatt beszerzünk egyet. A legvégső esetben, ha a fürdetés SOS, sima vízzel tisztítsuk meg kedvencünket, amennyire lehet.

6 Öblítés

Alaposan öblítsd le a sampont, fontos, hogy ne maradjon maradék a kutya szőrén. A samponmaradvány irritációt okozhat a kutya bőrének és szőrének hullását eredményezheti. Miután kész vagy az első körrel, legjobb ha megismétled a samponozás-öblítés folyamatát még egyszer. Csakúgy, mint a mi hajunknál, a kutyusok bundája esetében is, a dupla mosás biztosít teljes tisztaságot.

7 Balzsamozás

Miután a flakonon található utasítás szerint felhígítottuk a balzsamot, teljesen oszlassuk el ebünk bundáján. Ha ez kész, hagyjuk hagyni 3-5 percig, majd kézmeleg vízzel öblítsük le.

Ha a kutya fürdetés otthon meg se kottyant neked, ez a két lépés már gyerekjáték lesz. Nem minden kutyus bundája igényli a balzsamot, például, ha egy törpe tacskó fürdetése közben vagy, ez a lépés elhanyagolható. Ha mégis szeretnél biztosra menni válassz 2az1ben kutya sampont és balzsamot. Ha férfi társainknak beválik, kutyusainkon is működni fog!

Sok recept azt ígéri a kutya balzsam házilag is ugyan úgy kikeverhető, azonban mi ezt semmiképpen nem ajánlanánk!

8 Szárítás

A kutya fürdető proceduránk utolsó lépése a szárítás.

Töröld szárazra kedvenced egy nagy törülközővel. Ha felitattad a felesleges vizet jöhet a szárítás. A szalonokban használt kutya szárítógép tökéletes otthoni megfelelője a hajszárító! Haladj vele alulról felfelé és használj közepes hőmérsékletet!

Ügyelj rá, hogy ne érje meleg levegő a kutyusod szemeit, orrát, füleit. Győződj meg róla hogy kutyád szőre teljesen száraz, ugyanis ezzel elkerülhetjük a bőrgombát és a megfázást. Hosszú szőrű kutyák esetében ez kicsit több idő, de ezzel elkerülhető az állatorvos látogatása.

Kiskutya fürdetése

Ha éppen most lettél gazdi, bizonyára benned is felmerülnek olyan kérdések, hogy mikortól lehet fürdetni a kiskutyát? Milyen termékeket használj? Vagy, hogy mégis milyen sűrűn lehet kutyát fürdetni? Aggodalmaskodsz, hogy biztosan minden rendben legyen, nehogy árts kedvencednek.

Bár folyamataikban a kutyák fürdetése többnyire megegyeznek, természetesen korukból fakadóan van néhány dolog, ami eltér a fürdés során. Most megpróbálunk minden gyakori kérdésre választ adni. Ne aggódj, ha a kolyok kutya furdetes még ismeretlen terep számodra, hamar menni fog!

A kutya fürdetése mikortól javasolt?

A kiskutya fürdetés 4 hetes korukig teljesen ellenjavallott. Általában egy 8 hetes kutya fürdetése már határeset, de mi inkább 10-12 hetes korban szoktuk kezdeni saját kedvenceinknél.

Hogyan legyen a samponos fürdetés kutyád kedvence?

A zuhany után jutalmazd meg nedves szőrű kedvenced. Ezzel jelezheted neki, hogy ügyes volt és ő is kellemes élményként fog emlékezni a fürdésre, a szőre tisztítására.

Javasolt a dupla samponozás kölyökkutyánál is?

A dupla mosás kicsi kutyusunknál nem javasolt, amennyiben nincs különösebb oka (pl:. ha nagyon koszos vagy zsíros a szőre). Tartsd a fürdetést rövidre. A kiskutyusok még nehezebben szabályozzák testhőmérsékletüket, így könnyebben megfázhatnak. Kölyökkutya fürdetése után engedd melegebb térségbe kedvenced, hogy biztosan elkerüld a meghűlést.

Leggyakoribb hibák kutya fürdetés során

Emberi sampon használata

Az embereknek készült samponok pH-értéke nem megfelelő a kutyák számára. Bőrszárazságot, viszketést vagy akár bőrirritációt is okozhat. Az egyéb összetevők és az illatanyagok – amikért mi rajongunk – náluk sajnos allergiás reakciót válthatnak ki.

Mindig kifejezetten kutyák számára készült sampont használj, így egyrészt megóvhatod kiskedvenced a kellemetlenségektől, másrészt bőre természetes védőrétegét is támogathatod. Az idős, felnőtt és kiskutya sampon más-más bőrigényekre és szőrzetápolási szükségleteket vesznek figyelembe. A sampon kiválasztásakor vedd figyelembe kedvenced speciális igényeit és korát is. Ha biztosra szeretnél menni, próbálj ki több illatot is, hogy kedvenced önmaga választhassa ki kedvencét.

Túl gyakori fürdetés

A rövid szőrű tappancsosokat elég 1-2 havonta fürdetni, míg a nyírós szőrzetű ebeket érdemes 2-3 hetente átsuvickolni. Ez elegendő ahhoz, hogy a szőrzete és bőre tiszta és egészséges maradjon.

Ha a kutyafürdetés házilag történik, gyakran felmerül a kérdés, vajon milyen gyakran fürdessük a kutyát?! A sokszor ismételt zuhi, eltávolíthatja a szőrös barátod bőrének természetes olajait. Ezzel az a gond, hogy ezek az olajok védik meg kutyusod bőrét a kiszáradástól és az irritációtól. Ez különösen problémás lehet, ha a kutya fürdetése télen történik vagy ha kedvenced érzékeny bőrű. A pancsolások között használhatsz szárazsamponokat vagy nedves törlőkendőket, ha szükséges.

Nem megfelelő öblítés

A sampont mindig alaposan ki kell öblíteni! A bőrön vagy a szőrön maradt samponmaradvány viszketést, irritációt, és akár fertőzést is okozhat. Ez különös figyelmet igényel, ha a kutyafürdetés otthon történik. Hosszú szőrű kutyák esetén, ahol a sampon könnyen elrejtőzhet a szőrszálak között, alaposabb öblítésre van szükség. Ha azt szeretnénk, hogy kutyusunk sokáig illatozzon, inkább használjunk kutya parfümöt, mintsem hagyjunk felesleges balzsamot kis barátainkon.

A fej és a fül túlzott nedvesítése

Ha túl sok víz kerül a kutya fülébe a fürdés alatt, az gyulladást okozhat. A kutyád szőrének nedvesítésekor ügyelj arra, hogy a fülek belse száraz maradjon. A fej területét csak óvatosan tisztítsd, különös tekintettel a szemekre és az orra is.

Túl forró vagy túl hideg víz

A kutyusok nem olyanok, mint mi nők, akiknek minél melegebb, annál jobb! A forró víz nemcsak kényelmetlen, hanem káros is lehet a kutyusod bőrére, akár égési sérüléseket is okozhat. A túl hideg víz pedig sokkhatást válthat ki, különösen kisebb vagy érzékenyebb kutyáknál. Mindig langyos vizet használj, és figyeld a kutya reakcióit.

Fürdetés közvetlenül étkezés után

Nem ajánlom, hogy közvetlenül a napi etetés után fürdesd kedvenced, mivel ez emésztési problémákat, sőt súlyosabb esetekben gyomorcsavarodást okozhat. Gondolom te sem szeretnél sem orvoshoz rohanni kedvenceddel, sem pedig plusz takarítást!

Stresszes környezet

Ha a fürdetés zajos, hektikus környezetben történik, a kutya megijedhet vagy stresszessé válhat. Szőre szó szerint az égnek áll! Teremts nyugodt körülményeket a lakásban, és beszélj hozzá megnyugtató hangon. A dicséretekből amúgy sem elég soha!

Cikkünkben részletesen bemutattuk neked a kutya fürdetésének lépéseit és megtudhattad mire érdemes odafigyelni kölyök kutyák fürdetése esetén. Elmondtuk mik a legyakoribb hibák, amiket a gazdik elkövetnek kedvencük tisztítása közben.

Termékajánlásainkkal pedig megkönnyítjük a fürdetéshez szükséges termékek közötti választást.

Kattints a Petguru weboldalára és rendeld meg most a kellékeket, a kutyusod fürdetéséhez.

(Forrás)

Tetszett a cikk? Oszd meg:

A hozzászólás beküldésével efogadod az adatvédelmi irányelveinket és a Hozzászólási szabályzatot.

Még több blog

TOVÁBBI CÍMKÉK

NÉPSZERŰ ÍRÁSOK

KORÁBBI CIKKEK

Petguru
közösség

Gyere, csatlakozz
Te is az állat-bolondokhoz!

Csatlakozom

Figyelmedbe ajánljuk

  • 9
Susa Adult Maxi Száraz Kutyatáp
20kg - 40kg
  • Raktáron
15.980 Ft - 30.960 Ft
  • 0
Royal Canin Sterilised
400g - 10kg
  • Raktáron
2.657 Ft - 34.264 Ft
  • 1
Delikan Prima Energy Red Meat kutyatáp 20 kg
20kg - 20kg
  • Nincs raktáron
16.990 Ft - 16.990 Ft

Ezeket olvastad már?

Toklász: amilyen kicsi, olyan nagy problémát okoz
KUTYA MAGAZIN

Toklász: amilyen kicsi, olyan nagy problémát okoz

A toklász késő tavasztól egészen késő őszig megkeseríti a kutyatartók életét. De mi is ez pontosan és hogyan védekezhetsz ellene? Olvas

Elolvasom
A macska bolha, a gazda gondja
MACSKA MAGAZIN

A macska bolha, a gazda gondja

Ne aprózzuk el ezt az apró állatot, mert különben sokáig bolha tanya lesz a házunk! Hazánkban a macskatartók vannak némi fölényben a k

Elolvasom
Darakór - A leggyakoribb díszhal betegségek egyike
AKVARISZTIKA MAGAZIN

Darakór - A leggyakoribb díszhal betegségek egyike

Könnyen felismerhető a tüneteiről, és szerencsére a kezelése sem bonyolult. Azonban kezelés nélkül végzetes lehet az akvárium lakói szá

Elolvasom
Petguru logo